stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 101, 102, 103 ... 420, 421, 422  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

@ chr.04: Τι να πω... να μη σου ξανατύχει! Όσο για αυτοκίνητο της Εγνατίας, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι το τμήμα λειτουργίας της εταιρείας διαθέτει αντίστοιχο στόλο με π.χ. την Αττική ή την Ολυμπία Οδό (άλλη περίπτωση οι ιδιώτες παραχωρησιούχοι βέβαια).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Μετα το ατυχημα του φιλου chr.04(ευτυχως μας δηλωνει καλα ,μονο με ενα τραυματισμο στο χερι), το δυστυχημα με το παιδι ,την εισοδο των αρκουδων, την ελλειψη parking, την ελλειψη ΣΕΑ κ.τ.λ. μηπως πρεπει να τοποθετηθουν ταμπελλες στις εισοδους του αυτοκινητοδρομου "Διερχεσθε με δικη σας ευθυνη"?
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος (ας το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος από τους "εγνατιάκηδες") υπάρχουν αυτοκίνητα της "Εγνατία Οδός ΑΕ" που κυκλοφορούν στον αυτοκινητόδρομο για την επιτήρηση της λειτουργίας του.

@ φίλε chr04 περαστικά!!!
Back to top
View user's profile Send private message
einsiedeln
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Oct 2008
Posts: 86
Location: Athens

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 9:29 pm    Post subject: περαστικά! Reply with quote

περαστικά κι από μένα φίλε chr.04!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jollyroger
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Aug 2008
Posts: 84
Location: Athens-Lakonia

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 11:32 pm    Post subject: Reply with quote

Stavros86 wrote:
@ vas8
Εδώ η παράκαμψη Σπάρτης δεν έχει χαρακτηριστικά Οδού Ταχείας Κυκλοφορίας.
Πραγματικά γελοίες καταστάσεις. Κατασκευάζουν ένα δρόμο ακριβώς όπως ο υπάρχον (κατηγορία Β2 των ΟΜΟΕ-Δ με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση πλάτους 3,75 μέτρα και διαγράμμιση 0,25 μέτρα και ασφαλτοστρωμένα ερείσματα 0,50 μέτρα) με κλειστές στροφές.
Απαράδεκτα πράγματα δηλαδή.
Είχα την ελπίδα πως θα πλήρη προϋποθέσεις Οδού Ταχείας Κυκλοφορίας, όπως ακριβώς και η παράκαμψη Σελλασίας-Βουτιάνων, αλλά έμεινα με την ελπίδα. Sad


Γιαυτό η Λακωνία είχε την δεύτερη μεγαλύτερη αποχή απο τις ευρωεκλογές! 47%! Ενας απο αυτούς ήμουν και εγώ. Είναι ο μόνος τρόπος να ξυπνήσουν όλοι, κυβέρνηση,νομάρχες και περιφεριάρχες.
Αει σιχτιρ πιά!
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 11:55 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Μετα το ατυχημα του φιλου chr.04(ευτυχως μας δηλωνει καλα ,μονο με ενα τραυματισμο στο χερι), το δυστυχημα με το παιδι ,την εισοδο των αρκουδων, την ελλειψη parking, την ελλειψη ΣΕΑ κ.τ.λ. μηπως πρεπει να τοποθετηθουν ταμπελλες στις εισοδους του αυτοκινητοδρομου "Διερχεσθε με δικη σας ευθυνη"?


αυτο σημαινει δημοσιο εργο παιδια.. Rolling Eyes
ενω οι ιδιωτες παραχωρησιουχοι εχουν αυτοκινητα που σου αλλαζουν μεχρι και λαστιχο...
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 12:23 am    Post subject: Reply with quote

Κόψε φίλε.
Δε φτάνει που είναι τσάμπα μιλάμε κιόλας.
Σ'αρέσει τελικά να στα παίρνουν χωρίς να έχει γίνει ούτε χιλιόμετρο (βλ. Ολυμπία Οδός)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 12:41 am    Post subject: Reply with quote

Φιλε PAVEL_13 δεν πρεπει να επικρατει μονο ενθουσιασμος για το κατασκευαστικο "θαυμα" . Βλεπουμε οτι χωρις υποστηριξη και υπηρεσιες στον αυτοκινητοδρομο η ζωη μας μπορει να βρεθει σε κινδυνο ακομα και στην περιπτωση που δεν εχουμε εμπλακει σε τροχαιο. Αλλωστε στην τζαμπα Εγνατια ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Ναι Agg3los ,συμφωνω απολυτα μαζι σου λεγοντας οτι στην Αθηνων-Λαμιας ο δρομος οχι απλα συντηρειται ,αλλα ανασκαπτεται για να παραδοθει εντελως καινουργιος(οδοστρωμα με ολοκαινουργιο ασφαλτοταπητα,ξηλωμα μπαριερων στο Σχηματαρι και τοποθετηση jersey, ευθεια Θηβας ξηλωμα του κατεστραμμενου οδοστρωματος με τοποθετηση jersey και Υλικη ,βελτιωση χαραξης)
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 12:53 am    Post subject: Reply with quote

δεν υποτιμω το εργο..απλα δειχνω τα καθαρα χαρακτηριστικα του δημοσιου..

που μπορει να βελτιωθει βεβαια...απλα το δημοσιο γινεται τσαμπα,αλλα αργα,με διαφορες ποιοτητες,με κενα και καθηστερησεις ,σεα μεα,χωρους σταθμευσης κλπ..ενω το ιδιωτικο οταν ξεκινησει γινεται πακετο...αλλα το πληρωνεις περισσοτερο απο οτι θα πληρωνεις την εγνατια..
βεβαια και η εταιρια εγνατια ιδιωτικη ειναι ουσιαστικα...η δημοσια (ανυπαρκτη)συντηρηση των αυτοκινητοδρομων εχει τελειωσει...(και απο οτι φαινεται καλως..)
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 9:28 am    Post subject: Reply with quote

PAVEL_13 wrote:
Κόψε φίλε.
Δε φτάνει που είναι τσάμπα μιλάμε κιόλας.

Τίποτε δεν είναι τσάμπα φίλε! Μη τρελλαθούμε κιόλας και πρέπει να τους...ευγνωμονούμε που μερικές φορές έστω και με τεράστια καθυστέρηση και παλινωδίες, κάνουν το αυτονόητο!!!
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Ναι αλλά το να τους πληρώνουμε εδώ και χρόνια και να μην έχει γίνει ούτε μισό χιλιόμετρο, τους ιδιώτες, και μάλιστα με αδικαιολόγητη αύξηση των διοδίων είναι τολάχιστον κοροιδία στην οποία λέμε και ευχαριστώ.

Όσο για την Εγνατία, θα μου επιτρέψετε να πω το εξης:
Δε φτάνει που μας έδωσαν γάιδαρο, εμεις τον κοιτάξαμε στα δόντια.
Είναι ένας υπερσύγχρονος δρόμος, που συμπληρώνει ένα πολύ επικύνδυνο δρόμο, καταστρέφει το περιβάλλον απ'όπου περνά, παρόλαυτά όμως εμεις συνεχίζουμε παρόλα τα τσιμεντένια προστατευτικά (Νισάφι Agg3los) να στουκάρουμε (συγνώμη chr.04). Τα φορτηγάκια της Εγνατίας μας πείραξαν.....

Το χουμε χάσει λίγο;;;;;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 11:06 am    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ για τα 'περαστικά΄' σας.

@Pavel
Πίστεψε με ότι όταν ξεκίνησα από την Θεσσαλονίκη για να πάω στο χωριό μου, δεν είχα στο μυαλό μου να στουκάρω στο τουνελ της Λυδίας. Αν ψάξεις στο forum έχω γράψει πολλές φορές για το γιατί παραδίδονται τμήματα χωρίς να έχουν την στοιχειώδη υποδομή σε θέματα ασφαλείας. Όταν παραδίδεις ολόκληρη Καστανιά με τόσα τουνελ και μέσα δεν έχεις ούτε τηλέφωνα, ουτε πυροπροστασία για κάθε ενδεχόμενο, τότε με βάζεις και σκέφτομαι οτι δεν σε αφορά η ασφαλεία μου, αλλά να βγεις να πεις ότι παρέδωσα ένα ακόμα τμήμα και δείτε τι καλός υπουργός που είμαι...
Back to top
View user's profile Send private message
mike
Full Member
Full Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 296
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 11:49 am    Post subject: Reply with quote

Λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβη στον chr.04 και του εύχομαι περαστικά.

Συμφωνώ απόλυτα με τον chr.04 ότι τα έργα δίνονται ημιτελή (χωρίς συστήματα, περίφραξη, παράπλευρους κλπ) για λόγους εντυπωσιασμού, πολιτικούς, ψηφοθηρικούς αν θέλετε.

Με την ευκαιρία να αναφέρω κάτι σχετικά με τα όρια ταχύτητας και τις σήραγγες. Μερικές φορές αναρωτιόμαστε γιατί στις σήραγγες υπάρχει χαμηλότερο όριο από τον υπόλοιπο δρόμο αφού οι καμπύλες είναι ίδιες με τον υπόλοιπο δρόμο. (παρεμπιπτόντως επιδιώκεται οι σήραγγες και οι δρόμοι να είναι σε ανοιχτές καμπύλες για να δίνουν καλύτερη αίσθηση της απόστασης στον οδηγό. Δειτε τις autobahn στη Γερμανία στο google earth: δεν υπάρχει ευθεία! όλο καμπύλες στον κάμπο, πάντως χαζοί δεν είναι!)

Ο λόγος για το χαμηλότερο όριο είναι κυρίως το περιορισμένο μήκος ορατότητας. Αν έχεις καμπύλη σε σήραγγα, ο τοίχος (μπουλμές στη ναυτική ορολογία) κρύβει τι υπάρχει μετά από κάποια μέτρα γι' αυτό μπαίνει όριο ώστε να φρενάρεις με ασφάλεια σε σταθερό εμπόδιο (π.χ. χαλασμένο όχημα) Αυτό ονομάζεται μήκος ορατότητας για στάση.

Εκτός σήραγγας στην καμπύλη σκάβεις παραπάνω το βράχο ή έχεις τη ΛΕΑ και έτσι εξασφαλίζεται μήκος ορατότητας. Το New Jersey στηθαίο στη νησίδα περιορίζει την ορατότητα σε αριστερή στροφή ειδικά αν το εμπόδιο είναι μικρό στο έδαφος π.χ. ένας βράχος ή ένα κουτί που έπεσε από κάποιο όχημα, μια ρόδα κλπ. Το όριο ταχύτητας λοιπόν έχει νόημα όχι μόνο για το αν ένα αυτοκίνητο εγγράφεται με ασφάλεια σε καμπύλη αλλά για την ασφαλή στάση άν χρειαστεί (οπότε δεν ισχύει ότι εγώ που έχω και γ@μw το αυτοκίνητο χαμηλωμένο, με φαρδιά λάστιχα και καλές αναρτήσεις μπαίνω στη στροφή σαν τρένο με +50 χαω πάνω από το όριο και δεν γλιστράω, γιατί ως γνωστόν τα τρένα αργούν να φρενάρουν...)

Πέρα από τα παραπάνω σαφώς και έπρεπε να υπάρχει σύστημα τηλεματικής να ανάβει κόκκινο Χ στην είσοδο της σήραγγας πάνω από τη λωρίδα που υπάρχουν σταματημένα οχήματα, CCTV κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης και αίθουσα ελέγχου να παρακολουθεί τι γίνεται (π.χ. στην Ευρεία Παράκαμψη Πάτρας). Βέβαια σε πολύ μικρές μεμονωμένες σήραγγες (Βάρης - Κορωπίου) ίσως δεν αξίζει τον κόπο, ίσως δεν επιβάλλεται και από κανονισμούς.[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message
Aquis Granum
Senior Member
Senior Member


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 541
Location: Aachen/Germany

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Περαστικά και απο μένα chr.04!

Θα συμφωνήσω πως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ένας καινούριος δρόμος, που υποτίθεται είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας στον τομέα της οδικής ασφάλειας, να παραδίδεται με τόσες ελλείψεις. Και όταν συμβαίνουν τόσα μοιραία να μην ευθύνεται κανένας αρχιμηχανικός, κατασκευαστής, ΓΓ, υπουργός για τις ελλείψεις και κακοτεχνίες αυτές.

Όσο για το αν ο δρόμος είναι δωρεάν, μην ξεχνάμε με ποιανού τα χρήματα έγινε όπως έγινε αυτό το έργο (αν εξαιρέσουμε τα κονδύλια της ΕΕ) Wink !
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 11:59 am    Post subject: Reply with quote

PAVEL_13 wrote:
Ναι αλλά το να τους πληρώνουμε εδώ και χρόνια και να μην έχει γίνει ούτε μισό χιλιόμετρο, τους ιδιώτες, και μάλιστα με αδικαιολόγητη αύξηση των διοδίων είναι τολάχιστον κοροιδία στην οποία λέμε και ευχαριστώ.

Άλλο θέμα αυτό και κανείς δε μπορεί να διαφωνήσει μαζί σου.

Όσο για την Εγνατία, θα μου επιτρέψετε να πω το εξης:
Δε φτάνει που μας έδωσαν γάιδαρο, εμεις τον κοιτάξαμε στα δόντια.
Το χουμε χάσει λίγο;;;;;

Κανείς δεν αμφισβητεί την αξία και την ποιότητα της Εγνατίας οδού.


Αυτά τα θετικά που ανέφερα παραπάνω όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να μου κλείσουν τα μάτια σε οποιεσδήποτε παραλείψεις υπάρχουν, πολύ περισσότερο αν αυτές θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια μας.
Back to top
View user's profile Send private message
tasosGR
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Jun 2006
Posts: 572
Location: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

Στη σήραγγα που έγινε το ατύχημα ήταν αδύνατο εκ των πραγμάτων να ειδοποιηθεί με κάποιον τρόπο ο φίλος μας αφού όλα έγιναν εκείνη τη στιγμή μπροστά του.
Πάντως εδώ στην Ηπειρο τα αυτοκίνητα της εγνατίας περιπολούν συνέχεια και φράζουν με κορίνες το χώρο κοντά σε ακινητοποιημένα οχήματα...
Συμφωνώ πάντως με τον mike,τα όρια έχουν λόγο ύπαρξης...
Back to top
View user's profile Send private message
nikosKyr
New Member
New Member


Joined: 22 Dec 2008
Posts: 14

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

Περαστικά κι από εμένα!!! Πάντως οι πρώτες κάμερες ελέγχου ταχύτητας θα έπρεπε να μπαίνουν στα τούνελ. Ειδικά στα μεγάλα! Σχεδόν κάθε φορά που περνάω το Δρίσκο θα με προσπεράσει κάποιος δολοφόνος με τουλάχιστον 150 χλμ/ώρα! Και όχι μόνο εκεί βέβαια! Σχεδόν σε κάθε ταξίδι Θεσσαλονίκη-Γιάννενα θα βρεθούν 3-4 αντιστοίχου επιπέδου!!!
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

περαστικά πατριώτη!
Στη διαδρομή Θεσσαλονικη-Καβάλα εχω δει παραπολλες φορές οχήματα της εγνατίας και μάλιστα αρκετες φορες πίσω απο "βλαμμενα" αυτοκίνητα.
(κανω αρκετα συχνά τη διαδρομη).
Αρα το να μην ήρθε καποιος στο ατύχημα δνε μπορώ να πώ το λόγο.
Να προσθέσω ακόμη ότι η Εγνατία εχει ενα αριθμό που καλεις για τυχον προβλήματα-συμβαντα στην οδο.
1077 ειναι και το εχω ήδη στο κινητο μου. Δεν τον εχω δοκιμασει αν λειτουργεί όμως και πως...
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Περαστικά και από εμένα στον chr.04.

Πάντως τα μόνα τμήματα αυτοκινητοδρόμων που σίγουρα πληρούν όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας από την πρώτη στιγμή παράδοσης είναι οι σήραγγες εξαιτίας και του ιδιαίτερου πολύπλοκου και χρονοβόρου σε κάποιες περιπτώσεις τρόπου αδειοδότησης τους. Τα προβλήματα είναι στα άλλα τμήματα....

Συγκεκριμένα για την Εγνατία σε όλες τις σήραγγες είναι εγκατεστημένα κλειστά κυκλώματα τηλεόρασης που μεταδίδουν εικόνα στα κέντρα κυκλοφορίας. Το πιο πιθανό σενάριο είναι μόλις οι χειριστές αντιλήφθηκαν το ατύχημα στις κάμερες να γύρισαν τις φωτεινές ενδείξεις στην είσοδου του τούνελ από πράσινο σε κόκκινο ή πορτοκαλί.
Το πρόβλημα είναι ποιος από τους διερχόμενους οδηγούς το πρόσεξε!!!

Αυτή η κουβέντα είχε γίνει και όταν παραδώθηκε η αρκούδα στη εγνατία με την ιστορία με τα φρεάτια μέσα στα τούνελ που διαμαρτύρονταν πολλοί ότι ο δρόμος έκλεινε απότομα μέσα στα τούνελ. Θυμάμαι τότε στα βίντεο και τις φώτο που είχαν ανέβει ή είχα δει από γνωστό μου στα τούνελ οι φωτεινές ενδείξεις (είτε τα φανάρια δεξιά-αριστερά είτε οι ενδείξεις στην κορυφή με τα βελάκια) στις εισόδους ήταν οι κατάλληλες (κόκκινα ή πορτοκαλί) αλλά κανείς δεν τις πρόσεχε.

edit: Επειδή δεν πέρασα όμως εγώ από το δρόμο κρατάω μία επιφύλαξη μήπως και πράγματι δεν λειτουργούσαν οι ενδείξεις. Απλώς αναφέρω ότι σε φωτογραφιες και σε βίντεο από αυτό το περιστατικό το παρατήρησα. ίσως σε άλλη περίπτωση πράγματι να μην υπήρχε προειδοποίηση (αν και προσωπικά το βρίσκω δύσκολο)

Ο αριθμός 1077 δεν λειτουργεί σε όλο το μήκος της Εγνατίας αλλά σύμφωνα με το site μόνο στα δ'ύσκολα τμήματα
Quote:
Τα τμήματα της Εγνατίας οδού στα οποία, προς το παρόν, παρέχεται ο τετραψήφιος κωδικός αριθμός 1077 είναι τα ακόλουθα (δείτε τον χάρτη) :

Ηγουμενίτσα - Ιωάννινα (με κάλυψη νομών Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων)
Περιστέρι - Γρεβενά (με κάλυψη περιοχής Μετσόβου και νομού Γρεβενών)
Πολύμυλος - Βέροια (με κάλυψη νομών Κοζάνης και Ημαθίας)


Last edited by ariskop on Wed Jul 29, 2009 8:38 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Η διατομη βγαινει απο την προβλεψη του ειδους της κυκλοφοριας που προβλεπεται να εχει ο δρομος... και αυτο βεβαια βγαινει απο αρχικες μετρησεις και με προβολη στο μελλον.... Στην Εγνατια εχει επιλεγει το παχος της αντιολησθηρας 4 ποντους, και το συνολο των υπολοιπων ασφαλτικων στρωσεων 20 εκ. αρα συνολο ασφαλτικων 24... στην Καβαλα και προς τους Κηπους (ανατολικα) ηταν τοτε (2001) συνολο 19... Αυτα τα μεγεθη ειναι πολυ ουσιαστικα γιατι αργοτερα δεν αλλαζουν ευκολα, λογω ροης των υδατων της βροχης... θα πρεπει να αλλαξουν υψωμετρικα πολλα πραγματα..... Παντως και αντιπαγετικη(στραγγιστικη) στρωση υπηρχε... απο οτι θυμαμαι.... Οταν ειχαμε δωσει σε κυκλοφορια κομματια στην Καβαλα, Ξανθη, κομοτηνη ειχε ερθει απο Δανια οχημα που τρεχοντας με 120 χλμ μπορουσε και εβγαζε μεσο ορο για την ομαλοτητα του ασφαλτοταπητα και στις τρεις λωριδες.... ηταν εντος προδιαγραφων το αποτελεσμα....

απο άλλο site και το μέλος 224.v

το παραθέτω εδώ γιατι λεει χρήσιμα στοιχεία.
Δεν ξέρω αν είναι μέλος και στο stadia.gr Very Happy

Οσο για τα τουνελ στην ασπροβάλτα...
Το μόνο τούνελ που έχει φωτοσήμανση ανατολικα της Θεσσαλονίκης είναι το τούνελ του Συμβόλου ( μεσόγεια) και της θαλασσίας ( στο Νέστο).
Τα υπόλοιπα είναι απλές τρύπες! Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Αυτή η κουβέντα είχε γίνει και όταν παραδώθηκε η αρκούδα στη εγνατία με την ιστορία με τα φρεάτια μέσα στα τούνελ που διαμαρτύρονταν πολλοί ότι ο δρόμος έκλεινε απότομα μέσα στα τούνελ. Θυμάμαι τότε στα βίντεο και τις φώτο που είχαν ανέβει ή είχα δει από γνωστό μου στα τούνελ οι φωτεινές ενδείξεις (είτε τα φανάρια δεξιά-αριστερά είτε οι ενδείξεις στην κορυφή με τα βελάκια) στις εισόδους ήταν οι κατάλληλες (κόκκινα ή πορτοκαλί) αλλά κανείς δεν τις πρόσεχε.



ηλιθιοι και θρασεις ανθρωποι...με εκνευριζουν απιστευτα κατι τετοια...
να μην μπορεις να δεις τα φωτα μπροστα σου και να ζητας ρεστα απο το κρατος... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

corsakias wrote:


Οσο για τα τουνελ στην ασπροβάλτα...
Το μόνο τούνελ που έχει φωτοσήμανση ανατολικα της Θεσσαλονίκης είναι το τούνελ του Συμβόλου ( μεσόγεια) και της θαλασσίας ( στο Νέστο).
Τα υπόλοιπα είναι απλές τρύπες! Razz


Είσαι σίγουρος για αυτό που αναφέρεις?? Δεν έχω κάνει ποτέ την Εγνατία σε αυτό το κομμάτι αλλά μου κάνει πολύ εντύπωση. Ακόμα και μικρά τούνελ σε περιφερειακούς άξονες που έχουν κατασκευαστεί την τελευταία 10ετία+ είναι υποχρεωτικά εξοπλισμένα με φωτεινές ενδείξεις και λοιπά ηλεκτρονικά μέσα.
Back to top
View user's profile Send private message
Stavros86
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Jan 2007
Posts: 422

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

chr.04 περαστικά και από εμένα.


corsakias wrote:
Οσο για τα τουνελ στην ασπροβάλτα...
Το μόνο τούνελ που έχει φωτοσήμανση ανατολικα της Θεσσαλονίκης είναι το τούνελ του Συμβόλου ( μεσόγεια) και της θαλασσίας ( στο Νέστο).
Τα υπόλοιπα είναι απλές τρύπες! Razz

Απλά να προσθέσω στη λίστα και τη σήραγγα Βρασνών.
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

και των βρασνων! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Jul 30, 2009 12:07 am    Post subject: Reply with quote

chr.04,τα περαστικά μου και από εμενα και ταχεία ανάρρωση...
Η τροχαία και το ασθενοφόρο ήρθαν από Ασπροβάλτα ή το ασθενοφόρο από το Κ.Υ?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 101, 102, 103 ... 420, 421, 422  Next
Page 102 of 422

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr