stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Θεσσαλονίκη των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
skylinearth
Full Member
Full Member


Joined: 30 Dec 2005
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Sep 24, 2006 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.agelioforos.gr/archive/article.asp?date=9/24/2006&page=16

Με θέμα το τεράστιο πρόβλημα της πόλης, το κυκλοφοριακό, ο «ΑτΚ» συνεχίζει το ντιμπέιτ μεταξύ όλων των υποψηφίων για τον κεντρικό δήμο της πόλης. Στο μετρό και την υποθαλάσσια ελπίζουν οι περισσότεροι. Υπάρχουν ακόμη απόψεις για τη δεύτερη, ευρύτερη περιφερειακή, όπως και για μεταφορά των αεροδρομίου στα δυτικά της πόλης.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
skylinearth
Full Member
Full Member


Joined: 30 Dec 2005
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Oct 03, 2006 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Πρίν απο κάτι μέρες τράβηξα κάποιες φωτογραφίες απο το εμπορικό κέντρο City Gate και την γύρω περιοχή στην δυτική Θεσσαλονίκη:http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=10047049#post10047049

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η συνέχής και αυξανόμενη οικοδομική δραστηριότητα της περιοχής. Λέτε το ζενίθ αυτής της οικοδομικής δραστηριότητας να είναι το Thessaloniki Business Center;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
dimitris2006
New Member
New Member


Joined: 12 Jul 2006
Posts: 38

PostPosted: Sat Oct 07, 2006 10:00 am    Post subject: Reply with quote

ena prama den mporo na katalavo mexri tora fonazame gia ta megala erga tis thessalonikis kai tora iparxoun antirisis apo ipopsifious pou meriki den theloun tin ipothalasia artiria den mporo na tous katalavo ores ores pio sigegrimena diavaste to reportaz apo
www.ert3
Back to top
View user's profile Send private message
dimitris2006
New Member
New Member


Joined: 12 Jul 2006
Posts: 38

PostPosted: Sat Oct 07, 2006 10:04 am    Post subject: Reply with quote

pedia akousate tipota kenourgio gia tin anavathmisi tis ditikis thessalonikis (laxanagora)?
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Oct 09, 2006 8:44 am    Post subject: Reply with quote

H Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας θα κάνει μελέτη για την κατασκευή κόμβου στην ένωση ΠΑΘΕ με Περιφερειακό.

Επίσης λίγο μετά το City Gate θα αρχίζει η υποθάλασσια αρτηρία.
Back to top
View user's profile Send private message
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Wed Oct 11, 2006 2:21 am    Post subject: Reply with quote

Στη Θεσσαλονίκη των ονείρων μου, ο χώρος της ΔΕΘ και το παρακείμενο τρίτο σώμα Στρατού, έχουν δώσει τη θέση τους σε ένα καταπράσινο πάρκο. Οι δρόμοι που διασχίζουν σήμερα την περιοχή αυτή παραμένουν. Κοιτάξτε το μέγεθος του πάρκου σε σχέση με το μέγεθος του κέντρου (από το Λευκό Πύργο μέχρι το λιμάνι)



(Κάνετε κλικ πάνω στην εικόνα για μεγαλύτερη ανάλυση)
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed Oct 11, 2006 2:27 am    Post subject: Reply with quote

Δηλαδη προτεινεις να καταργηθει η ΔΕΘ και ο χωρος της ? λιγο παρατραβηγμενο μου φαινεται ασχετα αν η εκθεση εχει χασει την παλιοτερη αιγλη της. Το Αλεξανδρειο παρκο και αυτο??
Back to top
View user's profile Send private message
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Wed Oct 11, 2006 2:34 am    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ για την ερώτηση για το Αλεξάνδρειο. Αυτό μπορεί ενδεχομένως να μείνει. Αλλά η έκθεση νομίζω πρέπει να φύγει. Θεωρώ το πάρκο πολύ πιο ζωτικό για τους Θεσσαλονικιούς από ένα χώρο τον οποίο επισκέπτονται μόνο μία εβδομάδα το χρόνο το Σεπτέμβριο.

Φαντάζομαι (στα όνειρά μου πάντα) μία Θεσσαλονίκη όπου δε χρειάζεσαι περισσότερο από μία βόλτα στο Μετρό για να μεταβείς στη Σίνδο όπου έχει μεταφερθεί η έκθεση. Τώρα εάν κάποιος θέλει να προσελκύσει τους μικροπωλητές που κατακλίζουν κάθε χρόνο τη ΔΕΘ, νομίζω ότι θα μπορέσει να το κάνει αυτό και στο Νέο εκθεσιακό χώρο.
Back to top
View user's profile Send private message
jackoharas
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 166
Location: Λεμπέτ

PostPosted: Wed Oct 11, 2006 4:16 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απόλυτα με τον dimi και δεν είναι καθόλου παρατραβηγμένο, αλλά, ίσα-ίσα είναι το ελάχιστο που θα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και δεκαετίες!
Στο δικό μου όνειρο βέβαια, θα ήταν και το δημαρχείο στο κτήριο του Γ' Σ.Σ. άλλα τα κοράκια (βλ. εργολάβοι, δήμαρχοι, κουμπάροι ) δεν μασάνε από τέτοια....
Όσο για την ΔΕΘ πρέπει επιτέλους να βγει απ' το κέντρο σε νέες εγκαταστάσεις, μεγαλύτερς και σύγχρονες. Όπως στο σχέδιο για την ΕΞΠΟ στη Σίνδο, ή σε άλλον χώρο: γιατί όχι στο νην αεροδρόμιο! (αφού στο όνειρο μου που λέμε, περιλαμβάνεται και νέο αεροδρόμιο στα δυτικά)
Back to top
View user's profile Send private message
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Wed Oct 11, 2006 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Βασικά ο χώρος της έκθεσης είχε προβλεφθεί από τον Εμπράρ για πάρκο. Και η έκθεση εγκαταστάθηκε προσωρινά εκεί πέρα και φυσικά ουδέν μονιμότερν του προσωρινού.. Αν δεν κάνω λάθος ακόμα είναι χαρακτηρισμένος ως χώρος πρασίνου και φυσικά δεν υπάρχει ούτε ίχνος πρασίνου εκεί μέσα.. Αν και όποτε φύγει η έκθεση και αν δεν χτίσουν τπτ εκεί μέσα θα είναι φοβερή εξέλιξη για την πόλη
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Oct 11, 2006 2:14 pm    Post subject: Reply with quote

Όπως και η Ιωάννη Βελλίδη είναι χαρακτηρισμένος δρόμος αλλά από που να μπουν τα αυτοκίνητα.
Back to top
View user's profile Send private message
dimitris2006
New Member
New Member


Joined: 12 Jul 2006
Posts: 38

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

to oniro gia mia athropini thessaloniki tha gini pia pragmatikotita an teliosoun ta megala erga opos metro ipothalasia artia to megalo parko sto mikos tis paraliakis kai alla simantika erga pisteuo oti to 2015 tha mporoume na imaste antagonistiki poli me tis alles europaikes polis
ego pantos gia proti fora ime poli esiodoksos telos ta psemata kai i koroidia apo edo kai pera tha vlepoume erga.
opios exi fotografies as vazi kamia mesa re pedia mera me ti mera i poli mas alazi
Back to top
View user's profile Send private message
jackoharas
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 166
Location: Λεμπέτ

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

εγώ πάλι φίλε μου, νομίζω πως αυτή η πόλη δεν σώζεται με τίποτα και το μόνο που μπορεί να διορθώσει την κατάσταση και να αποτρέψει την πορεία προς τον πάτο είναι μια μεγάλη πυρκαγιά ή μια πυρηνική βόμβα, για να ισοπεδωθεί η πόλη και να ξαναχτιστεί από την αρχή και να κατοικηθεί από καινούργιους κατοίκους Twisted Evil Sad
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

LOOOOOOOOOOOOLLLLLLL Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
skylinearth
Full Member
Full Member


Joined: 30 Dec 2005
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως πιστεύω οτι μόνο γκρέμισμα πολυκατοικιών μας σώζει
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

Γιατι γελας ;
Εχει δικιο γιατι μονο ετσι θα αλλαξει προσωπο η Θεσσαλονικη Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
greecelightning
Visitor
Visitor


Joined: 13 Feb 2006
Posts: 3

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Posted by jackoharas
εγώ πάλι φίλε μου, νομίζω πως αυτή η πόλη δεν σώζεται με τίποτα και το μόνο που μπορεί να διορθώσει την κατάσταση και να αποτρέψει την πορεία προς τον πάτο είναι μια μεγάλη πυρκαγιά ή μια πυρηνική βόμβα, για να ισοπεδωθεί η πόλη και να ξαναχτιστεί από την αρχή και να κατοικηθεί από καινούργιους κατοίκους


ντροπη ρε παιδια. δε σεβεστε καθολου την ιστορια μας; πρωτος στην πολη ειναι ο πολιτης - οχι τα κτιρια. παλι καλα που δεν εγινε στη Θεσσαλονικη αυτο που εγινε στο Παρισι. η μηπως διαφωνειτε;
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow greecelightning

Μα λίγο πολύ κάτι τετοιο πήγε να γίνει και μάλιστα σε "γαλλικό στυλ", μετά την πυρκαγιά του 17. Το οτι δεν ποχώρησε είναι άλλο θέμα. Και δεν νομίζω να τους χαλάνε τους γάλλους οι φαρδιές λεωφόροι και τα όμορφα κτίρια.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Oct 21, 2006 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

dimitris2006 wrote:
to oniro gia mia athropini thessaloniki tha gini pia pragmatikotita an teliosoun ta megala erga opos metro ipothalasia artia to megalo parko sto mikos tis paraliakis kai alla simantika erga pisteuo oti to 2015 tha mporoume na imaste antagonistiki poli me tis alles europaikes polis
ego pantos gia proti fora ime poli esiodoksos telos ta psemata kai i koroidia apo edo kai pera tha vlepoume erga.
opios exi fotografies as vazi kamia mesa re pedia mera me ti mera i poli mas alazi


μακάρι φιλε αλλα πως να γίνουν αυτά όταν ψειρίζονται 1000 φορες....πάλι τώρα το σκέφτονται για την υποθαλάσσια και πάλι θα περάσει από 30000 δημοψηφίσματα και ποιος ξέρει τι η ανάπλαση της "αριστοτελους" και βάλε.....

λες και μιλάμε για έργα που προτάθηκαν πρώτη φορα πριν 2 μήνες....ήμαρτον επιτέλους.
Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sun Oct 22, 2006 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Skylinearth
Εγώ πάντως πιστεύω οτι μόνο γκρέμισμα πολυκατοικιών μας σώζει


Δεν θα διαφωνήσω, αλλά το κόστος είναι τεράστιο!

π.χ. Ένα τυπικό οικοδομικό τετράγωνο όπως φαίνεται στην δορυφορική φωτογραφία


έχει διαστάσεις 100x50 μέτρα,
Αν υποθέσουμε και έναν μέσο όρο 5 ορόφων ανά πολυκατοικία, τότε φτάνουμε σε μια συνολική επιφάνεια: 25.000 μ2

Μια μέση τιμή είναι 1.500Ε/μ2 (υποεκτίμηση)

Άρα χρειαζόμαστε: 37.500.000Ε, χωρίς τις εργασίες κατεδάφισης και χωρίς το κόστος ανέγερσης ενός καινούργιο κτιρίου.

Επομένως το μόνο που μας σώζει είναι στη θέση των πολυκατοικιών να χτιστούν ... ουρανοξύστες.

Αλλιώς η οικονομική προοπτική του πράγματος διασφαλίζει ότι δεν πρόκειτα να αλλάξει τίποτα (οκ, υπάρχουν πάντα οι σεισμοί και οι πυρκαγίες, οι πόλεμοι και οι πλημμύρες, οι Ελ και οι κοσμοσφαίρες)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Oct 22, 2006 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

Πώς; Ακουσα τη μαγική λέξη ή μου φαίνεται; Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
jackoharas
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 166
Location: Λεμπέτ

PostPosted: Sun Oct 22, 2006 10:29 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow worldofjustice
Δεν κόβω και το χέρι μου, αλλά νομίζω πως ο Skylinearth εννοούσε να γκρεμιστούν πολυκατοικίες για να δημιουργηθούν χώροι και όχι για να ξαναχτίστούν ...ψηλότερα κτήρια
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Oct 23, 2006 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Very Happy
Οκ, τότε.

Ακόμα χειρότερα ... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
skylinearth
Full Member
Full Member


Joined: 30 Dec 2005
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Oct 24, 2006 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

jackoharas wrote:
Arrow worldofjustice
Δεν κόβω και το χέρι μου, αλλά νομίζω πως ο Skylinearth εννοούσε να γκρεμιστούν πολυκατοικίες για να δημιουργηθούν χώροι και όχι για να ξαναχτίστούν ...ψηλότερα κτήρια


Βασικά εννοούσα να γρεμιστούν πολυκατοικίες για να δημιουργηθούν δρόμοι
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
teris3
New Member
New Member


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 64

PostPosted: Tue Oct 24, 2006 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

Από naftemporiki.gr :
Στο πρόγραμμα των αστικών αναπτύξεων, που έχει επεξεργασθεί η εταιρεία Δομοτεχνική για τα έτη μέχρι το 2010, εντάσσεται και το έργο της Βασ. Ηρακλείου. Στο οικόπεδο (1.100 τ.μ.) που άλλοτε ήταν το εργοστάσιο Φλόκα, πρόκειται να ανεγερθεί κτήριο κάλυψης 5.000 τ.μ., ενώ θα δημιουργηθεί υπόγειο πάρκινγκ 3.000 τ.μ. Πρόκειται για υπερπολυτελή κατασκευή, που στο ισόγειο θα έχει καταστήματα, στο 1ο και 2ο όροφο χώρους γραφείων, ενώ στους υπολοίπους οκτώ ορόφους θα δημιουργηθούν studios. Επιδίωξη είναι η δημιουργία ενός κτηρίου εξαιρετικής αισθητικής, το οποίο, σύμφωνα με την αρχιτεκτονική μελέτη, θα απολήγει σε δίδυμους πύργους. Shocked Ενόσω διαρκεί η διαδικασία έκδοσης της οικοδομικής άδειας, εκτελούνται στο οικόπεδο γεωτεχνικές εργασίες.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 28, 29, 30  Next
Page 23 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr