stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αεροδρόμια & Αερομεταφορές
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 47, 48, 49  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

Nozomi wrote:
την αγένεια των αεροσυνοδών της Ο.Α την ανταγωνίζεται μόνο καμμία Air-France (όπως έχω πληροφορηθεί).



Συμφωνω και επαυξανω. εχω πεταξει με πανω απο 20 εταιριες και την αγενεια της Ο.Α. δεν την συναντησα πουθενα αλλου. μιλαμε για απαραδεκτες καταστασεις
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

Βόλος-Σκιάθος με υδροπλάνο
Βόλος-Σκιάθος σε 21 λεπτά και με 55 ευρω(με υδροπλάνα των 9 ατόμων!!!), ενώ τα πλοία κανουν 2,5-3 ώρες και κοστιζουν γύρω στα 20 ευρώ.
Περιμένω με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα αυτής της κίνησης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

Αν υποτεθει οτι ενα πιο γρηγορο πλοιο θα εκανε τη διαδρομη σε 1:30 ωρα με κοστος περιπου στα 35-40 ευρω παλι το υδροπλανο συμφερει!! Ενδιαφερον για μενα θα ηταν ενα υδροπλανο απο Θεσσαλονικη για Σποραδες. Καλως η κακως εμεις οι "βορειοι" τα εχουμε λιγο πιο μακρια τα νησια, και θα ηταν νομιζω καλη ευκαιρια για τους εχοντες Σαββατοκυριακα η τριημερα σε νησια.
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

Επειδή η μόνη μου σχέση με το υδροπλάνο είναι μια παλιά μεσημεριανή σειρά (Χαβάη κάτι τη λεγανε νομίζω) μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει λίγο παραπάνω στο θέμα....

Και συγκεκριμένα μέχρι πόσους επιβάτες μπορεί να σηκώσει ένα υδροπλάνο?
είναι πιο γρήγορο από ένα συμβατικό αεροπλάνο?
Καταναλώνει περισσότερο καύσιμο?
είναι περισσότερο ασφαλές?
έχει μεγαλύτερη αυτονομία? (ή είναι μόνο για ας πούμε το πολύ 400 χλμ)
έχει περιορισμούς για πτήση σε πχ ισχυρούς ανέμους περισσότερους από ότι τα άλλα αεροπλάνα?

Θυμάμαι παλιότερα είχαν πει για γραμμές προς πολλά νησιά αλλά μάλλον κόλησε.

Πάντως ίσως είναι πολύ προτιμότερο να έχουμε στα μικρά νησάκια μας υδροπλάνα παρά αεροδρομιάκια παντού. Συμφέρουν και από υποδομή και από λειτουργικά κόστη. Ας με διαφωτίσει κάποιος.
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

Εδω μπορεις να δεις πληροφοριες για τα υδροπλανα που εκτελουσαν πτησεις. Αυτο που ειδα ομως και με προβληματισε λιγαλι ειναι οτι η air sea lines, η εταιρια που εκτελουσε αυτες τις πτησεις εχει αναστειλει τις πτησεις της κυριως λογω της γραφειοκρατιας και της "αρνησης" του κρατους να παραχωρησει χωρο στο Γαληρο για δημιουργια υδατοδρομιου.
Back to top
View user's profile Send private message
jkar
Visitor
Visitor


Joined: 04 Jul 2008
Posts: 3

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

prevezanos wrote:
Επειδή η μόνη μου σχέση με το υδροπλάνο είναι μια παλιά μεσημεριανή

σειρά (Χαβάη κάτι τη λεγανε νομίζω) μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει λίγο παραπάνω στο θέμα....
......Συμφέρουν και από υποδομή και από λειτουργικά κόστη. Ας με διαφωτίσει κάποιος.


Λοιπόν έχουμε και λέμε :

Η σειρά λεγόταν Χαβάη 5-0.Very Happy

Σήμερα υπάρχουν πολύ λίγοι τύποι υδροπλάνων για αερομεταφορές και όλοι είναι τροποποίηση κάποιου τύπου που πετάει και στην στεριά, επομένως , δεν μιλάμε για καθαρόαιμα υδροπλάνα. Εκτελούν αερομεταφορές σε περιοχές που δεν γίνεται διαφορετικά, δηλαδή μικρούς ηπειρωτικούς οικισμούς στο πουθενά αλλά κοντά σε νερό πχ Καναδάς, η σε μικρές νησιωτικές χώρες του Ειρηνικού, της Καραϊβικής κλπ.

Το μεγαλύτερο πολιτικό και το μοναδικό δικινητήριο είναι μιά μετατροπή του DHC-6 Twin Otter που είναι 20 θέσεων.

Το υδροπλάνο λόγω της μεγαλύτερης αεροδυναμικής αντίστασης των πλωτήρων είναι λίγο πιο αργό από το συμβατικό, καταναλώνει λίγο έως πολύ περισσότερα καύσιμα και επομένως έχει και μικρότερη αυτονομία. Για συγκεκριμένα νούμερα του καινούργιου μοντέλου Twin Otter (επιδόσεις,βάρη,ταχύτητες κλπ) δες τον σύνδεσμο εδώ.

Η ικανότητα ενός αεροπλάνου για πτήση με κακό καιρό, άνεμο κλπ είναι προδιαγραφή της κατασκευής του επομένως πραγματικά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μιάς ας πούμε "αντοχής". Το συγκεκριμένο Twin Otter είναι από τα ποιο σκληροτράχηλα αεροπλάνα γιατί φτιάχτηκε για να επιχειρεί σε δύσκολο περιβάλλον, μικρά απαράσκευα αεροδρόμια με κακό καιρό χιόνια λάσπες κλπ, δες τον σύνδεσμο παραπάνω.

Η ασφάλεια μιά αεροπορικής εκμετάλλευσης προσδιορίζεται από πολλά πράγματα, το είδος του αεροπλάνου παίζει ίσως τον μικρότερο ρόλο. Στις σύγχρονες αερομεταφορές επιβατών υπάρχει και λειτουργεί ένα τεράστιο και πανάκριβο σύστημα, που εξασφαλίζει στον απλό επιβάτη ένα εξαιρετικό επίπεδο ασφάλειας.

Μιλάς για την προσπάθεια της AirSea Lines, που μετά από δύο χρόνια λειτουργίας της στην Ελλάδα, λόγω της ταλαιπωρίας της από το Δημόσιο, έχασε 25 εκ ευρώ και ναυάγησε. Παρά το ότι όλοι οι συναρμόδιοι Υπουργοί πήγαν την τσάμπα βόλτα τους και μετά δήλωσαν τίς γνωστές μεγαλόστομες ανοησίες για την "....αμέριστη βοήθεια και συμπαράσταση στην προσπάθεια...", κανείς του δεν ξανα-ασχολήθηκε και φυσικά οι γραφειοκράτες του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας δεν μπορούσαν να συμφωνήσουν με τους γραφειοκράτες της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας και με τους γραφειοκράτες της Αρχαιολογίας για το ποίος θα ήταν αρμόδιος για την περιοχή που προσθαλασσώνονταν το υδροπλάνο. Οι ΚΥΑ για την λειτουργία των υδατοδρομίων δε εξεδόθησαν ποτέ.

Γενικά πάντως η μεταφορά επιβατών με υδροπλάνο δεν είναι φθηνή ιστορία, αποτελεί επιλογή όταν δεν υπάρχει εύκολη άλλη λύση και φυσικά ταιριάζει απόλυτα για αρκετά από τα μικρά νησιά μας.

Ας ελπίσουμε ότι η προσπάθεια στον Βόλο θα επιτύχει οικονομικά και θα ανοίξει πλέον τον δρόμο.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Γειά σας Very Happy

Επειδή δεν είμαι εξοικιωμένος με τις διαδικασίες κλεισίματος και αγοράς αεροπορικών εισητηρίων, είναι εύκολο κάποιος να μου πει αν είναι δυνατόν να κλείσει εισητήρια(με επιστροφή) κάποιος με Lufthansa κάνοντας το τηλεφωνικά ;


Παράδειγμα, Παρασκευή βράδυ κάποιος αποφασίζει να ταξιδέψει φεύγοντας την Δευτέρα το πρωί και πρέπει να επιστρέψει με πτήση της Πέμπτης.

Αρκεί να πάρει τηλέφωνο στη συγκεκριμένη εταιρία, να δώσει το όνομα του και τα στοιχεία του και να πάει την Δευτέρα το πρωί να τα πληρώσει στα γραφεία τους στο Ελ. Βενιζέλος ή θα πρέπει να κάνει την κράτηση με πιστωτική κάρτα μέσα από κάποιο website ;
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε,κανε τη δουλεια σου απο το site της εταιρειας,ειναι 100% σιγουρο,ετσι κι αλλιως τα εισiτηρια με τη παραδοσιακη μορφη εχουν αντικατασταθει απο τα ηλεκτρονικα.Αφου το κλεισεις και το πληρωσεις δε χρειαζεται ουτε τον κωδικο που σου δινουν να εχεις μαζι σου,πας στο τσεκ-ιν με το διαβατηριο και τελειωσες.Τωρα αν θες παραδοσιακα πραγματα η σελιδα του ΕΛ.ΒΕΛ. εχει τηλεφωνα κρατησεων για ολες τις εταιριες...και "καλο σου ταξιδι" Smile

Last edited by assotos yios on Sat Jan 16, 2010 8:37 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

Το τηλέφωνο κρατήσεων της Lufthansa στην Ελλάδα είναι 210 6175200 και βρίσκεται Σωρού 18-20 στο Μαρούσι (δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά στο κοινό). Επίσης υπάρχει το γραφείο στο αεροδρόμιο ανοιχτό στο κοινό μέχρι τις 18:30.

Αν θέλεις να κλείσεις εισιτήρια για άμεση ημερομηνία και δεν θες να μπλέξεις με πιστωτικές πάρε τηλέφωνο για να κάνεις κράτηση και πας να πληρώσεις στο αεροδρόμιο (τουλάχιστον αυτό είναι εφικτό σε Aegean και Ολυμπιακή).

Αν σκοπεύεις να ταξιδέψεις μετά από καιρό ανεπιφύλακτα μέσω Internet. Τα web fares είναι ασύγκριτα και πολλά δεν προσφέρονται από τα γραφεία αλλά μόνο μέσω internet!!! Π.χ. έκλεισα τον περασμένο Σεπτέμβρη εισιτήρια για τον Μάρτιο για Μόναχο με Lufthansa 100 ευρώ με επιστροφή και όλα μέσα (φόρους - τέλη κτλ.) ενώ η κανονική τιμή είναι 619 ευρώ και σήμερα το web fare 248 σε συγκεκριμένο συνδυασμό πτήσεων...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 3:41 pm    Post subject: Reply with quote

Να είστε καλά, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Very Happy

Δεν συνηθίζω να κάνω ταξίδια στο εξωτερικό και η βοήθεια σας ήταν χρησιμότατη.

Για κάποιον μη εξοικιωμένο με την όλη διαδικασία, είναι πολύ εντυπωσιακή η διαφορά στις τιμές των εισητηρίων, όταν η αγορά τους γίνεται πολλές ημέρες πριν από το ταξίδι.


Σχετικά με τα πράγματα ...

Έχω την δυνατότητα να έχω μαζί μου στην θέση που θα κάθομαι κάποια τσάντα ; Σκεφτόμουν να έχω στα πόδια μου ένα ποδηλατικό αδιάβροχο σάκο με αντικείμενα πρώτης ανάγκης !

Επίσης αυτό που με προβληματίζει είναι, αν πάρω μαζί μου ένα φορητό υπολογιστή με 15άρα οθόνη αν θα ήταν καλύτερα να τον βάλω μέσα σε κάποια μεγάλη βαλίτσα ή αν θα έπρεπε να τον έχω και αυτόν στα πόδια μου ; Επιτρέπονται να έχεις δύο τσάντες στην καμπίνα του αεροπλάνου ; Θα κλείσω στην οικονομική θέση.

Επίσης, αν υποθέσουμε ότι έχω μέσα σε κάποια βαλίτσα κάποιον μεσαίο ελβετικό σουγιά υπάρχει πρόβλημα όταν θα το δουν στην "ακτινογραφία" του μηχανήματος που ελέγχει τις αποσκευές ;
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

εχει κανεις απο εδω εμπειρια απο τη Νεα ολυμπιακη?
συγκριτικα με την παλια? Wink
Back to top
View user's profile Send private message
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

ταηιδεψα πριν δυο μερες με την olympic air..δεν μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις..καθυστερηση 20 λεπτων τουλαχιστον,η μια αεροσυνοδος ξενη και αρκετα αγενης μπορουσα να πω..και ο πιλοτος δεν ηταν ελληνας και δεν μπορω να πω οτι στην προσγειωση ενιωση ασφαλης Rolling Eyes περιμενω να ξαναπεταξω ωστε να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη..αν και ειναι σαφες οτι θα προτιμησω aegean οπου ολες τις φορες εχω εξυπηρετηθει τελεια Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Για το τι ισχύει με τις χειραποσκευές για τη Lufthanasa δες στον παρακάτω [url=http://www.lufthansa.com/online/portal/lh/gr/info_and_services/baggage?nodeid=1769620&l=en&cid=1000254&blt_p=GR&blt_l=en&blt_t=Info_and_Services&blt_e=Info%20Service%20Sitemap&blt_n=Baggage&blt_z=Carry-on%20baggage&blt_c=GR|en|Info_and_Services|Info%20Service%20Sitemap|Baggage|Carry-on%20baggage]σύνδεσμο[/url].

Γενικά αυτά ισχύουν για όλες τις αεροπορικές οπότε δες τι ισχύει και στην Ολυμπιακή.

Συνοπτικά εφ'όσον θα κλείσεις οικονομική θέση επιτρέπεται μία χειραποσκευή μέγιστου βάρους 8kg και συγκεκριμένων διαστάσεων. Για το τι θα κουβαλάς σε χειραποσκευή υπάρχουν ένα σωρό περιορισμοί (υγρά , αιχμηρά κτλ.)...

Από την άλλη δεν ισχύουν αυτοί στις κανονικές αποσκευές που θα παραδώσεις στο check in (συνολικό βάρος ανά επιβάτη 20kg, αν είσαι με παρέα πάει αθροιστικά και όχι η κάθε αποσκευή μόνη της, δηλαδή μπορεί για 2 άτομα να έχεις μια βαλίτσα 22 και μία 17). Τον σουγιά θα τον βάλεις στις κανονικές αποσκευές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για το laptop θα σου πρότεινα να τον πάρεις καλύτερα χειραποσκευή. Αν δεις πως πετάνε τις βαλίτσες δεν θα ήθελες να ήταν το laptop μέσα σε κάποια από αυτές!!! Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ίσως καθυστερήσεις 2-3 λεπτά παραπάνω στον έλεγχο επιβατών καθώς μερικές φορές (όχι πάντα) σε βάζουν να ανοίξεις την θήκη και να το "λύσεις" από μπαταρία, φορτιστές κτλ. ώστε να το περάσουν από το scanner ξεχωριστά το κάθε κομμάτι.

Δεν ξέρω αν μετράει σαν ξεχωριστή χειραποσκευή. Είναι λίγο στην διακριτική ευχέρεια κάθε εταιρείας. Προσωπικά 2 φορές που είχα και μία χειραποσκευή και τη θήκη του laptop δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά κάνε μία ερώτηση στην εταιρεία για σιγουριά, αλλιώς το στοιβάζεις στην τσάντα!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ειδικα για το λαπτοπ επειδη εχω κανει αρκετα ταξιδια μαζι του θα ελεγα αν δεν το χρειαζεσαι επανω καλυτερα να ειναι στη βαλιτσα. Προσωπικα βαζω τα μισα ρουχα το λαπτοπ και απο πανω τα αλλα μισα ρουχα και δεν αντιμετοπισα ποτε προβλημα.
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 5:31 am    Post subject: Reply with quote

Η λογική λέει ότι μπορείς πάνω να πάρεις ένα λαπτοπ και μια χειραποσκευή. Έχω πετάξει με Ολυμπιακή, British, Aegean και Easy Jet και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Άλλωστε σκέψου ότι είναι πάρα πολλοί που πάνε συχνά επαγγελματικά ταξίδια και κουβαλάνε μαζί τους μόνο έναν υπολογιστή και μία μικρή βαλίτσα/χειραποσκευή, ώστε να γλυτώνουν το check in και την αναμονή για παραλλαβή αποσκευών. Επίσης υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι στο ένα χέρι κρατάνε υπολογιστή και στο άλλο σακούλες γεμάτες ψώνια από τα duty free. Ότι μπορεί να μπει στις θήκες πάνω από τις θέσεις, επιτρέπεται να το πάρεις μαζί σου.

Για το αν μπορείς να βάλεις πράγματα στα πόδια σου, μπορείς μόνο αν αυτό το τοποθετήσεις κάτω από το κάθισμα την ώρα της απογείωσης και προσγείωσης. Επίσης δεν βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να έχεις κάτι εκεί, μιας και κατά την διάρκεια της πτήσης, κανείς δε σε εμποδίζει από το να σηκωθείς και να παρεις ότι θες από την αποσκευή που έχεις τοποθετήσει πάνω από τα καθίσματα. Εκτός βέβαια αν έχεις "παραθυρο" και κάθε 10 λεπτά σηκώνεις τον/τους διπλανό/ούς σου για να πάρεις πράγματα. Πάλι διακίωμά σου είναι, αλλά σίγουρα θα σε βρίσουν Laughing

Από κει και πέρα, δεν μπορείς να πάρεις στο αεροπλάνο σουγιάδες, νυχοκόπτες με την ενσωματωμένη λίμα κτλ, και οτιδήποτε είναι αιχμηρό, εκτός βέβαια αν μιλάμε για στυλό. Επίσης τα υγρά δεν πρέπει να είναι πάνω από 100ml, και θα πρέπει να τα βάλεις σε ειδικά σακουλάκια που θα σου δώσουν εκεί. Για να γλυτώσεις οποιαδήποτε ταλαιπωρία (γιατί δεν ξέρεις και σε τι περίεργο τυπά θα πέσεις) καλύτερα είναι όλα τα υγρά (κολώνιες κτλ) να τα βάλεις ανάμεσα σε ρούχα στην βαλίτσα που θα δώσεις στο check-in. Εκέι βάζεις ότι θες (μαχαίρια, αλυσοπρίονα, κολώνιες κτλ). Άλλωστε στο αεροπλάνο δε χρειάζεσαι να έχεις κάτι το ιδιαίτερο μαζί σου. Η αεροπορική που πετάς παρέχει ότι θες δωρεάν (τουλάχιστον απ' ότι θυμάμαι). Και φαί θα πάρεις, και νερό/αναψυκτικό/αλκοόλ θα σου δώσουν όποτε ζητήσεις. Εφόσον μάλιστα μιλάμε για πτήση 3-4 ωρών, ένα mp3 player και ένα περιοδικό/βιβλίο είναι αρκετά.

Τελος για τον φίλο που είπε για το laptop μεσα στην αποσκευή, είναι μία λύση, αλλά πάντοτε σχετική. Από την μία πρέπει να σκεφτείς ότι όσο ασφαλές και αν είναι ανάμεσα σε ρούχα, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα από τις αναταράξεις όπως πετάνε τις βαλίτσες (να ξεκολλήσει κάποιο κομμάτι απο την μητρική, να χαρακτεί ο σκληρός κτλ) και από την άλλη ότι η βαλίτσα θα επιβαρυνθεί με 2-3 επιπλέον κιλά, τα οποία μερικές φορές είναι ζωτικής σημασίας (και μπορεί να σου κοστίσουν μερικές δεκάδες ευρώ αν βγει η αποσκευή υπέρβαρη).
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 4:20 am    Post subject: Reply with quote

Losada, το laptop ΔΕΝ θεωρείται χειραποσκευή από καμμία σοβαρή εταιρεία! Θεωρείται... laptop! Laughing Razz
Θα το έχεις στο βαλιτσάκι του, θα έχεις μαζί και τη χειραποσκευή σου και θα περάσεις τον έλεγχο "αέρα". Ουδείς θα σε παρατηρήσει γι' αυτό. Στη διάρκεια της πτήσης μπορείς να το ανοίξεις και να δουλέψεις.
Όλες οι καλές εταιρείες τονίζουν ευθαρσώς ότι επιτρέπεται να έχεις μαζί σου μια χειραποσκευή συγκεκριμένων διαστάσεων, ένα laptop και μία μεγάλη ομπρέλα. Δεν ξέρω αν η ομπρέλα ισχύει ακόμα, δεδομένου ότι από 9/11 και μετά συμπεριλήφθηκε στα εν δυνάμει όπλα. Προσωπικά έχω διαγράψει την ομπρέλα εδώ και πολλά χρόνια, και βολεύομαι με μια σπαστή που βάζω πάνω πάνω στη βαλίτσα.
Αν επιμένεις στη μεταφορά του φορητού σου στη βαλίτσα, ισχύουν όσα σου είπαν τα παιδιά. Στη μέση της βαλίτσας, ανάμεσα σε πολλά ρούχα, αν και υπάρχει και η λύση του bubble wrap (πλαστικό με φυσαλίδες που όλοι αγαπάμε να σπάμε). Επιπλέον, φέρε και μια βόλτα με ένα χοντρό πουλόβερ για έξτρα σιγουριά, διότι στα αεροδρόμια οι βαλίτσες δυστυχώς...πετάνε.
Και πάλι, αν επιλέξεις αυτήν τη λύση, θα δεις πόσο χώρο θα σου πιάσει, και είναι κρίμα, ειδικά αν έχεις πολλά πράγματα. Ειλικρινά δεν βλέπω γιατί να μην το πάρεις μαζί σου στην καμπίνα.

Και κάτι ακόμα: Μέσα Δεκέμβρη στο Χίθροου, μάς ζητήθηκε να βγάλουμε τα παπούτσια μας στον έλεγχο. Αυτό έγινε ΠΡΙΝ το περιστατικό με την πτήση από Άμστερνταμ προς Αμερική. Εκτός από παπούτσια, ξεφορτώθηκα τα πάντα. Γυαλιά, βέρα, ζώνη και ρολόι. Εκεί θα διαπιστώσεις ότι όσα και να βγάλεις, το μηχάνημα 9 φορές στις 10 χτυπάει. Συνήθως από κουμπιά ή αγκράφες (τα γνωστά τρουκς) στα τζην.
Έσο ψύχραιμος. Ο υπάλληλος ασφαλείας θα σε ψάξει ευγενέστατα μεν, ενδελεχώς δε. Και ανάλογα και με την ιδιοσυγκρασία του ή την αίσθηση καθήκοντος που έχει, έχει το δικαίωμα (ασχέτως αν και πώς τελικά το κάνει) να σε ζουπήξει παντού και ανηλεώς! Laughing Razz Προσωπικά θα αξιολογούσα το ζούπηγμα που υπέστην, ως τουλάχιστον... ανευλαβές! Laughing Στο γιό μου πάλι, ήταν κάπως πιο διακριτικός.
Θέλω να πω, δεν έχεις λόγο να αντιδράσεις αν σου συμβεί κάτι τέτοιο, είναι μάταιο. Και χρόνο θα χάσεις, και υποψίες θα εγείρεις, διότι πλέον στους ελέγχους υπάρχουν και μυστικοί που τσεκάρουν συμπεριφορές και αντιδράσεις. Αυτό μέχρι πρότινος συνέβαινε σε συγκεκριμένα αεροδρόμια των ΗΠΑ καθώς και στο Ισραήλ, αλλά πλέον τείνει να γενικευθεί μετά και τα τελευταία γεγονότα. Στην Κοπεγχάγη τουλάχιστον, συμβαίνει κανονικά. Στη Στοκχόλμη επίσης.
Αυτά, και καλό ταξίδι αγαπητέ! Δηλαδή θα μείνει χωρίς mods το forum? Και οι τρεις των ομματιών μας? Razz
Αναμένω πακέτο υποσχέσεων και κινήτρων από τον Admin για να δω αν και πόσο μπορώ να ξαναβοηθήσω!!! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Συνοπτικά εφ'όσον θα κλείσεις οικονομική θέση επιτρέπεται μία χειραποσκευή μέγιστου βάρους 8kg και συγκεκριμένων διαστάσεων. Για το τι θα κουβαλάς σε χειραποσκευή υπάρχουν ένα σωρό περιορισμοί (υγρά , αιχμηρά κτλ.)...


εγω οταν ειχα παει το 2004 στο μοντρεαλ με ολυμπιακη ειχα εναν αναπτηρα -φερραρι Very Happy στη τσεπη του γιλεκου μου και το ειχα ξεχασει τελειως..

οταν εφευγα στο Ελ.Βεν. δεν το βρηκαν ..

οταν μετα απο 10 μερες γυριζα..στο μοντρεαλ το βρηκαν και ευτυχως ηταν αδειος!ενας μαυρος ηταν..γελασε που το ειδε το εδειξε δτον ανωτερο και μου τον εδωσε πισω..

καλα που ειχε αδειασει τελειως.. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

1. Επιτρέπεται να έχεις μαζί σου υγρά/καλλυντικά/κλπ σε συσκευασίες μέχρι 100ml τα οποία τα βάζεις σε πλαστικό σακουλάκι που σου δίνουν στον έλεγχο επιτόπου, αυτά για την χειραποσκευή.
2. Το λάπτοπ δεν θεωρείται χειραποσκευή
3. Στις περισσότερες εταιρίες για μη υπερατλαντική πτήση η βαλίτσα μπορεί να είναι μέχρι 20 κιλά, την χειραποσκευή συνήθως δεν σου τη ζυγίζουν απλά κοιτάνε το πολύ πολύ μην είναι καμιά κουμούτσα
4.Μια χειραποσκευή και μια βαλίτσα δικαιούσαι ακόμα και με το φθηνότερο εισητήριο.
5. Γενικά μην αγχώνεσαι και πολύ για όλα αυτά... Και κανα 2 κιλάκια να ξεφύγεις στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα σου πει κανείς τίποτα...
Back to top
View user's profile Send private message
Orlando
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 100
Location: Volos

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 7:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ο.Υ.Σ.Τ. wrote:
Ενδιαφερον για μενα θα ηταν ενα υδροπλανο απο Θεσσαλονικη για Σποραδες. Καλως η κακως εμεις οι "βορειοι" τα εχουμε λιγο πιο μακρια τα νησια, και θα ηταν νομιζω καλη ευκαιρια για τους εχοντες Σαββατοκυριακα η τριημερα σε νησια.


Αντε καλως τα δεχτηκες!!!
http://www.hbnews.gr/permalink/23892.html
http://www.argoairways.com/FILES/GRC/G_dro.html
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

Θεσσαλονικη-Σκιαθος 50 λεπτα..
Απο Θεσσαλονικη για Χαλκιδικη το καλοκαιρι στην ξεφτιλα θες 90 λεπτα...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ και πάλι. Embarassed

Κάτι ακόμη. Αγόρασα ευτυχώς/δυστυχώς μία μεγάλη βαλίτσα με ροδάκια χωρίς να έχω υπ' όψιν μου τα όρια διαστάσεων που θέτουν οι εταιρίες. Σαν σύνολο διαστάσεων βγάζει περίπου 164cm(Μήκος+Πλάτος+Ύψος), ενώ το επιτρεπόμενο όριο από την εταιρία είναι 158cm (διαφορά 6 εκατοστά). Είναι μία Delsey με σκληρό πολυεστερικό υλικό(με ροδάκια) και ήταν η μεγάλη μεταξύ τριών μεγεθών(Μεγάλη, μεσαία, μικρή).

Για το βάρος, δεν το συζητώ, εννοείται ότι θα καταφέρω να τη κρατήσω κάτω από το όριο.

Είναι τόσο ψείρες ώστε να "φάω πόρτα" στον έλεγχο εξαιτίας των διαστάσεων της ;
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε losada7, τις προαλλες συνοδεψα στο αεροδρομιο μελος του forum και τη συζυγο του, οπου ταξιδεψαν στη Ν.Α. Ασια. Κρατουσαν απο ενα σακιδιο εκαστος. Εμεινα κυριολεκτικα αφωνος, ενα σακιδιο για 10 μερες παραμονη. Αυτο σημαινε ανεση και μηδεν ταλαιπωρια στον ελεγχο. Δεν γνωριζω το σκοπο του ταξιδιου σου και ουτε ποσο θα παραμεινεις, αλλα ολα αυτα που αναφερεις μου δειχνουν υπερβολη και πιθανον να μπεις σε ταλαιπωρια και κουραση. Θα προτεινα μια ορθη διαχειρηση και μεταφορα των απαραιτητων. Συνηθως ο λογος για υπερογκες βαλιτσες ειναι γυναικα.
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 5:16 am    Post subject: Reply with quote

Losada μην φοβάσαι ειναι απίθανο να σου πουν κάτι για το μέγεθος της βαλίτσας... που να δεις τι μπαούλα κουβαλάει ο κόσμος μαζί του στα ταξίδια... (Ειδικά οι γυναίκες Razz )
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 2:25 am    Post subject: Reply with quote

Διαβάστε το και ΚΛΑΨΤΕ από τα γέλια!!!

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/m_30.html

Είναι οι παρατηρήσεις πιλότων σχετικά με διάφορα προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά την πτήση, και από κάτω οι απαντήσεις των τεχνικών βάσης, που, αν μη τι άλλο, έχουν φοβερό χιούμορ.
Δεν προσδιορίζεται η εταιρεία, και δεχόμενος ότι τα στοιχεία είναι αληθή, παραθέτω το link εδώ και όχι στα ανέκδοτα!!! Laughing Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Ψηλά τον πήχη το «Ελ. Βενιζέλος»

Ένα άθρο στη Sport-day! Confused για το διεθνές αεροδρόμιο της Αθήνας

http://www.sday.gr/page.ashx?pid=2&aid=3985&autid=8
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 47, 48, 49  Next
Page 44 of 49

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr