stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Πάτρα Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2006 & Έργα Υποδομής
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 47, 48, 49  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Pelops
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 199

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

AUGalos wrote:
Ερώτηση προς τους υπόλοιπους φίλους από Πάτρα:

Ο λόγος που έκλεισε ο κόμβος της Εγλυκάδας στη μεγάλη περιμετρική είναι για τα έργα σύνδεσής του με την παραλιακή μέσω της κάλυψης του χειμάρου Διακονιάρη ή κάνω λάθος? Έχει πάει κανείς κατά κει να μας πει πως πάνε τα έργα?


Σωστά τα είπες augale είναι για τα έργα του διακονιάρη και από ότι είπε η μηχανική θα πάρει κανα εξάμηνο μέχρι να ξανανοίξει.

Quote:
ρο ενός μηνός βρέθηκα στην Πάτρα για πρώτη φορά στην ζωή μου.
Μου άφησε πολύ κακή εντύπωση σαν πόλη.Και απο άποψη ομορφιάς,αλλά και υποδομών.
Δεν είδα καμία ωραία συνοικία,ωραίους δρόμους,κάποιο σημείο για περίπατο,κάποιο πάρκο ή κάποια ωραία πλατεία,ούτε πολλά άλλα πράγματα που υπάρχουν σε πολλές πόλεις.Arrow Πες μερικά για να τα δούμε
Ούτε καν η θάλασσα που θα μπορούσε να δώσει λίγη ομορφιά,το λιμάνι την καταστέφει εντελώς.
Είδα εγκατελειμένα κτήρια και εργοστάσια,οι πολυκατοικίες του κέντρου μου θύμησαν Πατήσια,ενώ οι καλές γειτονιές(Αγυιά όπου έμεινα) μου θύμησαν Περιστέρι.Ούτε και η ζωή(νυχτερινή και μη) μου είπε κάτι.Δεν ξέρω αν είναι ετσι όπως τα λέω,διότι αυτά είναι και κάπως υποκειμενικά,αλλά αυτά μου έμειναν.
Όσο για τις υποδομές(οι οποίες είναι θέμα αντικειμενικό),έχω να πώ ότι η πόλη είναι πολύ πίσω.Απο δρόμους εντό πόλης,απο λεοφωρεία,απο ρυμοτομία,ο Σιδηρόδρομος κλπ.


Φίλε Vag μου φαίνεται (και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους) ότι ήταν πολύ πρόχειρη η εκδρομή σου , κάτι σαν τους αμερικάνους σακιδιοφόρους ( greece has some old stuff ) που βγαίνουν από τα πλοία και μένουν 2-3 ώρες μέχρι να φύγει το τρένο για αθήνα.

Βέβαια παίζει και ρόλο αν τα άτομα στα οποία έμεινες ήξεραν να σου δείξουν λίγο την πόλη ή απλά ήταν παιδιά των goodies και του flocafe της αγίου νικολάου.

Αναφέρεις ότι είδες εγκαταλελειμένα εργοστάσια , τα μόνα που υπάρχουν είναι στην έξοδο της πάτρας για πύργο + τους μύλους του αγίουγεωργίου που θα μεταμορφωθούν σε σταθμό κτελ σε λίγο καιρό.
Πως είναι δυνατόν να πρόσεξες μόνο τα 3-4 εργοστάσια τα οποία για να τα δεις πρέπει να διασχίσεις μια ολόκληρη πόλη με εκaτοντάδες νεοκλασικά (αναπαλαιωμένα) τα οποία δεν αναφέρεις καθόλου? (μετά το Ναύπλιο η Πάτρα είναι η δεύτερη πόλη σε αριθμό νεοκλασσικών κτηρίων)
Λες για το λιμάνι αλλά δεν αναφέρεις τίποτα για τους άψογους από όλες τις πλευρές χώρους της μαρίνας, του φάρου, κτλπ που επίσης είναι η παραλιακή ζώνη της πόλης? (ακόμα και το καθεαυτό λιμάνι βλέποντας τα φωτισμένα γιγάντια (και από τα καλύτερα και μεγαλύτερα στη μεσόγειο) πλοία που πάνε Ιταλία δεν σου δημιουργεί αρνητικό αίσθημα)
Λες για καλή συνοικία (αυτό είναι υποκειμενικό η αγυια έχει πολυκατοικίες με θέα θάλασσα αλλά και πολυκατοικίες χαμένες στο τσιμέντο) και τη συγκρίνεις με περιστέρι.
Ολόκληρη η περιοχή από την οδό κύπρου μέχρι τοπαλιό κολυμβητήριο πολύ καλή και νομίζω την υποβαθμίζεις.
Λες οι πολυκατοικίες του κέντρου σου θύμισαν πατήσια , έχεις δει μήπως πολυκατοικίες του 60 και του 70 που να θυμίζουν ντουμπάι?
Οι παλιές πολυκατοικίες (με ελάχιστες εξαιρέσεις) είναι παντού άθλιες.
Πάντως δεν είναι χειρότερα σίγουρα από αντίστοιχες παλιές του κέντρου της αθήνας ή της θεσσαλονίκης.

Για υποδομές όταν λες πολύ πίσω συγκριτικά με τι? Έχει μεγάλη σημασία αυτό.
Η Πάτρα όπως και οι περισσότερες πόλεις εκτός αθήνας θεσσαλονίκης , πάσχει από την εγκατάλειψη του κεντρικού κράτους και ελειπούς χρηματοδότησης βασικών έργων.
Βέβαια κουτσά κουτσά αυτό αλλάζει.
Δεν μπορείς να κατηγορήσεις την πόλη γιατί από την εποχή του τρικούπη οι κυβερνήσεις ξέχασαν να ανακαινίσουν ο σιδηρόδρομο σε όλη την πελοπόννησο.
Ούτε για το γεγονός ότι ύστερα από 26 χρόνια στην ευρωπαϊκή ένωση κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να φτιάξει το δρόμο Κόρινθος-Πάτρα.



Νυχτερινή ζωή και η πόλη δεν σου είπε κάτι,δεν είδες λες κάτι όμορφο , που πήγες δηλαδή?
Πήγες στα ταβερνάκια δίπλα στο κάστρο το βράδυ? Επισκέφτηκες το φρούριο? Πήγες στο δασσύλιο με την εκπληκτική θέα μέχρι τη γέφυρα?
Πήγες στο Ρίο (το καλοκαιρινό κέντρο διασκέδασης της Πάτρας) ??
Περπάτησες στη γέφυρα?
Πήγες στην τριών ναυάρχων το μεγαλύτερο πεζόδρομο της πόλης που ενώνει τα ψηλά αλώνια με τη θάλασσα? (γεμάτο μαγαζιά καφετέριες και ταβέρνες κτλπ)
Επισκέφτηκες τη μεγαλύτερη εκκλησία στην Ελλάδα στον Άγιο Ανδρέα?
Μπήκες έστω για μια ματιά στις δεκάδες πολύ όμορφες εκκλησίες του κέντρου?
Ανέβηκες τη γεροκοστοπούλου κάνοντας μια βόλτα στην παλιά πόλη και το αρχαίο ωδείο?
Περπάτησες για 3 χλμ δίπλα στη θάλασσα μέχρι την πλαζ δίπλα στο κύμα
Μάλλον όχι.
Την επόμενη φορά που θα έρθεις λοιπόν στείλε ένα μήνυμα σε κάποιο από τα παιδιά που είναι εδώ για να δεις την άλλη Πάτρα αυτή που δε σου έδειξαν οι φίλοι σου .
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Η Πάτρα δυστυχώς πέρα από την εγκατάλειψη του κεντρικού κράτους πάσχει και από άλλο ένα σημαντικό παράγοντα... Τους ίδιους τους πατρινούς Sad
Προφανώς αυτό δεν αποτελεί flame post για κανέναν (εξάλλου και γω πατρινός θεωρούμαι αφού όλη μου τη ζωή ζω στη Πάτρα) αλλά πιστεύω ότι πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά σε αυτή τη πόλη αν η κουλτούρα και η νοοτροπία των κατοίκων της ήταν διαφορετική... Οι αιτίες είναι πολλές και θα φύγω τελείως εκτός θέματος αν επεκταθώ περισσότερο. Αυτό που θα πω μόνο είναι ότι δυστυχώς οι ίδιοι οι κάτοικοι αυτής της πόλης με τη συμπεριφορά τους έχουν υποβαθμίσει την ποιότητα ζωής τους και την ίδια την πόλη και αυτό σε συνδιασμό με την λανθασμένη πολιτική που ασκείται τα τελευταία 20 χρόνια από τους τοπικούς άρχοντες έχει φέρει αυτά τα αποτελέσματα.

Κλασσικά παραδείγματα αυτού που λέω είναι ότι η Πάτρα είναι από τις πιο βρώμικες πόλεις της ευρώπης, έχει ένα τεράστιο κυκλοφοριακό πρόβλημα και επίσης τα χειρότερα μέσα μαζικής μεταφοράς.... Αν οι Mods το επιτρέψουν και οι υπόλοιποι φίλοι από πάτρα έχουν όρεξη θα χαιρόμουνα να συζητήσουμε παραπάνω σε αυτό το θέμα.

Pelops δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχει αυτή η αρνητική εικόνα της πόλης μας προς τα έξω παρότι έχεις δίκιο για τα μέρη που ανέφερες
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Τον Ιούλιο ξεκινάνε τα δρομολόγια των υδροπλάνων από την Πάτρα για τα νησιά του Ιονίου. Άντε με το καλό Very Happy

http://www.mypatra.gr/PATRAZINO/TEXT/?ID=2108
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 12:19 am    Post subject: Reply with quote

Πήγα στα περισσότερα αυτά που αναφέρετε όλοι και θα τα σχολιάσω όλα.

Psilalonitis-1982:
Quote:
Μιλωντας για λιγο πρασινο, ξεχνας οτι βρισκομαστει στην Ελλαδα.

Αυτό δεν συμβαίνει σε όλη την Ελλάδα αλλά στην νότια.

Psilalonitis-1982:
Quote:
Δεν ειδα να αναφερθεις .....και των παμπολων (αλλα σκορπιων) νεοκλασσικων κτιριων.

Πέρασα καμια 20 φορές απο το κέντρο,αλλά ομολογώ ότι πολλά νεοκλασικά δεν είδα(αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αλλά ότι δεν αξιοποιούνται).

PAVEL_13:
Quote:
Το ότι μπορώ το βράδυ να πάω και να αράξω με τη παρέα στο μώλο στη προβλήτα είναι μια απίστευτη εμπειρία.

Είναι απίστευτη εμπειρία,επειδή είσαι με την παρέα σου όχι διότι ο μώλος είναι ένα όμορφο μέρος,το αντίθετο μάλλον,αδιάφορο προς το άσχημο θα το έλεγα.

Pelops:
Quote:
Βέβαια παίζει και ρόλο αν τα άτομα στα οποία έμεινες ήξεραν να σου δείξουν λίγο την πόλη ή απλά ήταν παιδιά των goodies και του flocafe της αγίου νικολάου.

Αυτό δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το σχολιάσω.

Pelops:
Quote:
Λες για το λιμάνι αλλά δεν αναφέρεις τίποτα για τους άψογους από όλες τις πλευρές χώρους της μαρίνας, του φάρου, κτλπ που επίσης είναι η παραλιακή ζώνη της πόλης? (ακόμα και το καθεαυτό λιμάνι βλέποντας τα φωτισμένα γιγάντια (και από τα καλύτερα και μεγαλύτερα στη μεσόγειο) πλοία που πάνε Ιταλία δεν σου δημιουργεί αρνητικό αίσθημα)

Η μαρίνα και ο φάρος σαν μέρος είναι ψιλοαδιάφορo.Για να το θέσω αλλιώς,έχει καμία σχέση με την μαρίνα της Ζέας στο Πειραιά?
Όσο για το ότι τα πλοία στο λιμάνι δίνουν ομορφιά....τι να πω?

Pelops:
Quote:
Λες για καλή συνοικία (αυτό είναι υποκειμενικό η αγυια έχει πολυκατοικίες με θέα θάλασσα αλλά και πολυκατοικίες χαμένες στο τσιμέντο) και τη συγκρίνεις με περιστέρι.

Η πρώτη σειρά βλέπει θάλασσα,η υπόλοιπη γειτονιά είναι Περιστέρι,ούτε καν Πετρούπολη.

Pelops:
Quote:
Ολόκληρη η περιοχή από την οδό κύπρου μέχρι τοπαλιό κολυμβητήριο πολύ καλή και νομίζω την υποβαθμίζεις.

Δεν καταλαβαίνω ποιά περιοχή είναι αυτή.

Pelops:
Quote:
Λες οι πολυκατοικίες του κέντρου σου θύμισαν πατήσια , έχεις δει μήπως πολυκατοικίες του 60 και του 70 που να θυμίζουν ντουμπάι?

Άρα όντως θυμίζουν Πατήσια οι πολυκατοικίες του κέντρου.
Τέτοιο κέντρο δεν έχω δεί ουτε (πχ) στην Λάρισα ούτε στο Ηράκλειο.

Pelops:
Όσο για νυχτερινή ζωή.
Γεροκοστοπούλου,Τριών ναυάρχων δεν μου είπαν τίποτα.
Το Ρίο το σώζει η γέφυρα,αν δεν υπήρχε δεν θα ήταν κάτι το αξιόλογο και το κάστρο το σώζει η θέα.Ούτε και τα μαγαζιά στην μαρίνα είναι κάτι.
Και στα Βραχνέικα πήγα,μια απο τα ίδια.
Το μόνο που μου άρεσε ήταν το W(της πόλης,όχι του Ρίο) και το καφέ στo θεατράκι.

Γενικά πείτε μου ένα μέρος που μπορεί να συγκριθεί:
Με την παραλία της Θεσ/νίκης,τον Μώλο των Ιωαννίνων,τους πεζόδρομους της Λάρισας,με την Μαρίνα της Ζέας,με τα καφέ στην παραλία του Ναυπλίου,με το Μικρολίμανο ή αφήστε τα όλα αυτά,ένα μέρος που να συγκρίνεται με το Θησείο(τα καφέ,που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο),ένα.Το μόνο που ξεχωρίζει και αξίζει είναι η γέφυρα.

Τελικά,για να εξηγούμαστε,εγώ δεν κατηγορώ κανέναν,λέω αυτά που είδα,πως μου φάνηκαν και τι γεύση μου άφησαν.Στον καθένα φαίνονται αλλιώς και του αφήνουν άλλη γεύση.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 1:10 am    Post subject: Reply with quote

Στον καθένα φαίνονται αλλιώς και του αφήνουν άλλη γεύση.

Αυτο σημαινει οτι τα προηγουμενα ηταν μια εκθεση
καθαρα υποκειμενικων εντυπωσεων.

Σαν τετοιες ειναι σεβαστες.

Σημειωνω απλως οτι βρισκονται σε διασταση
με τη πλειοψηφουσα αποψη των επισκεπτων της πολης.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 10:40 am    Post subject: Reply with quote

Φυσικά,το αν κάτι είναι ωραίο ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικο αφού είναι θέμα αισθητικής.Και η αισθητική δεν είναι σωστή ή λάθος,είναι απλά διαφοτρετική.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Έτσι είναι, παιδιά. Beauty is in the eye of the beholder, που λέμε και στο χωριό μου! Razz
Έχω ακούσει άνθρωπο που πήγε στο Παρίσι και το βρήκε απλώς... καλούλι!

Για να καταθέσω και τη δική μου άποψη πάντως, θεωρώ ότι η Πάτρα είναι μια πόλη με στιλ, ωραίους ανθρώπους, και πολύ περισσότερες ομορφιές απ' όσες νομίζουμε. Απλώς δεν είναι βιτρινάτη πόλη, είναι σαν κάτι μαγαζιά που τα προσπερνάς αλλά αν μπεις μέσα τα λατρεύεις (και κατηγορείς τον εαυτό σου που τόσο καιρό τα αγνοούσες).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Pelops
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 199

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

Vag σεβαστές οι απόψεις σου και συγγνώμη αν φάνηκα κάπως απότομος.

Πάντως με στεναχωρεί το γεγονός ότι τα έβγαλες όλα άχρηστα, δείχνει πολύ προκατάληψη αυτό έως κακία.

Quote:
Γενικά πείτε μου ένα μέρος που μπορεί να συγκριθεί:
Με την παραλία της Θεσ/νίκης,τον Μώλο των Ιωαννίνων,τους πεζόδρομους της Λάρισας,με την Μαρίνα της Ζέας,με τα καφέ στην παραλία του Ναυπλίου,με το Μικρολίμανο ή αφήστε τα όλα αυτά,ένα μέρος που να συγκρίνεται με το Θησείο(τα καφέ,που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο),ένα.Το μόνο που ξεχωρίζει και αξίζει είναι η γέφυρα.


Φίλε Vag μην με βάζεις σε πειρασμό να μπω σε συγκρισιολογία και σε κόντρα με άλλες πόλεις και περιοχές που έχουν τις ομορφιές τους.
Είσαι υπερβολικά αρνητικός και δεν ξέρω το λόγο , φράσεις του στυλ "το σώζει η θέα" δείχνουν κακία.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
δείχνει πολύ προκατάληψη αυτό έως κακία.

Καμία προκατάληψη και καμία κακία,να είσαι σίγουρος,και γιατί να έχω άλλωστε,μόνο την άποψη μου λέω,αυτά που είδα και πως τα είδα.
Όταν λέω ότι το ζώζει η θέα εννοώ ότι όλη η ομορφιά του είναι η θέα,και στην Αθηνα(η οποία είναι μια πολύ άσχημη πόλη) αν ανέβεις κάπου ψηλά έχει πολύυ ωραία θέα,αυτό δεν σημαίνει ότι είναι όμορφο το μέρος.

Εν τέλει,αυτό που λέω είναι ότι,δεν γίνεται μια πόλη του μεγέθους της Πάτρας να μην έχει ιδιαίτερα μέρη απο άποψη αισθητικής.Αυτά που έχει η Πάτρα είναι κάποια απλά σημεία,δεν είναι κάτι το ξεχωριστό,όπως είναι πχ η παραλία της Θεσ/νίκης(και όλα τα άλλα που ανέφερα πιο πάνω).
Παράδειγμα στην Λάρισα πήγαν στην Νεάπολη,φτιάξαν μια πλατεία,και απο εκεί ου δεν υπήρχε τίποτα,τώρα είναι ένα ωραίο μέρος να περάσεις κάποιες ώρες.Στη Πάτρα έγινε το ίδιο,στο Ρίο,και παρότι έχει και θάλασσα δεν είναι κάτι που να σε τραβάει.Τώρα βέβαια σε τραβάει λόγω της Γέφυρας.
Ούτε αρμόζει σε μια πόλη αυτού του μεγέθους να μην έχει:5 ωραίες πλατείες,5 πεζοδρόμους,2-3 πάρκα,5 αξιόλογες πιάτσες,5 δρόμους που να είναι προσεγμένοι και να κάνουν την διαφορά,να μην έχει αεροδρόμιο,να μην έχει κάποιο εμπορικό κέντρο κλπ κλπ.Δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχουν όλα αυτά,και ποιός φταίει,και δεν με ενδιαφέρει,αυτή είναι άλλη συζήτηση.

Αυτό είναι που λέω τίποτα παραπάνω.Ότι για το μέγεθος της και για την θέση της αυτά που έχει απο όλες τις απόψεις,δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Pelops
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 199

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

Κατάλαβα τι εννοείς Vag , κάποιο δίκιο έχεις και θα συμφωνούσα μαζί σου αν δεν έλεγες όλα τα υπόλοιπα, ότι δηλαδή άλλες πόλεις τα έχουν. Οι ελληνικές πόλεις μοιάζουν πάρα πολυ στα αρνητικά τους σημεία. Άναρχη δόμηση (στο μεγαλύτερο μέρος τους) και πολυκατοικίες παντού με ελάχιστο πράσινο.


Quote:
α μην έχει ιδιαίτερα μέρη απο άποψη αισθητικής.Αυτά που έχει η Πάτρα είναι κάποια απλά σημεία,δεν είναι κάτι το ξεχωριστό,όπως είναι πχ η παραλία της Θεσ/νίκης(και όλα τα άλλα που ανέφερα πιο πάνω).
Παράδειγμα στην Λάρισα πήγαν στην Νεάπολη,φτιάξαν μια πλατεία,και απο εκεί ου δεν υπήρχε τίποτα,τώρα είναι ένα ωραίο μέρος να περάσεις κάποιες ώρες.Στη Πάτρα έγινε το ίδιο,στο Ρίο,και παρότι έχει και θάλασσα δεν είναι κάτι που να σε τραβάει.Τώρα βέβαια σε τραβάει λόγω της Γέφυρας.
Ούτε αρμόζει σε μια πόλη αυτού του μεγέθους να μην έχει:5 ωραίες πλατείες,5 πεζοδρόμους,2-3 πάρκα,5 αξιόλογες πιάτσες,5 δρόμους που να είναι προσεγμένοι και να κάνουν την διαφορά,να μην έχει αεροδρόμιο,να μην έχει κάποιο εμπορικό κέντρο κλπ κλπ.Δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχουν όλα αυτά,και ποιός φταίει,και δεν με ενδιαφέρει,αυτή είναι άλλη συζήτηση.


Ένας αντίλογος :


Με τη λογική αυτή η παραλία Θεσσαλονίκης τι το ξεχωριστό έχει? Είναι ένας παραλιακός δρόμος μεγάλος σε μήκος όπου δεν αράζουν πλοία.
Καφετέριες ισόγεια από πολυκατοικίες και δίπλα περνάνε αυτοκίνητα. Αυτή είναι αισθητική δηλαδή?? (Φυσικά η εξαίρεση είναι η πλατεία αριστοτέλους και ο λευκός πύργος).
Με τη λογική που ανέφερες είναι καλά αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο μια σειρά από πολυκατοικίες , ένας δρόμος και θάλασσα.

Η θάλασσα στην ελλάδα είναι όμορφη, ακόμα και χωρίς τη γέφυρα ήταν πάντα ωραία να κάθεσαι με την καλοκαιρινή αύρα δίπλα στο κύμα και να πίνεις το καφεδάκι σου.
Βέβαια το γέγονος της ύπαρξης αυτού του γιγάντιου έργου είναι από μόνο του υποβλητικό...
Μόλις 2-3 χιλιόμετρα από το κέντρο, στην πλαζ της Πάτρας (πριν λίγες μέρες έγινε και μεγάλη αναβάθμιση της παραλίας με πεζόδρομο ποδηλατόδρομο, καθαρισμό, γήπεδο beach volley, φύτευση δέντρων κτλπ)



Λες δεν υπάρχουν 5 ωραίες πλατείες (πες μου ποια άλλη πόλη με συγκρίσιμο μέγεθος έχει δηλαδή). Από τις 3 μεγάλες πλατείες της πάτρας κάμια δεν είναι άσχημη, η δε πλατεία γεωργίου είναι από τις μεγαλύτερες στην ελλάδα και με ιδαιίτερα αξιόλογα κτήρια όπως το θέατρο του τσίλερ.



Για πάρκα ας το αφήσουμε καλύτερο γιατί είναι μεγάλο ανέκδοτο να μιλάμε για ελληνική πόλη και πράσινο. Καμία πόλη στην ελλάδα δεν μπορεί να μιλίσει ότι είναι πράσινη.
Ζήτημα είναι να υπάρχουν 1-2 πάρκα σε κάθε πόλη.
Για παράδειγμα η Λάρισσα έχει ένα ουσιαστικά μεγάλο πάρκο, η Πάτρα επίσης ένα (δασσύλιο), το Ηράκλειο κανένα, η Θεσσαλονίκη κανένα (τουλάχιστον μέσα στο ιστό της πόλης) ο βόλος κανένα , κτλπ.

Λες για 5 δρόμους που κάνουν τη διαφορά. Πες μας αναλυτικά στις άλλες πόλεις ποιοι είναι αυτοί οι 5 δρόμοι που κάνουν τη διαφορά.
(τι εννοείς κάνουν τη διαφορά?)

Άποψη της μαρίνας με το μαρμάρινο θεατράκι






Πεζόδρομοι :

Η πάτρα έχει ουσιαστικά 3 μόνο πεζοδρόμους την Αγίου Νικολάου (την οποία δεν αναφέρεις καθόλου παρότι είναι γεμάτη με νεοκλασικά και σφίζει από ζωή χειμώνα καλοκαίρι), την γεροκοστοπούλου και τα γύρω στενά (πλήρης πεζόδρομος- σκάλες που ενώνουν την παλιά πόλη) και την τριών ναυάρχων.
Και οι 3 αυτού δρόμοι είναι αρκετά ωραίοι , και διαφορετικοί.
Επίσης αρκετά μικρότερα πεζοδρομημένα δρομάκια όπως η ραδινού που επίσης σφίζει από ζωή και μαγαζιά.
Λες ότι στη νεάπολη έφτιαξαν μια πλατεία και τώρα πηγαίνει ο κόσμος και είναι καλά. Πολύ ωραία , και εδώ υπάρχουν πολλά μέρη αντίστοιχα που πηγαίνει ο κόσμος και είναι καλά , η πλατεία όλγας είναι πάντα γεμάτη από κόσμο και είναι πολύ ωραία κάτω από τα μεγάλα δέντρα να πίνεις καφέ και να παίζεις ταβλακι, ή ο χώρος στο φάρο με μεγάλο παραπλήσιο χώρο πρασίνου και περιπάτου, ή ο χώρος δίπλα στο ναυτικό όμιλο (mare mare) κτλπ δεν καταλαβαίνω τη λογική,

Και τέλος αναφέρεσαι πάλι σε υποδομές που δεν μπορεί να κάνει κάτι άμεσα η πόλη και ξέρουμε ποιανού είναι ευθύνη.
Η εγγύτητα επιπλέον στην Αθήνα ( η πιο κοντινή από τις μεγάλες πόλεις της ελλάδας) δεν βοήθησε στη δημιουργία αεροδρομίου. (Από τις άλλες συγκρίσιμες πόλεις το ηράκλειο αναγκαστικά λόγω νησιού αλλά και λόγω τουρισμού έπρεπε να έχει αεροδρόμιο, οι άλλες 2 βόλος και λάρισσα (όπως και η πάτρα στον άραξο) έχουν ουσιαστικά στρατιωτικά αεροδρόμια.
Το λιμάνι όμως είναι το δεύτερο στην ελλάδα σε επιβατική κίνηση μετά τον πειραιά (και δεν ανέφερες καθόλου ότι ουσιαστικά είναι η δυτική θαλάσσια πύλη της χώρας προς την υπόλοιπη ευρώπη).

Εμπορικό κέντρο χαίρομαι που δεν υπάρχει , όπως και που δεν υπάρχουν macdonalds δεν είναι δείγμα ανεπτυγμένης πόλης ένα εμπορικό κέντρο ούτε ομορφιάς.

(δηλαδή οι άλλες πόλεις που ανέφερες τι εμπορικά κέντρα έχουν?)
Μην αναφέρουμε πολυσινεμά, μεγασουπερμαρκετ κτλπ γιατι πάνω κάτω είναι τα ίδια σε όλες τις πόλεις. (συγκρίσιμου μεγέθους)
Δε νομίζω ότι υστερεί η πόλη σε μαγαζιά και εμπορικά καταστήματα (πάντα συγκρίνοντας με πόλεις αντίστοιχου μεγέθους)

Και κάτι άσχετο , γιατί παρουσιάζεις το περιστέρι και την πετρούπολη και τα πατήσια σαν περιοχές που οι κάτοικοί τους πρέπει να ντρέπονται, (υποθέτω δεν ισχύει το ίδιο για τους κατοίκους του χαλανδρίου και του αμαρουσίου).
Δεν είναι δα και προάστ. του Όσλο και οι ανατολικοβόρειες περιοχές, και κει πολυκατοικίες έχει απλά είναι 3 όροφες και έχουν πιλοτές με γλάστρες.

Κλείνω με τον Ι.Ν. Αγίου Αποστόλου Ανδρέου
Ο μεγαλύτερος και από τους πιο περικαλλείς ναούς της Ελλάδας και των βαλκανίων και πανορθόδοξο σημείο προσκύνησης.

Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Προσωπικά η αίσθηση που είχα πάντοτε στην Πάτρα ήταν οι τρομακτικές τις δυνατότητες σε όλους τους τομείς και αισθητικά και οικονομικά. Για ένα περίεργο λόγο όμως δεν τις αξιοποιούσε ή όταν το έκανε, δεν το έκανε πλήρως. Σαν κάτι να έλειπε πάντα.

Η πόλη βρίσκεται σε ένα μεταίχμιο ανάπτυξης που μεταλάσσεται από επαρχιακή πόλη σε περιφερειακό μητροπολιτικό κέντρο. Θεωρώ ότι μπορεί να αναπτυχθεί σε διεθνές κέντρο - χωρίς καμία δόση υπερβολής - αν επιλέξει καλά τον τομέα στον οποίο θα επικεντρώσει τις δυνάμεις της και θα κατευθύνει την στρατηγική της.

Ο τομέας του τουρισμού, στον οποίο οι πολιτικοί της προηγούμενης γενίας προσπάθησαν να ρίξουν το βάρος τους δεν ταιριάζει στην πόλη και έχει πολύ δρόμο για να καλύψει την απόσταση που τη χωρίζει από τους ανταγωνιστές της. Η βιομηχανία είναι νεκρή σε όλη την επαρχιακή Ελλάδα και θα συνεχίσει να είναι έτσι με μικροεξαιρέσεις. Το εμπόριο έχει πεπερασμένα όρια και ήδη η πόλη διαθέτει αρκετή εξειδίκευση στον τομέα αυτό.

Η Πάτρα έχει όμως όλα τα εφόδια ώστε να αποτελέσει κόμβο γνώσης και τεχνολογικό πόλο της Ελλάδος, δίνοντας ώθηση και σε όλους τους συνδεόμενους τομείς.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 12:20 am    Post subject: Reply with quote

Με καλυψαν απολυτως ο Pelops και ο worldofjustice.
Απεδειξαν οτι γνωριζουν τη Πατρα πολυ περισσοτερο απο τον vag.
Οι (ελαχιστες) εικονες ηταν ενας καλος και πειστικος αντιλογος.
Οταν το αποφασισω, θα προσθεσω κι εγω τα δικα μου φωτογραφικα επιχειρηματα
με ληψεις που θα κανω αποκλειστικα για το forum.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 12:28 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά συγγνώμη που μπαίνω στην συζήτηση σας αλλά μήπως παραείστε τοπικιστές...;Εντάξει ο vag είπε την γνώμη του ότι δεν του άρεσε η Πάτρα,αυτό δεν αλλάζει ότι και αν του πείτε.Δεν είναι να του αποδείξετε κάτι!Η σου αρέσει ή δεν σου αρέσει!Σε όλους μας υπάρχουν πόλεις που δεν μας αρέσουν!Σε άλλους μπορεί να αρέσει πολύ η Πάτρα σε άλλους όχι,αυτά είναι γούστα καθαρά (σαν τις γυναίκες! Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 12:54 am    Post subject: Reply with quote

Συγνωμη που θα μιλησω για αλλες πολεις εκτος απο τη Πατρα σε αυτη τη σελιδα(θα πω στο τελος κ για αυτη βεβαια),αλλα ειπωθηκαν καποια εσφαλμενα πραγματακια και οφειλω να τα διωρθωσω με πολυ καλη διαθεση,τουλαχιστο για πολεις που γνωριζω πολυ καλα και δεν ειναι παρα εντος τση Κρητης!! Laughing Laughing

Quote:
Για παράδειγμα η Λάρισσα έχει ένα ουσιαστικά μεγάλο πάρκο, η Πάτρα επίσης ένα (δασσύλιο), το Ηράκλειο κανένα, η Θεσσαλονίκη κανένα (τουλάχιστον μέσα στο ιστό της πόλης) ο βόλος κανένα , κτλπ.


HRAKLEIO:εχει το παρκο του Γεωργιαδη,το παρκο του Δομινικου Θεωτοκοπουλου,και επισεις υπαρχει η ΟΑΣΗ!αυτα στο κεντρου. Μεγαλα παρκα υπαρχουν και στα προαστοια. Τελος δημιουργουνται στη παραλιακη τεραστια παρκα απο το Εnvy(παλιο breeze) ως το Παγκρητειο.
Επισης η καθε πολη δημιουργειται συμφωνα με τις αναγκες που εχουν οι κατοικοι της(Και αυτο αφορα ολες + τη Πατρα)!!!!
ΠΧ... το ηρακλειο (η πλειοψηφια των κατοικων του δηλαδη) δεν εχει αναγκη απο παρκα και εκτασεις πρασινου γιατι ο καθε Ηρακλειωτης εχει και ενα δικο του χωριο να επισκευτει.Ακομη κι αν δεν εχει μπορει μεσα σε 15-20 λεπτα να βρει το κοντινοτερο χωριο που εχει πρασινο να φανε κι οι κοτες!! Οταν εγω προσωπικα θελω εξοχη παω μεσα σε 25λεπτα στο χωριο μου,το χορτενω και επιστρεφω στις πολυκατοικιες μου γιατι ετσι γουσταρω,ετσι τη βρισκω. ΔΕ θεωρω απαρετητα οτι μια πολη για να ειναι ομορφη πρεπει σονυ και καλα να εχει πρασινο... πρασινο να κανουν οι πολεις που δεν εχουν αυτη τη μορφη εναλακτικοτητας και συνδιασμου σε τοσο συντομο χρονο.

Quote:
Για πάρκα ας το αφήσουμε καλύτερο γιατί είναι μεγάλο ανέκδοτο να μιλάμε για ελληνική πόλη και πράσινο. Καμία πόλη στην ελλάδα δεν μπορεί να μιλίσει ότι είναι πράσινη.
Ζήτημα είναι να υπάρχουν 1-2 πάρκα σε κάθε πόλη.
Για παράδειγμα η Λάρισσα έχει ένα ουσιαστικά μεγάλο πάρκο, η Πάτρα επίσης ένα (δασσύλιο), το Ηράκλειο κανένα, η Θεσσαλονίκη κανένα (τουλάχιστον μέσα στο ιστό της πόλης) ο βόλος κανένα , κτλπ


Να υποθεσω πως τα ΧΑΝΙΑ(ειδικα τα Χανιά σε θεμα πρασινου)εξαιρουνται.Ειναι αδικια να υποθει πως τα Χανια(διολου ευκαταφρονητη τα τελευταια χρονια σε πληθυσμο πολη)δεν εχουν πνευμονες με παρκα,πλατειες και ρυμοτομια.
Ειναι μια απο τις ποιο ομορφες πολεις της Ελλαδας όλης!!!! Κι οταν μιλατε για ομορφια να υποκλεινεστε στον Αγ.Νικόλαο Λασιθιου! Ειναι η πιο ομορφη πολη της Ελλαδας! Δεν υπαρχει κυκλοφοριακο προβλημα,ουτε τα δηθεν γνωστα προβληματα των Ελληνικων πολεων και ειναι οτι πρεπει για ησυχεια(γιατι οι Λασιθιώτες ειναι φιλησυχοι).

Quote:
Η εγγύτητα επιπλέον στην Αθήνα ( η πιο κοντινή από τις μεγάλες πόλεις της ελλάδας) δεν βοήθησε στη δημιουργία αεροδρομίου. (Από τις άλλες συγκρίσιμες πόλεις το ηράκλειο αναγκαστικά λόγω νησιού αλλά και λόγω τουρισμού έπρεπε να έχει αεροδρόμιο, οι άλλες 2 βόλος και λάρισσα (όπως και η πάτρα στον άραξο) έχουν ουσιαστικά στρατιωτικά αεροδρόμια.


Αεροδρομια εχουν και τα ΧΑΝΙΑ και η ΣΗΤΕΙΑ και μελλοντικα το Ηρακλειο θα αποκτησει 2 αεροδρομια (το πρωτο θα δημιουργηθει στο Καστελλι Πεδιαδος και θα απενεργοποιηθει αυτο της Αλικαρνασου και το δευτερο θα ειναι στο Τυμπακι,νοτια του νομου,αφου το ειδη υπαρχον στρατιωτικο θα γινει πολιτικο ως παραλληλο εργο με το λιμανι του Νοτου)

Quote:
(δηλαδή οι άλλες πόλεις που ανέφερες τι εμπορικά κέντρα έχουν?)
Μην αναφέρουμε πολυσινεμά, μεγασουπερμαρκετ κτλπ γιατι πάνω κάτω είναι τα ίδια σε όλες τις πόλεις. (συγκρίσιμου μεγέθους)


Τον Νοεμβριο τελικα θα λειτουργησει το ΤALOS CENTER,το πρωτο εμπορικο κεντρο με Village cinemas,starbucks cafe,goody's, hagentaz και πολλα αλλα...θα ειναι στην παραλιακη,στο envy απεναντι.

ΤΕΣΠΑ,ενας κολλητος μου ειναι φανταρος στην Πατρα και σε μια συνομιλια μαζι του μου ειπε οτι ειναι ζωντανη πολη με αρκετο κοσμο και περιπου στο μεγεθος του Ηρακλειου...επισης ειδε πολλους φοιτητες!
Τωρα οι υπολοιποι της παρεας που πηγαν να τον δουν και συνεπως γυρησαν μαζι τη πολη,μου ειπαν σε μια εκτεταμενη συζητηση που ειχα απο κοντα οτι μοιαζει παρα πολυ με το Ρεθυμνο σε πολλα πραγματα.(τα συγκεκριμενα παιδια ειναι κοσμογυρισμενα,συνεπως δεν ειχαν ως μετρο συγκρησης πολεις μονο εντος Κρητης).Επεμειναν λοιπον οτι η πολη μοιαζει με το Ρεθυμνο και οταν τους ρωτησα ποια ηταν τα κοινα τους σημεια απαντησαν γενικα το στυλ της. Μου ειπαν οτι το ταξιδι αν και με πολυ ταλαιπωρια (τους πηγαν στην ασφαλεια γιατι μαλωσαν με μια αγενη κατ'αυτους γυναικα και ο ενας απο τα παιδια επαιξε μια σφαλιαρα στον αντρα της) ηταν τελικα καλο και συναρπαστικο. Τελος τους ρωτησα ποσο ομορφη ειναι η πατρα και μου ειπαν να μη φανταστω κατι το ιδιαιτερο.

Τελος καλοκαιριου θα ερθω κι εγω και θα κανω αναλυτικο και αντικειμενικο (οπως παντα) post Laughing Laughing [/b]
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Συγνωμη που θα μιλησω για αλλες πολεις εκτος απο τη Πατρα



Καταρχάς δε μίλησες για άλλες πόλεις εκτός Πάτρας αλλά μόνο για πόλεις της Κρήτης. Πιστεύω ότι παρασύρεσαι λίγο από έναν έντονο τοπικισμό. Δε θα μπώ στον κόπο να αναφέρω ποιά πόλη της ελλάδας είναι η ομορφότερη καθώς πιστεύω ότι κάθε περιοχή της ελλάδας έχει τις ομορφιές της (και η λίστα όμορφων ελληνικών πόλεων είναι μεγάλη), αλλά, όσο και ν΄αγαπώ την Κρήτη ( την οποία έχω επισκεφτεί πολλές φορές και τη θεωρώ πανέμορφη), δε μπορώ να συμφωνήσω με εκφράσεις του στύλ...

Quote:
Κι οταν μιλατε για ομορφια να υποκλεινεστε στον Αγ.Νικόλαο Λασιθιου! Ειναι η πιο ομορφη πολη της Ελλαδας


γιατί τις θεωρώ λίγο άδικες και ισοπεδωτικές. Οσοι έχουν βρεθεί στην Καστοριά, στα Γιάννενα, στο Ναύπλιο, στη Ρόδο, στην Κέρκυρα, στη Ξάνθη, την Ερμούπολη, στο Καρπενήσι, στην Αμφισσα, στην Αλεξανδρούπολη, στην Καβάλα κλπ κλπ θα συμφωνήσουν ότι οι όμορφες πόλεις της ελλάδας είναι πολλές και δε περιορίζονται στην Κρήτη.

Λυπάμαι, αλλά δεν είσαι αντικειμενικός ...και επίσης συγνώμη που συμβάλλω στο να ξεφεύγουμε από το θέμα μας. Shocked
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
teris3
New Member
New Member


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 64

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω πως το θέμα έχει ξεφύγει απλά ήθελα μόνο να απαντήσω σχετικά με την παραλία της Θεσσαλονίκης και ελπίζοντας να μην αποπροσανατολίσω την συζήτηση....

Η παραλία της Θεσσαλονίκης είναι τεράστια...Τόσο τεράστια σε σημείο που δεν μπορείς να την περπατήσεις...Και σίγουρα την αδικείς όταν αναφέρεσαι μόνο στις καφετέριες κοντά στην Αριστοτέλους και στον Λευκό Πύργο (που πίστεψέ με είναι πολύ πιο "τουριστικά" αξιοθέατα και πολλούς Θεσσαλονικιούς τους εκνευρίζει η κατάσταση που επικρατεί εκεί)
Παρόλα αυτά θυμάμαι ακόμα πόσο πολύ μου έκανε αρνητική εντύπωση όταν έμενα στο Ηράκλειο και δεν είχε καφετέρειες να πιεις καφέ με θέα την θάλασσα και η "πιάτσα" ήταν μέσα στην πόλη στριμωγμένα...
Απλά για να καταλάβεις τι εννοώ με την παραλία ρίξε μια ματιά αν θες...
Ευχαριστώ

http://www.imageshack.gr/images/duycjtowm2njx1mdlynt.jpg

http://www.imageshack.gr/images/otxm42oyeuwwomtrj24i.jpg

http://www.imageshack.gr/images/vzetydzizwnd3hjvto1d.jpg

http://www.imageshack.gr/images/dwndyjjityun2mzija2z.jpg

http://www.imageshack.gr/images/zxui2dmzrr5jmizdayon.jpg

Παράγραφος 5 του Κανονισμού Λειτουργίας: Αποφυγή δημοσίευσης φωτογραφιών των οποίων το πλάτος υπερβαίνει τα 640 pixels. Σε αυτές τις περιπτώσεις επιτρέπεται μόνο η παράθεση του σχετικού link

exitmusician
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

χωρίς να θέλω να χαλάσω το τόσο φιλικό ύφος, με εκείνο το αρχαιολογικό μουσείο, τί γίνεται; Είχα την εντύπωση οτι θα άνοιγε κάπου μέσα στο καλοκαίρι.
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Καταρχάς δε μίλησες για άλλες πόλεις εκτός Πάτρας αλλά μόνο για πόλεις της Κρήτης.


Όντως εχεις δικιο και συγχωρεστε το πως ακουγονται αυτες οι εκφρασεις. Δε τις λεω με απολυταρχισμο.. απεχει πολυ το να διαβαζεις τις προτασεις καποιου με το να τον ακους live..ειμαι ενθουσιωδης-γι'αυτο εκφραζομαι ετσι.
Απλα με γοητευσε παρα πολυ ο Αγιος Νικ.(και η θεα του κατεβαινοντας για Ελουντα) και η Σητεια!!
Απο ηπειρωτικες πολεις εχω παει Αθηνα(πιτσιρικας ειμουν-δε θυμαμαι πολλα)-Πειραια κ Λαμια(πηγα περυσι-αδιαφοροι προορισμοι)-και Θεσσαλονικη(πριν 2-3 χρονια-ηταν τελεια πολη). Πατρα οταν πηγα ειμουν παιδακι και δε θυμαμαι τπτ.Εχω παει ομως στα πιο δημοφιλη Ελληνικα νησια και επισης ειμουν το ιδιο ενθουσιωδης μ'άυτα.
Οταν πηγαινω καπου με αποπερνει το να κοιταζω και να παρατειρω τη καθε λεπτομερια και οταν κατι συμφωνει με την αισθητικη μου του βγαζω το καπελο. Αυτο συνεβει με τα Χανια και τη Θεσσαλονικη(πολεις αρκετα μεγαλες παρολο την μεταξυ τους αποκληση του ενος εκατ. κατοικων και βαλε Shocked ) και τον Αγιο και τη Σητεια(πολυ μικροτερες μεν-πανεμορφες δε) και την Παρο,τη Ναξο,τη Μυκονο,τη Σαντορινη κτλ που παρολο που και οι τελευταιοι προορισμοι ηταν ονειρικοι το καλοκαιρι,το χειμωνα ειναι νεκρα εν αντιθεσει με τις προαναφερθησες.

Quote:
Πιστεύω ότι παρασύρεσαι λίγο από έναν έντονο τοπικισμό.
Surprised
Αγαπω πολυ ορισμενα πραγματα,δες το με την καλη εννοια-ποτε δεν ειμουν αδιαλακτος..

Quote:
χωρίς να θέλω να χαλάσω το τόσο φιλικό ύφος, με εκείνο το αρχαιολογικό μουσείο, τί γίνεται; Είχα την εντύπωση οτι θα άνοιγε κάπου μέσα στο καλοκαίρι.

Ποιο αρχ.μουσειο λες?? Νομιζω οτι παλι παρατηρηση θα φαμε απο τον admin.. ξεφυγαμε πολυ και δε ξερω αν μιλαμε για Πατρα,αλλα ισως το ενδιαφερον να ειναι στο ευρυ φασμα της συζητησης.(καλα μη βαρατε!)
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, αρκετά ως εδώ νομίζω. Έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα και κάνουμε κατάχρηση του topic.
Όποιος θέλει να απαντήσει επί των -άσχετων με την Πάτρα- θεμάτων που έχουν αναπτυχθεί, δεν έχει παρά να το κάνει στο σωστό topic δίνοντας και ένα link (ή μια απλή αναφορά) σ' αυτό εδώ, ώστε να βοηθήσει στη συνέχεια της συζήτησης.

Η οποία συζήτηση είναι εντελώς "άκυρη" με τον τρόπο που γίνεται, γιατί όταν κριτικάρεις τον τόπο κάποιου (έστω και με την πιο καλόπιστη διάθεση του κόσμου), το πιο φυσικό είναι ο άλλος να θιγεί και να το πάρει προσωπικά. Η πόλη μας είναι το σπίτι μας. Προσωπικά θα φρίκαρα αν ερχόταν κάποιος επισκέπτης στο σπίτι μου και μου πέταγε στα μούτρα πως δεν του αρέσει, χωρίς καν να τον ρωτήσω!
Γίνεται λοιπόν αυτό που (δικαιολογημένα) έγινε κι εδώ: Αναγκάζεται ο άλλος να υπερασπιστεί τον τόπο του και συμπέρασμα δεν βγαίνει.

Οι Ελληνικές πόλεις έχουν προβλήματα, ξέρουμε όλοι τι φταίει γι' αυτό.
Θα τσεκάρω αν υπάρχει σχετικό πεδίο για να μεταφερθούν εκεί παρόμοιες συζητήσεις που έχουν πάντα μεγάλο ενδιαφέρον, και αν όχι, ίσως να δημιουργήσουμε ένα που να αναφέρεται στα προβλήματα αστικοποίησης (ή μη), χωροταξίας και γενικά όλα όσα κρατάνε τις ελληνικές πόλεις πίσω.

Αυτά τα ολίγα, πίσω στο θέμα μας τώρα, που είναι η Πάτρα! (Οι Πατρινοί του forum δεν έχουν καταχραστεί τα topics για Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, σωστά?) Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Lucretius wrote:
χωρίς να θέλω να χαλάσω το τόσο φιλικό ύφος, με εκείνο το αρχαιολογικό μουσείο, τί γίνεται; Είχα την εντύπωση οτι θα άνοιγε κάπου μέσα στο καλοκαίρι.


malon enoume septemvrio klasika....
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Jun 15, 2007 12:28 am    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
(Οι Πατρινοί του forum δεν έχουν καταχραστεί τα topics για Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, σωστά?) Wink


Σωστοτατα...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jun 26, 2007 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά. Επί τη ευκαιρία, καλωσήλθες στο forum PinkFloyd και καλά posts Smile
PinkFloyd wrote:
Γειά σας. Κατ' αρχήν θα ήθελα, σαν νέο μέλος του forum, να χαιρετήσω όλους τους φίλους της λίστας.

Ένα ευχάριστο νέο για την Πάτρα είναι η προώθηση της κατασκευής του Βιοτεχνικού Πάρκου:

"Μόνο η υπογραφή της σύμβασης με τον ανάδοχο, μένει ουσιαστικά πλέον, προκειμένου να ξεκινήσει το έργο του Βιοτεχνικού Πάρκου της Πάτρας. Μέχρι τις 30/6/2008 ο φορέας υλοποίησης του ΒΙΟΠΑ είναι υποχρεωμένος να παραδώσει έτοιμες τις υποδομές του ΒΙΟΠΑ και μέχρι τις 31/12/2008 να κλείσει το οικονομικό αντικείμενο. Στην ουσία δηλαδή η οριοθέτηση ολοκλήρωσης του έργου είναι το τέλος του 2008. Το ΒΙΟΠΑ, είναι μια έκταση 600 στρεμμάτων, όπου θα γίνουν όλες οι υποδομές για να υποδεχθεί τις επιχειρήσεις σε οργανωμένη και συγκροτημένη βάση. Το έργο είναι προϋπολογισμού 10,8 εκ. ευρώ."

( http://www.gowest.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9319&Itemid=358 )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
abaleo
New Member
New Member


Joined: 03 Jun 2007
Posts: 20
Location: Patra

PostPosted: Fri Jun 29, 2007 4:16 am    Post subject: έργα στο ύψος του "Τόφαλος" Reply with quote

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου την παρέα σας!

Όσον αφορά τώρα τα έργα στην Πάτρα:
Οι εργασίες στα μποζαΐτικα για εγκατάσταση δικτύου αποχέτευσης ολοκληρώθηκαν αισίως και ο δρόμος άνοιξε μετά από αρκετές μέρες ταλαιπωρίας..
Η περιοχή όμως παραμένει ένα ανοιχτό εργοτάξιο.. Τελικά τι σκαρώνουν οι υπεύθυνοι; Ξέρετε αν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση-χρονοδιάγραμμα εργασιών; Αν προχωρήσουν πάντως όπως όλα δείχνουν σε κατασκεύη ανισόπεδων κόμβων θα αποκτήσει άλλη πνοή η περιοχή και μακάρι να μειωθεί το μποτιλιάρισμα. Εν αναμονή οπότε..
Back to top
View user's profile Send private message
sin1891pge
Junior Member
Junior Member


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 82
Location: Σκεπαστή

PostPosted: Fri Jun 29, 2007 5:03 pm    Post subject: Reply with quote

Για το αρχαιολογικό μουσείο:
Ως κτίριο είναι έτοιμο
Ως μουσείο τρέχουν εργολαβίες για προθήκες κλπ και διαμορφώνεται σιγά σιγά
Θα πρέπει να ανοίξει τέλος του 2007
Αλλά θεωρώ πιθανότερο να γίνει αυτό το 2008
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Jun 29, 2007 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

Προγραμματιζω επισκεψη στο νεο Αρχαιολογικο Μουσειο συντομα.
Με τη φωτογραφικη μηχανη ανα χειρας.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 47, 48, 49  Next
Page 19 of 49

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr