stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ολυμπιακό Στάδιο - OAKA - Calatrava
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 106, 107, 108 ... 268, 269, 270  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:24 pm    Post subject: Reply with quote

savroulis wrote:
εκτός και αν ο βωμός και τα μάτριξ είναι μία κατασκευή?? Question


Σιγά ρε παιδιά μη παρει φωτιά και το μάτριξ. Θα έχουμε φλόγα με επώνυμο "Panasonic". Laughing
Χωρίς παρεξήγηση, μπορεί και εγώ όπως όλοι μας να είμαστε κ@*&^μένοι με τις ειδήσεις που έρχονται από τα έργα, αλλά άρχισα σιγά σιγά να πιστεύω,ότι θα ήταν καλύτερα αν με κάποιο τρόπο (δε ξέρω πως), να ξημέρωνε αύριο 13/8, και να ξεραμε μόνο, ό,τι ξέρουμε και τώρα. Προβλέπω μέχρι τότε να έχουμε μάθει και τα ονόματα των εθελοντών που θα χορεύουν! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Ορίστε και οι υπόλοιπες φωτο
http://briefcase.pathfinder.gr/contents/apari2/21338

Προσέξτε λίγο την παρακάτω φωτο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/apari2/21338/250915/0/DSC00333.JPG

Εχει αρχήσει να μπαίνει η δευτερη στρώση της σκεπής η οποία είναι ...απλη λαμαρίνα. Ελπίζω να μην είναι η τελική.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

Αν το stadia.gr ήταν ηθοποιός, θα ήταν σίγουρα ο Ρόμπερτ ντε Νίρο. Θα έφτυνε στα ίσα τις υπόλοιπες ιστοσελίδες, λέγοντάς τους "are you talking to me?" Laughing Cool
Οπότε τι να κάνουμε αγαπητέ Mozart, δεν φταίμε εμείς που είμαστε λαγωνικά! Φυσικά και θα ξέρουμε μέχρι και τα ονόματα των χορευτών της τελετής, όταν έρθει η ώρα! Αν ήθελαν μυστικότητα, ας πρόσεχαν να μην τα βάλουν μαζί μας! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Olympiakaras wrote:
Αληθευει η φημη οτι ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ ΟΡΙΣΤΙΚΑ STOP


Παιδιά αυτόν τον τύπο να τον banάρετε. Δέν μπορεί να βγαίνει ο κάθε ψυχάκιας, να πετάει αρβύλες, έτσι χωρίς πηγές, χωρίς τίποτα, και μετά να μας λέει να τον πιστέψουμε είτε το θέλουμε είτε όχι. Όλοι μέχρι στιγμής εδώ μέσα εκφράζονται με πηγές ή με επιφύλαξη. Δεν βλέπω γιατί να το χαλάσουμε τώρα. Και εμείς που είμαστε στο εξωτερικό δεν χρωστάμε τίποτα να πηγαίνει η ψυχή μας στην κούλουρη. Στην πυρρά ο Ολυμπιακάρας!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά ειλικρινά δεν σας προλαβαίνω. Μέχρι να φύγω από το γραφείο και να γυρίσω στο σπίτι έχουν προστεθεί 2 σελίδες στο topic. Έλεος δηλαδή Laughing Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
stelios paok hellas
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Mar 2004
Posts: 104

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:44 pm    Post subject: Reply with quote

STEGRASTO ORISTIKA NAI NAI NAI OLE OLE OLE THA TON VGALO TIN GLOSSA TON OLIMPIAKARA.

EMIES I ELLINES KAI ITALI THA TA DOSOUME OLA MERA NIXTA NA GINI AFTO TO ENTIPOUSIAKO ERGO EDO POU IMASTE THEN IPARXI PISO STOP STOP OK ELLAS OLE OLE ELLADARA MAS
Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="stelios paok hellas"]STEGRASTO ORISTIKA NAI NAI NAI OLE OLE OLE THA TON VGALO TIN GLOSSA TON OLIMPIAKARA.

Laughing Στελλάρα paok ellas είσαι μεγάλο αλάνι. Ραντεβού στο νοτιοδυτικό πέδιλο στις 13/8 στις 7 το απόγευμα να του την βγάλουμε μαζί τη γλώσσα. Και έτσι τρελλαμένοι που θά μαστε με τα έργα που θα ναι έτοιμα, θα σκαρφαλώσουμε στο αδράχτι όπως σκαρφαλώνουν στα κάγκελλα στην Τούμπα όταν βάζει γκόλ ο ΠΑΟΚ. CALATRAVAAAAAAAAAAAAAAARA OLE OLE OLE OLE YEAHHHH ZITO TO OLYMPIAKO TO STADIOOOOOOO MOYYEAHHHH POSO POLY TO AGAPAPOOOOOOOOOO

Ωπ! παρασύρθηκα μου φαίνεται, Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά μην το κουράζουμε...το στέγαστρο δεν γυρνάει πίσω. Θα γίνει πάση θυσία.
Προσπαθώντας να μεταφέρω κάποια συναισθήματα σε όσους δεν εχουν πάει τελευταία κατα ΟΑΚΑ , θα πώ οτι ειναι ΜΑΓΙΚΗ η όλη εικόνα της κατασκευής. Κάθεσαι και χαζεύεις και δεν μπορείς να ξεκολήσεις. Very Happy
Απίστευτος ο ρυθμός των εργασιών. Φορτηγά να πηγαίνουν πάνω κάτω ασταμάτητα. Ξεχωριστή νότα δίνουν οι Ιταλοί εργάτες με τις χαρακτιριστηκές τους "Ιταλικές" φυσιογνωμίες , ειδικά σε ένα διάλογο στα ιταλικά που έτυχε να ακούσω μεταξυ κάποιων στο έδαφος και κάποιων άλλων απάνω στο πέδιλο. Πολύ ήταν και οι περαστικοί που σταματούσαν για να χαζέψουν , μεταξύ των οποίων πέτυχα και ένα Ιταλό (με το κλασικο piaggio βεσπακι του) Laughing , ο οποίος απο ότι μου είπε δουλεύει εκει κοντα και καθε μέρα τελειώνοντας τη δουλεια περνάει και παρακολουθεί την πρόοδο του έργου.
Συμπέρασμα: Το σκέπαστρο προκαλεί δέος τόσο με τη συλυψη και το μέγεθος του όσο και με τον τρόπο κατασκευής του. Για εμένα ειναι κατι για το οποίο θα είμαστε υπερυφανοι για πολλά χρόνια. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 11:03 pm    Post subject: Reply with quote

Υ, φυσικά και διψάω και εγώ για νέα. Απλά αναρωτήθηκα προς στιγμή αν θα ήταν καλύτερα, η μάλλον, αν θα περνούσα καλύτερα βλέποντας τους αγώνες το καλοκαίρι, χωρίς να ξέρω κάποια πράγματα. Εντάξει. Μου πέρασε. Στείλε τώρα και άλλες φώτο!!!! Laughing (για να μάθεις).
Αυτή η αγωνία μου θεωρώ ότι σίγουρα θα με ακολουθεί και στις επόμενες ολυμπιάδες και θ απάψω να τις ευχαριστιέμαι όπως παλιαότερα από το άγχος μου. Ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για τον administrator του ....www.stadia.ch (του Πεκίνου Laughing :lol). Σίγουρα θα υπάρχει. Wink
Θα γράφω στο "for English speakers". όσο για τους εθελοντές, αρχίζω εγώ να απαριθμώ τα ονόματα. Ξέρω μια Αντωνία. Laughing Laughing Cool Μένουν άλλοι 7999!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
stelios paok hellas
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Mar 2004
Posts: 104

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

filakia maiden filakia apari pou iste me tin dikia mou gnomi sta erga ante pantevou ton avgousto sto agapimeno mas oaka

ta leme avrio kali nixta apo tin germania.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

Mozart, προσωπικά δεν θα ήθελα να ξέρω πράγματα για την τελετή. Όλα τα υπόλοιπα είναι καταδιακσμένα να πέσουν στην αντίληψή μας! Razz
Τις φωτογραφίες ξέχνα τις, βαριέμαι. Razz

Όσο για τη ματαίωση της ολίσθησης, απορώ που επιχειρηματολογούμε κιόλας! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Μόνο όποιος έχει δει από κοντά το στέγαστρο καταλαβαίνει για τι πράγμα μιλάμε.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 12:21 am    Post subject: Reply with quote

Η ανανέωση της σελίδας του ΟΑΚΑ θα πάει πίσω λίγες ημέρες. Κρίθηκε καλύτερο να περιμένουμε λίγο για να προλάβουμε και την ολίσθηση.

Για αποζημίωση, πάρτε τις δύο παρακάτω χθεσινές φωτογραφίες (είναι από τον πυλώνα όπου θα στηριχθεί προσωρινά το ακραίο νότιο συνδετήριο μπράτσο του δυτικού τόξου, προς την Σπύρου Λούη).



Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 12:33 am    Post subject: Reply with quote

Re paidia...milame gia 4 wres.....TESSERIS WRES...pou eleipsa...ti exete pathei re ???
Ecstasis sas taizei o Admin ki o Y ??? Laughing Laughing

Sxetika me ti photo tou podilatodromiou pou einai stin proigoumeni selida...
To olo ergo tha xasei anepanorthwta an kalyfthei i raxokokkalia tou skepastrou Crying or Very sad
O,ti ki an valoun apo panw (lamarina, aspro yliko...otidipote) tha apoferei pistevw ena poly metrio apotelesma
(panta se sygkrisi me to pws tha itan an fainontan ligo pio "gymno")

Mipws rwtisate vre Ypsilon gia to ti mellei genesthai ???
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 12:52 am    Post subject: Reply with quote

Arrow DonAlex
Φιλε μου απο ότι είδα , και δυστυχως δεν φαίνεται στις φώτο , η "ραχοκοκαλια" δεν έχει καλυφθεί ακόμα με τίποτα. Πιστεύω οτι εκεί θα μπεί τζάμι. Αλλά και πάλι είναι πολύ μικρή επιφάνεια σε σχέση με το σύνολο , άσε που θα φαίνεται μόνο απο το εσωτερικό του ποδηλατοδρομίου και όχι απέξω. Και εγώ πιστεύω οτι χάνει πολύ έτσι αλλα δυστυχός άλλοι αποφασίζουν. Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 12:54 am    Post subject: Reply with quote

άντε να το κουνήσουνε!!!!!!!! θα αρχίσει να σκουριάζει!!!!!! Cool


ανυπομονω να δώ Shocked τη δυτική πλευρά του σταδίου, καλυμένη με το πανέμορφο στέγαστρο! και με τη σειρα του το ανατολικό!!!!!


Αντε να τελειώνουμε!!!!!

οσο για το δύο σε ένα! βωμός- μάτριξ! απλά τα μάτριξ είναι κρεμασμένα στις βάσεις του βωμού! αλλά απο το βορεινό δεν βγάζει νόημα διότι είναι πολύ έξω!!! αρα εκεί βωμός αδράχτη! στην νότια πλευρά είναι το ερώτημα, διότι δεν έχουμε δεί τις βάσεις!!!! Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
GIANNHS
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 99
Location: athens

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 1:59 am    Post subject: Reply with quote

...ξυπνησα υδρωμενος......τι εφιαλτης ηταν αυτος.....ειδα το οακα με τα σιχαμερα γαλαζο κιτρινο σκατι καθισματα του παγκρητιου και του καυτατζογλειου.......Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Go Europe
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 208
Location: London, UK

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 2:02 am    Post subject: Reply with quote

Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
anathema
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Mar 2004
Posts: 73

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 2:19 am    Post subject: Reply with quote

Parte tis 2 kalyteres photo pou yposxe8hka x8es
Cool

Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 2:22 am    Post subject: Reply with quote

autos tha einai kai o kanonikos fwtismos tou stegastrou? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 2:54 am    Post subject: Reply with quote

Μπορεί να μου πεί κάποιος που στο καλό λαμβάνουν χώρα αυτές οι ηλεκτροσυγκολήσεις Question



Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 2:58 am    Post subject: Reply with quote

ael wrote:
autos tha einai kai o kanonikos fwtismos tou stegastrou? Rolling Eyes


Φίλε ael ο φωτισμός που βλέπεις πρέπει να είναι μέρος του μόνιμου φωτισμού που χρησιμεύει στην ανάδειξη της στέγης ως κατασκευαστικό μνημείο-αξιοθέατο. Αυτό σε ό,τι αφορά τα φώτα του πάνω τόξου. Τα φώτα του κάτω τόξου και των ψαροκόκκαλων πρέπει να είναι του εργοτάξιου. Τώρα στα κανονικά φώτα της στέγης , οι εξέδρες θα φωτίζονται απο το <<άναμμα>> των πολυκαρβονικών, και ο αγωνιστικός χώρος τόσο απο το φως των πολυκαρβονικών όσο και απο προβολείς στερεωμένους στο εσωτερικό χείλος της στέγης. Θα πρόκειται για φαντασμαγορία. Κατάλαβες τώρα γιατί έχουμε όλοι αρρωστήσει εδώ μέσα? Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
GIANNHS
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 99
Location: athens

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 2:58 am    Post subject: Reply with quote

μεσα στο τοξο
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 3:06 am    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Οι ίδιες δοκοί που υπάρχουν για τον βωμό στο βόρειο μάτριξ, υπάρχουν και στο νότιο. Ανέβαζαν μια με γερανό, και τολμώ να πω ότι από κοντά δεν φαίνεται καθόλου ωραία. Κάτι άλλο παίζεται...
Περισσότερα σε λίγο από τον apari που θα δώσει και φωτογραφίες, κι εγώ θα δώσω τις δικές μου μαζί με κάποιες άλλες λεπτομέρειες το βραδάκι.


Ακούστε ένα ευφάνταστο σενάριο. Άς υποθέσουμε ότι αυτές οι δοκοί αποτελούν βραχίονες των matrix και τα matrix έχουν κάποιου είδους μεντεσέδες στη βάση τους. Τότε θα έχουν την δυνατότητα να φέρουν από κατακόρυφη θέση τα matrix => | σε πλάγια => / και μετά σε οριζόντια => _ . Με αυτό το τρόπο τα matrix ξαπλώνουν έξω από το στάδιο και ο χώρος που ελευθερώνεται στον εναέριο χώρο απο πάνω τους τον εκμεταλεύεται το "μαρτζαφλάρι" που περιμένει έξω από το στάδιο για να εισέλθει μέσα στο στάδιο και από εκεί ..... ε δεν είμαι και ο Φώσκολος.
Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 3:16 am    Post subject: Reply with quote

[Με αυτό το τρόπο τα matrix ξαπλώνουν έξω από το στάδιο και ο χώρος που ελευθερώνεται στον εναέριο χώρο απο πάνω τους τον εκμεταλεύεται το "μαρτζαφλάρι" που περιμένει έξω από το στάδιο για να εισέλθει μέσα στο στάδιο και από εκεί ..... ε δεν είμαι και ο Φώσκολος.[/quote]

Καλή σκέψη. Ξεχνάς όμως τα ενωτικά της στέγης... Εκτός και αν έχουν σχεδιαστεί ώστε να ανοίξουν και αυτά Idea Οπότε απο Φώσκολος γίνεσαι Spielberg Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 3:28 am    Post subject: Reply with quote

Σε σχέση με τη φώτο που πόσταρε ο Λοσάντα μέσα απο το τόξο, μαντεύουμε πως τα λούκια που διασχιζουν το εσωτερικό θα φιλοξενήσουν τους κότσους των καλωδίων που θα τροφοδοτούν τους προβολείς και τις λάμπες των πολυκαρβονικών. Και ότι άλλο βάλει το ποιητή (Calatrava - Romero) πάνω στη στέγη που θα τραβάει ρεύμα (μεγάφωνα, μικρά γερανάκια, κλπ). Πλάκα θάχει να τοποθετηθούν συσκευές τεχνητής βροχής για την τελετή έναρξης, συσκευές που πετάνε σπίθες, ή χαρτάκια σαν αυτά που εκτοξεύονται στους τελικούς Champion League! Ευχαριστώ για την κατανόηση, αύριο έχω ραντεβού με ψυχίατρο Shocked .
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 106, 107, 108 ... 268, 269, 270  Next
Page 107 of 270

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr