stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ολυμπιακό Στάδιο - OAKA - Calatrava
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 128, 129, 130 ... 268, 269, 270  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

(Ξέχασα πρίν να γράψω το σημαντικό!!!!!)
Λοιπόν, κατάφερα να πάρω πληροφορίες από άτομο που δουλεύει στη στέγη. Αυτά που μπορώ να πω είναι τα εξής: Όντως έχουν καθυστερήσei να ξεκινήσουν την ολίσθηση γιατί είχαν πρβλήματα στατικότητας, προβλήματα στις συγκολλήσεις ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων (δεν ξέρω από αυτά και δεν πολυκατάλαβα). ΕΛΠΙΖΟΥΝ (ελπίζουν ξαναλέω), να ξεκινήσουν την ολίσθηση του δυτικού τόξου από ΔΕΥΤΕΡΑ 10 Μαϊού. Όμως έχουν προχωρήσει αρκετά στο πέρασμα των καλωδίων μέσα από τα τόξα που ήταν προγραμματισμένο να γίνει μετά την ολίσθηση ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ τόξων, καθώς επίσης έχουν ξεκινήσει (κάτι που φαίνεται) την τοποθέτηση των ''τζαμιών'' (έχω κολλήσει και δεν θυμάμαι τι υλικό είναι αυτά τα διάφανα που βάζουν πάνω, σίγουρα όχι τζαμι, αλλά καταλάβατε τι εννοώ...).Επίσης, καθυσερούν λίγο ακόμη, επειδή θέλουν να μετακινήσουν και το ανατολικό τόξο όσο το συντομότερο, για να μην είναι ''μόνο'' του του δεξί στη σωστή θέση (καθώς αν είναι μόνο του θα γίνονται πιο αργά οι εργασίες πάνω του για λόγους ασφαλείας).
Επίσης από ότι μου είπε, το στάδιο θα παραδοθεί στο πρώτο 15ήμερο του Ιουλίου (αντί 30 Ιουνίου που ήταν αρχικά να παραδοθεί). Επίσης, μου είπε ότι για να γκρεμίσουν την στέγη τώρα, θέλει πιο πολύ δουλειά (δουλεία μου έιπε, όχι χρόνο) από ότι να το ολοκληρώσουν το έργο. Πάντως, όλοι ελπίζουν να πάνε όλα καλά με την ολίσθηση του πρώτου τόξου, και μετά όπως μου είπε: ''η ολίσθηση του ανατολικού τόξου θα ολοκληρωθεί το αργότερο μια βδομάδα-10 μέρες maximum''.....
Αυτά μπορώ να σας πω....
(μου έιπε και κάτι λίγα για την τελετή έναρξης, αλλα ορκίστηκα να μην το πω πουθενά)

ΠΡΟΣ IOANNIS31: θα το εκτιμουσα πολυ αν μου έστελνες ένα private message, για να μου πεις αν αυτά που γράφω είναι σωστά.Επειδή καταλαβαίνω ότι δεν μπορεις να πεις λεπτομέρειες, θα ηθέλα να μου πεις αν είναι σωστά, χωρίς να αναφέρεις τα σωστά στοιχεία (αν κάποια δεν ισχύουν). Ο λόγος που στο ζητάω αυτό είναι επειδή αυτός που μου έδωσε αυτές τι πληροφορίες δεν είναι φίλος ή συγγενής, αλλά έχουμε τυπικές σχέσεις. (είναι ο κουμπάρος του ξαδέλφου μου).Αν μπορέσεις και βρεις χρόνο, θα με υποχρέωνες. Βέβαια, μπορείς να τα πείς και public! Wink


Last edited by palaenium on Wed May 05, 2004 9:44 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
nivam
Junior Member
Junior Member


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 182
Location: Galatsi /Athens

PostPosted: Wed May 05, 2004 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

Μολις γυρισα απο ΟΑΚΑ. Οπως ειπε ο apari o αερας ειναι πολυ δυνατος. Στα τοξα δεν δουλευε κανεις, μονο καποιοι στη κορυφή των δύο κεντρικών πυλώνων του δυτικού τοξου.

Το υποστηρικτικο τόξο εχει αφαιρεθεί, μενουν οι πυλώνες.

Ξερεις κανεις τι ειναι τελικα αυτό?
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21749/255210
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21749/255211
Ολες εδω
http://briefcase.pathfinder.gr/contents/nivam/21749

Καλο βράδυ! Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Logi
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 181
Location: NRW Germany

PostPosted: Wed May 05, 2004 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Se palaiotera post eixe eipothei oti xtizete ena Village center stin perioxi...

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/nivam/21749/255210
Back to top
View user's profile Send private message
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Τα είχαμε όλα, τώρα έχουμε και τον αέρα!!!! Τι γκαντεμιά!!! Δεν πειράζει όμως, γιατί όπως έιχε πεί και ο αείμνηστος Γκιωνάκης στον Χατζηνικολάου: ο Θεός είναι Έλληνας!!!!! Cool Very Happy Wink Very Happy Exclamation
Μπράβο nivam για τις νέες φωτογραφίες!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!! Exclamation Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Wed May 05, 2004 8:39 pm    Post subject: Reply with quote



αμα λές για το κτίριο που χτίζετε, γωνία Νερατζιώτισσας και Αττικής οδού!!! τότε είναι το εμπρικό κέντρο ΗΛΙΔΑ!!!! του LAMDA DEVELOPMENT group!!!

http://www.lamdaolympiavillage.gr
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Πέρασα σήμερα από το ΟΑΚΑ και όντως πέφτει πολύ δουλειά.Ειδικά αυτοί εκεί στην οροφή του ολ. σταδίου πρέπει να δίνουν τα ρέστα τους.

Παρεμπίπτοντος έχει κανένα παιδί εδώ μέσα ford mondeo άσπρο;
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά δεν κάνουμε και καμμιά λιτανεία εδώ πέρα καλού κακού; Πολύς αέρας έπεσε τώρα τελευταία αρχές Μαίου, τί στην ευχή, μάγια μας κάνανε;
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδια συγνώμη για την καθυστέρηση αλλα είχα σοβαρο προβλημα με το internet μου.
Ορίστε οι φωτο
http://briefcase.pathfinder.gr/contents/apari4/21744
Enjoy

Υ.Γ.
Ψαξτε σε λίγο και σε άλλο topic για φωτο γιατι σας έχω μια έκπληξη.
Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ξέρει κανείς πόσες μέρες χρειάζονται για να αφαιρεθούν οι 2 υποστηρηκτικοί πύργοι???
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Logi
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 181
Location: NRW Germany

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

1 mera arkei.. isos kai ligotero
Back to top
View user's profile Send private message
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Άρα αν δεν βρέχει αύριο και μεθάυριο, το σάββατο μεσημέρι, κυριακή πρωί θα ξεκινήσει η ολίσθηση!!!!! Laughing ΜΑΚΑΡΙ!!!! Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Και μερικες φωτο απο ανατολικη είσοδο , αγορα κτλ.
http://briefcase.pathfinder.gr/contents/apari3/21750
Back to top
View user's profile Send private message
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:11 pm    Post subject: Reply with quote

Από ότι βλέπω στις φωτο του apari (πολύ καλές!!!! ΜΠΡΑΒΟ!), έχουν βαψει το πίσω μέρος των κερκίδων, αλλά όχι από κάτω από τις κερκίδες...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
simonUK
Guest





PostPosted: Wed May 05, 2004 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

pantos paidia afti apokliete na einai i teliki kalipisi tou podilatodromiou!!!!!!!!!! einai theostrava valmena kai apesia!!!!!!!!!!!!
Back to top
m0urg0s
New Member
New Member


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 50
Location: liverpool - aigio

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ama meinei etsi opos deixnei tora to podilatodromio (pragma pou den pisteuo) tha einai poli giftia.
Back to top
View user's profile Send private message
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 11:12 pm    Post subject: Reply with quote

Ξέρει κανείς τι εργασίες κάνουν το βράδυ; σε ένα παλιό thread έλεγε ότι οι γυναίκες στο ιασώ γκρίνιαζαν επειδή ακουγόντουσαν σφυριά ή κάτι τέτοιο. Εμένα πάντως μου φαίνεται λογικό να βάφουν (π.χ. το σταδιο, εκεί που είναι ήδη βαμένο), η να ασχολούνται με δενδροφυτεύσεις ή με πεζοδρομια, γενικά με διαμόρφωση. Χλωμό το βλέπω να ασχολούνται με βαριές κατασκευές (π.χ. την αγορά)
Θα ήταν ενδιαφέρον να βρούμε φώτο από βραδινές εργασίες!!!! (δυσκολο το βλέπω)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed May 05, 2004 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Μετά το σημερινό συμβάν στην Καλλιθέα, θα σφίξει ακόμα περισσότερο η ασφάλεια στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις, και έτσι πρέπει να γίνει εδώ που τα λέμε. Ήδη είναι ορατή στο ΟΑΚΑ, αν και σχετικά ανεκτική, οπότε ας μην προκαλέσουμε κι άλλο την τύχη μας με νυχτερινές εξορμήσεις για φωτογραφίες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
palaenium
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 69

PostPosted: Wed May 05, 2004 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο: αντί να βγάλουμε φωτογραφίες, κάποιος που μένει κοντά, ή περνάει το βράδυ από εκεί, να δεί (αν μπορεί) τι εργασίες κάνουν, και να μας το μεταφέρει......
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Wed May 05, 2004 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Για αυτό που λες Υ θα αναφέρω ενα συμβαν που μου συνέβει σήμερα κατα την εξόρμιση μου.
Ενω εβγαλα άνετα φωτο στα γραφεία του Αθήνα 2004 που ήταν τίγκα στους Αστυνομικούς , αφου έβγαλα σε ΟΑΚΑ με τόσους σεκιουριτάδες , και αφου έβγαλα και στο γούδί που δεν υπήρχαν φρουροι παρα μόνο οι εργάτες , πήγα στο χωριο τύπου που είναι και μέσα στην Πολυτεχνειούπολη που είναι και άσυλο.
Εκεί με το που σταμάτησα στο δρομο έξω απο την εγκατάσταση και έβγαλα την ψηφιακή μου την έπεσε ένας κακάσχημος και εντλώς αγράμματος φρουρός , ο οποίος με αγενέστατο τρόπο μου ειπε: " Τι κανεις εκεί ΡΕ".
Όπως σου είχα πει και στο ΟΑΚΑ... , δεν έμεινα άπραγος και άρχησα να του τι λέω και εγώ στη φάση :"Δεν κατάλαβα ,στο δρόμο είμαι απαγορεύεται?" και "τι πρόβλημα έχεις" και "μιλα καλά" και τέτοια. Αυτός προσπάθησε να με εκφοβίσει με ερωτήσεις του τύπου "που μένεις , για ποιον δουλεύεις ,πως σε λένε " "φεραι ταυτότητα" και τέτοια.
Επειδή λοιπόν η κατάσταση αρχιζε να με κουράζει του πετάω το θεϊκό :"Συνεργάζομαι με τον Αθήνα 2004 , και αμα θες να μάθεις εκεί πάω τώρα" , που ήταν η μισή αλήθεια αφού εκει πήγαινα. Very Happy
Έπρεπε να τον δείτε πόσες φορές μου ζήτησε συγνώμη , οτι δεν ήξερε , οτι αυτή είναι η δουλειά του κτλ , ενώ στο τέλος μου πρόσφερε και τσιγάρο.
Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν πέρασε απο το μυαλό του να μου ζητήσει το παραμικρό έγγραφο.
Twisted Evil
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ.
Συγνώμη για το άσχετο του topic αλλα μιας και το ανέφαιρες.
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Thu May 06, 2004 12:06 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Ειδα τις φωτογραφιες του Αpari και αναθαρρυσσα Wink
Λοιπον οι εργασιες προχωρανε τρομερα γρηγορα και ολα δειχνουν κατα την ταπεινη αποψη μου οτι θα πανε καλα και το εργο θα παραδοθει κανονικοτατα...
Οντως φαινεται να κερδιζεται ο χρονος που εχει χαθει με την αναβολη της ολισθησης, κανωντας ηλεκτρολογικες εργασιες και τοποθετωντας τα λεγομενα πολυκαρβωνικα...
Ωστοσο εχω να κανω 2 ερωτησεις
1)Αραγε οι μηχανικοι ειναι 100% σιγουροι οτι το βαρος που προστιθεται με την τοποθετηση των πλεξιγκλας ΔΕΝ θα επηρεασει καθολου την ολισθηση??
2)Ειμαστε σιγουροι οτι οι τεχνικες και αλλες μελετες που εχουν γινει για την ασφαλεια της στεγης ειναι 100% σωστες και τεκμηριωμενες ωστε να μην υπαρξει ποτε καποιο δυστυχημα ?(χτυπα ξυλο!!!)
Δεν ξερω γιατι αλλα τα συρματα που συγκρατουν τα ψαροκοκκαλα , η καμπυλοτητα του εργου και το μεγαλο βαρος της στεγης με ανησυχουν
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dANIEL2004
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 151
Location: Athens

PostPosted: Thu May 06, 2004 12:16 am    Post subject: Reply with quote

O Calatrava εχει σχεδιασει και καποιες στασεις λεωφορειων,για να τοποθητηθουν εξω απτο συγκροτημα του ΟΑΚΑ.Υπαρχει καποια μακετα να τις δουμε?? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
ZORBAS
Full Member
Full Member


Joined: 16 Apr 2004
Posts: 364
Location: London

PostPosted: Thu May 06, 2004 12:19 am    Post subject: Reply with quote

Φίλε Nikolas, εκτος αν περάσει από δω κανένας μηχανικός του Καλατράβα και 100 posts να μπούνε δεν θα βρείς απάντηση. Το μονο που μπορώ να σου πω είναι ότι τα σχέδια θα είναι 110% εξακριβωμένa λόγο tou "margin of error" που προϋποθέτουν όλες οι τεχνικές μελέτες (Πάνω-κάτω Exclamation ) ...Και ότι καμια κατασκευή δεν είναι 100% μέχρι να τελειώσει. "Τα συμπεράσματα δικά σας" όπως είπε κι' ο Αpari Wink
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Thu May 06, 2004 12:30 am    Post subject: Reply with quote

Βλέπω οτι μερικοί δεν το έχεται πάρει χαμπάρι στο άλλο topic γιαυτό πάρτε φώτο απο ένα άλλο έργο του Calatrava
http://briefcase.pathfinder.gr/contents/apari3/21742
Back to top
View user's profile Send private message
dANIEL2004
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 151
Location: Athens

PostPosted: Thu May 06, 2004 12:49 am    Post subject: Reply with quote

Θα χαρω πολυ παντως να μαζευτουμε να παμε οταν τα εργα τελειωσουν να δουμε το συγκροτημα τελειωμενο απο κοντα...Δεν βλεπω την ωρα να παω να κανω την εθελοντικη μου εκπαιδευση!! Very Happy Very Happy
Παντως δε νομιζω να επηρεαζουν τη μετακινηση τα πολυκαρβονικα που ηδη τοποθετηθηκαν...Δεν ειναι δυνατον να κανει εκει ο καθενας οτι του κατεβει.Τα παντα εχουν μελετηθει διεξοδικα ,η παραμικρη κινηση πολυ πριν ερθει και το πρωτο κομματι του τοξου..Ας κανουμε ολοι τη δεουσα υπομονη,για να κρινουμε το εργο αυτο εκ του αποτελεσματος!!
____________________________-

.......καποιο καλοκαιρι στηςΠελλας τα σκαμματα ναυαγος..
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu May 06, 2004 12:59 am    Post subject: Reply with quote

από υπομονή μην ανησυχείς φίλε μου, απ΄ότι βλέπεις, γαιδουρινή την έχουμε.... Shocked
παιδιά, το έργο είναι μονόδρομος...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 128, 129, 130 ... 268, 269, 270  Next
Page 129 of 270

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr