stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Στάδιο Αλκαζάρ και Νέο Γήπεδο Λάρισας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 40, 41, 42  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

τι λέτε ρε παιδιά....στο algarve(φάρο) έχω πάει(ελλάδα-ρωσία ooooole'! Laughing Laughing ), είναι στολίδι, μοιάζει με καραβέλα ap'ekso.de ξέρω τι γίνετε από σουίτες κλπ. και εξωτερικά δεν έχει εμπορικά κλπ. γιατί το γήπεδο δεν θα χρησιμοποιείτε για A εθνική. αλλα είναι kosmima.
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 10:40 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Κωνσταντινούπολις Ειμαι παραλογος που υποστηριζω οτι με ενα σκεπαστρο σαν του Algarve (που και σ'εμενα αρεσει)και 4 "σαλιγκαρους" το αισθητικο αποτελεσμα ειναι παρομοιο?Αν περνας επιπεδο τοσο ευκολα τα πραγματα διορθωνονται...
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν είναι θέμα παραλογισμού αλλά γούστου.Εσένα σου αρέσει έτσι,εμένα αλλιώς.

Θέλεις να σου πω κατά την άποψη μου που υπερτερεί το Algavre;

Α) Στέγαστρο.

Β) Πυλώνες.

Γ) «Καθαρός» αγωνιστικός χώρος χωρίς αντιαισθητικές τάφρους.

Ε) Είσοδοι θεατών ( οι σαλίγκαροι δηλαδή )

Δ) Πανέμορφες διώροφες κερκίδες.

Ε) Το γήπεδο σαν ολοκληρωμένη εικόνα.


Όλα αυτά με έκαναν να το αξιολογήσω ότι σχεδιαστικά είναι μια κατηγορία παραπάνω.


Last edited by Κωνσταντινούπολις on Tue Feb 07, 2006 11:40 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι η πρώτη φορά που έχω σαστίσει από τις πολλές γνώμες και απόψεις!!! Laughing Εγώ πάντως θα έλεγα ότι η φωτογραφία που βγήκε στην δημοσιότητα δεν είναι και ότι καλύτερο και ασφαλές για να βγάλουμε συμπεράσματα!Από την στιγμή που δεν φαίνεται καμία λεπτομέρια.... Wink Η αλήθεια είναι πάντως ότι το μεγάλο μείον του γηπέδου είναι το στέγαστρο!!!Θα μπορούσε δηλαδή με κάτι πιο design-άτο να δείχνει πολύ πιο όμορφο...Όπως επίσης και η είσοδοι του γηπέδου...Αν βελτιωθούν αυτά θα είναι οκ πιστεύω το γήπεδο...
Να κάνω μία ερώτηση;Είναι εφικτό να στεγαστεί και στα πέταλα το γήπεδο ώστε να δείχνει πιο ομοιόμορφο ή δεν είναι κατασκευαστικά δυνατό;Για παράδειγμα θυμάστε κάτι μακέτες της Τούμπας που δεν είχαν πέταλα(παρα μόνο 2 σειρές αν θυμάμαι καλά...)αλλά είχε στάγαστρο παντού...Δεν θα έδειχνε πιο όμορφο ετσι;;;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 12:15 am    Post subject: Reply with quote

οντως αν ειχε ενα καλυτερο σκεπαστρο θα μιλαγαμε για μια γηπεδαρα. επισης οταν γινει με το καλο ποσο κοσμο θα εχει η ομαδα κατα μ.ο. ? εγω κοβω κανα 12.000 μαζι με τα ντερμπυβτου ΠΟΚ και ΑΡΗ ΠΑΟΚ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 12:33 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
θα έλεγα ότι η φωτογραφία που βγήκε στην δημοσιότητα δεν είναι και ότι καλύτερο και ασφαλές για να βγάλουμε συμπεράσματα!Από την στιγμή που δεν φαίνεται καμία λεπτομέρια....
Εχω βαρεθεί να το το γράφω.. Rolling Eyes

Αφου μπλέξαμε σε αναλύσεις περι κόστους ας βάλουμε σε μια σειρά καποια πράγματα..
Ο τρόπος που υπολογίζετε το κόστος δηλαδή διαιρώντας το με τον αριθμό θεσεων είναι τόσο υπεραπλουστευμένος που καταντά λαθος..!Γενικά σε αυτό το "μετρο" προφανώς ευνοούνται τα μεγαλύτερα γήπεδα γιατι το σημαντικό κόστος δεν είναι το τσιμέντο κ τα καρεκλάκια αλλά ο σχεδιασμός,οι εγκαταστάσεις,το σκέπαστρο κλπ..Για να καταλάβετε..:
Το Algavre(όντως πολύ όμορφο)είναι συμπτωματικά(?) ο ΟΡΙΣΜΟΣ αυτού που λέω!Δηλαδή..Το συντριπτικό ποσοστό(90%??)των εξόδων είναι για την κατασκευή των μεγάλων εξεδρών διόροφων εξεδρών με τις σουιτες,τους σαλίγκαρους,τους πυλώνες,κ τα όμορφα στεγαστρα!Ολα αυτά φυσικά είναι κ τα στοιχεία που προσδίδουν την ομορφιά του!!Απο'κει κ περα έχει δυο ΕΝΤΕΛΩΣ απλές κ ούτε καν σκεπαστές (προσωρινές νομίζω) εξέδρες οι οποίες μεγαλώνουν αρκετά τη χωρητικότητα ΑΛΛΑ με ελάχιστο κόστος!! Wink
Οποτε..Αν βγάλεις τις δύο (αδιαφορες) κερκίδες,η χωρητικότητα φτάνει περίπου όσο το γήπεδο της Λάρισας εκτοξεύοντας όμως το "κόστος ανα καρεκλάκι" πολυ ψηλότερα!! Wink Νομίζω έγινα κατανοητός!! Cool

Απο'κει κ πέρα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι υπάρχουν κ άλλοι παραγοντες στο κόστος όπως π.χ το κόστος των εργατικών που μπορεί να διαφέρει,ενώ επίσης δεν μπορούμε να γνωριζουμε σίγουρα τι ακριβώς περιλαμβάνει το κόστος που αναγράφεται στα site! Για να μη μακρολογούμε..γίνεται αντιληπτό ότι μια σύγκριση στο κόστος δεν ειναι τόσο απλή υπόθεση κ χρειάζεται αρκετές πληροφορίες!!Ειναι λοιπόν εξαιρετικά δύσκολο κάποιος απο μας να μπορεί να ΤEKMHΡΙΩΣΕΙ ότι θα μπορούσε πράγματι να γίνει κατι πολύ πιο όμορφο!!Εκτός αν το'χει ψάξει ΠΟΛΥ γενικά το όλο θέμα με το κόστος των γηπέδων,αλλά κ ειδικότερα με της Λαρισας!!

Κατα τ'αλλα ο καθένας φυσικά μπορεί να εκφράζει την αποψη του..Η δική μου είναι οτι ΔΕΝ μπορούσε να φτιαχτει κάτι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πιο ωραίο!! Κάποιες ΛEΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ βελτίωσης θα μπορούσαν να γίνουν-ήδη ανάφερα τον φωτισμό στο στα σκέπαστρα κ όχι σε πυλώνες κ.α..- αλλά μεχρι εκεί!Κ εφόσον δεν φαίνονται κ πολλές λεπτομέρεις σ'αυτές τις πρόχειρες μακέτες,περιμένω..
Cool


Last edited by Giorgos on Wed Feb 08, 2006 3:58 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:02 am    Post subject: Reply with quote

Να ρωτησω κατι;
Εχετε σκεφτει ποτε οτι αλλο το κοστος μιας κατασκευης στην Βρεταννια η την Σουηδια και αλλο στην Ελλαδα...μονο και μονο επειδη η Ελλαδα ειναι η πλεον σεισμογενης χωρα της Ευρωπης;;;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:21 am    Post subject: Reply with quote

Doc

Ξέρεις πόσο κοστίζει ένα διαμέρισμα στον Λονδίνο και πόσο στην Αθήνα;

Ξέρεις πόσο είναι ο βασικός μισθός στην Αγγλία και πόσο στην Ελλάδα;

Όποτε μάλλον το αντίθετο ισχύει από αυτό που υπονοείς


Arrow Giorgo πραγματικά ρε αδελφέ σηκώνω τα χέρια ψηλά,από την μια λες ότι δεν μπορούμε να γίνουμε Πρεμιερ Λιγκ ή Μπουντεσλίγκα και σου αποδεικνύω ότι τέτοια γηπεδάκια χτίζονται παντού στην Ευρώπη.( φιλικά μιλάω,μην σε παρεξενέυη ο τόνος Very Happy )

Μετά μου λες ότι είναι αδύνατο με αυτά τα λεφτά να φτιάξεις γήπεδο σύγχρονο όπου να είναι και όμορφο.Σου αποδεικνύω προσκομίζοντας στοιχεία ότι γίνεται.

Εν συνεχεία έρχεται ο Αργύρης και μιλάει για την μέθοδο «καρεκλάκι».Του λέω ότι δεν συμφωνώ με αυτήν την μέθοδο αλλά του αποδεικνύω και με αυτήν την μέθοδο ότι υπάρχουν γήπεδα πιο ωραία και πιο φτηνά από αυτό της Λάρισας.

Και φτάνουμε στην τελευταία καταχώρηση σου φίλε Γιώργο:

Quote:
Αφου μπλέξαμε σε αναλύσεις περι κόστους ας βάλουμε σε μια σειρά καποια πράγματα..
Ο τρόπος που υπολογίζετε το κόστος δηλαδή διαιρώντας το με τον αριθμό θεσεων είναι τόσο υπεραπλουστευμένος που καταντά λαθος..!Γενικά σε αυτό το "μετρο" προφανώς ευνοούνται τα μεγαλύτερα γήπεδα γιατι το σημαντικό κόστος δεν είναι το τσιμέντο κ τα καρεκλάκια αλλά ο σχεδιασμός,οι εγκαταστάσεις,το σκέπαστρο κλπ..Για να καταλάβετε..:
Το Algavre(όντως πολύ όμορφο)είναι συμπτωματικά(?) ο ΟΡΙΣΜΟΣ αυτού που λέω!Δηλαδή..Το συντριπτικό ποσοστό(90%??)των εξόδων είναι για την κατασκευή των μεγάλων εξεδρών διόροφων εξεδρών με τις σουιτες,τους σαλίγκαρους,τους πυλώνες,κ τα όμορφα στεγαστρα!Ολα αυτά φυσικά είναι κ τα στοιχεία που προσδίδουν την ομορφιά του!!Απο'κει κ περα έχει δυο ΕΝΤΕΛΩΣ απλές κ ούτε καν σκεπαστές (προσωρινές νομίζω) εξέδρες οι οποίες μεγαλώνουν αρκετά τη χωρητικότητα ΑΛΛΑ με ελάχιστο κόστος!!
Οποτε..Αν βγάλεις τις δύο (αδιαφορες) κερκίδες,η χωρητικότητα φτάνει περίπου όσο το γήπεδο της Λάρισας εκτοξεύοντας όμως το "κόστος ανα καρεκλάκι" πολυ ψηλότερα!! Νομίζω έγινα κατανοητός!!

Ρε Γιώργο τι βγάζω στέγαστρο βάζω καρεκλάκι μου λες η ότι ευνοούνται τα μεγαλύτερα γήπεδα;Π.χ ο Ολυμπιακός γκρεμίζει το ένα πέταλο από τo Καραϊσκάκη,έτσι με το δικό σου σκεπτικό ο Ολυμπιακός δεν πλήρωσε 60 εκατομμύρια αλλά περισσότερα μιας και γκρέμισε το ένα πέταλο και διαιρώντας την υπόλοιπη χωρητικότητα με τα 60 που έδωσε το γήπεδο του βγαίνει πιο ακριβό.Δηλαδή έχουμε κάνει το θέμα σταυρόλεξο ενώ τα πράγματα ειναι τόσο απλά.

Και τα ίδια λέω και πιο πάνω

"Δεν συμφωνώ με των τρόπο που υπολογίζεις το κόστος.
Ο άλλος μπορεί να πετάξει 2 λυόμενες στα πέταλα,να πληρώσει το πολύ 5 εκ. ε. παραπάνω και το γήπεδο να φτάσει τις 30 χιλιάδες.Να βγει μετά και να πει "κοιτάτε το καρεκλάκι μας πήγε 500 ευρώ άρα τσάμπα πράμα πήραμε".Μεγάλος άθλος."


Quote:
Απο'κει κ πέρα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι υπάρχουν κ άλλοι παραγοντες στο κόστος όπως π.χ το κόστος των εργατικών που μπορεί να διαφέρει,

Για τα εργατικά δες την απάντηση που έδωσα στον Doc.

Quote:
ενώ επίσης δεν μπορούμε να γνωριζουμε σίγουρα τι ακριβώς περιλαμβάνει το κόστος που αναγράφεται στα site! Για να μη μακρολογούμε..γίνεται αντιληπτό ότι μια σύγκριση στο κόστος δεν ειναι τόσο απλή υπόθεση κ χρειάζεται αρκετές πληροφορίες!!Ειναι λοιπόν εξαιρετικά δύσκολο κάποιος απο μας να μπορεί να Τεκμηριώσει ότι θα μπορούσε πράγματι να γίνει κατι πολύ πιο όμορφο!!Εκτός αν το'χει ψάξει ΠΟΛΥ γενικά το όλο θέμα με το κόστος των γηπέδων,αλλά κ ειδικότερα με της Λαρισας!!

Φίλε μου δεν είμαστε η ΣΔΟΕ για να πάμε στα γραφεία του Πηλαδάκη και να δούμε τα συμβόλαια.Εμείς απλώς σχολιάζουμε τα επίσημα στοιχεία που έχουν δημοσιοποιηθεί.Είτε αυτά είναι για το νέο γήπεδο της Λάρισας, της Tirol, το Algavre και πάει λέγοντας.

Εγώ παιδιά σταματάω εδώ,πολλή ενδιαφέρων το θέμα αλλά κουραστικό.
Κλείνοντας θέλω να επαναλάβω,ότι υποστήριζα στην αρχή εξακολουθώ να υποστηρίζω και τώρα.
Ότι το νέο γήπεδο της Λάρισας είναι μετριότατο και ότι με αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να φτιάξει κάτι καλύτερο ( για να μην πω πολλή καλύτερο ).

Χαιρετώ Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Το γηπεδο φαίνεται "φτωχο" γιατί είναι σχεδον όλο βυθισμένο. Δεν υπαρχει μεγαλος ογκος εξω απο την επιφανεια της γης όπως στα περισσότερα γήπεδα. 4 κερκιδες μεσα στο χωμα με 4 στεγαστρα και τοιχο απο κατω για τις θυρες του γηπεδου. Αν ηταν 4 ανεξαρτητες κερκιδες πανω απο την επιφανεια του εδαφους και ειχε καποιο υψος η κατασκευη πιθανον να φαινονταν καλυτερο. Δεν ξερω γιατι το κανουν ετσι, ισως για να επεκτεινεται ευκολα αφου ριχνεις δευτερο διαζωμα απ εξω.


EDIT

billy8181 wrote:
άσχετο η Dimand δε κάνει και την ανάπλαση της αλεξάνδρας;.....αμάν αμάν,



Η Dimand δεν είναι αρχιτεκτονική εταιρεία αλλα ασχολείται με τη χρηματοοικονομική μελετη, και τον προυπολογισμό του εργου. Ο αρχιτέκτονας της μελέτης του γηπέδου της ΑΕΛ είναι ο Ποτηρόπουλος. Αντιθετα του Παναθηναικου αφου θα ειναι στα προτυπα του Dragao τα πνευματικα δικαιώματα θα ανηκουν λογικά στον πορτογάλο αρχιτέκτονα Μανουέλ Σαλγκάδο.
Back to top
View user's profile Send private message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπον εγω Κωνσταντινούπολις δεν συμφωνω με την λογικη σου... διοτι απλα ισοπεδωνεις ολες τις αλλες γνωμες, χωρις ουσιαστικα να κανεις διαλογο!

Το τι ειναι ωραιο ειναι τελειως αντικειμενικο...
Το εναν του αρεσει το αγγλικο στυλ, του αλλου οι σαλιγκαροι, του αλλου σκεπαστρο στυλ Algavre κτλ. κτλ.

Quote:
Του λέω ότι δεν συμφωνώ με αυτήν την μέθοδο αλλά του αποδεικνύω και με αυτήν την μέθοδο ότι υπάρχουν γήπεδα πιο ωραία και πιο φτηνά από αυτό της Λάρισας.

1) Το Algavre και το γηπεδο της Wacker Tirol εχουν 8.000 περισσοτερες θεσεις...
2) Και τα δυο χρηματοδοτηθικαν απο το κρατος! To Tivoli εχει κανονικα μονο 17.400 θεσεις και το ποσο των 37.000.000 ευρο ξοδευτηκε για να ανεβει η χωρητικοτητα στις 30.000 που χριαζοντε για το ΕURΟ2008!!

Δεν καταλαβες το σκεπτικο μου... δεν ηθελα να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν ωραιοτερα αρχιτρεκτονικα γηπεδα, αλλα να δειξω ποιο απο τα σταδια ειναι οικονομικο, ποιο ειναι ομορφο και ποιο υλοποιησιμο... και ειδικα υλοποιησιμο για την Λαρισα...
Επειδη εχω ασχοληθει με την μεθοδο κοστους και χρηματοδοτησης ενως γηπεδου, θα σας πω πως πρωτο σκεπτικο ειναι το μεγεθος και οι θεσεις... μετα ερχετε το σκεπαστρο και οι οιποδομες (αν θα εχει κτηριο για σουιτες, γραφιεα, κτλ. η οχι)... και μετα τα Matrix και ο φωτισμος!!
Ξερετε ποσο κοστιζει ενα μονο εγχρωμο Matrix?? Απο 1.5 εως 3 εκ. ευρο (αναλογος του μεγεθους)!!! Γιατι νομιζεις δεν εχουν ολα τα γηπεδα Μatrix... ουτε καν μονοχρωμα?

Λοιπον... ερχεσε τωρα και μου συγκρινεις με παρα πολυ επιμονη τις φωτογραφιες ετοιμων γηπεδων, με μια μακετα! του γηπεδου της Λαρισας που παλι καλα που εχει λιγο χρωμα για να ξεχωριζουμε τον αγωνιστικο χωρο!!
Μιλας για καθαρους αγωνιστικους χωρους και αντιαισθητικές τάφρους, ενω δεν φαινετε τιποτα στην φωτογραφια.
Μιλας για σαλιγκαρους και εισοδους θεατων, ενω δεν εχεις δει ουτε μια εισοδο του γηπεδου της Λαρισας!

Και οπως ειπα & ειπες..."είναι θέμα γούστου"!!! Aλλα μην προσπαθεις να μας το βγαλεις κακασχημο και αχρηστο ακομα δεν εγινε...

Quote:
Ο άλλος μπορεί να πετάξει 2 λυόμενες στα πέταλα,να πληρώσει το πολύ 5 εκ. ε. παραπάνω και το γήπεδο να φτάσει τις 30 χιλιάδες.Να βγει μετά και να πει "κοιτάτε το καρεκλάκι μας πήγε 500 ευρώ άρα τσάμπα πράμα πήραμε".Μεγάλος άθλος."

28.000.000 + 5.000.000 = 33.000.000 / 30.000 = 1.100 ευρο ανα θεση (απο 1.272 που ηταν) Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

smarg wrote:


EDIT

billy8181 wrote:
άσχετο η Dimand δε κάνει και την ανάπλαση της αλεξάνδρας;.....αμάν αμάν,



Η Dimand δεν είναι αρχιτεκτονική εταιρεία αλλα ασχολείται με τη χρηματοοικονομική μελετη, και τον προυπολογισμό του εργου. Ο αρχιτέκτονας της μελέτης του γηπέδου της ΑΕΛ είναι ο Ποτηρόπουλος. Αντιθετα του Παναθηναικου αφου θα ειναι στα προτυπα του Dragao τα πνευματικα δικαιώματα θα ανηκουν λογικά στον πορτογάλο αρχιτέκτονα Μανουέλ Σαλγκάδο.


ξένος είναι; ευτυχώς....(χωρίς παρεξήγηση,αλλα μετά τι βόμβα...ποτιροπουλος, έλεγα μήπως χάναμε και το βοτανικό...)

ας δούμε τι θα κάνει αυτός.. Rolling Eyes


πάντως σύμφωνο πως το στέγαστρο λίγο να άλλαζε θα έκανε μεγάλη διαφορα, e δε μπορεί.....ποσο δύσκολο είναι να κανεις κάτι άλλο εκτος από ένα.....τετράγωνο! Confused Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Grindian
New Member
New Member


Joined: 23 Dec 2005
Posts: 19
Location: Chaidari - Athens

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Το έχω ξαναπεί, αλλά αφού αναφέρθηκε το όνομα του ας το αναφέρω πάλι...
Τυγχάνει να γνωρίζω τον Ποτηρόπουλο (όχι προσωπικά), γιατί παλιότερα είχε συνεργαστεί με τον πατέρα μου. Χωρίς να έχω κανένα λόγο να τον εκθειάσω (άλλωστε ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος, αδύνατον να ξαναδουλέψουν μαζί Smile ), σας πληροφορώ ότι μιλάμε για έναν από τους 5 μεγαλύτερους αρχιτέκτονες στην Ελλάδα αν όχι ο μεγαλύτερος και με πολύ μοντέρνα αισθητική. Νομίζω ότι έχει εμπλακεί και σε ολυμπιακά έργα.
Οπότε ας περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες πριν βγάλουμε συμπεράσματα. Οκ, εκ πρώτης όψεως σχεδιαστικά δεν φαίνεται τίποτα τρομερό αλλά ταμείο γίνετε στο τέλος.
Υπομονή...
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 5:50 pm    Post subject: Reply with quote

www.potiropoulos.gr για όσους θέλουνε να δούνε τη δουλειά του γραφείου.

Top 5 των Ελλήνων αρχιτεκτόνων; Όχι για μένα. Top 10 ίσως.
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
"Δεν συμφωνώ με τον τρόπο που υπολογίζεις το κόστος.
Ο άλλος μπορεί να πετάξει 2 λυόμενες στα πέταλα,να πληρώσει το πολύ 5 εκ. ε. παραπάνω και το γήπεδο να φτάσει τις 30 χιλιάδες.Να βγει μετά και να πει "κοιτάτε το καρεκλάκι μας πήγε 500 ευρώ άρα τσάμπα πράμα πήραμε".Μεγάλος άθλος."
Mα,τι ίδιο πράγμα ουσιαστικά λέμε..!! Rolling Eyes Το παράδειγμα με το Algavre είναι ακριβώς αυτό που λες!!Καταλαβαίνεις λοιπόν κ εσυ φαντάζομαι οτι είναι λάθος το συμπέρασμα σου οτι πρόκειται για γήπεδου μικρότερου ή αναλογου κοστους!!

Quote:
Ξέρεις πόσο είναι ο βασικός μισθός στην Αγγλία και πόσο στην Ελλάδα;
Κατ'αρχήν δεν εφερες ως παράδειγμα γήπεδο Αγγλίας!Κατα δεύτερον δεν είναι μόνο τα εργατικά που μπορει να διαφέρουν!!

Αnyway,αφού εσυ θεωρείς οτι μου απέδειξες οτι με τα ίδια λεφτα μπορούσε να φτιαχτεί κατι πολύ πιο ωραίο,πάω πάσο... Rolling Eyes Cool

Παντως ρίξτε μια ματιά στα γήπεδα της Ολλανδίας,που θεωρειται το 6ο καλύτερο πρωταθλημα της Ευρωπης κ που τα οικονομικά μεγεθη είναι αρκετα μεγαλύτερα!!Θα διαπιστώσετε οτι εκτος απ'τα 4 μεγάλα,που χρησιμοποιηθηκαν κ στο Euro,όλα τ'άλλα-ολα χτισμένα ή ανακαινισμένα τη τελευταία δεκαετία- είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο!! Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

pisteuw pws me ena ghpedo opws to GSP,alla plhrws stegasmeno,tha hmoun ikanopoihmenos.wraies kerkides,epektasimo,gwnies me kerkides,mono to stegastro tou leipei stis 3 ypoloipes kerkides tou leipei.to kako einai pws de xerw poso kostise.to link apo thn kentrikh selida tou site den anoigei Sad an xerei kapoios...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Thu Feb 09, 2006 6:30 am    Post subject: Reply with quote

assotos yios wrote:
Arrow Κωνσταντινούπολις Ειμαι παραλογος που υποστηριζω οτι με ενα σκεπαστρο σαν του Algarve (που και σ'εμενα αρεσει)και 4 "σαλιγκαρους" το αισθητικο αποτελεσμα ειναι παρομοιο?Αν περνας επιπεδο τοσο ευκολα τα πραγματα διορθωνονται...


Αυτό που είναι σίγουρο για το γήπεδο της λάρισας είναι ότι η μακέτα και η παρουσίαση της είναι η χειρότερη από αυτές που έχουν παρουσιαστεί.

Τείνω να συμφωνώ με τον Κωνσταντινούπολη. Νομίζω ότι μπορούν να κάνουν καλύτερα.
Back to top
View user's profile Send private message
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Tue Feb 21, 2006 3:00 am    Post subject: Reply with quote

ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ Ο ΠΗΛΑΔΑΚΗΣ


Στην Αγγλία βρίσκεται όπως πληροφορηθήκαμε ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΛ, Κ. Πηλαδάκης, ο οποίος θα δει το νέο γήπεδο της Αρσεναλ, και κυρίως ενδιαφέρεται για το στέγαστρο.Οσον αφορά στο νέο γήπεδο της ΑΕΛ, πάντα κατά τις ίδιες πληροφορίες, εξετάζεται (;;;; Shocked ) το ενδεχόμενο να μην έχει πέταλα.

Από Ελευθερία
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Feb 21, 2006 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

pou shmainei pws den exoun apofasisei akoma an tha exei petala 'h oxi.elpizw na to skeftoun kalytera kai na apofasisoun petalwmeno(Razz Razz ) ghpedo.
oson afora to stegastro,profanws o phla endiaferetai gia ton tropo kataskeuhs,pou shmainei pws mallon diavazei to forum,meta to kraximo pou epese edw mesa gia to stegastro ths maketas Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
linus
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 114

PostPosted: Tue Feb 21, 2006 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Και τι πάει να πει ρε παιδιά ότι πάει στην Αγγλία να μελετήσει το στέγαστρο, σιγά μη κάνει ο Πηλαδάκης και μελέτη περιβαλλοντικών όρων. Τι μαϊμουδιές είναι αυτές;
Να έχω δει 10 γηπεδα στον κόσμο και να πω κάτι σαν κι αυτό θα ήθελα να φτιάξω, στην κλίμακα όμως που μπορώ, είναι κάτι άλλο. Εξηγήστε μου δηλαδή, εγώ αν κάποτε θέλω να φτιάξω σπίτι και είμαι π.χ. δικηγόρος θα πάω στο στάδιο κατασκευής ενός άλλου σπιτιού για να δω πως φτιάχνονται τα θεμέλια και άμα μου αρέσει να πω μετά στον μηχανικό μου ότι έτσι θέλω να φτιάξει και τα δικά μου;
Μυστήρια πράγματα
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Feb 21, 2006 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

meta apo mia gyra pou ekana sta forums ths AEL,mallon prokeitai gia paraplhroforhsh apo ton topiko typo... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gullit
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Jun 2005
Posts: 128

PostPosted: Tue Feb 21, 2006 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Τι χολοσκάτε ρε παιδιά;;; Σε 10 μέρες κυκλοφορεί το επίσημο περιοδικό της ομάδας με 35σέλιδα ένθετο που θα αναφέρεται σε κάθε τι αφορά το νέο γήπεδο, απο μακέτες μέχρι εικόνες τρισδιάστατων απεικονίσεων....
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Mon Feb 27, 2006 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Χθες ο Λυράκης έδωσε στην εκπομπή του Γαλάτη κάποιες εξηγήσεις για το γήπεδο που από τη μεριά μου κρίνονται ικανοποιητικές.

Είπε ότι το σχέδιο του κλειστού γηπέδου τελούσε υπό την έγκριση της πολιτείας, δηλαδή θα έπρεπε να βάλει και η πολιτεία κάποια χρήματα για να ολοκληρωθεί.

Από τη στιγμή που η πολιτεία αρνήθηκε να συμμετάσχει οικονομικά, απορρίφθηκε το κλειστό και επιλέχθηκε η εναλλακτική λύση με την οποία θα προχωρήσουμε, γιατί όπως χαρακτηριστικά είπε: "γήπεδο θέλουμε να φτιάξουμε, όχι να μπούμε φυλακή".


apo post melous tou Larissafc.com
to parathetw giati dinetai kapoia exhghsh gia thn aporripsh ths maketas tou kleistou.tespa,kontos psalmos allhlouia pou leei kai o sofos laos,se 2 meres vgainei to neo teuxos tou periodikou ths PAE,to opoio tha rixei fws sthn 'ypothesh:ghpedo'.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Mon Feb 27, 2006 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Να δω ποιός "ήρωας" θα σκανάρει τις φωτογραφίες (35 σελίδες είναι αυτές)!!!Εγώ πάντως δεν έχω σκανερ...Άντε 2 μερούλες μείνανε!Πάντως και αυτή η πολιτεία δεν μπορούσε να δώσει καμία χρηματοδότηση για αυτό το παλάτι;;;Άρε Σουφλιά είσαι και Λαρισαίος την τρέλλα μου μέσα!Πόσο έχω ξενερώσει με αυτό το θέμα... Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Mon Feb 27, 2006 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

35 selides gia to neo ghpedo?? Shocked katse na sou pw poios tha tis skanarei...ESY! Twisted Evil Razz Laughing tosa net cafe exei h Larissa,diathetoun kai scanner! Razz Razz Laughing Laughing sthn telikh,vgale photo tis selides me to kinhto sou! Razz Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Mon Feb 27, 2006 9:06 pm    Post subject: Reply with quote

Είσαι αρρωστάκι! Laughing Δεν στο στέλνω καλύτερα στην Αγγλία;;; Laughing Όλο και κάποιος θα σκανάρει από το larissafc.com αν πάλι δεν το σκανάρει κανένας κάτι θα κάνουμε...Είναι συνατόν να μην δώσουμε ψωμί στον λαό;;;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 40, 41, 42  Next
Page 28 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr