stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ταινίες
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Thu Feb 15, 2007 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Οι Nine Inch Nails είναι το πλέον σημαντικό και επιδραστικό συγκρότημα του industrial rock, απείρως περισσότερο από κάτι καραγκιόζηδες τύπου Marilyn Manson. Το συγκεκριμένο κομμάτι τσακίζει κόκκαλα.

Παρεμπιπτόντως δεν είναι τυχαίο ότι ο Reznor είναι κάργα επηρεασμένος από Queen (έχει μάλιστα διασκευάσει το Get Down, Make Love και έχει κάνει ένα τρομερό remix στο Stone Cold Crazy).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vourligan
Full Member
Full Member


Joined: 31 Aug 2006
Posts: 285
Location: Athens - Corfu

PostPosted: Thu Feb 15, 2007 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Στο trailer ποιο κομματι τους ακουγεται? Ξερει καποιος?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Feb 16, 2007 11:06 am    Post subject: Reply with quote

Το κομμάτι λέγεται Just Like You Imagined και είναι από τον δίσκο The Fragile.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Feb 16, 2007 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_20_15/02/2007_181986

Οι «300» προ των πυλών
Στις 8 Μαρτίου οι «300» του Χόλιγουντ κάνουν παγκόσμια πρεμιέρα στην Αθήνα και το ελληνικό κοινό, όπως και οι σινεφίλ του πλανήτη περιμένουν με ενδιαφέρον να παρακολουθήσουν τη μάχη των Θερμοπύλων να απεικονίζεται στη μεγάλη οθόνη μέσα από τη σαγηνευτική ατμόσφαιρα των κόμικ του Φρανκ Μίλερ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Fri Feb 16, 2007 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

Επιτελους Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Feb 17, 2007 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

http://300themovie.warnerbros.com/

to site anavathmistike rizika ....rixte mia matia. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Feb 22, 2007 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

http://news.contra.gr/Lifestyle/Hellas/143289.html

Rocky 6 - Premiera kai stin ellada 22 fevruariou.


to elliniko site:

www.rockybalboa.gr
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 2:30 am    Post subject: Reply with quote

Έτυχε κάποιο βράδυ να παρακολουθήσω την εκπομπή "θεματική Βραδιά" της κρατικής τηλεόρασης. Το θέμα που παρουσίαζε αφορούσε στην απίστευτη δύναμη εξουσιών που συσωρεύτηκε - παγκοσμίως - στις μεγάλες εταιρίες, μετά την εμφάνιση τους στην αρχή της βιομηχανικής επανάστασης και μέχρι σήμερα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να δω παρά μόνο μερικά λεπτά από το ντοκιμαντέρ λόγω προσωπικών υποχρεώσεων. Προχθές είδα σε διαφήμιση ότι επρόκειτο να δωθεί σαν "παρελκόμενο" με την Σαββατιάτικη Ελευθεροτυπία.

Σήμερα το πρωί αγόρασα την εφημερίδα και το είδα το απόγευμα. Έίναι ένα από τα καλύτερα ντοκιμαντέρ που έχω δει. Αν κάποιος έτυχε να αγοράσει την εφημερίδα ας αφιερώσει 144 λεπτά για να πληροφορηθεί για μεγάλες αλήθειες.



Πρόκειται για ένα συγκλονιστικό ντοκιμαντέρ του καναδού σκηνοθέτη Μαρκ Αχμπαρ(Σενάριο Τζόελ Μπάκαν) με θέμα τις μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες που αγοράζουν τη νομοθεσία, παίζουν ανήθικα παιχνίδια με τους νόμους της φύσης, καταστρέφουν το περιβάλλον, εκμεταλεύονται πολέμους, καταδυναστεύουν και συντρίβουν τις ζωές εκατομυρίων ανθρώπων, με αποκλειστικό στόχο το Κ Ε Ρ Δ Ο Σ. Πλήθος παραγόντων του χώρου αλλά και των μεγάλων εταιριών μιλούν για το παθολογικό κυνήγι δύναμης που αν κάποια στιγμή δεν ελεγθεί, τότε, σύμφωνα με τον Αχμπαρ "θα πούμε αντίο στη δημοκρατία αλλά ενδεχομένως και στο πλανήτη μας που ήδη αργοπεθαίνει". Εντυπωσίασε στα διεθνή φεστιβάλ.

Ώρα να πηγαίνω για νάνι, γιατί είμαι φτιαγμένος Σαββατοβραδιάτικα !
Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Mon Feb 26, 2007 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Tο συνιστω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!!

Γνωρίζατε οτι η Αμερικανική εταιρια Bechtel εγινε κυριαρχος του ιδιωτικοποιημενου νερου στην Βολιβια πριν καποια χρονια και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ δια ροπαλου ακομα ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΡΟΧΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ που και αυτο την ΑΝΟΙΚΕ?????????

Γνωρίζατε οτι η ΦΑΝΤΑ ειναι το brand της ΚοκαΚολα ωστε να μπορεί να εχει προσβαση στη Ναζιτική Γερμανια??

Παιδια ΑΞΙΖΕΙ αυτο το ντοκιμαντερ!!!!! Θα χασετε αν δεν το δείτε!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Feb 26, 2007 3:48 pm    Post subject: Reply with quote

Αναμενόμενα και τα φετινά Όσκαρ.
Το Χόλιγουντ έκανε το χατήρι εις διπλούν στον Σκορσέζε, σε μια ταινία του που (για μένα) δεν ήταν η καλύτερή του στιγμή, η Βαβέλ δυστυχώς κατακρημνίσθηκε, και γενικώς μια βαρεμάρα στην ατμόσφαιρα.
Και σκεφτόμουν πόσο πολύ μια αδιάφορη ταινία μπορεί στο τέλος να χαντακώσει το σύνολο των συντελεστών της.
Μιλάω για τον "Κώδικα Ντα Βίντσι" που ήταν γενικώς μέτρια (σε καμμία περίπτωση κακή), αλλά με έναν Paul Bettany στο ρόλο του Σίλα, που όχι μόνο έπρεπε να προταθεί για Όσκαρ Β' ανδρικού, αλλά έπρεπε να το πάρει δια περιπάτου. Από τους δυνατότερους χαρακτήρες που έχω δει να φτιάχνονται στην οθόνη τον τελευταίο καιρό.
Επίσης, μια υποψηφιότητα της ίδιας ταινίας στη μουσική δεν θα με εξέπληττε καθόλου.
Τέλος πάντων, και του χρόνου καλύτερα.
Για την ιστορία και όσους ενδιαφέρονται για στατιστικά, το Όσκαρ καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων (Happy feet) πήγε στον George Miller, ομογενή από την Αυστραλία που το όνομά του είναι Γιώργος Μηλιώτης.
Αυτά! Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Feb 26, 2007 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

Επιτέλους ένας άνθρωπος που δεν του αρέσε το Departed, ή τουλάχιστον δεν το θεωρεί αριστούργημα. Μπράβο Υ, μαζί σου. Προσωπικά θεωρώ πολύ χαμός για το τίποτα. Αν είχα πάει με την προσδοκία να δω άλλη μια ταινία πιθανότατα και να μου άρεσε. Πηγαίνοντας να δω ένα masterpiece, είδα απλώς το αναμενόμενο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sun Mar 04, 2007 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Απλα φετος ΕΠΡΕΠΕ να το παρει ο Σκορτσεζε το Οσκαρ και το πηρε. Του αξιζε, οχι για τη συγκεκριμενη ταινια, αλλα για το συνολικο εργο του.
Η δικη μου ενσταση αφορα το οσκαρ ξενογλωσσης ταινιας, καθως το "Pan' Labyrinth" ηταν κατα τη γνωμημου πιο ατμοσφαιρκο και πιο ολοκλρωμενο σαν εργο απο το "Das Leben der anderen".
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Mar 06, 2007 5:23 am    Post subject: Reply with quote

Σήμερα είδα το "The fountain" του Darren Aronofsky (π και requiem for a dream). Πρόκειται για μια απίστευτη ταινία που εξελίσσεται ταυτόχρονα σε παρελθόν, παρόν και μέλλον. Διακρινεται από την κορυφαία εικαστική της ποιότητα και το εξίσου κορυφαίο soundtrack του Clint Mansel (με την συμβολή των Kronos Quartet και Mοguai-ακουστε οπωσδήποτε το "Death is the Road to Awe"). Χαρακτηριστικό είναι οτι για τα εφέ της ταινίας δεν χρησιμοποιήθηκαν υπολογιστές αλλά βιοχημικές αντιδράσεις κινηματογραφημένες σε μικροσκόπιο.
Πρωταγωνιστούν οι Hugh Jackman και Rachel Weisz.

Πληροφορίες
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Fountain_%28film%29






Κρίμα που στην Ελλάδα δεν προβλήθηκε.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 12:49 am    Post subject: Reply with quote

opios paei kai dei tous 300 ayti ti vdomada na mas pei gnomes... sto internet pandos i kritikes einai aristes (deite to IMDB gia paradeigma...).

Anipomono!

Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 1:00 am    Post subject: Reply with quote

Σε καμμιά βδομάδα φίλε... Εχουν ανάψει τα κομπιούτερ από τις προπωλήσεις εισητηρίων... Φαντάσου...

καλά η φάση έγινε λέει στη Σπάρτη που εκανε πρεμιέρα χτές η ταινία. Ο Χαμός...
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 1:20 am    Post subject: Reply with quote

na pou to amerikaniko hollywood den einai kai toso kako telika..... Razz Wink



asheto...to APOCALYPTO pos sas fanike?
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 10:11 pm    Post subject: Reply with quote

Τελικά φίλε Lucretius, το The Fountain βγαίνει τη επόμενη εβδομάδα στις αίθουσες. Τη Τρίτη γίνεται η avant premier, άρα λογικά την Πέμπτη θα αρχίσει να προβάλλεται στην μεγάλη οθόνη.
Back to top
View user's profile Send private message
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 4:26 am    Post subject: Reply with quote

Σήμερα κατάφερα και είδα τους 300,πολύ καλό απλά... Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GEORGE
Senior Member
Senior Member


Joined: 28 May 2004
Posts: 466
Location: GLYFADA/ATHENS

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 12:42 pm    Post subject: Reply with quote

To είδα εχθες το 300. Ειναι καταπληκτικο ανεξαρτητα απο 1για εμενα στοιχειο που θα μπορούσε να λειπει και αυτο δεν ειναι allo απο μια σκηνη διαρκειας 1 λεπτου που εδειχνε sex. Οχι οτι χαλαει την ταινια αλλα εμενα δε μου αρεσε και θεωρω οτι αν ελειπε δεν θα ελειπε απο κανενα.

Η φωτογραφια ειναι απαιχτη (ολοιδια με το εικονογραφημενο), η σκηνοθεσια στις μαχες ειναι αλλα matrix ωστε να βλέπεις όλη την λεπτομερια στην κίνηση του πολεμιστη και της φαλαγγας. Δειχνει ακριβως την νοοτροπια των Σπαρτιατών και τους παρουσιαζει οπως ακριβως ήταν, απλα ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ!

Αν κατι ξηνισει ορισμενους θεωρω οτι θα ειναι κάποιες τερατόμορφες μορφες. Κατι όμως που νομίζω οτι ο σκηνοθετής το έκανε με αλιγορική διάθεση για να δείξει το μέγεθος και την σαπιλα στο στρατό των Περσών αλλα και στο Θρησκευτικό-πολιτικο κομματι της αρχαίας Σπαρτης.

Δυο σκηνες δημιουργουν το συναισθημα του ηρωικού. Ο χαμος του πολεμιστη με τον "σιωπηλό" θρηνο που ακολουθεί και βεβαια τα τελευταια λεπτά πριν την 'ηττα" των Σπαρτιατών.

Για τον Λεονιδα τι να πω... απλα Βασιλιας-Πολεμιστης-Αντρας.

Γενικα παιδια μην την χασετε, και το πιο σημαντικό όλων.
ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΩΝ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΚΙΝ/ΦΟΥ!!!!!!!!!

Παρακάτω γράφω μια σύγκριση μεταξύ Περσων-Αμερικής και Σπαρτιατών-Ιρακ απο το yahoo movies

George W. Bush is Xerxes
-His army out numbers the enemy
-He is richer and much more powerful than his enemy
-He is willing to sacrifice significant number of his own soldiers to win
-His enemy is of no real threat to his country
-He's attacking a country 10 years after his dad tried to invade it.
-He rules a multi ethnic empire that is scientifically, economically and militarily surpassing any other country.
-His enemies are fanatical about their beliefs
-His enemies are suicidal and find pride in dieing for their cause
-He wins the battle but loses the war (check?)
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 6:49 am    Post subject: Reply with quote

aikinn wrote:
Τελικά φίλε Lucretius, το The Fountain βγαίνει τη επόμενη εβδομάδα στις αίθουσες. Τη Τρίτη γίνεται η avant premier, άρα λογικά την Πέμπτη θα αρχίσει να προβάλλεται στην μεγάλη οθόνη.


Πολύ θα χαρώ αν είναι αλήθεια, αλλά στο εξωτερικό έχει βγεί από τον Νοέμβριο! Τέτοια καθυστέρηση! Έχεις κάποιο link για την είδηση;

Edit: Το βρήκα! εδώ.
Ειλικρινά, μην το χάσετε!


Το 300 δεν μου άρεσε. Κυρίως για τα τέρατα και τις σκηνες που προστέθηκαν και δεν βρισκοταν στο κομικ του miller, αλλά και για την "απαραίτητη" love scene...
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 8:19 am    Post subject: Reply with quote

σιγά την σκηνή!!!!!! Μα δεν είναι και τόοοσο τραγική.
Μου άρεσε.
Αυτό που δε μου άρεσε ήταν η αγγλική μετάφραση για τις Θερμοπύλες... Twisted Evil Twisted Evil Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vourligan
Full Member
Full Member


Joined: 31 Aug 2006
Posts: 285
Location: Athens - Corfu

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Σιγα ρε παιδια με αυτη την σκηνη... 30 δευτερολεπτα, 5-6 πλανα κ τελος. Το ζευγαρι ηταν αγαπημενο κ ηθελαν να μας το δειξουν, μην το κανετε κ θεμα. Ωραια σκηνη (αν κ δεν την λες σκηνη αλλα μαλλον πλανο) για μενα ηταν η τελευταια του Λεωνιδα με τα τοξα. Εκεινα τα 1-2 δευτερολεπτα ηταν ολα τα λεφτα! Ωραια ταινια παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη... Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Σπανε τα ταμεια, λοιπον, οι 300 και απ'ο,τι διαβαζω στις 6 σελιδες σχολιων στο in.gr ο κοσμος ειναι ενθουσιασμενος με την ταινια (εχει ξυπνησει και το πατριωτικο).

http://www.in.gr/news/article.opinions.asp?lngEntityID=786347&lngDtrID=253&npage=1

Να παρει η ευχη, πρεπει να περιμενω μεχρι τις 23 του μηνος για να την δω εδω στην Αγγλια. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 4:49 pm    Post subject: Reply with quote

Sti Germania erxetai 4 Apriliou... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω δεί την ταινία αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι:

Οι διάφοροι "κριτικοί' κινηματογράφου όπως ο Ζουμπουλάκης και Φενέκ Μιχελίδης και οι λοιποί θάβουν την ταινία με χαρακτηρισμούς όπως "λουτρό αίματος" καννιβαλισμός, ενώ υπάρχει και μια υφέρπουσα υπόνοια ότι το έργο έχει και φασιστικά μυνήματα με τον υποτιθέμενο μιλιταρισμό των Σπαρτιατών και την εμμονη τους και την τυφλή υπακοή τους στους νόμους της πόλης τους "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι".

Όπως έχω πει δεν την έχω δει την ταινία. Απορώ όμως με τους ξινισμένους -και εδώ- "κριτικούς" της περίφημης "γενιάς του πολυτεχνείου". Όχι γιατί μου αρέσει ο μιλιταρισμός αλλά γιατί όποια ταινία δε θυμίζει Γκοντάρ, Φελίνι, Μπουνουέλ ή έστω Φασμπίντερ ή Λανς φον Τριερ, την τρώει το πυρ το εξώτερον. Θέλω να ρωτήσω: Με ποια κριτήρια την κρίνουν την ταινία; Διότι αυτοί θάβουν συστηματικά τις ταινίες που είτε κάνουν τρελά εισιτήρια, είτε τυγχάνουν μεγάλης αποδοχής.

Δύο ενδεχόμενα συμπεράσματα:

1. Είτε οι κύριοι είναι μονίμως εκτός θέματος και δεν μας ενημερώνουν σωστά εφόσον άλλα λένε και άλλα γίνονται, άρα δεν είναι καλοί στην δουλειά τους.

2. Είτε απευθύνονται όχι στο γενικό κοινό (που στην συντριπτική του πλειοψηφία θέλει να παραμυυθιαστεί για δυο ώρες - απλά) που διαβάζει τις εφημερίδες που τους πληρώνουν για να γράφουν τις κριτικές τους αλλά σε μια μικρή μειοψηφία που συμφωνεί με τις απόψεις τους, δηλαδή είτε "γράφουν" τις απόψεις της πλειοψηφίας του αναγνωστικού κοινού της εφημερίδας που τους πληρώνει(που τυγχάνει να είναι και ευρείας κυκλοφορίας) είτε κάνουν απλά το κέφι τους, οπότε πάλι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους,

3 Είτε γράφουν σε λάθος εφημερίδα διότι το στυλ που γράφουν αντιστοιχεί σε κάποιο άλλο έντυπο με πιο εξειδικευμένο κοινό και όχι σε εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας οπότε μπορούμε να υποθέσουν ότι θα έκαναν καλύτερη δουλειά αν έγραφαν κάπου αλλού και όχι εκεί που γράφουν. Και πάλι όμως δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους για το έντυπο για το οποίο γράφουν.

Η γνώμη μου: Από τα παραπάνω συνάγεται ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και δεν είναι σωστοί επαγγελματίες.

Ποια είναι η δουλειά τους; Μα, η κριτική ενημέρωση του υποψηφίου κοινού για μια ταινία και όχι ο συλλήβδην αφορισμός. Δηλαδή: Μου αρέσουν οι κόμικ/ ταινίες φαντασίας με γραφικά υπολογιστών. Αν πάω να δω πχ το Χ-Μεν ΙΙ θα μου αρέσει; Τόσο απλά. Κάθε ταινία έχει το κοινό της (ή ανά κάθε 10 χρόνια μπορεί να βγαίνει μια ταινία που να διαμορφώνει κοινό όπως πχ τα Terminator 1 ή/ και 2 τα οποία θεωρούνται ταινίες αναφορά και μάλιστα το 1 πήρε και βραβείο στο φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας του Avoriaz).

Το ερώτημα είναι: θα αρέσει μια ταινία στο κοινό που απευθύνεται; τόσο απλά. Την πικρόξινη γνώμη του ο καθένας να την αφήσει σπίτι του κύριε Ζουμπουλάκη διότι εγώ, ο οποίος έχω δει και λίγο Ζουλάφσκι και λίγο Trier, και λίγο Βαν Ακερεν αλλά μου αρέσουν τώρα οι περιπέτειες απλές ή φαντασίας, με πολλά κυνηγητά, εφφέ ή εκρήξεις, θέλω να ξέρω: Θα μου αρέσει η ταινία ή θα πάω να κάψω €7 (ή 14 αν είμαι με το "πρόσωπο") χωρίς τα pop corn στο γάμο του Καραγκιόζη; Θα μου αρέσουν τα εφέ; Θα μου αρέσει το surround? Θα με πείσει ο σκηνοθέτης για την αληθοφάνεια αυτού που θα δώ; Θα με εμβαπτίσει ο σκηνοθέτης στον κόσμο του;

Υποψιάζομαι λοιπόν ότι η ταινία "300" δίνει αυτό που υπόσχεται (it delivers που λένε). Τώρα όσοι θέλουν παραπάνω, ας πάνε να διαβάσουν Ηρόδοτο και Θουκυδίδη Laughing .

Όσον αφορά τους απίστευτους τύπους που περιέγραψα πιο πάνω θα σας πω και ένα ιστοριάκι:

Όταν βγήκε ο τελευταίος των Μοϊκανών του Μαϊκλ Μαν, ο ξινόπικρος Ζουμπουλάκης έγραψε ότι ο Μαν έβγαλε μια θεαματική αλλά άχρηστη ταινία διότι δεν αναφέρεται στη διάσταση της αποικιοκρατίας των Εγγλέζων κατακτητών της Αμερικανικής Ηπείρου (τα γνωστά κλισέ -όχι ότι δεν ήταν αλήθεια αλλά οποιοσδήποτε πήγαινε να δεί την συγκεκριμένη ταινία μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι αυτός θα ήταν ο τελευταίος λόγος για τον οποίο θα πήγαινε να τη δει).

Για αυτή τη σοβαρή κατά τον ξινό κριτικό παράλειψη η ταινία βγήκε άχρηστη και θα περιμέναμε περισσότερα αλλά στο κάτω-κάτω "τι ξέρει ο κος Μαν από κινηματογράφο" (sic)

Την επόμενη χρονιά "Ο τελευταίος των Μοϊκανών" πήρε το όσκαρ ηχοληψίας (άσχετο θα μου πείτε αλλά μη μου πείτε ότι δε μέτρησε -όσο μέτρησε- η σκηνοθεσία)

Μετά από τρία χρόνια, και μετά το "Heat" ο άσχετος από κινηματογράφο κος Mann βραβεύτηκε με το Βραβείο της Ένωσης σκηνοθετών των ΗΠΑ, δηλαδή τον ψήφισε ο Σκορτσέζε, ο Ντε Πάλμα, Ο Σπήλμπεργκ, και δε συμμαζεύεται.

Αυτά για την αντικειμενικότητα του κου Ζουμπουλάκη. Αλλά παίζει κανένα ρόλο που πέφτει τόσο έξω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ; Αρκεί που είναι "προοδευτικός", αντιαμερικανος και μάλλον της "γενιάς του πολυτεχνείου που η ανάμνηση εκείνης της νύχτας τους δημιούργησε αυτιστικά σύνδρομα και δε βγήκαν ποτέ από εκεί μέσα στη φαντασιακή τους θολούρα. Δυστυχώς, άλλοι επαγγελματίες έχουν απολυθεί για πολύ λιγότερο εξώφθαλμα λάθη.

Παιδιά, βγάλτε τους ξινισμένους πενηντάρηδες από τη ζωή σας αν θέλετε να κερδίσετε χρόνια (και κάντε κλικ στο σύνδεσμο να δείτε τι εννοώ και να καταλάβετε που ανήκει ο κος Ζουμπουλάκης).

ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΞΥΝΙΣΜΕΝΟ ΠΕΝΗΝΤΑΡΗ ΠΟΥ (μπορεί να) ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ…
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Next
Page 25 of 29

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr