stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Θεσσαλονίκη των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

^ Αυτή η πρόταση μου φαίνεται πολύ πιο ώριμη από την προηγούμενη.
Θα καταθέσω κι εγώ τη δικιά μου όμως με 7 γραμμές μετρό. Confused

μπορείτε να τη δείτε εδώ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

το μετρο της θεσαλονικης θα διασυνδεεται με το δικτυο του ΟΣΕ Question
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Thu Jun 23, 2005 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Όμορφα τα σχέδιά σας, παιδιά! Περιμένω να υποβάλετε και τους φακέλους με τις μελέτες και τον προϋπολογισμό των έργων για να ορίσουμε προσωρινό ανάδοχο Very Happy Laughing

Το μετρό Θεσσαλονίκης ξεκινάει πέριξ του σταθμου του ΟΣΕ (όπως βλέπω από τον χάρτη στο www.ametro.gr ). Αν εννοείς να χρησιμοποιήσει τις ράγες του ΟΣΕ, δε νομίζω να έχουν τέτοιες βλέψεις - προς το παρόν τουλάχιστον!
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Jun 23, 2005 9:08 am    Post subject: Reply with quote

Ένα μικρό σχόλιο για τις παραπάνω ...επεκτάσεις! Laughing Καλές ιδέες όλες (αν και σε ορισμένα σημεία είναι πιο πυκνά και από τα λεωφορεία), αλλά κανείς βρε παιδιά δεν έβαλε σε μια επέκταση και τα ΚΤΕΛ, που είναι 1-2 στάσεις από το σταθμό του ΟΣΕ. Γιατί?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
werto
New Member
New Member


Joined: 04 Jun 2005
Posts: 66

PostPosted: Thu Jun 23, 2005 7:12 pm    Post subject: Reply with quote

εγώ τουλάχιστον γιατί δε μπορούσα να βρω που είναι αυτά τα αναθεματισμένα τα ΚΤΕΛ

Embarassed Embarassed Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Fri Jun 24, 2005 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Βέβαια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνουν έτσι οι γραμμές επειδή οι μισές είναι πάνω σε λόφο και οι άλλες δίπλα σε θάλασσα...

Ελα ντε!!! Πώς και δεν έγινε τπτ για να πηγαινει προς τα ΚΤΕΛ;...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Jun 25, 2005 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

Μια γραμμή μετρο απο τα ΚΤΕΛ μεχρι το αεροδρόμιο. Περνάει από...μισό να κατέβει η φωτό Cool .... από Σιδηροδρομικό σταθμό, πλατεία Δημοκρατίας, κατεβαίνει Τσιμισκη(Αριστοτέλους), Ναυρίνου, συνεχίζει από Βασ. Όλγας και σε κάποιο σημείο δεν πάει άλλο underground αλλά όπως και στην Αθήνα μέχρι το αεροδρόμιο. πως σας φαίνεται?
Back to top
View user's profile Send private message
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 11:05 am    Post subject: Reply with quote

καλά τα ¨μετρά¨σας, αλλά η σχέση κόστους/ωφέλους δεν θα είναι πλέον ευνοική....μία οριυόντια γραμμή-μελλοντικές επεκτάσεις προς ΚΤΕΛ και αεροδρόμιο ίσως και μέχρι Περαία ως υπέργειος συρμός-και μία κάθετη από χίλια δέντρα μέχρι Βενιζέλου/Πλατεία Ελευθερίας ως κόμβος με την άλλη θα ήταν εφικτό σίγουρα....
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Κοίταξε, σίγουρα έχεις δίκιο για το κόστος, ωστόσο, αυτήν την στιγμή, στον δρόμο προς ΚΤΕΛ(Μοναστηρίου κυρίως από το κέντρο) και το αεροδρόμιο χτίζονται συνεχώς καινούργια κτήρια. Για παράδειγμα, το συγκρότημα πολυκατοικιών West Gate, που βρίσκεται σχεδόν απέναντι από τα ΚΤΕΛ στην Μοναστηρίου δίπλα από την αερογέφυρα. Όπως φαίνεται η περιοχή αναπτύσεται πόλυ πιο γρήγορα απ'οτι θα περίμενε κανείς και το μετρό(ξεκινόντας απο τα ΚΤΕΛ) θα είναι μια μεγάλη ανάγκη για τους κατοίκους τις περιοχής εκείνης σε λίγα χρόνια, ας σκεφτόμαι λίγο και το μέλλον και όχι καθαρά το κόστος, το όποιο θα είναι και πολύ μεγαλύτερο αν θα χρειαστεί να κατασκευαστεί γραμμή μετρό στο μέλλον και όχι από την αρχή. Θυμάμαι το 1994-5 κλπ που πήγαινα μέχρι την αντιπροσωπία της adidas στην Μοναστηρίου και μου φαινόταν ταξίδι ενώ τώρα κάνω καθημερινά την διαδρομή τα μεσημέρια που γυρίζω από την δουλεία και χαίρομαι που γλυτώνω την κίνηση της Λαγκαδά κλπ. Ένας υπέργειος συρμός θα ήταν η εύκολη λύση, μιας και απ'ότι γνωρίζω υπάρχουν έτοιμες γραμμές του ΟΣΕ, όχι αυτές:




Αλλά άλλες παράλληλες που χρησιμοποιούνται και στο λιμάνι απ'όσο ξέρω.
Εγώ προσωπικά προτιμώ τραμ στις δυτικές περιοχές(ξέρει κανείς σε τι χρησιμευαν οι γραμμές που υπάρχουν σήμερα στον Εύοσμο, Μενεμένη κλπ?) και μια κεντρική γραμμή μετρό, σαν αυτή που δείχνει ο werto σε ένα σχέδιο. Anyway, στην φωτό φαινόνται και οι πολυκατοικίες που κατασκευάζονται στην περιοχή.(West Gate). Δεν φαίνονται και πολυ βέβαια, αν μπορέσω θα βγάλω μερικές φωτό.

Έπιασα την πρώτη μου δουλεία και δεν προλαβαίνω να διαβάζω το forum γμτ... Confused Sad .
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Οι γραμμές στον Εύοσμο και την Μενεμένη, χρησιμοποιούνται από το στρατό για την μεταφορά εφοδίων στα στρατόπεδα Μ. Αλεξάνδρου και Παπακυριαζή (ασχέτως που εδώ και μισό χρόνο δεν χρησιμοποιούνται λόγω των εργασιών στην Επτανήσου).
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

kostya wrote:
(ξέρει κανείς σε τι χρησιμευαν οι γραμμές που υπάρχουν σήμερα στον Εύοσμο, Μενεμένη κλπ?)


Νομίζω ότι αναφέρεσαι στις γραμμές που συνδέουν το λιμάνι με τα στρατόπεδα της Μενεμένης. Συνήθως κάθε Κυριακή περνάει τρένο με εφοδιασμό για όλη τη Β.Ελλάδα.

edit. Με πρόλαβε ο chr. Δεν ήξερα για το τελευταίο εξάμηνο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jul 01, 2005 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Στην Θεσσαλονίκη των ονείρων σας θα θέλατε να υπάρχει κάτι τέτοιο?

http://www.garden.force9.co.uk/OBahn.htm


(Πείτε μου πως έχει προταθεί να μου πέσουν τα μαλλιά... Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message
werto
New Member
New Member


Joined: 04 Jun 2005
Posts: 66

PostPosted: Fri Jul 01, 2005 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Χα χα χα χα...τρομερό. Φαντάζεσαι να περιμένεις το μετρό και να σου ΄ρχεται λεωφορείο;
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Jul 21, 2005 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

Aλκαζάρ, στέγη πολιτισμού
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Jul 26, 2005 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

..στo thread "Έργα στη Θεσσαλονίκη" έριξα την πρόταση να γκρεμιστεί η μισή έκθεση, όπως και ο κοντός και εν πολλοίς άχρηστος από όσο ξέρω πύργος (λειτουργεί ή -όπως είναι αναμενωμενο με πολλά έργα στην Ελλάδα- είναι ένα χρόνο ανοικτός και πέντε χρόνια έχει σκαλωσιές, όπως συνηθίζεται στη χώρα μας Mr. Green ) και να αντικατασταθούν από ένα υπερμοντέρνο πύργο τηλεόρασης τουλάχιστον 200μ ύψος και μοντέρνα εκθεσιακά κτίρια στυλ Ρεμ Κουλχαας (και για Καλατράβα δεν θάλεγα όχι, αλλά νομίζω ότι καλό είναι να φέιε και κανένας άλλος).

Τι λέτε παιδιά, όπως επίσης και για ένα business centre μέχρι 25 πατώματα κάπου στην Πυλαία, ΄η΄ακόμα στην Παραλία κοντά στο Μακεδονία Παλάς;

Τα αρχικά posts της συζήτησης θα τα βρείτε
ΕΔΩ, αλλά παράκληση απαντείστε σε αυτό το thread...
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 4:40 am    Post subject: Reply with quote

O αιώνιος υπεραισιόδοξος gm!

Επι του προκειμένου τώρα, δεν θα έλεγα όχι για ψηλά κτίρια προς την πυλάια, αλλά σίγουρα όχι στην παραλία και ειδικά κοντά στο Μακεδονία! εκτός του ότι εκεί βρίσκονται αρκετοί από τους λίγους συνεχείς χώρους πρασίνου στην πόλη, η οικοδόμηση ενός τέτοιου κτιρίου θα διέκοπτε την- χαρακτηριστική- επαφή του μέρους αυτού της πόλης με την θάλασσα...
Back to top
View user's profile Send private message
Kakalos
New Member
New Member


Joined: 25 Jul 2005
Posts: 59
Location: Italia\ Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 6:50 am    Post subject: Reply with quote

gm2263: "Σε αυτή την ευλογημένη τη Θεσσαλονίκη που από ότι ξέρω ήταν σημαντική πόλη, πως και δεν άφησαν κάτι εκτός από το Λευκό πύργο; 400 χρόνια έμειναν, πανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που άνοιξε αυτή η fucking κερκόπορτα δεν άφησαν πίσω τους δα κάτι, ένα κάστρο, ένα πύργο"...
Εχεις δικιο. Καποιο μεγαλο μνημειο, που να αποτελει απο μονο του κραχτη, τυπου Τοπ Καπι δεν αφησαν... Παρολα αυτα εχουν μεινει παρα πολλα μικρα. Στη γωνια Εγνατιας με Βενιζελου, απο τη μια μερια υπαρχει το Αλκαζαρ, πρωην τζαμι. Απεναντι το Μπεζεστενι (17 αιωνας μου φαινεται), κατι σαν... 'εμπορικο κεντρο' της εποχης. 50 μετρα πιο περα, στην πλατεια αρχαιας αγορας οπως λεγεται τωρα, υπαρχει ενα χαμαμ το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται... Λιγο πιο κατω, στα 'λουλουδαδικα', ακομη ενα. Ολα αυτα σε αποσταση ενος λεπτου με τα ποδια... και φυσικα δεν ειναι τα μοναδικα, ουτε τα πιο σημαντικα. Η πολη ειναι διασπαρτη με τετοια κτισματα. Ποιο ειναι το προβλημα; Οτι ελαχιστα απο αυτα ειναι αξιοποιημενα η επισκεψιμα. Ολη η Ελλαδα ξερει τα Λαδαδικα*, που εχουν μεγεθος οικοδομικου τετραγωνου, αλλα ελαχιστοι ξερουν για την Ανω Πολη, που ειναι ολοκληρη η πρωην μουσουλμανικη συνοικια, πολυ πιο γραφικη και ομορφη (και χωρις τοσα... μπαρακια Evil or Very Mad ). Καστρο η Θεσσαλονικη εχει, στο... Επταπυργιο. Μαλιστα σωζεται ενα μεγαλο μερος των τειχων της πολης.
Και πολλα αρχαια μνημεια εχει η πολη, αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο... ( = Lucretius Wink ).
Κοινο χαρακτηριστικο παντως σημειο των περισσοτερων μνημειων της Θεσσαλονικης ειναι η μη αξιοποιηση τους. Καποτε θυμαμαι ειχε γινει αρχιτεκτονικος διαγωνισμος για την αναπλαση οχι μονο των μνημειων, αλλα και του περιβαλλοντος χωρου, και του εξωτερικου των γυρω πολυκατοικιων! Φυσικα περαν του διαγωνισμου δεν εγινε τιποτα, καθοτι καλες οι ιδεες, αλλα χωρις λεφτα... Ρε γμτ, μεχρι και προιστορικο οικισμο υποτιθεται οτι εχει στην Τουμπα, που ειναι;


*κατι αλλο που δεν ξερουν δυστυχως οι περισσοτεροι για τα Λαδαδικα ειναι οτι εκτος απο μπαρακια, φιλοξενει και το Μουσειο Αρχαιων, Βυζαντινων και Μεταβυζαντινων Οργανων, μοναδικο στον κοσμο. Το cnn βεβαια το ανακαλυψε με το που ιδρυθηκε...
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 8:16 am    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι για την άνω πόλη είχα ακούσει καποια πράγματα, αλλά άλλο φυσικά να την επισκευτείς...

Όσον αφορά την άποψη του φίλτατου Λουκρήτιου για highrises στην παραλία της Θεσ/νίκης, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν έχω πάει ποτέ μου στη Νύμφη του Βορρά. Προτάσεις κάνω και οι προσεκτικοί αναγνώστες των καταχωρήσεων μου θα γνωρίζουν ότι παρότι ενθουσιώδης υποστηρικτής των ουρανοξυστών εν γένει, δεν πολυ-υποστηρίζω την ανέγερση τους στις παραλιακές ζώνες των Αθηνών οπότε υποθέτω, το αυτό θα πρέπει να ισχύσει και στην Θεσσαλονίκη...

Απλά, έχω να το πω σε όλους, ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙΤΕ και πέστε τα όνειρα σας για μια πιό όμορφη πόλη σε όσουν μπορείτε. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σας το απαγορεύει.

Αντί της φράσης "Συκοφαντείτε, συκοφαντείτε στο τέλος κάτι θα μείνει" που φέρεται να είχε πεί κάποτε ο Goebbels εγώ έχω να αντιπροτείνω:

ΟΝΕΥΡΕΥΤΕΙΤΕ, ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙΤΕ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ!!!


Last edited by gm2263 on Wed Jul 27, 2005 1:04 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 10:40 am    Post subject: Reply with quote

για να πω την αλήθεια, θα μπορούσα να φανταστώ ουρανοξύστες στην νέα παραλία με μία ταυτόχρονη διαπλάτυνσή και επέκταση της όμως...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:11 am    Post subject: Reply with quote

opos kai na'hei ti simasia ehei ti afisan piso tous diaforei kataktites......de katalaveno giati na min boroume apo moni mas na ftiaxoume kati kai na perimenoume(genika leme) apo tis perasmenes genies na mas afisoun kati, ke an den egine ayto, tote telos....

simera diladi den boroume na kanoume tipota? tous amerikanous kai kapious voreious tous koroidevei mia zoi i mesogeios gia tin ellipsei istorias(se vathmo pou ginonde kai grafikoi kai anagogei....) ala apo tin allei tin poreia tous sto 2000 tin htizoun kai me to parapano horis na leizmnoun perasmena megaleia...(toulahiston arhitektonika tora de tha boume se politika themata...)
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Αυτό που θέλουν να πουν τα παιδιά, είναι πως μια πόλη με τόσο μεγάλη ιστορία (σημειωτέον πως η Αθήνα δεν ήταν καν χωριό όταν η Θεσσαλονίκη άκμαζε), είναι κρίμα να μην έχει και την ανάλογη τεκμηρίωση αυτής της ιστορίας αποτυπωμένη σε εμβληματικά κτίρια.
Με τόσους που πέρασαν από το έδαφός της, θα μπορούσε να είναι τώρα ένα ανοιχτό μουσείο. Όχι πως δεν είναι βέβαια, αλλά κανα δυο τοπόσημα που να κάνουν μπαμ και να είναι γνωστά ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο, άνετα θα μπορούσε να τα έχει.
Κρίμα που δεν ευνόησαν οι συγκυρίες, και όσο για τα σύγχρονα έργα, θα συμφωνήσω πως χρειάζεται όραμα. Κι αυτό ισχύει γενικά.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:53 am    Post subject: Reply with quote

η Θεσ/νίκη ήταν μέχρι το 50 ανοιχτό μουσείο.....και αυτό το λεγόμενο που κάνει ¨μπαμ¨είναι τα ρωμαικά και βυζαντινά της μνημεία και εκκλησίες.....θα τα ζήλευαν πολλές πόλεις
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Αν και είμαι εντελώς αντίθετος στη λογική "Γαμώτο τίποτα δε μας άφησαν οι Οθωμανοί, τζάμπα η θυσία 400 χρόνια, οι αχάριστοι, κρίμα που δε πετύχαμε τους Ρωμαίους!!" Shocked , προσπαθούσα να θυμηθώ που είχα βρει ένα αφιέρωμα για Οθωμανικά κτήρια στη πόλη και στη Μακεδονία και τελικά το θυμήθηκα. Καλύτερο ...αφιέρωμα λοιπόν από ένα που έκαναν οι ίδιοι οι Τούρκοι, δε μπόρεσα να βρω.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=210413

Τα περισσότερα είναι από το 2ο μισό του 19ου αιώνα, που η περιοχή είχε το ...προνόμιο να ανήκει ακόμα στους Τούρκους. Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Conqui

Ναι, καμμία αντίρρηση, μόνο που τείχη και εκκλησίες έχουν πολλές πόλεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο μέσος Εγγλέζος τουρίστας θα έμενε, πχ, με το στόμα ανοιχό μπροστά στη θέα της Αγ. Σοφίας στη Θεσσαλονίκη, λέγοντας «φτου, αυτό θα ήθελα να το έχω κι εγώ στην Αγγλία».
Ενώ αν υπήρχε κάτι σε ΤοπΚαπί ας πούμε… Cool

Προσωπικά σαν Αθηναίος, θα ήθελα πολύ να σας κλέψω την Αγ. Σοφία και τη Ροτόντα. Α, και τη Σπιανάδα από τους Κερκυραίους (άσχετο)! Laughing Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

και γω με την σειρά μου θα πω ότι παλάτια σαν το τοπ καπί υπάρχουν πιο πολλά παρα βυζαντινές εκκλησίες σαν την Αγ. Σοφία ή Αχειροποίητο....

αλλά γούστα είναι αυτά....


υ.γ.θεσσαλονικείς............υποστηρίξτε με!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 28, 29, 30  Next
Page 9 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr