stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Στάδιο Αλκαζάρ και Νέο Γήπεδο Λάρισας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 40, 41, 42  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 3:13 am    Post subject: Reply with quote

Εύγε Admin Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
JohnV
Junior Member
Junior Member


Joined: 11 Feb 2004
Posts: 94
Location: Melbourne

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 3:57 am    Post subject: Reply with quote

autes i maketes ta exw dei prin 2-3 xronia otan i venezia eixe sxedio gia neo gipedo pou den egine telika

alla telos pantwn....katapliktika
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 4:06 am    Post subject: Reply with quote

Μπορεί o Πηλαδάκης να επέλεξε απο έτοιμες μακέτες.Να μην ετοιμάστηκε νεα μακέτα για την ΑΕΛ.Και υπάρχουν και τα παρακάτω:

1)Εμένα απο την αρχή μου έκανε εντύπωση που το γήπεδο δεν είναι σε χρώμα βυσσινί-άσπρο.
2)Γύρω,γύρω απο το γήπεδο υπάρχει parking,πού θα υπάρχει χώρος να βγαίνει ο χλοοτάπητας?
3)Που θα μπούν οι έξτρα θέσεις για το Euro2012?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 4:40 am    Post subject: Reply with quote

Για το νέο γήπεδο της Venezia βρήκα το παρακάτω

http://www.stadiumguide.com/venezia.htm


Quote:
2)Γύρω,γύρω απο το γήπεδο υπάρχει parking,πού θα υπάρχει χώρος να βγαίνει ο χλοοτάπητας?


Είναι σίγουρο ότι θα βγαίνει ο χλοοτάπητας ;

Quote:
3)Που θα μπούν οι έξτρα θέσεις για το Euro2012


Υπάρχει μεγάλο κενό μεταξύ κερκίδων και αγωνιστικού χώρου. Ίσως εκεί θα μπορούσαν να έβαζαν τις επιπλέον κερκίδες. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο είχε ακουσθεί και για το Καραϊσκάκη. Δηλαδή να βάλουν επιπλέον θέσεις στο αντίστοιχο κενό που υπάρχει στο γήπεδο του Ολυμπιακού.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 9:10 am    Post subject: Reply with quote

vag3721 wrote:
1)Εμένα απο την αρχή μου έκανε εντύπωση που το γήπεδο δεν είναι σε χρώμα βυσσινί-άσπρο.


Συμφωνώ. Σε ένα τέτοιο γήπεδο τα χρώματα της (οποιασδήποτε) ομάδας φαίνονται εντελώς βλαχομπαρόκ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 11:02 am    Post subject: Reply with quote

δεν είναι απόλυτο αυτό,τουλάχιστον πάντως μέσα θα έχει τα χρώματα και κάποια σύμβολα της ομάδας...αλλιώς αν τα γήπεδα το ρίξουν στους σπόνσορες μονο και άσχετα χρώματα(με λογότυπα σε κανένα σημείο το πολύ)δε ξέρω κατά ποσο θα αρέσει....όλα με αισθητική γίνονται πάντως.
Back to top
View user's profile Send private message
R.G
Visitor
Visitor


Joined: 08 Jun 2005
Posts: 2

PostPosted: Tue Oct 25, 2005 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν απο λιγο καιρο ειχε ειπωθει απο τον προεδρο για το καινουριο γηπεδο, οτι θα ειναι σκαμμενο.Τελικα δωθηκε συνεχεια στο θεμα;Εμενα στη μακετα, που ειναι παρεπιμτοντως καταπληκτικες, δεν μου φανηκε για σκαμμενο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Aganaktismenos Stadiakias
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jun 2004
Posts: 231
Location: Cardiff, Wales

PostPosted: Wed Oct 26, 2005 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

Sinenteuxi tou Piladaki gia to gipediko sto Sportime Radio: http://www.sportime.gr/xst/index.php?option=com_content&task=view&id=14251&Itemid=1
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Oct 26, 2005 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
autes i maketes ta exw dei prin 2-3 xronia otan i venezia eixe sxedio gia neo gipedo pou den egine telika


Δεν νομίζω ότι αυτό το σχέδιο έχει σχέση με την Venezia.
Βέβαια ο Πηλαδάκης είπε ότι:
"Όσον αφορά την πλήρη στέγαση του γηπέδου, είναι μια ιδέα που πρόσφατα μας εισηγήθηκε από τον αρχιτέκτονα, είναι μια ιδέα που υπήρχε στην αρχή για άλλο ευρωπαϊκό γήπεδο, η οποία τελικά δεν προχώρησε και πλέον το μελετάμε για να γίνει σε εμάς."
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Wed Oct 26, 2005 9:40 pm    Post subject: Reply with quote

mas anevase kai to world stdiums(vevaia gia copyright oute kouventa... Twisted Evil )

www.worldstadiums.com/stadium_menu/past_future/pictures/future_stadiums/larisa_arena.shtml
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Oct 26, 2005 11:51 pm    Post subject: Reply with quote

Πηλαδάκης στο Sportime wrote:
Αυτό που έχουμε συμφωνήσει με τις τεχνικές υπηρεσίες είναι ένα γήπεδο στεγασμένο, 20.000 θέσεων. Πρόκειται για ένα καθαρά ποδοσφαιρικό γήπεδο, χωρίς κουλουάρ και θα έχει όλες τις ανέσεις των νέων γηπέδων. Θα είναι τεσσάρων αστέρων FIFA και UEFA, με σουίτες, εστιατόρια κλπ.

Εξ όσων γνωρίζω, η μίνιμουμ χωρητικότητα για γήπεδο 4 αστέρων είναι οι 30.000. Εκτός πια κι αν κάνω τεράστιο λάθος Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Thu Oct 27, 2005 1:31 am    Post subject: Reply with quote

Καλα τα λες Αντμιν....
Απλα αλλος ενας ανθρωπος που θα επρεπε να ειναι ενημερωμενος λεει παπατζες.... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Oct 27, 2005 1:56 am    Post subject: Reply with quote

Αυτά που γράφει ο Admin είναι απο την συνέντευξη του Πηλαδάκη.
Τώρα ή ο Πηλαδάκης έκανε λάθος ή δεν είναι καλά ενημερωμένος,ή έκανε καμια λαλακία ο ρεπόρτερ.

To minimum για τα 5 stars είναι οι 50.000, και για τα 4 stars είναι 30.000.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:5_star_stadiums
http://www.stadiumguide.com/stadiumstars.htm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Thu Oct 27, 2005 3:08 am    Post subject: Reply with quote

Πολυ φανφάρα κ δε μ'αρεσει.. Rolling Eyes

edit:Τωρα ειδα τις φωτο του Admin!!Εχω μείνει άφωνος,Αν κ πολυ καλό για να'ναι αληθινο... Παντως καλο θα'ναι οι Λαρισαιοι να μείνετε προσγειωμένοι,γιατι μπορει στο τελος να σας φτιαξει κανα..Καραισκακη κ να σας χαλάσει κιόλας..! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 12:26 am    Post subject: Reply with quote


Foto απο το larissafc.com.
Όπου είδα ότι ο ADMIN του Forum έχει κάνει clopyright το avatar μου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 3:29 am    Post subject: Reply with quote

Συγνωμη ρε παιδια το νεο γηπεδο της Λαρισας θα ονομαστει ΑΛΚΑΖΑΡ ΑΡΕΝΑ;;;; Shocked Evil or Very Mad
Ημαρτον!!!!...δηλαδη που λεει και ο ξεδοντιαρης...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 3:36 am    Post subject: Reply with quote

Αυτή η προσθήκη στην μακέτα δεν είναι απο την ΠΑΕ,απο κάποιο φίλαθλο είναι.

http://larissafc.com/phpbb2/viewtopic.php?t=472&postdays=0&postorder=asc&start=270
Στις σελίδες 17-18-19 γίνεται συζήτηση για το όνομα του γηπέδου.
Αν δεν μπορείτε να μπείτε κάντε register.
Γενικά πάντως γράφουν για το όνομα,κάτι μεταξύ Αλκαζάρ Arena και Νέο Αλκαζάρ.

Αυτή είναι η ιστορία του ονόματος Alkazar:
Quote:
.........Γυρω στο 1915 ο Δημος παρεχωρησε την χρησιν ενος μερους(εκει οπου το κηποθεατρο),σε εναν ρεκτην και μερακλην Ρωμυλον Αβδην,ο οποιος εν συννενοησει με τον Δημον κατασκευασε ενα πολυγωνικο περιπτερο(ροτοντα)-αναψυκτηριο,το ονομασε δε ΑΛ ΚΑΖΑΡ.Το ονομα ΑΛ ΚΑΖΑΡ ειναι λεξη αραβικη που σημαινει οχυρωμενο φρουριο και ο Αβδης το ονομασε ετσι επηρεασμενος,οταν διαβασε ,οπως γραφει ο μακαριτης δημοσιογραφος Κ. Περαιβος,για το ΑΛ ΚΑΖΑΡ της ΙΣΠΑΝΙΑΣ,που ηταν ενα παλατι μεγαλοπρεπες,ενα αραβουργημα με φρουριακη μορφη,καταφερνοντας ετσι να καθιερωσει το ονομα αυτο εις τους αιωνας............


Και αυτά είναι αυτά που έγραψα εγώ για το όνομα του Αλκαζάρ.
Quote:
Απο ότι είδα για το όνομα του γηπέδου ακούστηκαν το Alkazar Arena,to Alkazar II kai to Neo Alkazar.

Για το πρώτο συνθετικό δεν παίζει τίποτα άλλο εκτός απο το Alkazar?

Όσο για το δεύτερο συνθετικό(Arena,New κλπ):
Κατ'αρχήν αρένες είχαν στην Ρώμη και έριχναν μέσα τους χριστιανούς στα Λιοντάρια.Θα ήταν προτιμότερο το Alkazar Park,απο το Alkazar Arena.

To Alkazar ΙΙ δεν παίζει με τίποτα.

Όσο για το Neo Alkazar θα το προτιμούσα αν χτιζόταν το γήπεδο στην θέση του παλιού γηπέδου ή τουλάχιστον αν το παλιό γκρεμιζόταν,τότε θα είχε έννοια το Neο Alkazar.

Επίσης απορρίπτουμε ότι έχει να κάνει με Stadium,Stadion,Stadio κλπ, γιατί η λέξη Stadium στα ελληνικά έχει την έννοια του σταδίου(γήπεδου με στίβο),ενώ για όλους τους άλλου που το χρησημοποιούν το στάδιο είναι το ίδιο με το γήπεδο.

Εγώ έχω να κάνω μια πρόταση που είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει.
To Alkazar(ή καλύτερα Al Kazar),έχει να κάνει με Ισπανία.Και αφού το όνομα του σταδίου είναι ισπανικό,δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα να είναι και το δεύτερο συνθετικό ισπανική λέξη.
Και πως είναι η λέξη γήπεδο στα Ισπανικά?Campo,που προέρχεται φυσικά απο την ελληνική λέξη κάμπος,και στην πραγματικότητα η προταρχική έννοια για την ισπανική γλώσσα είναι ο κάμπος(αυτό που λέμε στα αγγλικά field) .Και η Λάρισα είναι συνδεδεμένη με τον κάμπο της Θεσσαλίας.
Άρα έχουμε και λέμε :

Alkazar Campo(ή μήπως,Al Kazar Campo) ή
Campo Alkazar (ή μήπως Campo Al Kazar).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 6:48 am    Post subject: Reply with quote

Vag πολύ έξυπνη η ιδέα σου... Wink Αλλά το κακό με αυτή την ονομασία είναι ότι δεν προσδιορίζει ονομασία γηπέδου αλλά περιοχής! Sad Κατα τα άλλα πολύ καλή ιδέα! Very Happy Θέλω να κάνω και μία επισήμανση σε κάποια post που πραγματικά με στεναχώρησαν...Post του στυλ:"Σιγά μην κάνουν τέτοιο γήπεδο στην Λάρισα", "Πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό το γήπεδο με λιγότερα λεφτά από το Καραϊσκάκη;" "Πολλές φαμφάρες ακούω"...Αυτά τα post με στεναχωρούν για τον λόγο ότι αν αυτό το γήπεδο ήταν για τον Ολυμπιακό ή για τον Παναθηναϊκό κανένας δεν θα έκανε τέτοια σχόλια!Όλοι θα λέγανε ""γηπεδάρα" "τρομερό" κτλ κτλ...Αλλά επείδή είναι της ΑΕΛ(που σύμφωνα με δικά σας λεγόμενα την θεωρείται μεσαία ομάδα) απαξιώνεται κάτι καλό που πάει να γίνει...Ότι αφορά το Καραϊσκάκη εγώ έχω να πω ότι έγινε με λεφτά του δημοσίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες,οπότε όπως καταλαβαίνετε η "κουτάλα" είναι μεγάλη για όλους...Όταν πρόκειται όμως για ιδιωτική επένδυση δεν υπάρχει λόγος να "μεγαλώσει" ο προϋπολογισμός κατασκευής του γηπέδου. Wink Κατά τα άλλα οι Λαρισαίοι το πιστεύουμε αυτό το έργο αλλά ωστόσο είμαστε και επιφυλακτικοί για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων όπως πολύ σωστά μερικοί αναφέρανε!Ωστόσο δεν μπορώ να πω το μεγαλύτερο ποσοστό των σχολίων ήταν θετικά απλά ορισμένα με στεναχώρησαν πραγματικά...Εύχομαι να καταλάβατε τι εννοώ και να μην παρεξηγηθώ... Very Happy Wink
Και κάτι τελευταίο:Κανονικά όλοι θα έπρεπε να χαίρονται όλοι όταν βλέπουν να "δυναμώνει" η ΑΕΛ, η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ, ο Άρης κτλ ομάδες που θεωρώ εξίσου μεγάλες με τον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟ γιατί έτσι γίνεται "δυνατό" και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 7:17 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Αλλά το κακό με αυτή την ονομασία είναι ότι δεν προσδιορίζει ονομασία γηπέδου αλλά περιοχής!

Αν μιλας για τη λέξη Alkazar,στην συνείδηση των περισσοτέρων η λέξη Αλκαζάρ είναι συνονόματη με το γηπέδου.Άσχετα αν Αλκαζάρ είναι όλη η περιοχή(πάρκο),η ονομασία μπορεί να γίνει και μόνο απο την έννοια της λέξης Al Kazar.

Όσο για τα υπόλοιπα,μάλλον δεν ισχύουν.
Αυτό με το κόστος είναι λογική απορία,και τα άλλα εύλογα με τόσα που έχουν δεί τα μάτια μας.
Το άλλο για το Καραισκάκη είναι τεράστιο λάθος.
Το Καραισκάκη χτίστηκε με τον ίδιο τρόπο που θα χτιστεί το νέο γήπεδο της ΑΕΛ,με ιδιωτικά κεφάλαια.

Quote:
Κανονικά όλοι θα έπρεπε να χαίρονται

Εγώ προσωπικά δεν χαίρομαι απλά,αλλά τρλένομαι,και πιστεύω ότι ο Πηλαδάκης θα το κάνει το γήπεδο ότι και να γίνει.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Aganaktismenos Stadiakias
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jun 2004
Posts: 231
Location: Cardiff, Wales

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Akomi den ton idame,Gianni ton vaftisame Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Sat Oct 29, 2005 1:05 am    Post subject: Reply with quote

vag3721 wrote:
Αυτή η προσθήκη στην μακέτα δεν είναι απο την ΠΑΕ,απο κάποιο φίλαθλο είναι.

http://larissafc.com/phpbb2/viewtopic.php?t=472&postdays=0&postorder=asc&start=270
Στις σελίδες 17-18-19 γίνεται συζήτηση για το όνομα του γηπέδου.
Αν δεν μπορείτε να μπείτε κάντε register.
Γενικά πάντως γράφουν για το όνομα,κάτι μεταξύ Αλκαζάρ Arena και Νέο Αλκαζάρ.

Αυτή είναι η ιστορία του ονόματος Alkazar:
Quote:
.........Γυρω στο 1915 ο Δημος παρεχωρησε την χρησιν ενος μερους(εκει οπου το κηποθεατρο),σε εναν ρεκτην και μερακλην Ρωμυλον Αβδην,ο οποιος εν συννενοησει με τον Δημον κατασκευασε ενα πολυγωνικο περιπτερο(ροτοντα)-αναψυκτηριο,το ονομασε δε ΑΛ ΚΑΖΑΡ.Το ονομα ΑΛ ΚΑΖΑΡ ειναι λεξη αραβικη που σημαινει οχυρωμενο φρουριο και ο Αβδης το ονομασε ετσι επηρεασμενος,οταν διαβασε ,οπως γραφει ο μακαριτης δημοσιογραφος Κ. Περαιβος,για το ΑΛ ΚΑΖΑΡ της ΙΣΠΑΝΙΑΣ,που ηταν ενα παλατι μεγαλοπρεπες,ενα αραβουργημα με φρουριακη μορφη,καταφερνοντας ετσι να καθιερωσει το ονομα αυτο εις τους αιωνας............


Και αυτά είναι αυτά που έγραψα εγώ για το όνομα του Αλκαζάρ.
Quote:
Απο ότι είδα για το όνομα του γηπέδου ακούστηκαν το Alkazar Arena,to Alkazar II kai to Neo Alkazar.

Για το πρώτο συνθετικό δεν παίζει τίποτα άλλο εκτός απο το Alkazar?

Όσο για το δεύτερο συνθετικό(Arena,New κλπ):
Κατ'αρχήν αρένες είχαν στην Ρώμη και έριχναν μέσα τους χριστιανούς στα Λιοντάρια.Θα ήταν προτιμότερο το Alkazar Park,απο το Alkazar Arena.

To Alkazar ΙΙ δεν παίζει με τίποτα.

Όσο για το Neo Alkazar θα το προτιμούσα αν χτιζόταν το γήπεδο στην θέση του παλιού γηπέδου ή τουλάχιστον αν το παλιό γκρεμιζόταν,τότε θα είχε έννοια το Neο Alkazar.

Επίσης απορρίπτουμε ότι έχει να κάνει με Stadium,Stadion,Stadio κλπ, γιατί η λέξη Stadium στα ελληνικά έχει την έννοια του σταδίου(γήπεδου με στίβο),ενώ για όλους τους άλλου που το χρησημοποιούν το στάδιο είναι το ίδιο με το γήπεδο.

Εγώ έχω να κάνω μια πρόταση που είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει.
To Alkazar(ή καλύτερα Al Kazar),έχει να κάνει με Ισπανία.Και αφού το όνομα του σταδίου είναι ισπανικό,δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα να είναι και το δεύτερο συνθετικό ισπανική λέξη.
Και πως είναι η λέξη γήπεδο στα Ισπανικά?Campo,που προέρχεται φυσικά απο την ελληνική λέξη κάμπος,και στην πραγματικότητα η προταρχική έννοια για την ισπανική γλώσσα είναι ο κάμπος(αυτό που λέμε στα αγγλικά field) .Και η Λάρισα είναι συνδεδεμένη με τον κάμπο της Θεσσαλίας.
Άρα έχουμε και λέμε :

Alkazar Campo(ή μήπως,Al Kazar Campo) ή
Campo Alkazar (ή μήπως Campo Al Kazar).


Μια λεπτομεριεα στα παραπανω Αlkazar-φρουρια δηλαδη υπαρχουν πολλα στην Ισπανια τα κυριοτερα των οποιων ειναι στην περιοχη της σημερινης Ανδαλουσιας,η οποια την περιοδο του Μεσαιωνα ηταν Μαυριτανικη κτηση και κατα συνεπεια αραβικη...πχ η Alhambra της Γραναδα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Sat Oct 29, 2005 1:19 am    Post subject: Reply with quote

limito wrote:
....Θέλω να κάνω και μία επισήμανση σε κάποια post που πραγματικά με στεναχώρησαν...Post του στυλ:"Σιγά μην κάνουν τέτοιο γήπεδο στην Λάρισα", "Πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό το γήπεδο με λιγότερα λεφτά από το Καραϊσκάκη;" "Πολλές φαμφάρες ακούω"...Αυτά τα post με στεναχωρούν για τον λόγο ότι αν αυτό το γήπεδο ήταν για τον Ολυμπιακό ή για τον Παναθηναϊκό κανένας δεν θα έκανε τέτοια σχόλια!Όλοι θα λέγανε ""γηπεδάρα" "τρομερό" κτλ κτλ...Αλλά επείδή είναι της ΑΕΛ(που σύμφωνα με δικά σας λεγόμενα την θεωρείται μεσαία ομάδα) απαξιώνεται κάτι καλό που πάει να γίνει...Ότι αφορά το Καραϊσκάκη εγώ έχω να πω ότι έγινε με λεφτά του δημοσίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες,οπότε όπως καταλαβαίνετε η "κουτάλα" είναι μεγάλη για όλους...Όταν πρόκειται όμως για ιδιωτική επένδυση δεν υπάρχει λόγος να "μεγαλώσει" ο προϋπολογισμός κατασκευής του γηπέδου. Wink Κατά τα άλλα οι Λαρισαίοι το πιστεύουμε αυτό το έργο αλλά ωστόσο είμαστε και επιφυλακτικοί για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων όπως πολύ σωστά μερικοί αναφέρανε!Ωστόσο δεν μπορώ να πω το μεγαλύτερο ποσοστό των σχολίων ήταν θετικά απλά ορισμένα με στεναχώρησαν πραγματικά...Εύχομαι να καταλάβατε τι εννοώ και να μην παρεξηγηθώ... Very Happy Wink
Και κάτι τελευταίο:Κανονικά όλοι θα έπρεπε να χαίρονται όλοι όταν βλέπουν να "δυναμώνει" η ΑΕΛ, η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ, ο Άρης κτλ ομάδες που θεωρώ εξίσου μεγάλες με τον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟ γιατί έτσι γίνεται "δυνατό" και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Wink


Μα δεν νομιζω οτι κανεις ειπε οτι δεν ειναι ωραιο γηπεδο...Ουτε ειναι ασχημο (αντιθετα ειναι πολυ ομορφο) ομαδες περα απο τις παραδοσιακες ποδοσφαιρικες δυναμεις να εχουν στοχους να κατασκευασουν ωραια γηπεδα.
Αλλα δεν νομιζεις οτι πρεπει να κραταμε μικρο καλαθι;;;
Μακαρι να χτιστει το αυτο γηπεδο αλλα ακομη και σημερα ειμαι πολυ δυσπιστος...Κλειστο γηπεδο, απο μια μεσαια (τουλαχιστον οικονομικα) ομαδα της Α εθνικης ειναι τουλαχιστον ενα πολυ μεγαλοπνοο σχεδιο...
Μιλαμε για τερατωδες κοστος για τα δεδομενα μιας επαρχιακης ομαδας,εστω και με την οικονομικη βοηθεια μια τραπεζας...
Συν το γεγονος οτι δεν ξερω εαν ειναι χρηστικο ενα κλειστο γηπεδο στην Ελλαδα...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Sat Oct 29, 2005 2:27 am    Post subject: Reply with quote

Εμένα με εκπλήσει το κλειστό γήπεδο για 41 εκ. ευρώ όταν άλλα σχέδια όπως του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ ήταν για 60-80 εκ ευρώ.

Τόσο πολύ διαφορά είναι η φθηνότερη γη στη Λάρισα και οι λιγότερες θέσεις;

Και η οροφή δεν προσθέτει τόσο πολύ στο κόστος;
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sat Oct 29, 2005 3:22 am    Post subject: Reply with quote

Το θεωρώ λίγο βλακεία να ονομάστει ένα ελληνικό γήπεδο είτε arena είτε campo είτε οτιδήποτε άλλο. Αντε πες το arena έχει αρχίσει να καθιερώνεται πανευρωπαικά στα γήπεδα. Δηλαδή γιατί εμείς να ξέρουμε τι σημαίνει nuevo campo? Κακό είναι να μάθουν και οι ισπανοι την λεξη "γήπεδο"? Δεν είναι θέμα εθνικισμού ή οτιδήποτε άλλο, αλλά εκτός του ότι μπορούμε να βαφτίζουμε τα γήπεδα μας με δικές μας λέξεις, πιστεύω ότι θα είναι πολύ αστείο για στους Ισπανούς να ξέρουν ότι στην Λάρισσα της Ελλάδας υπάρχει ένα γήπεδο που λέγεται Alkazar campo. Σαν να λέμε δηλαδη ότι η Real παίζει στο Gipedo Bernabeu. Αστείο δεν είναι?
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Sat Oct 29, 2005 4:27 am    Post subject: Reply with quote

Arrow limito
Mας παρεξήγησες..Οχι απλά δεν το απαξιώνουμε αλλα τρελαινόμαστε κ εμείς μαζί σας ως σταδιομανείς με την ιδέα της δημιουργίας ενος τετοιου γηπεδου στην Ελλαδα απ'τον οποιοδήποτε!!! Very Happy Απλα είμαστε δυσπιστοι στο κατα πόσο είναι υλοποιήσιμη αφ'ενός,και 100% αληθινή,απ'την άλλη..Γιατι έχουμε δει μακέτες κ μακέτες και σχέδια επι σχεδιων να μενουν μόνο στα χαρτιά! Εγω προσωπικά τον πιστευω τον Πηλαδάκη κ τις προθέσεις του να κάνει γήπεδο για τη Λαρισα κ μάλιστα μες στα επομενα 4 χρόνια το βλέπω έτοιμο.. Απλά για την συγκεκριμένη μακέτα είμαι ΠΟΛΥ δυσπιστος!Οπως είπα το βλέπω "πολυ καλο για να'ναι αληθινό"! ΜΑΚΑΡΙ να διαψευστώ..

Αρχικά ακούσαμε για γήπεδο 5 Shocked αστερων,μετα έγινε μια μικρή εκπτωση κ το κάναμε 4 αστερων,κ ολα αυτά σε γήπεδο..21000 θέσεων!! Confused Shocked (Συγγνώμη αλλά αυτό για μένα δείχνει σ'ένα βαθμό κ την σοβαρότητα του εγχειρήματος.. Sad ) Επαναλαμβανω ότι τον πιστευω τον Πηλαδακη όσων αφορα τις προθέσεις του για νέο γήπεδο,αλλα θα ήθελα λιγότερες φανφάρες! Wink

Quote:
Ότι αφορά το Καραϊσκάκη εγώ έχω να πω ότι έγινε με λεφτά του δημοσίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ε ρε γέλια....Twisted Evil Καιρό είχαμε..Παμε για άλλον ενα γύρο?? Laughing Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 40, 41, 42  Next
Page 20 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr