stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ολυμπιακό Στάδιο - OAKA - Calatrava
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 122, 123, 124 ... 268, 269, 270  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Mon May 03, 2004 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

to spidernet....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nivam
Junior Member
Junior Member


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 182
Location: Galatsi /Athens

PostPosted: Mon May 03, 2004 5:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μολις γυρισα απο ΟΑΚΑ

Παιδια εχω καλά νεα!!!
Αρχισαν να βγαζουν (επιτελους) τους τακους απο το τους κοκκινους πυργους. Φανταζομαι οτι συντομα θα αρχισουν να τους διαλυουν κιολας.

Στις φωτογραφιες φαινονται και οι τακοι καθως πεφτουν στο εδαφος. Αλοιμονο αν βρισκεται κανεις απο κάτω. Δειτε στα στιριγματα δεξιοτερα οι τακοι εχουν αφαιρεθει

Στις φωτογραφιες επισης φαινονται τα panels καθως τα τοποθετουν.

Επισης υπαρχει και μια πανοραμικη!

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι κανουν στο ποδηλατοδρομιο.

Και τελος εβαζαν προβολεις στο κολυμβητηριο

http://briefcase.pathfinder.gr/contents/nivam/21647

Καλο απογευμα
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Go Europe
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 208
Location: London, UK

PostPosted: Mon May 03, 2004 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

God bless you nivam!!!!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Mon May 03, 2004 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

WARNING
Προς όλα τα μέλη του forum που επισκέπτονται το ΟΑΚΑ.

Παρατηρήθηκε ανεξέλεγκτη πτώση μεγάλων ξύλινων κομματιών στο δυτικό τόξο. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες πρώτο θύμα ο Μήτσος που ... δεν έπιασε. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon May 03, 2004 6:45 pm    Post subject: Reply with quote

Τώρα που φύγανε οι τάκοι, νομίζω πως δεν χρειάζεται να χαθεί άλλος χρόνος μέχρι να διαλυθούν τελείως οι πύργοι. Αν τους αποσυναρμολογήσουν μέχρι λίγο κάτω από τη μέση, χωράει πολύ άνετα να περάσει από πάνω τους το χαμηλό τόξο.
Στη συνέχεια θα έχουν όλο τον χρόνο να τους διαλύσουν εντελώς μέχρι που να τους εκθεμελιώσουν, που φαντάζομαι ότι θα είναι και το σχετικά μεγαλύτερο μανίκι. (Εκτός αν επέμβουν κι εκεί αυτοί οι τεράστιοι γερανοί που έχουν έρθει, και τελειώσουν τη δουλειά στα γρήγορα).

Με το ποδηλατοδρόμιο ούτε κι εγώ έχω καταλάβει τι παίζεται. Νομίζω ότι οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους, δείχνει πολύ άσχημο το υλικό που το καλύπτουν. Ειδικά το πρωί που το χτύπαγε και ο ήλιος, δεν ξεχώριζε από τσίγκο... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Mon May 03, 2004 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

ante pedia EPITELOUS..... Laughing

Rntaevou ekso apo to OAKA (min ksexasete to AVA) gia na sproksoume Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nivam
Junior Member
Junior Member


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 182
Location: Galatsi /Athens

PostPosted: Mon May 03, 2004 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Τα panels πριν την τοποθετηση τους αφαιρουσαν ενα ειδικο αυτοκολλητο
φαινεται εδω που το αφαιρουν και μπροστά απο το panel οι σωροι
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21647/254232

Και δεν ειναι ιδιαιτερα βαρια για το ογκο τους. Τρεις μονο το κρατανε εδω
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21647/254233
και φυσικα στην προηγουμενη φωτο
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon May 03, 2004 9:46 pm    Post subject: Reply with quote

Τελειώνοντας τη δουλειά ανέβηκα στο βόρειο μέτωπο Twisted Evil .

Μέχρι και τις 20.00 που βρισκόμουν εκεί υπήρχαν στο δυτικό τόξο εργάτες και πετάγανε τάκους. Δεν είδα να έχουν τοποθετηθεί άλλα "γαλάζια κομμάτια" πάνω στο σκέπαστρο και έμεινα με την εντύπωση ότι δεν θα τοποθετήσουν άλλα.

Μάλλον επικεντρωθήκανε στην αποσυναρμολόγηση αυτού του κοκκινοπού οριζόντιου τμήματος που ενώνει τους 2 κεντρικούς πυλώνες που στυρίζουν το κάτω τμήμα του τόξου(χορδή). Εγώ τουλάχιστον απ' ότι είδα δεν πρόκειται να αποσυναρμολογήσουν τους εξωτερικούς πυλώνες που στηρίζουν το πάνω μέρος του τόξου. Είχα λανθασμένα καταλάβει ότι θα έφευγαν οι εξωτερικοί πυλώνες.

Στο νότιο matrix υπήρχαν 3πλάσιοι εργάτες απ ότι στο σκέπαστρο και υπήρχε μεγάλη κινητικότητα σε εκείνο το σημείο. Επίσης υπήρχε ένας τεράστιος κοκκινωπός χωμάτινος όγκος που μάλλον πρερχόταν από τις εξσκαφές ανάμεσα στο μάτριξ και τα μαρτζαφλάρια.

Δεν πιστεύω ότι τα μαρτζαφλάρια θα έχουν την δυνατότητα να γύρουν προς τη μέσα πλευρά του σταδίου απο αμβλεία γωνία που είναι τώρα ώς πρός τον αγωνιστικό χώρο σε οξεία γωνία. Αυτό το στηρίζω στο γεγονός ότι άν υποθέσουμε ότι αρχίζουν να γέρνουν πρός τα μέσα π.χ σε γωνία 80 ή 70 μοιρών θα βρούν πάνω στο μπετόν που υπάρχει σαν σκαλοπάτι μεταξύ του μαρτζαφλαριού και του σταδίου.

Τελειώνοντας θα ήθελα να αναφέρω για τα πεζοδρόμια απο την πλευρά της Σ.Λούη και να συμφωνήσω με τον Υ ότι πρέπει να γίνουν πάρα πολλά για να "ανθρωπισει" ο χώρος. Στα πεζοδρόμια που βρίσκονται στην απέναντι πλευρά της Σ.Λούη και συγκεκριμένα νότια των μαρτζαφλαριών τοποθετούνται αυτά τα τουβλάκια τύπου παζλ με την άμμο θαλάσσης για ενωτικό υλικό αλλά έξω από το κολημβητήριο και το ποδηλατοδρόμιο(δυτικότερα) ακόμα δεν έχουν τελειώσει ούτε οι τσιμεντοποιήσεις των πεζοδρομίων.


Last edited by losada7 on Mon May 03, 2004 11:37 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Logi
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 181
Location: NRW Germany

PostPosted: Mon May 03, 2004 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

I memvrani afti einai gia na prostatevei ta Fyla PcB apo tin meria pou einai pio efpathi Exclamation Question
Teties memvranes exoun kai ta fila VA (anoksidoto atsali ) apo tin gyalisteri plevra......
Back to top
View user's profile Send private message
yianis
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Mar 2004
Posts: 113
Location: Toronto,Canada

PostPosted: Mon May 03, 2004 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
..Με το ποδηλατοδρόμιο ούτε κι εγώ έχω καταλάβει τι παίζεται. Νομίζω ότι οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους, δείχνει πολύ άσχημο το υλικό που το καλύπτουν. Ειδικά το πρωί που το χτύπαγε και ο ήλιος, δεν ξεχώριζε από τσίγκο... Rolling Eyes


Y, milas yia to plastiko (etsi mou fenete emena apo tin foto tou nivam)
Afto to kalima pano apo tous tsigous, les na to vapsoune ?
[img]
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21647/254143[img][/img]
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

μήπως τα μακρυνάρια είναι για να κρατήοσυνε μία απο αυτές τις νέες καμερες ου χρησιμοποιούνε εδώ στην Αμερική σε NFL/NBA κλπ!!!

http://www.cfinflight.com/pages/skycam.asp
Back to top
View user's profile Send private message
nivam
Junior Member
Junior Member


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 182
Location: Galatsi /Athens

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

NAI δεν αποκλειεται... Shocked
Great link savrouli
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

yianis wrote:
Y, milas yia to plastiko (etsi mou fenete emena apo tin foto tou nivam)
Afto to kalima pano apo tous tsigous, les na to vapsoune ?
[img]
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21647/254143[img][/img]


Κι όμως, δεν είναι πλαστικό. Μιλάμε για σαγρέ μεταλλικα φύλλα, που κι αν δεν είναι, τουλάχιστον δείχνουν για λαμαρίνες... Crying or Very sad Εντελώς ανεξήγητη κατάσταση... Και δεν νομίζω να πέσει κι άλλο υλικό κάλυψης από πάνω. Έχει πέσει το υπόστρωμα, μετά οι μονωτικές μεμβράνες, μετά η δεύτερη μεταλλική στρώση, πόσα παραπάνω θα του ρίξουν πια; Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

Αποφασίστε επιτέλους! Τι είναι? Μακρυνάρια ή μαρτζαφλάρια?? Laughing Laughing

Nivam δεν άφησες τάκο για τάκο χωρίς να τον απαθανατίσεις βρε παιδί μου. Είμαστε εκεί κύριοι την ώρα που γράφεται ιστορία, και την καταγράφουμε Cool .

Λοσάντα, nivam, ypsilon, Ιωάννη, yelos, KoKa κλπ κλπ, (έχουμε γεμίσει ανταποκριτές), να ξέρετε ότι περισσότερο ίσως και από αυτές τις φωτογραφίες, αξίζει η περιγραφή που κάνετε όσων βλέπετε, καθώς ξέρετε τι ακριβώς θέλουμε να μάθουμε, και είναι σα να είμαστε εκεί. Ξέρω, ότι είπαμε να σταματήσουμε τις κολακίες, αλλά έπρεπε να το πω.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:44 pm    Post subject: Reply with quote

παιδιά!!! το ποδηλατοδρόμιο έχει ίδια επένδυση με τον αχυρώνα του παππού μου!!!!!



Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow savroulis
Δεν νομίζω να έχει γίνει μια τέτοια κατασκευή με 4 πυλώνες μονο και μόνο για μια κάμερα. Ειναι σαφές οτι προορίζεται για κατι πιο βαρυ.
Πάντως ,όπως εχει γραφτεί και παραπάνω , ειμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν με τις ρίψεις (ακόντιο , δίσκος) Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:56 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με τον apari. Τόσος μπελάς μόνο και μόνο για να κρεμαστεί μια κάμερα; Και το δίχτυ πού το βάζετε;
Βέβαια, σχετικά με τις ρίψεις, φαντάζομαι ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο να μαζέψουν το δίχτυ για όσες μέρες διαρκεί ο στίβος και να το ξαναπλώσουν για την τελετή λήξης. Εξάλλου, με το που θα τελειώσει η τελετή έναρξης μέχρι να αρχίσουν τα αγωνίσματα μεσολαβεί τουλάχιστον μια βδομάδα, ικανός χρόνος για να στρωθεί το γκαζόν και να γίνουν και όλες οι υπόλοιπες τροποποιήσεις.
Αν τώρα, φύγει το δίχτυ τις ημέρες των αγώνων και μείνει μόνο η κάμερα, δεν νομίζω να την βάλουν και σημάδι! Razz Θα είναι ούτως ούτως ή άλλως πιο ψηλά από την καμπύλη της τροχιάς των οργάνων.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απόλυτα καθώς τα μαρτζαφλάρια έχουν αμβλεία γωνία ώστε το βάρος τους να λειτουργεί φυγόκεντρα ώς πρός το αντικείμενο που μάλλον θα κρεμαστεί στο κέντρο του σταδίου.

Όχι μόνο δηλαδή μιλάμε για πολύ χοντρά(4 τον αριθμό) μαρτζαφλάρια άλλά έχουν γύρει και πρός την αντίθετη κατεύθυνση με αποτέλεσμα να σου θυμίζουν τα παλούκια που βάζουμε σε ένα δενδράκι απο την βόρεια πλευρά του με κλίση πρός το βορά για να μην μεγαλώσει(το φυτό) με κλίση προς το νότο. Η κλίση έχει δωθεί προφανώς για κάτι "βαρύ"

Rolling Eyes


Last edited by losada7 on Mon May 03, 2004 11:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
minos
Visitor
Visitor


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 5
Location: Germany

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:03 pm    Post subject: Reply with quote

molis diavasa ena arthro se germaniko site Evil or Very Mad http://www.zdf.de/ZDFde/inhalt/28/0,1872,2122940,00.html kai lei oti gia xrimatikous logous exounai kopi ta arxika sxedia, na metatrapi o xoros tou oaka se monadiko ergo texnis apo ton Calatrava. Question Diladi avto pou ginete pros tin ora me Agora ktlp. ti einai; eixai kati paromio kai to sydney h i atlanta; den nomizo! O Calatrava enas einai. Paidia ean teliosi avto to ergo texnis tha einai megalo aristourgima!!! Very Happy estila apantisi kai anafera ola ta simia - texnis (Agora, tixos ton ethnon, limnes, apsides .......), kai parakalesa na anaferounai tin epomeni fora sosta gegonota! Twisted Evil

Episis iparxi se alo arthro http://www.heute.t-online.de/ZDFheute/artikel/15/0,1367,SPORT-0-2123663,00.html kai sxolio gia to ti mega-ekplixi pou provlepetai na gini stin teleti enarxis. Shocked Embarassed Admin sinxoramai, Embarassed xero oti ipamai na min xanaanaferoumai avto to thema, ala ego den fteo, to xeri toulaxiston tora oli i germania! Embarassed
thelounai ontos na plimirisounai olo ton xoro pou exi tsimentothi kata 26 pontous vathos mesa se 3 lepta !! Se avtin tin fotografia mporoumai na doumai peripou poso vathi tha einai http://cache.gettyimages.com/comp/50795836.jpg?x=x&dasite=MS_GINS&ef=2&ev=1&dareq=D14BC0097DE49CA6312106E53E447EB5A9C30E9B9B114CE8

Anarotiemai ontos pos mporounai teties leptomeries na dimosievontai episima; ipotihetai oti h teleti enarxis/lixis einai ena megalo mistiko!! Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:20 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, άμα γουστάρετε κάντε κλίκ εδω ---> http://skyscrapercity.com/showthread.php?t=103376 για να δείτε ένα ποστ μου στο skyscrapercity.com που έχει εικόνες που "συνέλαβα" (έκανα capture Smile ) απο ένα ρεπορτάζ του "Alpha" της περασμένης βδομάδας που έγινε με ελικόπτερο πάνω απο τα Ολυμπιακά έργα.
Αντε γιατί έχω αρρωστήσει κι' εγώ εδώ πέρα...
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

στις φωτο απο τολινκ το GM το τέννις όχι μόνο δεν έχει τεέιώσει αλλά τα βοηθητικά γηπεδάκια 3 απο αυτά απο μπλέ γίνανε μαύρα πάλι???
τι έγινε ρε παιδιά???? γνωρίζει κανένας??

Back to top
View user's profile Send private message
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

prepi na exoun vali anapoda tis imerominies....

Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Logi
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 181
Location: NRW Germany

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

Apla logo ton Ergon... poly skoni klp.. bgalan tis Ble ependyseis gia na mi ginoun saxara
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Mon May 03, 2004 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

Μην αγχώνεσαι φιλε μου , επειδή το είδα το ρεπορτάζ και έχω γράψει γιαυτό σε προηγούμενες σελίδες , αν και ήταν πολύ καλό έπασχε λίγο στις συγκρίσεις με τους μήνες. Μάλλον πρόκυτε για λάθος εικόνα. Smile

Arrow gm2263
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις κάπου το αρχείο με όλο το ρεπορτάζ για να το πάρουμε και εμείς Question
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue May 04, 2004 12:09 am    Post subject: Reply with quote

καταλαβενω αυτό που είπατε ότι τους μαζέψανε τους τάπητες !!χλωμό όμως!

αλλά περι ημερομηνιών δεν νομίζω διότι κοιτάχτε τα μεγάλα γήπεδα! τον μαρτιο δεν είχαν τάπητα και τέλη απριλίου έχουνε!!! εκτός και αν πρόκειτε για φωτομοντάζ!!!!!


Arrow για ποιό δίχτυ μιλάτε????? περι μακρυνάριων ο λόγος!!! Cool


Last edited by savroulis on Tue May 04, 2004 6:15 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 122, 123, 124 ... 268, 269, 270  Next
Page 123 of 270

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr