stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 356, 357, 358 ... 420, 421, 422  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 345

PostPosted: Wed Apr 19, 2017 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Όποιος γκρινιάζει απλά είναι κλασσικός αχάριστος Ελληναράς.
Αλλά δεν μου κάνει εντύπωση, είναι δείγμα της χαμηλης παιδείας και αυτοεκτίμησης που έχουμε.

Αν δεν είχε δοθεί ο δρόμος θα κράζανε όλοι στα κανάλια ότι οι εργολάβοι τρώνε λεφτά και καθυστερούνε και τους αφήνουν να σκοτώνονται στον παλιό δρόμο. Τώρα τους δώσανε ένα ολοκαίνουριο δρόμο, πάνε καρφί Αιτωλοακαρνανία και Άρτα και γκρινιάζουν γιατί παρουσιάστηκε κίνηση αυτονόητα στο κομμάτι που ο δρόμος στενεύει. Δλδ τι έπρεπε να γίνει, να τους έχουν δώσει τις 2 λωρίδες της Κλόκοβας και μετά ο δρόμος να στενεύει απότομα σε μία λωρίδα 100 μέτρα πριν πέσει στον παλιό στη Ρίζα?? Οι μπαμπουίνοι θα τρακάρανε μέσα στη σήραγγα ο ένας πίσω από τον αλλο.

Εδώ τρακάρανε στην ευθεία στο Κόρινθο-Αθήνα στη ΛΕΑ, είχε σταματήσει πίσω τους το ανακριτικό της Τροχαίας για καταγραφή του συμβάντος και υπήρχαν ζωντόβολα που συνέχιζαν να ερχονται σοροβολιό στη ΛΕΑ πανω στο ανακριτικό. Φυσικά ο Τροχαίος βγήκε με φυσικοτητα και αρχισε να τους γραφει όλους και μαλιστα ζητησε και βοηθεια και απο ετερο συναδελφο και τους πηραν παραμαζωμα όσους κινούνταν επι της ΛΕΑ (και καλα τους εκαναν).

Υπομονη τα λιγα σημεια που εμειναν θα τελειωσουν. Χαιρομαστε ηδη ενα αψογο οδικο δικτυο, που επρεπε να εχουμε εδω και δεκαετιες. Χαλάλι η αναμονη και η ταλαιπωρια.

Οσα εργα και να γινουν ομως η ανθρωπινη νεοελληνικη βλακεια δεν μπορει να εκμηδενιστει.
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 761

PostPosted: Wed Apr 19, 2017 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάλι που ψηνόμουν για ένα road trip non-stop Αθήνα - Αντίριο - Γιάννενα - Γρεβενά - Τρίκαλα - Λαμία - Αθήνα αυθημερόν για να δω τους νέους αυτοκινητοδρόμους, λέω να το αφήσω για τον Δεκαπενταύγουστο, μην πέσω και στα μερεμέτια που υπενύσσονται οι διάφορες ανακοινώσεις....
Back to top
View user's profile Send private message
GETEL
New Member
New Member


Joined: 03 Apr 2017
Posts: 53
Location: ELEFSINA-IOANNINA

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 1:17 am    Post subject: Reply with quote

παντως μου φαινεται απιστευτο το ποσο ευκολα αναπαραγεται η καραμελα περι προχειροτητων και κακης αποφασης για τις τμηματικες παραδοσεις. αντιλαμβανομαι οτι καποιους τους βολευει να τοποθετουνται επι τουτου, αλλα οχι τους υπολοιπους που το αναμασουν.
εδω σε περιοδους ή μερες αιχμης φρακαρει η Αθηνων-Κορινθου ιδιως σε επιστροφες με 3 λωριδες κυκλοφοριας, τι να κανουμε; ασχετως αν κουβαλαει σαφως πιο μεγαλο φορτο, ωστοσο καποιες φορες η συμφορηση φανταζει αναποφευκτη εστω και για λιγη ωρα, αυτο θελω να πω.
καποιοι χωρις να σκεφτουν πριν κρινουν ή δεν κρινουν καν ( εδω ειναι η αιτια του κακου αλλα ξεφευγω ), προτιμουν Περιθωρι και Στανο και Κερασωνα κατα κουτελα! δεν εχω φυσικα τιποτα με τα χωρια, παραδειγμα φερνω. ετυχε να δω, διοτι συστηματικα αποφευγω, και σχετικο ρεπορταζ σε δελτιο ειδησεων και μου ηρθε να σπασω την τηλεοραση. μεχρι και μια γιαγια ''επιστρατευσαν''; να εκφερει αποψη!

και μιας και βρισκω την ευκαιρια, να τοποθετηθω και σε κατι που μου καιει το μυαλο εδω και πολυ καιρο.

και αν για τους αυτοκινητοδρομους που εστω και τμηματικα παραδιδονται φωναζουν/με, ποιος ασχολειται με το τμημα της ''εθνικης οδου'' στο υψος της χαλυβουργικης λιγο πριν την εισοδο στην Ελευσινα; εχω χασει το μετρημα αλλα νομιζω 3 ετη πρεπει να εχουν περασει και ειμαστε ακομα θεατες στην εξελιξη των εργασιων.
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 761

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 1:31 am    Post subject: Reply with quote

Φρέσκο video απο το Αμφιλοχία Κομπότι, τραβηγμένο στις 19/4/2017 από τους φίλους που έχουν το κανάλι civil engineering στο youtube. Πάει καλά. Λίγο ξεμπάζωμα ακόμη κάποιες οδοστρωσίες και έτοιμο!

https://www.youtube.com/watch?v=4BlIjYHt1ZQ
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 3:56 am    Post subject: Reply with quote

H οδήγηση στη ΛΕΑ είναι η επίτομη της νεοελληνικής ηλιθιότητας και έλλειψης οδηγικής παιδείας. Χθες στην επιστροφή, σε όλο το μήκος από Ρίο μέχρι Ελευσίνα, είδα τουλάχιστον 10 'εξυπνάκηδες' να οδηγούν χωρίς προφανή λόγο στη ΛΕΑ ή να προσπερνούν από δεξιά στη ΛΕΑ.
Επίσης κακή εντύπωση μου έκανε η παντελής απουσία Τροχαίας για Τρίτη του Πάσχα. Μου φαίνεται λαθος σε ολη τη διαδρομή να ειδα μονο ενα περιπολικό κι αυτο στάσιμο στα διοδια των Νικολαιικων, που δεν λειτουργουν κιόλας. Ειδικά αυτές τις μέρες έπρεπε να κινούνται σε ολο το μήκος του άξονα. Και αν δεν υπάρχει δύναμη, υπάρχουν οι κάμερες. Ας μπουν ανά κάποια χιλιόμετρα, και οτι παραβαση κανεις να σου ερχεται η κληση στο σπιτι.

Για το Δαφνι-Ελευσινα τα εχω ξαναπει, ειναι τουλαχιστον αισχος να μην εχει γινει καποια αναβαθμιση, και ακομα πιο αισχος ειναι που δεν μπηκε στη συμβαση παραχωρησης της Ολυμπιας. Οι κακες γλωσσες λενε οτι οσο διαρκει η συμβαση παραχωρησης της Αττικης Οδου δεν προκειται να γινει τιποτα, αλλα εγω δεν τα υιοθετω αυτα. Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 761

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Αν καταλαβαίνω σωστά ο GETEL μιλά για την γέφυρα στο Σαρανταπόταμο δίπλα στο φράχτη της Χαλύβουργικής που ανακατασκευαζεται με παραλληλη αυξηση της διατομής γιατί έχουν ριξει και άλλα ρέματα παραπάνω μέσα στο ποτάμι με σκοπό να μην έχουμε πλυμήρες σε αυτό το σημείο της Εθνικής. Είναι οντως άξιο απορίας γιατί δεν μπορούμε να ρίξουμε δύο προεντεταμένες πλάκες μέσα σε ένα χρόνο και έχουμε φτάσει τα δυόμιση χρόνια τώρα. Σημεία των καιρών (και των κυβερνώντων) μάλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 1000
Location: athens

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Υπάρχει ώς γνωμικό, όσο δίκιο καί άν έχεις, άν τό διεκδικείς μέ λάθος τρόπο ,τό χάνεις...
Δείτε τήν απάντηση τού υπ. Υποδομών ,γιά τίς καθυστερήσεις. ..., προσοχή, δέν τό θέτω σέ πολιτική διάσταση
http://www.epiruspost.gr/reportaz/koinonia/43848-2017-04-20-09-37-25.html

Παρεπιπτόντως είναι ορατή η πρόοδος στό Αμφιλοχία -Κομπότι...'
Back to top
View user's profile Send private message
GETEL
New Member
New Member


Joined: 03 Apr 2017
Posts: 53
Location: ELEFSINA-IOANNINA

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 1:37 pm    Post subject: Reply with quote

Engineer wrote:
Αν καταλαβαίνω σωστά ο GETEL μιλά για την γέφυρα στο Σαρανταπόταμο δίπλα στο φράχτη της Χαλύβουργικής που ανακατασκευαζεται με παραλληλη αυξηση της διατομής γιατί έχουν ριξει και άλλα ρέματα παραπάνω μέσα στο ποτάμι με σκοπό να μην έχουμε πλυμήρες σε αυτό το σημείο της Εθνικής. Είναι οντως άξιο απορίας γιατί δεν μπορούμε να ρίξουμε δύο προεντεταμένες πλάκες μέσα σε ένα χρόνο και έχουμε φτάσει τα δυόμιση χρόνια τώρα. Σημεία των καιρών (και των κυβερνώντων) μάλλον.



Ακριβως!
Back to top
View user's profile Send private message
GETEL
New Member
New Member


Joined: 03 Apr 2017
Posts: 53
Location: ELEFSINA-IOANNINA

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

ωραιο και κατατοπιστικο το βιντεακι για το Αμφιλοχια-Κομποτι. χαρα στο κουραγιο σας παιδια, μπραβο. δεν ξερω ωστοσο κατα ποσο ειναι εφικτο να παραδοθει στα τελη Ιουνιου.
σιγουρα απ'την αλλη, καιρος και διαρκεια ημερας απο δω και περα θα ειναι συμμαχοι.
Back to top
View user's profile Send private message
itheodo
New Member
New Member


Joined: 09 Mar 2017
Posts: 38
Location: Πάτρα

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

giannis p wrote:
Υπάρχει ώς γνωμικό, όσο δίκιο καί άν έχεις, άν τό διεκδικείς μέ λάθος τρόπο ,τό χάνεις...
Δείτε τήν απάντηση τού υπ. Υποδομών ,γιά τίς καθυστερήσεις. ..., προσοχή, δέν τό θέτω σέ πολιτική διάσταση
http://www.epiruspost.gr/reportaz/koinonia/43848-2017-04-20-09-37-25.html

Παρεπιπτόντως είναι ορατή η πρόοδος στό Αμφιλοχία -Κομπότι...'


Έχεις δίκιο. Ενώ η ουσία της ανακοίνωσης είναι μάλλον προς τη σωστή κατεύθυνση, ο τρόπος είναι και κακός και κουραστικός θα έλεγα.

Engineer wrote:
Φρέσκο video απο το Αμφιλοχία Κομπότι, τραβηγμένο στις 19/4/2017 από τους φίλους που έχουν το κανάλι civil engineering στο youtube. Πάει καλά. Λίγο ξεμπάζωμα ακόμη κάποιες οδοστρωσίες και έτοιμο!

https://www.youtube.com/watch?v=4BlIjYHt1ZQ


Έμπειρο μάτι σίγουρα δεν έχω, δεν είναι όμως λίγο δύσκολο να είναι έτοιμο το κομμάτι τέλος Ιουνίου που λένε;
Back to top
View user's profile Send private message
pettakos
New Member
New Member


Joined: 14 Jul 2009
Posts: 63

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Μα νομιζω σε παλαιοτερο post, δεν ενθυμουμαι το νουμερο, απο πληροφοριες στελεχων εργοταξιων, οτι το Αντιρριο-Ριζα τελη Μαιου, πραγμα που το επιβεβαιωσε και το υπουργειο, και το Αμφιλοχια-Αρτα τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου, κανοντας προσπαθεια για τελη Ιουλιου, πραγμα που ακουγεται ρεαλιστικο.
Back to top
View user's profile Send private message
tasosGR
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Jun 2006
Posts: 572
Location: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

Αφού παρέδωσαν την Κλόκοβα πριν το Πάσχα ότι είχαν να κερδίσουν επικοινωνιακά το κέρδισαν.Δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να βιαστούν για τα πέντε χιλιόμετρα που είναι μέχρι τη γέφυρα.Αλλωστε δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος κυκλοφοριακός φόρτος μέχρι το τέλος Μαίου.Οσο για το Αμφιλοχία-Κομπότι κατά τη γνώμη μου είναι σίγουρο ότι θα προλάβουν το τέλος Ιουνίου αφού όλα τα τεχνικά είναι έτοιμα και έχουμε ακόμη δύο μήνες και δέκα μέρες...
Στο Πέρδικα- Εγνατία υπολείπονται ακόμη δύο διαβάσεις...
Back to top
View user's profile Send private message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 345

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

Engineer wrote:
Φρέσκο video απο το Αμφιλοχία Κομπότι, τραβηγμένο στις 19/4/2017 από τους φίλους που έχουν το κανάλι civil engineering στο youtube. Πάει καλά. Λίγο ξεμπάζωμα ακόμη κάποιες οδοστρωσίες και έτοιμο!

https://www.youtube.com/watch?v=4BlIjYHt1ZQ


Απο μηχανικο του εργοταξιου που πριν ηταν στην παρακαμψη Αμφιλοχιας και τωρα ειναι στο εν λογω κομματι εμαθα μέσα στις γιορτές οτι μπορει και τελος Μαιου (ειναι αρκετα αισιοδοξος).
Ολο το τιμ του αναδοχου εχει πεσει με τα μουτρα στα 3 σημεια που απομενουν (Αντίρριο-Κλοκοβα, Αμφιλοχια-Κομποτι, και Αυγο-Εγνατια) και ελπιζουν οτι αφου εχουν επικεντρωθει ολες οι δυναμεις σε αυτα τα 3 σημεια πλεον θα τελειωσουν ισως και νωριτερα απο το αναμενομενο.
Υπομονή
Back to top
View user's profile Send private message
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Thu Apr 20, 2017 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

Βάζω το παρακάτω link για να το συγκρίνετε με αυτό στην Παλιοβούνα.
Μην ξεχάσετε να διαβάσετε τα σχόλια που ακολουθούν.

http://jimmy278.blogspot.gr/2017/04/25.html
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Στα σχόλια μπήκε ένας τους τρόλαρε και μετά οι απο κάτω τον περιποιήθηκαν. Cool

Νομίζω το Υπουργείο εκτός απο αυτές τις ανακοινώσεις θα μπορούσε να εξηγήσει στους πολίτες οτι το έργο ξεκίνησε το 2008 και 9 χρόνια μετά δεν είχαν ολοκληρωθεί οι απαλλοτριώσεις. Αν υπήρχε κράτος θα είχε δοθεί όλο το κομμάτι απο το Αντίρριο. Εκεί πιστεύω πρέπει να εστιάσουμε.

Επίσης για τον Ε-65 έχουμε καμία ενημέρωση? Θα ζητήσει η Κεντρική Οδός συγνώμη για το φιάσκο που δεν μπόρεσε να παραδώσει 90 χιλιόμετρα πεδινής χάραξης?
Back to top
View user's profile Send private message
GETEL
New Member
New Member


Joined: 03 Apr 2017
Posts: 53
Location: ELEFSINA-IOANNINA

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 11:53 am    Post subject: Reply with quote

Thanos_Pal wrote:
Στα σχόλια μπήκε ένας τους τρόλαρε και μετά οι απο κάτω τον περιποιήθηκαν. Cool

Νομίζω το Υπουργείο εκτός απο αυτές τις ανακοινώσεις θα μπορούσε να εξηγήσει στους πολίτες οτι το έργο ξεκίνησε το 2008 και 9 χρόνια μετά δεν είχαν ολοκληρωθεί οι απαλλοτριώσεις. Αν υπήρχε κράτος θα είχε δοθεί όλο το κομμάτι απο το Αντίρριο. Εκεί πιστεύω πρέπει να εστιάσουμε.

[b]Επίσης για τον Ε-65 έχουμε καμία ενημέρωση? Θα ζητήσει η Κεντρική Οδός συγνώμη για το φιάσκο που δεν μπόρεσε να παραδώσει 90 χιλιόμετρα πεδινής χάραξης?



ποσες φορες εχω αναρωτηθει αν ειμαστε σημερα σε περιοδο κατασκευης ή αν επροκειτο να κατασκευαστει η εγνατια οδος. ειδικα απο Κοζανη και Δυτικοτερα. και απο οικονομικης αποψης αλλα και σαν τεχνικη δυσκολια του αντικειμενου.
δε θα τελειωνε ουτε το 2040!
Back to top
View user's profile Send private message
itheodo
New Member
New Member


Joined: 09 Mar 2017
Posts: 38
Location: Πάτρα

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

Μπορείτε να γελάσετε ελέυθερα βλέποντας το πρώτο λεπτό του παρακάτω βίντεο, όπου ο έγκριτος υπηρέτης της δημοσιογραφίας Γιώργος Παπαχρήστος μας εξηγεί πως από την ΠΕΟ η απόσταση Μεσολογγίου - Αντιρρίου είναι μόλις μισή ώρα, ενώ με την Ιόνια και τις ρυθμίσεις που έγιναν είναι 2 ώρες.

https://www.youtube.com/watch?v=XVivZ9i9Co4
Back to top
View user's profile Send private message
pettakos
New Member
New Member


Joined: 14 Jul 2009
Posts: 63

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

Επιστημονικη προσεγγιση σε μη συγκρισιμα μεγεθη απο απασχολουμενους σε μη παραγωγικο επαγγελμα.
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντα στην υπερβολή....

επειδή υπήρξα και εγώ μποτιλιαρισμένος αρκετή ώρα την Τρίτη, δεν νομίζω ότι αυτό που λέει ο Παπαχρήστος είναι ψέμα. Η απόσταση με τον παλιό δρόμο χωρίς κίνηση ήταν τόσο όσο λέει. Με τα γνωστά γεγονότα ο χρόνος έφτασε ή ξεπέρασε τις δύο ώρες. 45 λεπτά ήταν ο χρόνος από τη Γαυρόλιμνη μέχρι την σήραγγα (για να γίνουν τα δύο ρεύματα ένα) και περίπου μισή ώρα μέχρι να βγούμε στην παλιά Εθνική οδό. Ξέρω άλλους που έκαναν παραπάνω. Δεν νομίζω λοιπόν ότι μπορούμε να γελάσουμε...

θα μου πεις "γιατί ρε φίλε μπήκες στο δρόμο έχοντας ακούσει τι έγινε την προηγουμενη ημέρα" ή ακόμη "γιατί δεν κοίταζες το google maps"

Ε λοιπόν δεν μπορούν όλοι να φύγουν ότι ώρα θέλουν εξαιτίας διαφόρων υποχρεώσεων που έχει ο καθένας. Ούτε μπορώ να υποθέσω ότι την Τρίτη που είναι εργάσιμη θα έχει την ίδια κίνηση που είχε και την Δευτέρα.
Και τέλος, ακόμη και σήμερα το Google maps δεν έχει ενσωματώσει τον νέο δρόμο. Επειδή το κοίταζα μάλιστα αυτό που έβλεπες ήταν μποτιλιάρισμα για 2-3 χιλιόμετρα, εκεί όπου οι δρόμοι έχουν κοντινή χάραξη.

Τα παράπονα είναι δικαιολογημένα. Για αυτό και η Ιονία ζήτησε συγγνώμη αν και δεν έφταιγε. Μην ξεχνάμε ότι όλο το θέμα δημιουργήθηκε από την καθυστερημένη απαλλοτρίωση. Τώρα το τι είπε το υπουργείο είναι ένα άλλο θέμα. Η ανακοίνωση απευθύνεται σε πίθηκους, μάλλον μπερδεύει τους πολίτες με τους ψηφοφόρους του.
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 146
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Εδώ είναι από τις 9/4, τα μη παραδοθέντα της Ιονίας σε δορυφορικές.

https://www.dropbox.com/sh/vzo7t2xxzeqaag4/AACXYDVfE6lL3bTD-C2kZwJJa?dl=0

Η δική μου άποψη για αυτό που έγινε στην Ιονία είναι πάρα πολύ απλή. Προφανώς ό,τι παραδίδεται είναι καλό. Απλώς η σύνδεση με τον κυκλικό κόμβο προφανώς επιβράδυνε, αλλά θα επιβράδυνε ακόμη κι αν δε δινόταν η Ιονία προχθές. Και τότε θα βλέπαμε να προσπερνάνε στην Παλιοβούνα στο άλλο ρεύμα με προφανή αποτελέσματα.
Το μόνο που πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνεται, θα ήταν κάποια διευκόλυνση από την Τροχαία στον κυκλικό κόμβο. Χωρίς να ξέρω ότι δεν έγινε.

Συνολικά οι προσωρινές συνδέσεις δεν είναι ποτέ τέλειες λύσεις, γιατί προκαλούν λαιμούς - αυτό το ξέραμε. Από το να μη δοθεί τίποτε όμως είναι παρ'όλα αυτά καλύτερα. Οι ειρωνείες του υπουργείου και ο μηδενισμός από την άλλη, καλό θα ήταν να είχαν αποφευχθεί.
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 5:47 pm    Post subject: Reply with quote

Για να μην παρερμηνευτώ, προφανώς και συμφωνώ με τον SP 73. Πολύ καλώς δόθηκε το τμήμα όπως δόθηκε γιατί παρά το μποτιλιάρισμα είναι η πρώτη φορά που οδηγήσαμε σε ασφαλή δρόμο (και μάλιστα πολύ ανώτερο από την Ολυμπία - τα έχουν επισημάνει αρκετοί).
Και προφανώς γνωρίζουμε ότι το στένεμα θα δημιουργούσε μποτιλιάρισμα. και δυστυχώς ο κυκλικός κόμβος το έκανε ακόμη χειρότερο. Η Αστυνομία ήταν εκεί με ένα όχημα αλλά δεν έκανε κάτι - γιατί δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι.

Το πρόβλημα μου είναι με την ανακοίνωση του υπουργείου που την βρήκα εξοργιστική. Μπορεί η κριτική που έγινε να ήταν υπερβολική αλλα δεν δέχομαι ο υπουργος να με ειρωνεύεται. Αν διαφωνώ με τον Παπαχρήστο αλλάζω κανάλι και ενημερώνομαι από την ΕΡΤ.
Back to top
View user's profile Send private message
itheodo
New Member
New Member


Joined: 09 Mar 2017
Posts: 38
Location: Πάτρα

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

@prevezanos

Βγαίνει ο άνθρωπος και λέει δημοσίως ότι μια απόσταση που ήταν 30 λεπτά, με τα προβλήματα της Ιόνιας είναι 2 ώρες !!!!!!

Συγκρίνει συνθήκες ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΣΗ με συνθήκες ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΕΞΟΔΟΥ ΠΑΣΧΑ !!!!
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 146
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως θα πω μια δική μου παιδική εμπειρία (πάνε πάνω από τριάντα χρόνια). Επιστροφή μετά από τα Φώτα προς τα Γιάννινα. Εμείς κινούμαστε (με ΚΤΕΛ), ανάποδα προς την κίνηση. Όμως τα ferry δεν μπορούν να απορροφήσουν την (πολύ μικρότερη της τωρινής) κίνηση και διάφοροι έξυπνοι βγαίνουν στο (και τελικά μπλοκάρουν το) δικό μας ρεύμα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα δίωρο από το Αντίρριο μέχρι το Μεσολόγγι (ίσως και μέχρι τη Ρίζα) - τουλάχιστον δεν είχε ατύχημα. Αυτό το λέω προς επιβεβαίωση όσων είπε ο @ariskop νωρίτερα για τη μία λωρίδα μέχρι το Αντίρριο. Η διαφορά είναι ότι τότε κάναμε άλλες 4 ώρες μέχρι τα Γιάννινα.
Back to top
View user's profile Send private message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 345

PostPosted: Fri Apr 21, 2017 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

prevezanos wrote:
Πάντα στην υπερβολή....

θα μου πεις "γιατί ρε φίλε μπήκες στο δρόμο έχοντας ακούσει τι έγινε την προηγουμενη ημέρα" ή ακόμη "γιατί δεν κοίταζες το google maps"

Ε λοιπόν δεν μπορούν όλοι να φύγουν ότι ώρα θέλουν εξαιτίας διαφόρων υποχρεώσεων που έχει ο καθένας. Ούτε μπορώ να υποθέσω ότι την Τρίτη που είναι εργάσιμη θα έχει την ίδια κίνηση που είχε και την Δευτέρα.


Ότι γράφω παρακάτω δεν αφορά τον prevezano προς Θεού αλλά εμάς ως ανθρώπους, την ψυχοσύνθεση μας και την νοοτροπία μας. Το ποστ του prevezanou μου έδωσε απλώς την πάσα Smile

Επειδή οι πλειονότητα όσων "ταλαιπωρήθηκαν" (99%) ήταν για διακοπές Πάσχα στη δυτική Ελλάδα, ΝΑΙ μπορούν να αναπροσαρμόσουν τα ωράρια τους.
Ο λογικός και σώφρων άνθρωπος ξέρει ότι το Πάσχα, από τον καιρό του Νώε ακόμα, οι Έλληνες δραπετεύουν από την Αθήνα κυρίως προς τα χωριά και Δευτέρα του Πάσχα επιστρέφουν όλοι πίσω. Και επειδή όλοι σκέφτονται κουτοπόνηρα να κάτσουν όσο περισσότερο μπορούν να χαρούν το 3 ήμερο τους, αργούν να ξεκινήσουν και πήζουν είτε στην Ιονία είτε στην Κορίνθου-Αθηνών.
Αφού λοιπόν είσαι για διακοπές Πάσχα, μάζεψε τα γυναικόπαιδα 3-4-5 ώρες νωρίτερα και φύγε πριν μεσημεριάσει για να γλιτώσεις την κάθοδο των Μυρίων. Αποχαιρέτησε τους γονείς σου λίγο νωρίτερα και φύγε πριν πλακώσουν όλες οι φυλές του Ισραήλ στο δρόμο.
Δεν θες να φυγεις μεσημέρι? Φύγε ξημερώματα Τρίτης στις 6 το πρωί, ξεκούραστος και από φουλ ύπνο. Το έχω κάνει άπειρες φορές από Λευκάδα προς Αθήνα και ειλικρινά είσαι ξεκούραστος και με δρόμο άδειο. Τώρα με το νέο δρόμο 9.30 το πρωί θα είσαι Αθήνα, πες στη δουλειά σου ότι θα αργήσεις και θα πας στις 10. Είναι Τρίτη του Πάσχα δεν θα σε αποκεφαλίσουν.
Εναλλακτικά κάντο πιο αργά βράδυ. Πλέον με κλειστό highway χωρίς κίνδυνο από απέναντι είναι απόλαυση να οδηγείς (και τα παιδιά θα έχουν κοιμηθεί).
Αυτο το ότι είμαι διακοπές αλλά δεν μπορώ ποτέ να αναπροσαρμόσω το ωράριο μου ποτέ δεν το κατάλαβα. Η έννοια των "διακοπών" και της εκδρομής είναι ακριβώς αυτή. Έχεις ελευθερία και περιθώριο χρόνου, δεν σε κυνηγάει και δεν σε πιέζει κανείς. Αν φοβάσαι ότι θα έχει κίνηση στο δρόμο φεύγεις νωρίτερα ή πολύ αργότερα ή σε ώρα που θα έχει αποχωρήσει η μάζα που πάει σαν πρόβατο επί σφαγής, μηχανικά. Στις διακοπές έχεις ακριβώς το περιθώριο και τον έλεγχο του χρόνου σου να κάνεις ότι θέλεις. Ούτε θα σου πάρει κάποιος το κεφάλι αν αναχωρήσεις νωρίτερα από ότι "συνήθως".
Αν δεν είσαι για επαγγελματικό ραντεβού ή θεμα υγείας και είσαι κάπου για διακοπές, ξεκούραση, χαλάρωση, δεν υπάρχει υποχρέωση που σε εμποδίζει να φύγεις νωρίτερα 2-3-4 ώρες. Ας δούνε τα παπούδια τα εγγόνια 3 ώρες λιγότερο. Εναλλακτικά πήξε σταματημένος στην Κλόκοβα 2 ώρες. Επιλογές είναι αυτά.
Αυτό όμως το "δεν έχω επιλογή" γιατί "έχω υποχρεώσεις" σε χαλαρή φάση διακοπών Πάσχα είναι ακατανόητο. Σε τέτοιες φάσεις θεωρώ ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω.

Προσωπικά επειδή εδώ και δεκαετίες γνωρίζω πόσο προβλέψιμα σκέφτεται και ενεργεί η "μάζα" σε τέτοια θέματα, είτε παίρνω μία παραπάνω μέρα άδεια και φεύγω το πρωί εκείνης της ημέρας (π.χ. Τρίτη του Πάσχα) και οι δρόμοι είναι άδειοι, είτε φεύγω πολύ πιο νωρίς την επίμαχη ημέρα (π.χ. μέχρι τις 12 το μεσημέρι της Δευτέρας) ή πολύ αργά το βράδυ ή ξημερώματα. Επιλογές και λύσεις υπάρχουν.
Όλοι αυτοί μου θυμίζουν όσους πχ ενώ μπορούν να εξυπηρετηθούν με ηλεκτρονικό τρόπο (πχ ebanking, ATM, APS κτλ) σε χρόνο dt ή από την άνεση του σπιτιού τους, κάθονται με τις ώρες στις ουρές των τραπεζών 30 Δεκέμβρη να πληρώσουν τα Τέλη Κυκλοφορίας βρίζοντας συγχρόνως τις κ@λοτράπεζες γιατί απλά δεν τους κόβει να πάνε στο APS που είναι 2 μέτρα πιο δίπλα από την ουρά και είναι άδειο.
Επιλογές πάντα υπάρχουν, στις πλείστες των περιπτώσεων και εμείς τις τις δημιουργούμε και τις ορίζουμε. Απλά μας αρέσει να μοιρολατρούμε, να κλαιγόμαστε και να θυματοποιούμαστε.
Back to top
View user's profile Send private message
cruiser
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Feb 2010
Posts: 195

PostPosted: Sat Apr 22, 2017 9:02 am    Post subject: Reply with quote

apapa +1000

Ακριβώς τα ίδια ήθελα να πω και εγώ.

Οσοι ταλαιπωρήθηκαν ΦΤΑΙΝΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ .

Και στο εξωτερικό που οι δρόμοι είναι ολοκληρωμένοι , τα μποτιλιαρίσματα στις μεγάλες εξόδους ή και σε άλλες περιπτώσεις είναι πολύ συνηθισμένα .

Τώρα το κάθε κομματόσκυλο που το παίζει υπέρτατος κριτής ενώ θα έπρεπε να κάνει διακοπές διαρκείας σε περιορισμένους χώρους δεν μας ενδιαφέρει .

Ο καθένας πρέπει να σκέφτεται τις επιλογές του και πως οδηγεί .

Εγώ που έχω μια δυσκολία να οδηγώ αργά το βράδυ , έφυγα την Κυριακή αργά το απόγευμα και έφτασα σε ώρα που ακόμα μπορούσα να οδηγήσω .

Αλλιώς θα έβαζα τον εαυτό μου σε δοκιμασία και δεν είχα κανένα λόγο .

Υπάρχουν άνθρωποι που οδηγούν νύχτα χωρίς πρόβλημα , άλλοι δυσκολεύονται μετά τις 10 το βράδυ , αλλά δεν έχουν πρόβλημα να ξυπνήσουν στις 4-5 το πρωί μετά από 5-6 ώρες ύπνο και να οδηγήσουν 12 ώρες σερί . Ο καθένας λοιπόν θα έπρεπε να κάνει το κουμάντο του και να υπολογίσει τα θετικά και αρνητικά .
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 356, 357, 358 ... 420, 421, 422  Next
Page 357 of 422

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr