stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τελετή Έναρξης
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 40, 41, 42  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
crs
Senior Member
Senior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 439
Location: A θ ή ν α

PostPosted: Wed May 12, 2004 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

Eυχαριστώ, ευχαριστώ! Smile Smile
Στην επόμενη Ολυμπιάδα ίσως είμαι εγώ ο Τελετάρχης. Laughing

Για τον τρόπο αφής της φλόγας -και όχι μόνο δηλαδή- το σκέφτομαι από το 1985, όταν πρωτοπήγα στο "Σπ. Λούης" και είδα τον τότε βωμό. Smile Τεσπα.
Φαντάζομαι πως δεν θα είμαι ο μόνος που έχει καλές ιδέες. Το θέμα ήταν να υπήρχε εκ μέρους της οργανωτικής ένας τρόπος να προτείνεις κάποια πράγματα.


Last edited by crs on Wed May 12, 2004 1:57 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Wed May 12, 2004 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

Kλαψ,κλαψ... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Arrow Εμενα δεν θα μου πειτε τιποτα που ειχα την ιδεα με τα παιδακια...?? Rolling Eyes Wink

Arrow Και εμενα μαρεσουν οι ιδεες σου Crs..Και εις ανωτερα!!! Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
starsailor
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 153
Location: Earth...

PostPosted: Wed May 12, 2004 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Nikola mh klais Crying or Very sad ..Emena mou arese polu h idea sou Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed May 12, 2004 6:09 pm    Post subject: Reply with quote

Νικόλα, συγγνώμη που δεν μπορώ να χειροκροτήσω την ιδέα σου, αλλά νομίζω πως είναι προβλέψιμη και καρακιτσάτη (χωρίς παρεξήγηση!! Laughing )

Από την άλλη, τον βωμό τον ανάβει ο τελευταίος λαμπαδηδρόμος. Και συμφωνώ πως αυτός δεν είναι ανάγκη να είναι αθλητής. Η ιδέα του crs είναι ενδιαφέρουσα, αλλά νομίζω ότι κάπου πάσχει ο συμβολισμός: Η ημερομηνία που πήραμε τους Αγώνες αφορά εμάς και δεν περνάει κανένα πανανθρώπινο μήνυμα, όπως έγινε στους Ολυμπιακούς του Τόκιο που το βωμό άναψαν δυο νέα παιδιά τα οποία γεννήθηκαν τη μέρα που έπεσε η ατομική βόμβα στη Χιροσίμα. Άσε που 2 παιδάκια 7 χρονών, δεν είναι δυνατόν να αποδώσουν με ψυχραιμία κάτω από τόσο δυσανάλογη για την ηλικία τους, πίεση.
Το ίδιο ισχύει και για την πρωθιέρεια. Φοβάμαι μην γίνει λίγο φολκλόρ. Μην ξεχνάμε ότι δεν πάμε να ευλογήσουμε τα γένια μας, ο Παπαϊωάννου το έχει ξεκαθαρίσει επανειλλημένως.
Μην ξεχνάμε επίσης, ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ!! Μα πάρα πολύ!! Wink Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Wed May 12, 2004 7:14 pm    Post subject: Reply with quote

to 'piasa to yponooumeno Y...
twra esy kati 3ereis parapanw k de mas to les,
xairomai omws pou den 3erw. i fantasia mou idi orgiazei!
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Wed May 12, 2004 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ φαντάζομαι το εξής σκηνικό. Ανάβει την φλόγα ο τελευταίος λαμπαδηδρόμος στο κέντρο του σταδίου και σβήνουν τα φώτα. Υπάρχει το πλήρες σκοτάδι. Τα μακρυνάρια γέρνουν μέσα στο στάδιο και μ' αυτό το μαραφέτι που κρατάνε στο κέντρο παίρνουν την φλόγα και την ανεβάζουν προς τα πάνω. Επειδή είναι σκοτάδι φαίνεται σαν να πετάει. Όταν φτάσει στο ανώτερο σημείο σκύβει το αδράχτι και παίρνει την φλόγα. Η φλόγα μοιάζει να φεύγει μόνη της έξω από το στάδιο...Μετά ανάβουν τα φώτα...και μετά ξύπνησα.... Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
yianis
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Mar 2004
Posts: 113
Location: Toronto,Canada

PostPosted: Wed May 12, 2004 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

Prota mou aresi poli i idea sou Nikolas Wink

Smarg
Ola orea ke mou aresi poli i diigisi, mechri pou ipes ... και μετά ξύπνησα, yiati to idio epatha ke ego... ξύπνησα Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Wed May 12, 2004 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Xαιρομαι που αρεσε καπως η ιδεα μου...
Νομιζω οτι θα ηταν κατι ιδιαιτερα συμβολικο και συγκινητικο...Και με πολλους αποδεκτες...Αφηστε που θα γραφανε και καλα λογια ολοι οι δημοσιογραφοι... Wink

Ευχαριστω παιδια...Θα στιψω το μυαλο μου για να βρω καποια καλυτερη.. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
KoKa
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 133

PostPosted: Wed May 12, 2004 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

Smarg...Η φαντασία σου δεν απέχει πολύ από την πραγμάτικότητα πιστευώ. Τώρα που το λες κι'ολας κάτι τέτοιο βλέπω να παίζει. Απλά τα μακρυνάρια θα είναι οι άκρες ενός ιστού και δεν μπορούν να γείρουν μέσα στο στάδιο.
Δεν ξέρω τιποτα από την τελετή έναρξης! Μη μου λέτε για "καρφώματα" κλπ! Laughing και γω εικασίες κάνω!
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Wed May 12, 2004 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Λες να πρόδωσα κανένα μυστικό άθελά μου??? Λέτε να έχουμε τα τρία κακά της φύσης πυρ, γυνή (πρωθιέρεια) και θάλασσα??? Laughing Laughing Laughing Επίσης φωτιά υπάρχει και στα...έγκατα της γής... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Wed May 12, 2004 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nikola good try αλλα ειμαι καθετα αντιθετος με το να δωσουμε μεγαλυτερη σημασια σε μια ανυπαρκτη εχθρα Ελληνων-Τουρκων (ουτε εγω γουσταρω τη Τουρκια αλλα δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους) και ειδικα να μετατοπισουμε η να αναπαραγουμε ξενες εχθροτητες .Θα πρεπει να ειναι δικη μας γιορτη απο την αρχη μεχρι το τελος (οπως εχει πει και ο ΔΠ γνωρταζει η Ελλδα στην τελετη εναρξης.
Εγω προτειμαω κατι πιο απλο ενας αθλητης πρωταθλητης με ελπιδες για να πρωταγωστησει το 2004 και με παρελθον να αναψει το βωμο και πιστευω οτι η θεση ειναι ηδη ρεζερβε απο το Κεντερη (Θανου , Γκατζουδης και αλλη εκτος λογω ολυμπιας , καλλιμαρμαρο κτλ) . Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να βαλουμε καποιον αλλο να αναψει τη φλογα γιατι πρωτον δεν εχουμε προσθατο προηγουμενο και αυτη η τιμη δικαιοματικα ανηκει στους αθλητες οι οποιοι (μη το ξεχναμε) ειναι και οι πρωταγωνιστες.
Koka με ανxωσες (don't forget οταν γραφεις κατι εσυ ειναι standar για εμας) και θα εχουμε το transporter αδραχτι και μηπως εχει καποια σχεσει το spydernet.
Back to top
View user's profile Send private message
starsailor
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 153
Location: Earth...

PostPosted: Thu May 13, 2004 1:38 am    Post subject: Reply with quote

Y kati xereis kai de to les... Evil or Very Mad


Smarg h idea sou einai h kaluterh pou exei akoustei mexri twra..mono kai mono pou to skeftomai san eikona.... ..... ....8a protimousa omws na kaigountousan kai ta markunaria mazi Rolling Eyes Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu May 13, 2004 1:49 am    Post subject: Reply with quote

Κατα τη γνώμη μου τα μακρυνάρια λόγω του μπετού που υπάρχει ανάμεσα από το στάδιο και τα μακρυνάρια δεν έχουν την δυνατότητα να γύρουν πρός τα μέσα. Άν γίνει αυτό που λέει η smarg ίσως γίνει με βαρούλκα και συρματόσκοινα τα οποία θα τοποθετηθούν στα μακρυνάρια χωρίς τα τελευταία να κινούνται.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu May 13, 2004 1:58 am    Post subject: Reply with quote

Από τα μακρυνάρια μέχρι το εσωτερικό του σταδίου μεσολαβούν οι δυο δοκοί που ενώνουν τα στέγαστρα, οι ίδιες οι κερκίδες (μιας και τα έβαλαν στην προέκτασή τους) καθώς και τα μάτριξ.
Όπως και να τα σχεδιάζανε, κάπου θα "βρίσκανε".
Μπορούν βέβαια να κινηθούν μπρος ή πίσω, αλλά τόσο όσο χρειάζεται για να τεντώσουν ή να χαλαρώσουν τα συρματόσχοινα. Να "μπουν" μέσα στο στάδιο, δεν γίνεται.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu May 13, 2004 9:43 am    Post subject: Reply with quote

Να γύρουν δε μπορούνε προς τα μέσα, αλλά μια κίνηση ώστε να πέσει ο δακτύλιος που είναι στο κέντρο των συρματόσχοινων, στο επίπεδο της τρύπας, άνετα!

Όσο για αυτόν που θα ανάψει τη φλόγα, ξεχνάτε τον Πύρρο ρε παιδιά. Τρεις φορές χρυσός ολυμπιανίκης είναι ο άνθρωπος. Σίγουρα θα παίξει ο Κεντέρης και ο Πύρρος για τους ρόλους:
1. άναμμα φλόγας,
2. Σημαιοφόρος

Βέβαια υπάρχουν και άλλες σημαντικές θέσεις (πρωτελευταίος λαμπαδηδρόμος, αντίπρωτελέ, μη σου πω θα βάλουμε και ...παραστάτες στη σημαία!!!! Επίσης σημαντικός θα είναι αυτός που την παραμονή θα "φέρει" τη φλόγα στην Αθήνα (στον Πειραιά συγκεκριμένα).
Ελπίζω όλοι αυτοί οι ρόλοι να μη γίνουν γνωστοί μέχρι τελευταία στιγμή. Παντού το κατάφεραν (εκτός από τη Βαρκελώνη που ξέραμε για τον τοξοβόλο αθλητή της παραολυμπιάδας), χωρίς όμως πάλι να ξέρουμε τον πρωτελευταίο (Σαν Επιφάνιο).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Thu May 13, 2004 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Τελικά όλοι Question συμφωνούμε πως τα "μακρυνάρια" θα παίξουν κάποιο ρόλο με τη φλόγα στη τελετή έναρξης. Κι όμως από όλους μας χρειάστικε τελικά μια γυναίκα για να συμπληρώσει το παζλ. Μπράβο Smar(t)g

Προφανώς οι υπόλοιποι χρησιμοποιούμε τη φαντασία μας για.... άλλα πράγματα Wink
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Fri May 14, 2004 9:40 am    Post subject: Reply with quote

Δημοσίευμα από την Ελευθεροτυπία όπου περιγράφεται, με πολύ αδρές γραμμές, η φιλοσοφία των τελετών έναρξης και λήξης.

http://www.enet.gr/online/online_p1_text.jsp?c=113&id=87365740
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Fri May 14, 2004 9:49 am    Post subject: Reply with quote

Λογικά θα υπάρξουν 2 σημαιοφόροι ένας για την είσοδο της Ελλάδας στο στάδιο όπως κάθε φορά και ένας για την είσοδο ως διοργανώτριας χώρας στο τέλος... Πάντως απ' ότι άκουσα ο Καλατράβα δεν συμφωνεί με τα μακρυνάρια άρα είχε άλλα σχέδια με το παλιό αδράχτι...
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:18 am    Post subject: Reply with quote

Το θέμα με τους σημαιοφόρους λύθηκε από το 2002.

Στην αρχή θα παρελάσει η Ελληνική σημαία και θα έχει παραστάτες 2 Ολυμπιονίκες (δηλαδή σύνολο 3 άτομα).

Στο τέλος θα παρελάσει η ταμπέλα 'Ελλάς' και η Ολυμπιακή ομάδα.

Ήδη κάναν αλλαγή και στο Ολυμπιακό πρωτόκολο για το θέμα αυτό.
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:24 am    Post subject: Reply with quote

οκ δεν το ήξερα. Μια ερώτηση επειδή δεν θυμάμαι. Πρώτα ανάβει η φλόγα και μετά γίνεται η ανάκρουση του Ολυμπιακού και εθνικού ύμνου ή ανάποδα???
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Όντως έτσι θα είναι τα πράγματα με τη σημαία. Έτσι εξασφαλίζουμε τόσο την είσοδο της σημαίας μας πρώτης, και της ομάδας μας τελευταίας για να γνωρίσει την αποθέωση. Εμένα άλλο με απασχολεί. Ως γνωστόν, στις τελετές αρχικά είναι το καλλιτεχνικό πρόγραμμα. Από ένα σημείο και μετά τα πράγματα είναι καθορισμένα από τη ΔΟΕ και δεν μπορούν να αλλάξουν. Δηλαδή κάποια στιγμή μπαίνουν οι αθλητές, γίνονται οι ομιλίες, και στο τέλος μπαίνει η φλόγα στο στάδιο. (δε μπορεί να μπει η φλόγα δηλαδή χωρίς να υπάρχουν οι αθλητές). Άρα το ερώτημα που γεννιέται, είναι, αν όταν θα γίνει το εφέ με τη φλόγα (όποιο και αν είναι αυτό) στο κέντρο, θα υπάρχει ακόμα το νερό στο στάδιο. Αν ναι, που θα κάθονται οι αθλητές? Στο στίβο? (Δε θα χωράνε!) Μέσα στο νερό να βρέχονται μέχρι το γόνατο? (δε θα τους χαλούσε με τη ζέστη που θα χει). Δεν αποκλείεται λοιπόν να πάνε μερικοί σε χώρο στις κερκίδες (εξ'ου και τα 55000 εισητήρια). Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Δεν συνηθίζω να το λέω, αλλά πάρα πολύ μου άρεσαν αυτά που διάβασα στο άρθρο της Ελευθεροτυπίας. Και μόνο ότι εργάζονται πάνω από 2,5 χρόνια για αυτή την τελετή μου αρκεί για να πειστώ ότι θα είναι το κάτι άλλο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:38 am    Post subject: Reply with quote

Δηλαδή να πάνε οι αθλητές προς τις κερκίδες όπως έγινε και στο Καλλιμάρμαρο με το Παγκόσμιο Στίβου, ε; Πολύ σωστό μου φαίνεται!! Έτσι δεν θα ξεροσταλιάζουν όρθιοι και επιπλέον θα δώσουν και χρώμα στις κερκίδες.
Μες την καινοτομία η Αθήνα ρε παιδί μου!! Laughing
Νομίζω ότι Ολυμπιακός και Εθνικός Ύμνος καθώς και οι όρκοι αθλητών και κριτών, είναι μια ενότητα που παρουσιάζεται μετά την παρέλαση των αθλητών και πριν το άναμμα της φλόγας. Θα δω και στο βίντεο την τελετή του Σίδνεϊ (δεν έχει καλή κωμωδία το Σαββατοκύριακο η τηλεόραση) και θα σου πω.
Πιστεύω πάντως να μην κάνουμε πάλι κανέναν πειραματισμό και παρουσιάσουμε τον Ολυμπιακό Ύμνο a capella, όπως κάναμε στην τελετή υποδοχής της φλόγας πριν λίγες βδομάδες. Τον χαντακώσαμε τον ύμνο με αυτήν την ηλίθια ιδέα... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:51 am    Post subject: Reply with quote

Λίγο πολύ:

Μπαίνουν οι αθλητές,
Γίνονται οι λόγοι από πρόεδρο ΔΟΕ και Αθήνα 2004
Ο Στεφανόπουλος κηρύσει την Έναρξη
Μπαίνει η Ολυμπιακή Σημαία
Δίνονται οι όρκοι
Μπαίνει η Ολυμπιακή Φλόγα.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri May 14, 2004 10:53 am    Post subject: Reply with quote

Να σας πω και μια άλλη ιδέα?

Μπορεί να ξεκινήσουν πρώτα με την παρέλαση των αθλητών και μετά να αρχίσει το καλλιτεχνικό μέρος. Έτσι και οι αθλητές θα μπορούν να παρακολουθήσουν την τελετή όπως έγινε το 1997.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 40, 41, 42  Next
Page 6 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr