stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Στάδιο Αλκαζάρ και Νέο Γήπεδο Λάρισας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 40, 41, 42  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Sat Feb 04, 2006 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ακριβώς το ίδιο είναι απλά με περισσότερες λεπτομέρεις καλά το είπες... Wink Κοίτα η αλήθεια είναι ότι εδώ δεν φαίνεται καλά(εγώ το είδα στην Ελευθερία live....).Εχει λεπτομέρεις που δεν φαινόταν πριν...Πάντως αν γίνουν 4 ανεξάρτητα κτήρια στις γωνίες πιστεύω θα αλλαξει κατα πολύ (προς το καλύτερο)η εικόνα του γηπέδου....Ειδικά αν είναι Με τζαμαρία γύρω γύρω σαν "γυάλινοι πύργοι"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Sat Feb 04, 2006 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

Το γηπεδο ειναι βυθισμενο οποτε στις γωνιες υπαρχει τοιχος δεν ειναι ανοιχτες, κατι σαν το Do Bessa η το Ibrox που λεει ο λογος. Θα γινεται πολυ ωραια ατμοσφαιρα. Αντε με γεια... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Sat Feb 04, 2006 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

εγω παντως παιδια ετσι που βλεπω τις τελευταιες φοτο πολυ μου αρεσει!αλλα οπως λεω συνεχεια ας περιμενουμε αφου μπουν οι μπουλντοζες στο χωρο!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 6:31 am    Post subject: Reply with quote

Οσιαστικά το ίδιο είναι αλλα με μια σημαντική διαφορά,οτι έχει ενιαιο σκεπαστρο!! Καλά τρελαθήκατε ρε παιδια,τι δεν είναι κ χάλια..?Παρα πολύ ωραίο είναι!!! Very Happy Μήπως έχουμε συνηθισει σε τίποτα.."Αρινα" κ δεν το'χω καταλάβει??Και όταν βγουν κ φωτο με ακόμα πιο λεπτομερείς μακέτες να δείτε για πότε θα "δείξει"!!
Quote:
Τι μπορεί να μπει στις γωνίες για να αξιοποιηθούν και να μην φαίνεται έτσι...;
Μπορει να μπεί τείχος κ να τοποθετηθούν πάνω τα matrix! Μη βλέπετε την αρνητική όψη,σκεφτείτε οτι έτσι δεν θα μένουν κ νεκρές ζώνες στο γήπεδο όταν έρχονται φιλοξενούμενοι! Wink
Θα προτιμούσα πάντως να μην υπήρχαν οι πυλώνες κ οι προβολείς να είναι στα σκέπαστρα!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gullit
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Jun 2005
Posts: 128

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 11:34 am    Post subject: Reply with quote

Φυσικά και θα μπούν Matrix σε δύο γωνίες.... Εάν κάποιος κοιτάξει την δεύτερη φωτογραφία που δείχνει και τον αγωνιστικό χώρο, στον ορίζοντα στην γωνία υπάρχει matrix.... Όσο για τους πυλώνες είναι και αυτό μια καινοτομία.... Διαφέρει απο τα άλλα νέα γήπεδα που έχουν τους πυλώνες στο σκέπαστρο....
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Στην τηλεόραση που ήταν σαν βίντεο όχι φωτο φαινόταν και πιο ωραίο και πιο καθαρα οι λεπτομέρειες. Εδειξε και το κτιριο με τις σουίτες. Αν δεν μας ειχαν δείξει πρωτα το κλειστο θα λεγαμε τι γηπεδαρα θα φτιαξει η Λαρισα.
Back to top
View user's profile Send private message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπον εμενα μου αρεσει για τους εξης λογους:
α) ειναι 100% ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΟ!!!! Very Happy Very Happy
β) ειναι 100% ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΟ, δηλ. οι απεναντι κερκιδα φαινετε να ειναι παντα ιδια!!!
γ) εχει matrix και φαινετε και στην πρωτη φωτογραφια στον πισω αριστερο πυλωνα
δ) εχει και δημοσιογραφικα, και σουιτες και κτηριο στην κεντρικη κερκιδα
ε) τα πεταλα θα μπορουν να χωριζουν τελεια τους φιλοξενουμενους οπαδους
ζ) η βυθιση κανει τελεια ατμοσφαιρα
η) τα πεταλα ειναι τα μισα των κεντρικων κερκιδων, δηλ, αν μεγαλωσουν ενα πεταλο (προς τα εξω και πανω απο το εδαφος), θα φτασει το υψος των κεντρικων κερκιδων και θα μπορει να ενωθει το σκεπαστρο!!

Μοναδικο πραγμα που μου ξυνιζει ειναι οτι δεν υπαρχουν γωνιες, ωστε να αυξηθει η χωρητικοτητα και να ενοθουν τα σκεπαστρα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

To γήπεδο είναι με δυο λόγια ΑΠΑΙΣΙΟ!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Κλασικές ελληνικές μαλακίες...

Βάλαμε "παντού" κερκίδες, βάλαμε σκέπαστρο, και νομίζουμε ότι κάνουμε!!
Ε ρε κατι γέλια που θα πέσουν....

Καλά ρε, που πάμε στο 2006, Πρωταθλητές Ευρώπης, και μία Πρωταθλήτρια Ελλάδας (κάποτε) θα έχει γήπεδο με προβολείς, και χωρίς γωνίες;;; Αφήστε που και αρχιτεκτονικά είναι πολύ άσχημο... Πολύ χαμηλό φαίνεται και πρόχειρο...

Εμένα προσωπικά δεν μάρεσε καθόλου...

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Sad Sad Sad Sad Mad Mad Mad Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

εγω παντως δεν το βρισκω ασχημο. ειναι απλα ενα τυπικο καλο γηπεδο σε στυλ premier league περα απο το σχημα του γηπεδου αυτο που μετραει τελικα ειναι το τι θα παρεχει στους αθλητες, φιλαθλους, δημοσιογραφους κλπ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

ποιος ειπε οτι τα καινουρια γηπεδα εχουν σωνει και καλα γωνιες??

στην Πορτογαλια υπηρχαν τουλαχιστον 2 (μου ερχονται προχειρα στο μυαλο) στο Euro που δεν ειχαν γωνιες (και ηταν "κλουβια ") Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
diaoloS
New Member
New Member


Joined: 23 Feb 2005
Posts: 30
Location: Xanthi

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ontws mporousan kai kalitera.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gullit
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Jun 2005
Posts: 128

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 12:01 am    Post subject: Reply with quote

Εσένα aristidis ποιός σου είπε οτι oi οι προβολείς στο σκέπαστρο οτι έχουν καλύτερη απόδοση απο τους προβολείς με πυλώνες ή οτι έχουν καμία ουσιώδη διαφορά;;; Όσο για το γεγονός οτι φαίνεται πολύ χαμηλό, μην ξεχνάς οτι ο αγωνιστικός χώρος θα βρίσκεται 8 μέτρα κατώ απο την επιφάνεια του εδάφους φυσικά και οι μέρος των κερκίδων θα είναι κάτω απο την επιφάνεια. Όσο για τις γωνίες ρίξε μια ματιά σε πολλά αγγλικά γήπεδα, που έχουν χτιστεί και προσφάτως οτι ακολουθούν την συγκεκριμένη αρχιτεκτονική. Ο καθείς μπορεί να κρίνει το γήπεδο όταν το δεί τελειωμένο και με τους περιβάλλοντες χώρους διαμορφωμένους.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 2:01 am    Post subject: Reply with quote

καλά όλα αυτά...αφού τελικά αυτή είναι η μακέτα, άντε να μπούνε η μπουλντόζες, από μάρτιο πήγαμε μάιο(καλός τα παιδιά.... Wink ), οποτε κάτι μου λέει πως και τον μάιο δε μπορεί, θα μας πουν κάνει ζεστη...αναβάλλεται για τον σεπτέμβρη! Rolling Eyes Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 9:10 am    Post subject: Reply with quote

Η μακέτα μου θυμίζει ένα παραμορφωμένο Καραϊσκάκη.

Εξωτερικά τουλάχιστον από αισθητικής απόψεως η μακέτα είναι μετριότατη.

Τα πέταλα μου θυμίζουν το πέταλο στο γήπεδο της Ξάνθης, με την μονή διαφορά ότι της Λάρισας θα έχει σκέπαστρο, πιθανός ελαφριά κατασκευή μιας και δεξιά και αριστερά του πετάλου υπάρχουν προβολείς.(!)

Οι κυρίως εξέδρες τώρα. Από ότι παρατηρώ και οι 2 είναι 100% υπό την επιφάνεια της γης.Αρα αφενός η κερκίδα με το κτήριο θα μοιάζει πάνω κάτω με την αντίστοιχη του Καραϊσκάκη ( τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή ) αφετέρου σε ύψος θα είναι αισθητά χαμηλότερη, μιας και μόνο το κτήριο Vip θα είναι πάνω από το έδαφος.Άρα υπολογίστε μια διώροφη-τριώροφη πολυκατοικία.

Η απέναντι εξέδρα όπως προείπα είναι 100% βυθισμένη στο έδαφος. Έτσι εξωτερικά ο θεατής το μόνο που θα βλέπει,θα είναι ένα τείχος-μάντρα-περίφραξη ( αλά Πανπελοποννησιακό ) και το αρχιτεκτονικά αδιάφορο σκέπαστρο. Όλα αυτά εν έτη 2006.

Πραγματικά τα τελευταία χρόνια έχω δει αρκετές μακέτες ευρωπαϊκών γηπέδων, σας δηλώνω λοιπόν χωρίς καμία δόση υπερβολής ότι τέτοια μετριότητα δεν νομίζω να έχω ξαναδεί.

Κρίμα.


Last edited by Κωνσταντινούπολις on Mon Feb 06, 2006 9:31 am; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Dimand φιλε! Razz από που είναι αυτή η εταιρία μιας και έκλεισε το θέμα θα άξιζε να τους έστελνε κάποιο σχετικό μέλος κανένα ωραίο email να ακούγαμε σχόλια....ίσος με κάποια αντίστοιχη μακέτα(ιδιου budget) από το εξωτερικό...είμαι περίεργο να δω αντιδράσεις.


άσχετο η Dimand δε κάνει και την ανάπλαση της αλεξάνδρας;.....αμάν αμάν,
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Το γήπεδο μπορεί πράγματι να έχει όλα τα facilities και επιπλέον σε σχέση με τις υπάρχοντες εγκαταστάσεις των επαρχιακών ομάδων να υπερτερεί, αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. Από αρχιτεκτονικής άποψης, θα συμφωνήσω με αρκετούς από τους προλαλήσαντες είναι μια μετριότητα, ένα γηπεδάκι της σειράς.

Αν δεν είχαν τα λεφτά να το κάνουν σκεπαστό, τουλάχιστον ας αναπλήρωναν με ένα πρωτότυπο και εντυπωσιακό σχέδιο ή τουλάχιστον με ένα σχέδιο αξιοπρεπές.

Ουσιαστικά αυτό το σχέδιο μπορεί να το υλοποιήσει και ένας πολιτικός μηχανικός, ή για να λέμε τα πράγματα όπως είναι, να το σκεφτεί, να το συλλάβει, ένας οποιοσδήποτε από τo forum στην φαντασία του. Ο αρχιτέκτονας, τι ακριβώς ρόλο έπαιξε στην όλη διαδικασία δεν μπορώ να καταλάβω.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

Εχει σημασία απο ποιό πρίσμα κοιτάμε τη δημιουργια ενος νέου γηπεδου!Αν το βλέπουμε σαν μια μεγάλη αρχιτεκτονική κατασκευή-αξιοθέατο,το γήπεδο της Λαρισας δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως να προσφέρει!!
Αν το δούμε όμως ως αθλητική εγκατασταση,απο καθαρά ποδοσφαιρικής πλευράς η δημιουργία αυτού του γηπέδου ανεβάζει 2 επίπεδα πιο πάνω τη Λαρισα ώς σύλλογο,άρα συμβάλλει στην αναπτυξη αλλα κ την βελτίωση της εικόνας του ελληνικού ποδοσφαίρου! Αν είχαν όλες οι μεσαίες και επαρχιακές ομάδες τέτοια γήπεδα,το πρωτάθλημα μας θα ήταν 3 επίπεδα πιο πάνω!!
Σαν σταδιοκαυλος είμαι απογοητευμένος αλλά σαν ποδοσφαιρόφιλος, ενθουσιασμένος! Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

Συγγνωμη φιλοι ΑΛΛΑ μηπως θελετε πολλα η και παρα πολλα??

1) Θα ειναι το τριτο!!! (Καραισκακη, ΟΑΚΑ) 100% στεγασμενο γηπεδο της Ελλαδας!!!
2) Θα ειναι το τριτο!!! (Καραισκακη, Χαριλαου) μεγαλητερο καθαρα ποδοσφαιρικο γηπεδο της Ελλαδας!!!
3) Θα ειναι το γηπεδο μιας επαρχιακης ομαδας, ΧΩΡΙΣ ΤΑ τεραστια κεφαλαια... που εχει μεν ιστορια αλλα επανηλθε μετα απο πολλα χρονια παλι στην Α'Εθνικη!!!

Ενταξει, μπορει να μην κερδισει κανενα βραβειο αρχιτεκτονικης, αλλα το βλεπω πολυ συμπαθητικο!!
Επισης ειναι παρα πολυ τολμηρο απο διοικητικης αποψης... διοτι βλεπω αλλες ομαδες (ΑΕΚ, ΠΑΟ, ΠΑΟΚ, Ηρακλης, ΟΦΗ) με τεραστια ιστορια στην Α'Eθνικη που εν ετη 2006 παιζουν ακομα ειτε σε ερειπια, ειτε σε γηπεδα/σταδια που δεν τους ανηκουν... και κλαιγοντε για να φτιαξουν ενα γηπεδο, αντι να παρουν απο μονοι τους πρωτοβουλιες...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

Αχ τι μας εκαναν αυτες οι πρωτες μακετες...τελικα οπως και με τις κινηματογραφικες ταινιες, το ολο ζητημα ειναι θεμα προσδοκιων.

Διαβαστε τα σχολια στο τοπικ του γηπεδου του Αιγαλεω. Πολυ καλο, αξιοπρεπεστατο, μπραβο στο Αιγαλεω κτλ. Αν η Λαρισα εφτιαχνε ενα ακριβως ιδιο γηπεδο τα σχολια θα ηταν κακασχημο, αισχος, χαλια κτλ.

Βλεποντας τις τελευταιες μακετες, το γηπεδο της Λαρισας θα ειναι σαφεστατα ανωτερο του Αιγαλεω. Και εκει που ολοι μας θα επρεπε να ημαστε ευχαριστημενοι, υπαρχει αυτη η ατιμη η εικονα της πρωτης μακετας στο μυαλο που εχει μουλαρωσει και δε φευγει... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

φιλε dimiskour δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο μαζι σου.εχουμε φαει ολοι σκαλωμα για τον λογο που λες.πεταγαμε στα συννεφα μετα την μακετα του κλειστου!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Με συγχωρείς Argyri αλλά τι πάει να πει «μήπως θέλετε πολλά η και πάρα πολλά??»

Είδες εμένα η τους επόμενους να ζητάνε κάτι;Σχολιασμός γίνεται και σου επαναλαμβάνω ότι κατά την άποψη μου η μακέτα είναι απογοητευτική.

Για να το προχωρήσω ακόμα περισσότερο,είναι απογοητευτική για 2 λόγους:


1ον) Για το σχέδιο αυτό καθεαυτό.

2ον) Για τον τρόπο που φτάσαμε σε αυτό το αποτέλεσμα.


Δηλαδή έχουμε τα δεδομένα:

Α) Δηλώσεις του προέδρου της Λάρισας ότι το νέο γήπεδο θα είναι ένα από τα καλύτερα της Ευρώπης.Θα μοιάζει στο Καραϊσκάκη και θα έχει τάφρο γύρω από τον αγωνιστικό χώρο.

Β) Βρίσκεσαι στην Ελλάδα σε μια χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης.Άρα έχεις επαφή με τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και τις εγκαταστάσεις αυτών.

Γ) 2006.Η κατασκευαστική,τεχνολογική,αρχιτεκτονική εμπειρία είναι ιδιαιτέρως ανεπτυγμένη.

Δ) Παρουσίαση του κλειστού ως του νέου γηπέδου της Λάρισας.



Το αποτέλεσμα όλων αυτών.

Α) Ένα σχέδιο που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέμε «ένα από τα ωραιότερα γήπεδα της Ευρώπης».

Β) Όντως σε κάποια σημεία μοιάζει με το Καραϊσκάκη.Όπου το Καραϊσκάκη σαν αρχιτεκτονική σύλληψη είναι τελείως αδιάφορο.Ξανακοιτώντας την νέα έκδοση βλέπω ένα γκρι πράγμα γύρω από των αγωνιστικό χώρο.Μήπως είναι η τάφρος που έλεγε ο πρόεδρος της ΑΕΛ;

Γ) Όπως είπα και εχθές : «τα τελευταία χρόνια έχω δει αρκετές μακέτες ευρωπαϊκών γηπέδων, σας δηλώνω λοιπόν χωρίς καμία δόση υπερβολής ότι τέτοια μετριότητα δεν νομίζω να έχω ξαναδεί»



Όλα αυτά με κάνουν να σκεφτώ τα εξής: Μια φανταστική ιστορία.


- Πατέρας: «Γιε μου σου υπόσχομαι ότι θα σου αγοράσω τα καλύτερα παπούτσια»

- Γιός: «Περιμένω με ανυπομονησία»

- Πατέρας: «Ξέρεις παρόλο που ζούμε στον πολιτισμό,τις βιτρίνες με τα παπούτσια δεν τις έχω δει ποτέ.Έπεσα έξω στους υπολογισμούς μου. Έτσι δεν σου πήρα τα φοβερά παπούτσια που σου έλεγα αλλά αντί αυτού σου πήρα σαγιονάρες ( η τσόκαρα – που τα θυμήθηκα Mr. Green ).

- Γιός: «Σαγιονάρες; Εντάξει τα λεφτά δεν σου έφταναν για τα φοβερά παπούτσια που μου είχες υποσχεθεί,απλά παπούτσια δεν μπορούσες να μου αγοράσεις;Εξάλλου με μια σωστή διαχείριση χρημάτων πιστεύω ότι άνετα θα μπορούσες να τα αγοράσεις.

- Πατέρας: «Έλα τώρα τι διαμαρτύρεσαι;Ξέρεις πόσο αναπαυτικές είναι οι σαγιονάρες;Τέτοια σαγιονάρα δεν έχει κανένα άλλο παιδί στο χωριό.



Τα συμπεράσματα δικά σας.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Athlia thewro ta gipeda ths kalamarias, tou Levadiakou, tou Ionikou auta einai athlia oxi ena SYGXRONO (souites, estiatoria, uperigxrona dhmosiografika thewria ) olokainourgio, moderno gipedo mikrhs-meshs xwritikothtas.

To oti den exei kamia omorfia apo arxitektonikhs apopshs den anairei ta prohgoumena. To oti borouse na ginei kalutero eilikrina den nomizw oti uparxei kaneis mas pou borei me vevaiothta na to uposthriksei apo hn stigmh pou den exoume plhrh oikonomika stoixeia.

To oti einai katwtero tou anamenwmenou ofeiletai kuriws stis fhmes pou kakws diedwse h dihkish ths Larissas. Ama den uphrxan autes oi maketes oloi tha milousane gia ena omorfo sugxrono kathara podosfairiko gipedo.

Kai min akouw sugkriseis me to gipedo ths Ksanthis, to opoio einai odws katwrero tou anamenwmenou apo thn stigmh pou den exei facilities pou thewroude must gia na xarakthristei ena gipedo sungxrono (souites, sunxrona dhmiosiografika, 100% stegasmeno, aithouses polaplis xrhshs k.t.l.)
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

δυστυχώς όμως για κάποιους προεδρους,παράγοντες ,δημαρχους και....αρχιτέκτονες φαίνεται το χωριο είναι ότι καλύτερο έχουν δει.

και βεβαια η ιδέα της πρωτοτυπίας είναι επιστημονική φαντασία..... Evil or Very Mad

δεν είναι σωστό επειδή ένας πρόεδρος έβαλε bros να φτιάξει γήπεδο να πρέπει να καταπιεί κανεις ότι του δώσουν να φάει....;

και εξάλλου bravo μεν στη λάρισα,αλλα με την ίδια λογική κάθε ομάδα θα έπρεπε να κινηθεί! ανάλογα με το budget.....δε κατάλαβα πολυτέλεια είναι να προσέχουμε το γήπεδο.....και μετά μόλις βάζουμε 2-3 καρέκλες και κανένα σκέπαστρο της πλακας....αρχίζουν τα "bravo στον πρόεδρο!"

δε ξέρω αν φτάει ο πρόεδρος η η αρχιτέκτονες αλλα κρίμα για το γήπεδο,ας το δούμε live.
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 10:41 pm    Post subject: Reply with quote

Απ'τα δεδομένα και τα αποτελέσματα που υποδεικνύει ο Κωνσταντινούπολις,ένα πόρισμα ειναι που προκύπτει κ δεν είναι άλλο απ'την λάθος επικοινωνιακή πολιτική της διοίκησης της Λαρισας.
Κατα τ'άλλα το γήπεδο είναι τόσο χάλια που καλύτερα η Λαρισα να έμενε με το Αλκαζάρ!! Twisted Evil

Για πρώτη φορά στην Ελλαδα φαίνεται οτι ξεκινά μια συστηματική προσπάθεια απο τις περισσότερες ομάδες,να γίνουν καποιες επενδύσεις κ να βελτιωθεί επιτελούς η τραγική εικόνα των γηπέδων μας. Είναι κρίμα να υποβαθμίζουμε κ να σαμποτάρουμε αυτή τη προσπάθεια με γκρίνια γιατι δεν μπορούμε σε μια νυχτιά να γίνουμε Πρεμιερ Λιγκ ή Μπουντεσλίγκα!
Aς γίνει το πρώτο βήμα κ άν όλα πάνε καλά κ γεμίζει το γήπεδο κ πουλάει γενικότερο το όλο προιον κ έρχονται λεφτά χτίζουμε κ Allianz!!Μεχρι τότε..βήμα βήμα,σκαλί σκαλί... Wink

Με αφορμή το παράδειγμα με το παιδάκι θα σου πώ τη δική μου φανταστική ιστορία:
Το παιδάκι απ'το χωριό που μέχρι τώρα περπάταγε με κατι ξεσκισμένες σαγιονάρες που μοιραζόταν με τον αδερφό του, έρχεται ο μπαμπάς του κ του παίρνει ολοκαίνουργια αθλητικά παπούτσια adidas,παπούτσια χωρίς κανα ιδιαιτερο design αλλά ικανά να πάει στο σχολείο του χωρις να γίνει ρεζίλι,κ να βγεί στο δρόμο να παίξει χωρίς να ξεσκίσει τα πόδια του.Εν ολίγοις χωρις να του λείπει κατι ιδιαιτερα ουσιαστικό να ζηλεψει απ'τα αλλα παιδιά.
Κ το παιδάκι απαντα στον μπαμπά:"Μα καλά τι αηδίες παπούτσια είναι αυτα??Εδω οι φίλοι μου απ'τα βόρεια προάστεια φοράνε όλοι απο Gucci κ πάνω ή εστω ενα Νικe Air..!!!" Wink

Y.Γ:Το οτι θα μπορούσε να γίνει ενα λιγο πιο όμορφο αρχιτεκτονικά γήπεδο με τα ίδια περίπου λεφτα,ναι ΙΣΩΣ κ να μπορούσε!! Αλλα ήμαρτον ρε παιδιά δεν μπορώ να ακούω κ υπερβολές!!Στη παρούσα φάση εξάλλου πολύ πιο σημαντικό είναι το θέμα των προδιαγραφών-ανέσεων παρά οι αρχιτεκτονικές καλλιτεχνίες!!Βλεπετε το δέντρο κ χάνετε το δάσος!!
(μηπως αρχίζει κ κουράζει η όλη συζήτηση??Τα ίδια λέγαμε κ για το Καραισκάκη..)


Last edited by Giorgos on Mon Feb 06, 2006 11:01 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 1:07 am    Post subject: Reply with quote

SOUL_13 wrote:
To oti einai katwtero tou anamenwmenou ofeiletai kuriws stis fhmes pou kakws diedwse h dihkish ths Larissas. Ama den uphrxan autes oi maketes oloi tha milousane gia ena omorfo sugxrono kathara podosfairiko gipedo.

Σωστά το θέτεις,θα μιλούσανε,γιατί εγώ προσωπικά δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων όπου βλέπουν πάντοτε το καινούργιο = καλό.

Εδώ βγήκαν κάποιοι δημοσιογράφοι και έλεγαν στολίδι το Παγκρήτιο, που είναι σαν μισοτελειωμένη οικοδομή.Δεν λέω δικαίωμα τους να το υποστηρίζουν αλλά δώσε φωνή και στην αντίθετη άποψη. Κάνε ένα γόνιμο διάλογο.Δώσε μια σφαιρική εικόνα στην κοινή γνώμη.Όλα τα «στολίδια» σε αυτήν την χώρα μαζευτήκανε και όλα μοιάζουν σαν γήπεδα εικοσαετίας.

Δεν με ενδιαφέρει αν και πόσες σουίτες έχει, αν έχει χαμάμ, μπιλιαρδάδικα η δεν ξέρω και εγώ τι.Καλό να υπάρχουν αλλά δεν είναι ο αυτοσκοπός. Το ότι είναι νέα κατασκευή δεν σημαίνει ότι είναι και όμορφη.



Αυτό είναι το όραμα του προέδρου της Λάρισας;Tης ομάδας που θέλει να πρωταγωνιστήσει στην Ελλάδα και να καταξιωθεί στην Ευρώπη;

Έχει καμία σχέση σε ομορφιά αυτό το γήπεδο:



Με αυτά εδώ; ( μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση )





Και εδώ μιλάμε για Σουηδία και Β’ Πορτογαλιας, όχι για
Quote:
Πρεμιερ Λιγκ ή Μπουντεσλίγκα!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 40, 41, 42  Next
Page 26 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr