stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Πάτρα Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2006 & Έργα Υποδομής
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 47, 48, 49  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PinkFloyd
Full Member
Full Member


Joined: 21 Jun 2007
Posts: 328
Location: ΠΑΤΡΑ

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 2:55 pm    Post subject: Reply with quote

Μελέτη για Τραμ - Πρόταση για "Αχαϊκό Μετρό"

Σε συνάντηση του Δήμαρχου με τον υπουργό Μεταφορών, ο υπουργός δεσμεύτηκε για χρηματοδότηση, με ένα εκατομμύριο ευρώ, μελέτης με σκοπό την δημιουργία γραμμής τραμ στην Πάτρα.

http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8127

Δυστυχώς, δεν βλέπω να συζητιέται και να προωθείται μια άλλη πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση, που αφορά την αξιοποίηση της νέας σιδηροδρομικής γραμμής Αθηνών-Πατρών για αστική και προαστιακή συγκοινωνία στην ευρύτερη περιοχή της Πάτρας. Η πρόταση περιγράφεται αναλυτικά στο site της Οικολογικής Κίνησης Πάτρας:

http://www.oikipa.gr/index/index.php?option=com_content&task=view&id=264&Itemid=65
Back to top
View user's profile Send private message
PinkFloyd
Full Member
Full Member


Joined: 21 Jun 2007
Posts: 328
Location: ΠΑΤΡΑ

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο

Πολύ δυσάρεστα νέα σχετικά με την ολοκλήρωση των εργασιών στο νέο αρχαιολογικό μουσείο. Απολύθηκαν 26 εργαζόμενοι, αρχαιολόγοι, συντηρητές, εργατοτεχνίτες και φύλακες, με αποτέλεσμα να μένει μετέωρη η μεταφορά και τοποθέτηση των εκθεμάτων. Είναι πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ να έχει κατασκευαστεί ένα τόσο μεγάλο και όμορφο κτίριο, και να τσιγγουνεύονται τους μισθούς λίγων ανθρώπων που χρειάζονται για να λειτουργήσει!

http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8166

Υποτίθεται, για να μην ξεχνιόμαστε, ότι θα ήταν έτοιμο στα τέλη του 2006, για να εγκαινιαζόταν στα πλαίσια της Πολιτιστικής!
Back to top
View user's profile Send private message
Pelops
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 199

PostPosted: Fri Jan 25, 2008 4:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ερώτηση , ήταν μόνιμοι ή απλά έληξε η σύμβαση;
Νομίζω όλοι ξέρουμε λίγο πολύ τι σφαγή γίνεται σε τέτοια θέματα και με ποια κριτήρια γίνονται οι προσλήψεις και οι μονιμοποιήσεις.
Πάντως είναι ντροπή που 2 χρόνια μετά την πολιτιστική το μουσείο ακόμα δεν έχει παραδοθεί , από ότι ακούγεται εκτός των άλλων εκρεμεί και η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου (δεν έχει προχωρήσει καθόλου).
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Jan 25, 2008 7:17 pm    Post subject: Reply with quote

Pelops wrote:

Ερώτηση , ήταν μόνιμοι ή απλά έληξε η σύμβαση;


Aναλυτικη απαντηση στο δημοσιευμα της Ημερας :

http://www.imeranews.gr/detail.php?id=40792
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Jan 25, 2008 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

Πιθανότατα έληξε η σύμβαση και παρόλο που είναι αναγκαίοι για το στήσιμο του μουσείου, φαντάζομαι ότι θα προκυρηχθεί νέος διαγωνισμός για να βολευτούν και άλλοι. Τόσο απλό! Τα ίδια συμβαίνουν σε όλες τις εφορίες της χώρας
Back to top
View user's profile Send private message
PinkFloyd
Full Member
Full Member


Joined: 21 Jun 2007
Posts: 328
Location: ΠΑΤΡΑ

PostPosted: Tue Jan 29, 2008 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Μουσείο Ιστορίας της Ιατρικής - Μουσείο Νεότερης Πολιτικής Ιστορίας

Προωθείται η ίδρυση Μουσείου Ιστορίας της Ιατρικής στην Πάτρα. Σύμφωνα με τη χθεσινή Πελοπόννησο, "χρειάστηκαν 30 χρόνια για να δρομολογηθεί η υλοποίηση του Μουσείου Ιστορίας της Ιατρικής, σε τμήμα του Παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, το οποίο εκτιμάται ότι θα είναι έτοιμο μέχρι τέλος του χρόνου. Μετά την ομόφωνη έγκριση παραχώρησης του χώρου από το Δημοτικό Συμβούλιο αλλά και την σχετική έγκριση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου, είναι θέμα χρόνου η έναρξη των εργασιών για την κατασκευή του".

Παράλληλα ο Δήμος σχεδιάζει και την δημιουργία Μουσείου Νεότερης Πολιτικής Ιστορίας στην Πάτρα, και προτείνει να στεγαστεί στο σημερινό Δικαστικό Μέγαρο όταν κατασκευαστεί το νέο Δικαστικό Μέγαρο.

Σίγουρα η δημιουργία πολιτιστικών υποδομών αποτελεί πλούτο για τους κατοίκους της πόλης, αλλά και ένα λόγο για να την επισκευτείς. Νομίζω όμως ότι ο σχεδιασμός δεν είναι σωστός, ειδικά σε ότι αφορά την προσέλκυση επισκεπτών. Με τους σημερινούς ρυθμούς της ζωής, ακόμη και στις εκδρομές είμαστε βιαστικοί και θέλουμε να δούμε πολλά πράγματα σε λίγο χρόνο. Έτσι ένα μουσείο μικρού ή μεσαίου μεγέθους δεν είναι ελκυστικό για τον επισκέπτη, ειδικά αν είναι δύσκολο να το βρεις (Παλαιό Νοσοκομείο) και να παρκάρεις.

Νομίζω ότι τα "μικρομεσαία" μουσεία της πόλης πρέπει να συγκεντρωθούν σε ένα ενιαίο συγκρότημα. Έτσι θα μπορούν να λειτουργούν πολύ περισσότερες ώρες, με "οικονομία" στο προσωπικό λειτουργίας και φύλαξης, και να προβληθούν τουριστικά σαν ένα σημαντικό αξιοθέατο. Ο ιδανικός χώρος νομίζω ότι είναι οι εγκαταστάσεις του Λαδόπουλου, με άνετο πάρκινγκ και εύκολη οδική πρόσβαση. Υπάρχει ακόμη το Αρσάκειο, και μελλοντικά θα έχουμε και το Σκαγιοπούλειο και το Δικαστικό Μέγαρο.

Θυμίζω ότι στην Πάτρα υπάρχουν ήδη, εκτός από το παλιό Αρχαιολογικό Μουσείο και το νέο που... ακόμη το περιμένουμε, τα μουσεία:

- Εθνολογικό Μουσείο
- Μουσείο Τύπου
- Μουσείο Λαϊκής Τέχνης
- Ζωολογικό Μουσείο Πανεπιστημίου Πατρών
- Βοτανολογικό Μουσείο Πανεπιστημίου Πατρών

Αναλυτικές πληροφορίες στο http://www.infocenterpatras.gr/mnimeia.php
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Wed Jan 30, 2008 2:05 am    Post subject: Reply with quote

Eνδιαφεροντα τα σχεδια του δημου.
Στα μελλοντικα Μουσεια να προσθεσω το Καρναβαλικο (για το οποιο εχει γινει κατ επαναληψη λογος)
το Βιομηχανικο (για το οποιο επισης εχουν γραφει πολλα)
κι ενα μουσειο Ιστοριας της Πολης (οχι μονο της πολιτικης - κατι που επισης εχει ακουστει).

Για τους χωρους και τη στεγαση, προσυπογραφω οσα λεει ο PinkFloyd.

Απο τα υπαρχοντα θα σταθω στο σημαντικο Μουσειο Τυπου (Μαιζωνος 200).
Ανηκει στην ΕΣΗΕΠΗΝ
(= Ενωση Συντακτων Ημερησιων Εφημεριδων Πελοποννησου Ηπειρου και Νησων) που εδρευει στη Πατρα.
Ειναι μια απο τις 4 Ενωσεις Συντακτων του ημερησιου τυπου και καλυπτει μια μεγαλη γεωγραφικη περιοχη
(Πελοποννησο, Ηπειρο και ολα τα ελληνικα νησια).
Στο Μουσειο (ανοικτο τις εργασιμες μερες 09.00-13.00)
μπορει κανεις να ξεφυλλισει ενα πολυτιμο αρχειο που περιλαμβανει ολοκληρο σχεδον τον πατραϊκο τυπο
απο τα μεσα του 19ου αιωνα ως σημερα.
Επισης αρκετες εφημεριδες και περιοδικα απο τα μερη που εκπροσωπουνται στην Ενωση.

Ειμαι τακτικος επισκεπτης του Μουσειου αφου μελετω συστηματικα την αθλητικη ιστορια της Πατρας
(και ιδιαιτερα της Παναχαϊκης Γ.Ε.).
Προ ημερων περατωθηκε η ψηφιοποιηση μεγαλου μερους του αρχειου (μεχρι 31.12.1978)
και προετοιμαζεται με γοργους ρυθμους η εξοδος του στο διαδικτυο.

Η ηλεκτρονικη διευθυνση της ΕΣΗΕΠΗΝ ειναι :
http://www.esiepin.gr/esiepin/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Jan 30, 2008 4:34 pm    Post subject: Reply with quote

καλα ας γινει το αεχαιολογικο μουσειο και μετα βλεπουμε τι γινεται με τα αλλα...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
sin1891pge
Junior Member
Junior Member


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 82
Location: Σκεπαστή

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 9:53 am    Post subject: Reply with quote

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να συγκεντρωθούν όλα τα Μουσεία στο χώρο του Λαδόπουλου
Τα μουσεία του Πανεπιστημίου, δεν μπορούν να πάνε εκεί γιατί
δημιουργήθηκαν για την εκπαίδευση των φοιτητών
Το μουσείο Ιατρικής νομίζω ότι προτάθηκε για να εκμεταλλευθεί το κτίριο του παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, το οποίο δεν αξιοποιείται όσο γίνεται
Αφήστε πυο είναι η ίδια η ιστορία της Ιατρικής στην Πάτρα στους φυσικούς της χώρους, για παραπάνω από ένα αιώνα. Όταν ήμουν μικρός έμπαινα μέσα για να παίξω και έχω δει τα μηχανήματα ακτινολογικά και άλλα, τεχνολογίας παρελθόντος.
Δεν ισχύει ότι είναι δύσκολο να το βρεις, δίπλα στο Φρούριο είναι.
Τα υπόλοιπα καλό θα είναι να μαζευτούν εκεί, ειδικά το Μουσείο Τύπου, το οποίο ασφυκτιά και ψάχνει για νέο κτίριο

Πολύ μου αρέσει το σύτημα που ακολουθεί το Υπουργείο Πολιτισμού
Αντί να αφήσει τους εργαζόμενους να τελειώσουν την εργασία τους με την ολοκλήρωση του Μουσείου θα κάνει τ ώ ρ α διαγωνισμό για την πλήρωση των κενών θέσεων.
Βάλτε τα λεφτά που θα χρειαστούν και την ε π ι π λ έ ο ν καθυστέρηση στο όλο έργο
Μήπως θα έπρεπε να απολυθεί κάποιος ανώτερος υπεύθυνος;
Back to top
View user's profile Send private message
PinkFloyd
Full Member
Full Member


Joined: 21 Jun 2007
Posts: 328
Location: ΠΑΤΡΑ

PostPosted: Mon Feb 04, 2008 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Sin, ανέφερα όλα τα μουσεία της Πάτρας για ενημέρωση αλλά δεν εννοούσα ότι πρέπει να πάνε όλα στο Λαδόπουλο. Προφανώς τα μουσεία του Πανεπιστήμιου θα μείνουν εκεί για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ. Με την ευκαιρία να πούμε ότι στο Πανεπιστήμιο ετοιμάζεται (εδώ και χρόνια...) και ένα Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας.

Για το Μουσείο Ιστορίας της Ιατρικής, πράγματι ταιριάζει στο κτίριο του παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου για ιστορικούς λόγους. Ας γίνει γρήγορα, και ο χρόνος θα δείξει αν θα είναι λειτουργικό και ελκυστικό.

Ο Λαδόπουλος είναι σίγουρα ο κατάλληλος χώρος για την στέγαση του Βιομηχανικού Μουσείου που αναφέρει και ο Psilalonitis. Είναι μια ιδέα που πρέπει να υλοποιηθεί, αφού σχετίζεται με την ιστορία της πόλης, και υπάρχει πλήθος υλικού στις παλιές βιομηχανίες που σήμερα είναι κλειστές.

Το υπό ίδρυση Μουσείο Νεότερης Πολιτικής Ιστορίας και τα Μουσεία Τύπου, Λαϊκής Τέχνης και Εθνολογικό, νομίζω ότι θα αναδεικνύονταν πολύ περισσότερο αν αποτελούσαν ένα ενιαίο συγκρότημα, όπως αναφέρω και στο προηγούμενο post μου.
Back to top
View user's profile Send private message
PinkFloyd
Full Member
Full Member


Joined: 21 Jun 2007
Posts: 328
Location: ΠΑΤΡΑ

PostPosted: Thu Feb 07, 2008 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Νέα Μαρίνα στην Πάτρα

Ο ΟΛΠΑ είχε αναθέσει σε Τεχνικό Σύμβουλο την εκπόνηση μελέτης για την επέκταση της μαρίνας, σχεδιάζοντας την επέκτασή της έως το Μείλιχο. Οι μελετητές όμως μάλλον καταλήγουν στην πρόταση για κατασκευή δεύτερης μαρίνας στον Μώλο της Αγίου Νικολάου, η οποία θα μπορεί να υλοποιηθεί αφού παραδοθεί το νέο λιμάνι της Πάτρας.

http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8288

Άντε λοιπόν να τελειώσει αυτό το στοιχειωμένο έργο, ώστε (σε συνδυασμό και με την υπογειοποίηση της σιδηροδρομικής γραμμής), να χαρούμε σε μερικά χρόνια μια Πάτρα με πρόσβαση στη θάλασσά της.
Back to top
View user's profile Send private message
ANCIENT
Visitor
Visitor


Joined: 08 Feb 2008
Posts: 3
Location: PATRA

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 4:30 am    Post subject: ΝΕΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Reply with quote

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ 26 ΑΠΟΛΥΜΕΝΩΝ (ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ) ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:




ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΝΕΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Την Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2008 μετά το τέλος της εργασίας μας, ενημερωθήκαμε τηλεφωνικώς από την αρμόδια υπηρεσία του ΥΠ.ΠΟ για την απόλυσή μας. Συγκεκριμένα συνολικά 26 άτομα μεταξύ των οποίων αρχαιολόγοι, συντηρητές, εργατοτεχνίτες αλλά και οι φύλακες, απολύονται με συνοπτικές «εν κρυπτώ» διαδικασίες.
Όλα αυτά τη στιγμή που το έργο βρίσκεται κυριολεκτικά στον αέρα με εντατικές εργασίες (συντήρηση αρχαίων, ανακατασκευή ψηφιδωτών, κατασκευή αντιγράφων ολόκληρων Ρωμαϊκών οικιών, εξειδικευμένες αποκολλήσεις και μεταφορές από άλλους αρχ. χώρους κ.α.) να είναι σε εξέλιξη. Το χρονοδιάγραμμα προβλέπει παράδοση του έργου στο τέλος του 2008, ενώ αναμένεται εγκατάσταση του εργολάβου που θα κατασκευάσει τις προθήκες και τις ειδικές κατασκευές που απαιτούνται για την τοποθέτηση και έκθεση των αντικειμένων (βάσεις, πάνελ κατακόρυφης ανάρτησης ψηφιδωτών, προθήκες κ.α.) προϋπολογισμού αρκετών εκατομμυρίων ευρώ.
Είναι σαφές ότι με την απομάκρυνση του εξειδικευμένου προσωπικού που μεθοδεύεται, θα προκύψουν μεγάλες καθυστερήσεις και κωλύματα στην απρόσκοπτη εξέλιξη και ολοκλήρωση του έργου.
Το υπουργείο οφείλει να δώσει άμεσες και σαφείς απαντήσεις για το μέλλον 26 εργαζόμενων, αλλά κυρίως για το μέλλον ενός έργου ιδιαίτερης σημασίας για την πόλη της Πάτρας και την ευρύτερη περιοχή.


Οι εργαζόμενοι του Νέου Μουσείου Πατρών

Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Πολλες ευχαριστιες στον συμπολιτη (και κοκκινομαυρο συμμαχητη) ANCIENT
για τη προηγουμενη πολυ κατατοπιστικη καταχωρηση.
Χαιρετιζω την εισοδο του στο φορουμ
και ευχομαι να "περναει" τακτικα απο δω.
Οι γνωσεις του ιδιαιτερα σε θεματα του νεου αρχαιολογικου μουσειου ειναι πολυτιμες.

Ευχομαι επισης
η φωνη των εργαζομενων να μη σκονταψει αλλη μια φορα σε τοιχο.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αλλά θα ήθελα να μας ξεκαθαρίσει ο φίλος αν πρόκειται για συμβασιούχους που έληξε η χρονική διάρκεια του συμβολαίου τους ή απολύθηκαν. Δεν θέλω να παίζω με τις λέξεις, αλλά νομίζω έχει σημασία.


Ειδικότερα, όταν όπως προκύπτει από το ρεπορτάζ της Ημέρας, η πρώτη άποψη είναι μάλλον η σωστή. Το ερώτημα αν θα έπρεπε να παραταθούν οι συμβάσεις τους (όπως προβλέπει ο νόμος σε περίπτωση ανάγκης) ώστε να ολοκληρωθεί το έργο είναι θεμιτό. Ας θέσουμε όμως τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις. Εγώ όπως το βλέπω, δεν υπάρχει τυπική "αδικία" προς τους εργαζόμενους. Υπάρχει αμέλεια όμως σωστής και ταχείας ολοκλήρωσης του μουσείου που παράλληλα θα έλυνε (τουλάχιστον προσωρινά) και το εργασιακό πρόβλημα αυτών των ανθρώπων.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ANCIENT
Visitor
Visitor


Joined: 08 Feb 2008
Posts: 3
Location: PATRA

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 11:12 pm    Post subject: ΝΕΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Reply with quote

ΟΙ 26 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ. ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Τ.Δ.Π.Ε.Α.Ε. (ΤΑΜΕΙΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΙΣΤΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ).

Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΥΠΕΓΡΑΦΗ ΣΤΙΣ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ 2006. Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΛΗΞΕ ΣΤΙΣ 31.12.2007 (3 ΕΞΑΜΗΝΕΣ).

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 1η ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟΥ 2008 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΣ. Η ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΛΩΝ (ΑΡΜΟΔΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ Τ.Δ.Π.Ε.Α.Ε., ΥΠ.ΠΟ, ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ), ΗΤΑΝ ΠΩΣ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΑΣ 8Α ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ 12 ΜΗΝΩΝ , ΕΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ.

ΑΝΤ' ΑΥΤΟΥ, ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΩΡΑ 15.30 ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΠΩΣ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΓΑΣΙΜΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ!!!

ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗΣ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΔΙΑΦΑΙΝΟΜΕΝΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΜΑΣ! ΛΟΓΩ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ, ΠΑΡΑ ΤΑ ΑΠΑΝΩΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΔΕ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ Ή ΓΙΑ ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ!

ΞΑΦΝΙΚΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ Τ.Δ.Π.Ε.Α.Ε. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΤΩΝ 26 ΑΠΟ 1/1/2008 ΕΩΣ ΚΑΙ 18/1/2008!!!
ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕ ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ 18 ΜΕΡΕΣ!!!
ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΦΕΡΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ 15/1/2008!!! ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΣΤΙΣ 18/1/2008!!!

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΠΙΚΑΙΡΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΒΕΡΡΑ ΣΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 600.000€ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΥ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!! Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΦΕΡΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 3/1/2008!!! ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΕ ΕΝΤΑΤΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΣΚΟΝΔΥΛΙΩΝ (87,50%)!!!

ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΑΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ Γ' ΚΠΣ. ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2006 ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟΥ , κ. ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ, ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 24 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ Ή ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ!

ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΙΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ 26 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΓΑΛΑΖΙΩΝ, ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΛΑΒΑΝ ΣΤΙΣ 10.7.2006, ΕΡΓΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤ. ΕΛΛΑΔΟΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ...
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 12:05 am    Post subject: Reply with quote

Ευχομαι ολα να πανε καλα για σας.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 12:42 am    Post subject: Reply with quote

@ ANCIENT: Καλωσήλθες, αλλά θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία. Ευχαριστώ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ANCIENT
Visitor
Visitor


Joined: 08 Feb 2008
Posts: 3
Location: PATRA

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 7:34 pm    Post subject: Νέο Μουσείο Πατρών Reply with quote

Έχεις δίκιο. Η δύναμη της συνήθειας Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

ειναι ξεφτιλα αυτο που γινεται. παντως περα απο αυτο θα σας πω μια προσωπικη μου εμπειρεια για τη πολη μου. καθε ημερα οτανα τελειωνω δουλεια 16.30 και εχει καλο καιρο περπαταω κατα μηκος του πεζοδρομου του φαρου στη θάλασσα και φτανεω περπατωντας παραλιακα μεχρι το θεατρακι. ειληκρινα το λεω οτι κανοντας αυτο και να με φυσαει το αερακι στο χειμερηνο η ανηξιατικο ηλιο μου φευγει το αγχος και νοιθω τη ποιοτητα της απλης ζωης. φανταστειτε για ολους τους πατρινους του φορουμ αν ειχαμε ενα πεζοδρομο απο παριζιανα μεχρι την αγιυα ποσο ωραια θα ητανα η πολη μας και θα ζουσαμε και θα αναπνεαμε μεσα στο θαλασσινο αγερα..... ισως ζηταω πολλα αλλα εγω ρε παιδια οταν περπαταω ετσι καθε μερα ξεχναω προβληματα και τα παντα....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PinkFloyd
Full Member
Full Member


Joined: 21 Jun 2007
Posts: 328
Location: ΠΑΤΡΑ

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Kαλωσορίζω κι εγώ τον φίλο Ancient στο φόρουμ. Έχω εκφράσει σε προηγούμενο post μου την αγανάκτησή μου για την μη ανανέωση της σύμβασης των εργαζόμενων στο νέο μουσείο, λόγω της καθυστέρησης που θα φέρει στην ολοκλήρωση του έργου. Από την περιγραφή του Ancient φαίνεται ότι η απόφαση είναι και απαράδεκτη για τον τρόπο που έγινε, χωρίς προειδοποίηση.

Δεν στηρίζουμε τον πολιτισμό μόνο με τη χρηματοδότηση ενός έργου αλλά και με τη σωστή συμπεριφορά απέναντι στους ανθρώπους, και το Υπουργείο φαίνεται μέχρι τώρα ΑΝΙΚΑΝΟ και για τα δύο!
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sat Mar 01, 2008 11:48 pm    Post subject: Reply with quote

Εθνικός Πόλος Ανάπτυξης η Πάτρα:

http://www.mypatra.gr/PATRAZINO/TEXT/?ID=2968

Επιθεώρηση στα έργα της λιμενικής ζώνης:

http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8631
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 1:09 pm    Post subject: Reply with quote

Γεια σας παιδια,ειμαι νεος στο forum ζω στο Ριο(Δρεπανο για την ακριβεια)και έχω δυο ερωτησεις:1ον:Ο δρομος στο Διακονιαρη που φτιαχνεται θα έχει δυο λωριδες ανα κατευθυνση(με διαχωριστικο κλπ) ή θα είναι απλος;(και ποτε θα τελειώσει περιπου?-χθες απο τη περιμετρικη που περασα είδα που εφτιαχναν μια γεφυρα)και 2ον:Οι παραγλαυκιες αρτηριες θα έχουν ισοπεδες διαβασεις;(εκτος απο την ανισοπεδη του λιμανιου που σχεδιαζεται) και υπαρχει περιπτωση να γινουν όλες ανισοπεδες -όπως ζηταει πολυς κοσμος εκει απο ότι διαβασα-, τωρα ή στο μελλον αν αυξηθει η κινηση και υπαρχει αναγκη για συνεχη ροη της κυκλοφοριας;Απλα θετω τις ερωτησεις μου και όποιος ξερει κατι ας απαντησει....
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Ο δρόμος στο Διακονιάρη θα έχει 2 λωρίδς ανακατεύθυνση με διαχωριστικό αλλά προφανώς μιλάμε για μια απλή λεωφόρο και τίποτα παραπάνω, μη πάει το μυαλό σας σε αυτοκινητόδρομο. Για τις παραγλαύκιες δε γνωρίζω κάτι αλλά έχω την εντύπωση (κρίνοντας από τη πορεία των έργων ως τώρα) ότι μάλλον οι διαβάσεις θα είναι ισόπεδες.
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

2 Λωριδες ανα κατευθυνση με διαχωριστικο αυτοκινητοδρομος(πως οριζεται τελοσπαντωνη εννοια) είναι νομιζω!(αστικος βεβαια με μικρες σχετικα ταχυτητες).....
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτοκινητόδρομος σημαίνει:

1. ΛΕΑ σε κάθε ρεύμα
2. Όλοι οι κόμβοι και οι διαβάσεις να είναι ανισόπεδες
3. Διαχωριστικό στηθαίο ασφαλείας τύπου new Jersey
4. Συγκεκριμένες προδιαγραφές για τις κλίσεις του δρόμου, το πλάτος των λωρίδων κυκλοφορίας κλπ

Παράδειγμα αστικού αυτοκινητόδρομου είναι η αττική οδός. Σε διαβεβαιώνω ότι η "λεωφόρος Διακονιάρη" θα απέχει παρασάγκας από την αττική όδο... Αν όλα πάνε καλά θα μιλάμε για μια καλή λεωφόρο στα πρότυπα της νέας λεωφόρου Μαραθώνος και της Βάρης-Κορωπίου
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 47, 48, 49  Next
Page 23 of 49

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr