stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέο Στάδιο Καραϊσκάκη
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 76, 77, 78 ... 112, 113, 114  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Μεταφέρεται στην "Επιστροφή φιλάθλων στα γήπεδα".

Υ
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Σχετικα με την επεκταση του Καραϊσκακη που αναφερει το Εθνος και την τοποθετηση του Gladiator για τους μακροφορεις και το σκεπαστρο, δεν νομιζω να ειναι και τοσο δυσκολο το "ξηλωμα" του σκεπαστρου στα πεταλα. Αν δεν κανω λαθος οι μακροφορεις ειναι βιδωτοι, οπωτε θεωρητικα παντα, μπορουν να ξεβιδωθουν και να τοποθετηθουν στην νεα εξεδρα. Στα περισσοτερα αγγλικα γηπεδα, τα οποια παλιοτερα ειχαν μικροτερη χωρητικοτητα και τα τελευταια χρονια εχουν ανακατασκευαστει (βλ Old Trafford, St James Park), τα παλια κομματια της οροφης παραμενανε ως ειχαν και τα καινουρια ή ενανατοποθετουνταν ή φτιαχνονταν καινουργια (στο St James Park - Newcastle φτιαχτηκαν καινουργια γιατι απο 1 διαζωμα το γηπεδο απεκτησε 3 οπωτε το παλιο σκεπαστρο δεν προσεφερε προστασια απο βροχη κλπ κλπ για να επανατοποθετηθει).
Σαν Ολυμπιακος θελω να ελπιζω σε μια μικρη επεκταση στο γηπεδο στα προτυπα των πεταλων του Stanford Bridge οπου εγινε ενα δευτερο διαζωμα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gladiator
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Sep 2004
Posts: 87
Location: Athens - Goudi

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Manchester_7:
Το Έθνος (το οποίο έσπευσα να αγοράσω και κλαίω τα 2.50 Euro για το απαράδεκτο DVD...) αναφέρει για επέκταση όχι των πετάλων, αλλά ΜΟΝΟ της πλαϊνής κερκίδας απέναντι από τα επίσημα, οπότε η παρατήρηση μου ότι επέκταση της κερκίδας των επισήμων είναι αδύνατη λόγω του κτιρίου ήταν τελικά σωστή.
Αυτό το θεωρώ επίσης δύσκολο, λόγω του ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος πίσω από αυτήν την κερκίδα, καθώς εκεί βρίσκεται η γέφυρα. Επίσης, 12.000 θέσεις μου φαίνονται υπερβολικά πολλές για ένα 2ο διάζωμα μίας κερκίδας. Η τωρινή πόσο χωράει; Άσε που το γήπεδο θα είναι αρκετά ανομοιόμορφο, και δεν ξέρω ποιο θα είναι αισθητικά το αποτέλεσμα μιας τέτοιας παρέμβασης.
Για το σκέπαστρο δε γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά μάλλον σωστό ακούγεται αυτό που λες.
Σε συνέντευξη του στο Magic πέρσι το χειμώνα, ο Αγιοστρατίτης (ο αρχιτέκτονας του Καραϊσκάκη) είχε αναφέρει ότι ο διαθέσιμος χώρος επέτρεπε να δημιουργηθεί γήπεδο αυτών των διαστάσεων που έχει σήμερα, για αυτό το λόγο δεν μπορούσαν να κατασκευάσουν μεγαλύτερο.
Τι να πω, μακάρι να μπορεί όντως να γίνει κάτι, γιατί οι 33.000 θέσεις είναι λίγες για πολλούς αγώνες...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 9:26 am    Post subject: Reply with quote

Aπό αυτά που έχω διαβάσει , η πιθανή επέκταση του Καραϊσκάκη στο μέλλον θα είναι αρκετά δύσκολη . Υπάρχουν και προβλήματα στατικότητας (για τυχόν δυόρωφη εξέδρα) , ενώ όπως είναι τώρα το στάδιο περισσότερος χώρος υπάρχει πίσω απ' το πέταλο της νέας 7 , παρά στις πλαϊνές θύρες . Δε νομίζω ότι είναι τεχνικά εντελώς αδύνατο , αλλά θα είναι πολύ δαπανηρό και για όσο χρόνο θα γίνονται τα έργα θα πρέπει μάλλον να πάμε αλλού! Shocked
Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου έτσι , η χωρητικότητα για τις ελληνικές διοργανώσεις είναι ικανοποιητική (με βάση και το θέαμα που βλέπουμε σ'αυτές έτσιWink .
Tώρα στα ευρωπαϊκά ματς , έχουμε το ίδιο δίλημμα με τον αιώνιο αντίπαλο μας και φαίνεται πως δίνουμε την ίδια απάντηση . Θέλουμε ένα μεγάλο γήπεδο που να τους χωράει όλους (ΟΑΚΑ) ή ένα μικρότερο αλλά έδρα-φρούριο ; Είναι θέμα επιλογής , το ΟΑΚΑ γεμάτο (με γάβρους) είναι τρομερή έδρα , αλλά το Καραϊσκάκη είναι άλλη φάση .
Συγχαρητήρια στον losada7 για τις φωτογραφίες !
Τέλος , ακουσα στην τηλεοπτική μετάδοση το αηδιαστικό σύνθημα για την προσφυγιά που είχε καιρό ν'ακουστεί και κάποια μαλ...να το ξαναθυμήθηκαν . Δεν είναι για τους χιλιάδες γάβρους με προσφυγικές ρίζες, είναι που κάποια όντα δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τις δυστυχίες του άλλου (νεκρούς , αρρώστιες , προσφυγιά) δεν επιτρέπεται να τις ειρωνεύονται . Σύνγαβροι του forum , ας βοηθήσουμε να μην ξανακουστεί ! Πέστε το στους συνδέσμους σας , σταματήστε τον διπλανό σας αν πάει να το φωνάξει , μιλήστε και εξηγήστε τους . Mπορούμε να το πετύχουμε , όπως και πριν από μερικά χρόνια .
Back to top
View user's profile Send private message
Adriano7
New Member
New Member


Joined: 06 Jul 2004
Posts: 27
Location: Kallithea

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 9:42 am    Post subject: Reply with quote

Τρία posts μεταφέρθηκαν στο topic "Επιστροφή φιλάθλων στα γήπεδα"

Υ
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 11:00 am    Post subject: Reply with quote





Το St James' Park της Newcastle. Λογικά αυτό το έκτρωμα είναι από επέκταση... Confused Πέρα απο την αύξηση της χωρητικότητας πρέπει να δένει και αισθητικά κατα τη γνώμη μου.... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Smarg,ομοιως και το Celtic stadium, το Old Trafford και αρκετα αλλα βρεττανικα γηπεδα...Κακασχημα εξωτερικα,ανομοιομορφα...Ας το χωνεψουμε το Καραισκακη αυτο ειναι...Ανεπαρκες?Aδιαφορο αρχιτεκτονικα?Take it or leave it...
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 11:18 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Το St James' Park της Newcastle. Λογικά αυτό το έκτρωμα είναι από επέκταση... Πέρα απο την αύξηση της χωρητικότητας πρέπει να δένει και αισθητικά κατα τη γνώμη μου....


Πολύ σωστή παρατήρηση smarg Smile ! Να συμπληρώσω ότι εκτός από το γήπεδο της Νιουκάσλ (52000 θέσεων) και αυτό της Τσέλση έχει μια χτυπητή ανισομετρία με τις επεκτάσεις . Το τωρινό Καραϊσκάκη μπορεί να είναι μικρότερο αλλά είναι σίγουρα ωραιότερο .

To να φτιάξεις ένα "γήπεδο-νομισματοκοπείο"* μπορεί να σε οδηγήσει σε αισθητικά τερατουργήματα (...ειδικά όταν το οικόπεδο που διαθέτεις δεν είναι ακριβώς το κατάλληλο) .

*στην ελληνική γηπεδική διάλεκτο , ένα γήπεδο που θα μαζεύει τα φράγκα όλων των οπαδών.
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Μου αρεσετε . παιδια Very Happy
Επιμενετε να λετε οτι υπαρχει περιπτωση να επεκταθει το νεο γηπεδο σας Very Happy


Παντα , φιλικα Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Μια πολυ καλη ιδεα που θα μπορουσε να εχει και οικονομικα οφελη για το καινουργιο γηπεδο θα ηταν η προβολη των εκτος εδρας αγωνων του Champions League. Παρομοια προβολη εγινε στο Millenium Stadium στο Cardiff στην Ουαλια, οπου προβληθηκε ο αγωνας Αγγλια-Ουαλια απο το Old Trafford. Πιστευω οτι το συγκεκριμενο ενχειρημα θα ειχε απηχηση στο Ολυμπιακο φιλαθλο κοινο (και γενικοτερα στο ελληνικο κοινο) και οικονομικα οφελη (απο την εισοδο π.χ. 5 ευρω για να παρακαλουθησεις τον αγωνα συν το κερδος απο την λειτουργεια των καταστηματων - Red Store, καφετεριες κλπ - τα οποια εχουν πολυ κινηση τις ημερες των αγωνων).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

To Stamford Bridge δεν ειναι τερατουργημα.
Ειναι πολυ ομορφο γηπεδο με διπλες κερκιδες στα πεταλα και τριπλες
στις κεντρικες κερκιδες.
Back to top
View user's profile Send private message
Gladiator
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Sep 2004
Posts: 87
Location: Athens - Goudi

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απολύτως με τη smarg.
Το St James Park είναι εξωτερικά απαράδεκτο. Προσωπικά ούτε το Old Trafford μου άρεσε ποτέ εξωτερικά...
Σίγουρα γουστάρω Καραϊσκάκη 40.000+ θέσεων, αλλά το προτιμώ όπως είναι από λύσεις σαν αυτή της φώτο.

Καλή η ιδέα του Manchester 7, και πιστεύω ότι θα γίνει... Εξάλλου η επιχειρηματικότητα είναι κάτι που του περισσεύει του Σωκράτη... Very Happy

Arrow Λυπάμαι που εγώ δεν αρέσω στο φίλο PAO, επειδή πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσει το Καραϊσκάκη... Crying or Very sad Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Υποστηρίζω αυτούς που προτιμάνε μικρά, άνετα, πολυτελή, με καλή ορατότητα, ασφαλή γήπεδα όπως αυτό που ο μισητός(για πολλούς) Twisted Evil Κόκκαλης έφτιαξε και όχι κάποιο αχανές ανομοιογεννές γήπεδο με αμβίβολη ασφάλεια και χαμηλές υπηρεσίες προς το θεατή.

Ωστόσο δεν ξεχνώ (εδώ και 1 περίπου χρόνο) τη κουβέντα που ξεστόμισε ο πρόεδρος......."και αν ερχόσαστε.....θα σας το μεγαλώσουμε" Twisted Evil . Εσείς πιστεύετε ότι αν η κίνηση στους αγώνες της ομάδας παραμένει σε αυτά τα υψηλά επίπεδα δεν θα σκεφτεί να το μεγαλώσει;;;

Βέβαια μην νομίζετε ότι αυτό θα γίνει του χρόνου ! Κάποια στιγμή όμως το γήπεδο θα χρειαστεί ανακαίνιση και τότε πιστεύω θα κάνει το παραπάνω βήμα.... Razz . Και μην ξεχνάτε ότι 49 χρόνια είναι αυτά....ελπίζω να ζω να το δω και αυτό Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
R4K
Visitor
Visitor


Joined: 20 Jul 2004
Posts: 8

PostPosted: Thu Oct 21, 2004 7:24 pm    Post subject: Πρόταση Reply with quote

Δεν ξέρω εαν είναι εφικτό αλλά θα ήθελα να προτείνω κάτι:

Παρακολουθώντας από κοντά μέχρι τώρα όλους του αγώνες δεν μου αρέσει η εικόνα όλων των παρδαλών πανό που υπάρχουν περιμετρικά του γηπέδου.

Θα πρότεινα λοιπόν την δημιουργία ενός πανό ομοιόμορφου (ερυθρόλευκου φυσικά) το οποίο θα απλωνόταν γύρο γύρο σε όλο το γήπεδο. Νομίζω ότι θα άλλαζε εντελώς η εικόνα μεταξύ αγωνιστικού χώρου και εξέδρας.
Υπολογίζω ότι θα έπρεπε να έχει μήκος...περίπου 300 μέτρα και πλάτος γύρω στα 10.

Ελπίζω να μην με πείτε τρελό....από αισθητικής απόψεως ομιλώ.
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Oct 21, 2004 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

τι θα έλεγες για καθόλου πανό???????



καλά ντε μη βαράτε@!!!!


Last edited by savroulis on Thu Oct 21, 2004 7:36 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Oct 21, 2004 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

Πολυ ωραια η ιδεα! Και εγω θα προτιμουσα μεγαλα πανω, οχι μικρα πανω σε διασπαρτα μερη. Οχι και καθολου πανω savrouli!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Fri Oct 22, 2004 2:31 pm    Post subject: Reply with quote

Καθολου Πανω?? Shocked
Ρ4Κ δεν είναι εφικτό αυτό περιμετρικά όλου του γηπέδου,γιατί υπάρχουν και οι διαφημισεις..Παντως θα μπορουσε να γίνει ενα ενιαιο στο πεταλο της 7,όπως λέγανε..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Oct 22, 2004 6:32 pm    Post subject: Reply with quote

πχ!! την τετάρτη στη Λεωφόρο απο όσο πρόσεξα δεν υπήρχε κρεμασμένο ούτε ένα πανό για λόγους μάρκετινγκ!! και σπόνσορινγκ!!!

Η ΠΑΕ αν θέλουνε να μην υπάρχουνε πανό, δεν θα υπάρχουνε πανό, αφου ο στρατηγός έτσι το θέλει!!! και ο στρατός πράττει.

Για μένα πάντως το καραισκάκη θα έδειχνε πιο ωραίο χωρίς πανό και κλαπατσίμπανα......... όλα τα γήπεδα!!!τα πανό αν είναι μούρη και μεγάλα να χρησιμοποιηθούνε για περάσματα πάνω απο τον κόσμο, στυλ λατινικής αμερικής.
Back to top
View user's profile Send private message
R4K
Visitor
Visitor


Joined: 20 Jul 2004
Posts: 8

PostPosted: Fri Oct 22, 2004 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

Εγω πιστεύω ότι τα πανώ προσθέτουν σε ατμόσφαιρα και μετατρέπουν το καραισκάκι σε ...red arena. Απλα νομίζω πως σε ενα τετοιο στολιδι θα ταίριαζε ποιο πού η ομοιομορφία...είμαι και συνειδησιακά του minimal.

ΙΔΕΑ: Στο τεράστιο πανώ που πρότεινα θα μπορούσαν να γραφόντουσαν όλα τα ονόματα των παικτών του Ολυμπιακού από 1925 έως σήμερα.
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Fri Oct 22, 2004 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Αν τα πανω ειναι κατασκευασμενα ποιοτικα, μελετημενα και πρωτοτυπα προσθετουν χρωμα.Αν ειναι οπως τωρα, τα πιο πολλα χειροποιητα, τοτε κανουν το γηπεδο TSANTIRI ARENA...Ας ριξουν μια ματια προς Ιταλια και Ισπανια ...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Oct 22, 2004 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Εντάξει παιδιά μην τα παραλέμε.

Το γήπεδο είναι γήπεδο και τα πανό απαραίτητα αρκεί βέβαια να μην έχουν βρισιές. Εγώ προσωπικά συγκινούμαι ιδιαίτερα να βλέπω στο γήπεδο πανό τα οποία αναγράφουν πόλεις από όλα τα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας μας. Μου σηκώνεται η τρίχα μόνο που το σκέφτομαι Cool

Ωραίες οι διαφημιστικές πινακίδες αλλά μόνο εκεί που δείχνουν οι κάμερες. Στα πέταλα μου αρέσει να υπάρχουν πανό. Επίσης μου αρέσουν να αναρτούνται μικρότερα τετράγωνα πανό στα κάγκελα που έχει στις θύρες που μπαίνει ο κόσμος. Εκεί υπάρχουν τρύπες οι οποίες όταν καλύπτονται(στην οροφή τους) η εξέδρα μοιάζει πιο "συμπαγής "

Πείτε με υπερβολικό, πείτε με όπως θέλετε, πείτε με λατίνο γιατί προτιμώ πανό. Ε ναι μου αρέσουν τα πανό Twisted Evil Cool
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Fri Oct 22, 2004 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

R4K wrote:
ΙΔΕΑ: Στο τεράστιο πανώ που πρότεινα θα μπορούσαν να γραφόντουσαν όλα τα ονόματα των παικτών του Ολυμπιακού από 1925 έως σήμερα.


Γλουπ!!! Μήπως είναι λίγο υπερβολικό;;; Shocked Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
MINUS
Full Member
Full Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 393
Location: athena-zografou

PostPosted: Wed Oct 27, 2004 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Μια απορία, αφου το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ δεν ήταν ποτέ πριν γήπεδο παρά Στάδιο το τόπικ γιατί δεν αλλάζει πλέον σε γήπεδο Καραισκάκη σκέτο?

Last edited by MINUS on Wed Oct 27, 2004 5:30 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Oct 27, 2004 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Μέχρι πριν την ανακατασκευή του, το Καραϊσκάκη χαρακτηριζόταν ως "Στάδιο", ενώ πλέον αποτελεί "Γήπεδο". Άρα, ο τίτλος του topic θα πρέπει να αλλάξει σε "Γήπεδο Καραϊσκάκη".
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
xrtc
Junior Member
Junior Member


Joined: 07 May 2004
Posts: 123

PostPosted: Wed Oct 27, 2004 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

και με την ευκαρία: θα φτιαχτεί κάπου κοντά στο Καραισκάκη, γήπεδο στίβου, όπου θα προπονούνται, οι αθλητές του Ολυμπιακού, καθώς και όλοι όσοι, χρησιμοποιόυσαν τον στίβο του Κραισκάκη
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 76, 77, 78 ... 112, 113, 114  Next
Page 77 of 114

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr