stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διάφορα νέα Ολυμπιακών Αγώνων (που δεν κολλάνε αλλού)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 49, 50, 51  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Γιατί να μην έχω χρόνο να μπορέσω να (ξανα)τοποθετηθώ? Εδώ έχουν ανοίξει θέματα…
Φίλε μου, δεν τους θέλεις καλύτερους Αγώνες όλων των εποχών? Ωραία λοιπόν, δεν ήταν! Cool
Ικανοποιημένος?
Για μένα, αν είχαμε καλύτερη πληρότητα στα πρωινά αγωνίσματα της πρώτης εβδομάδας, κι αν δεν έσκαγε το σκάνδαλο με Θάνου-Κεντέρη, θα μιλάγαμε για συντριπτικά καλύτερους Αγώνες όλων των εποχών, όχι απλά τους καλύτερους.
Κι αυτό γιατί έβλεπα με τα μάτια μου (όπως όλοι μας) πώς λειτουργούσε η πόλη, τι γινόταν κάθε βράδυ μέχρι τα ξημερώματα στο ιστορικό κέντρο, πώς λειτούργησαν οι συγκοινωνίες, η καθαριότητα, πώς δούλεψαν οι εθελοντές, πώς γίνονταν οι μετακινήσεις αθλητών και επισήμων στις ολυμπιακές λωρίδες, πώς έφευγαν τα δεκάδες πούλμαν με ακρίβεια δευτερολέπτου έξω από τα δυο κέντρα τύπου (ηλεκτρονικού και έντυπου), τι είπαν όλοι για την ασφάλεια, το Ολυμπιακό χωριό και τις διαπιστεύσεις, πώς άντεξε την κίνηση το αεροδρόμιο, κι αν συνεχίσω δεν θα τελειώσω ποτέ.
Μιλάω δηλαδή για πράγματα πέρα από το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, που από την τηλεόραση δεν φαίνονται, πώς να το κάνουμε δηλαδή…
Κι αν θες να μιλήσουμε για το αγωνιστικό ή την τελετή έναρξης, εδώ είμαστε πάλι.

Σε παραπέμπω στις δηλώσεις της Ζιζέλ Ντέιβις (spokeswoman της ΔΟΕ) που επαναλάμβανε διαρκώς ότι για πρώτη φορά στην ιστορία των Αγώνων σταμάτησαν να γίνονται οι πρωινές συσκέψεις μεταξύ ΔΟΕ και οργανωτικής επιτροπής από την τρίτη κιόλας μέρα των αγώνων, γιατί απλά δεν υπήρχαν προβλήματα! Δεν υπήρχαν θέματα προς συζήτηση και λύση δηλαδή, πώς αλλιώς να το πούμε? Πώς?
Δεν είναι δικά μας εφευρήματα αυτά, και οπωσδηποτε κάτι θέλουν να μας πουν. Και επίσης σε παραπέμπω στις δηλώσεις του Σάμαρανκ, των λοιπών αθανάτων, των επισκεπτών της πόλης και του συνόλου του διεθνούς τύπου.
Τέλος… Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

kala...proton min apefthinese sineheia se mena giati ke ali ehun grapsei enandia sto thema ke mou fenete pos me eheis valei sto mati mono epidi grafo merika parapano posts.....

ta stadia den itan adeia mono tin proti vdomada ke an kano lathos peite mou to....nomizo pos ping pong, badminton ke ala athlimata itan sinehos miso adeia, opos ke ta proina se polla ala itan monimos miso adeia (mehri ke to oaka ihe ellipsis, iha paei ke ego ena proino.....).....ke logiko ine afou ipame pos to marketing isterouse, logo propagandas....

to oti ola kilousan omala kathimerina ke me asfaleia ke oti i teleti itan kali to paragehtikame prin polla posts ke den amfivalo., idika me afta pu xodepsane ti perimenate?....

to oti ta erga kostisan, to marketing apetihe (ke ohi mono logo ton xenon), ke oti kapioi fagane nomizo de borei na kalifthei mono apo ta iplopa,

ke pou na deis diloseis gia tis ales olimbiades pou afinun kathe hrono.....ola iperoha ine Very Happy

afta.....
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Το ότι απευθύνομαι σε σένα, συμβαίνει απλά γιατί επί των δικών σου λεγομένων έχω αντιρρήσεις. Πώς είναι δυνατόν να τα βάλω με άλλους? Laughing Αυτός λοιπόν δεν είναι λόγος να το παίρνεις προσωπικά, διάλογος γίνεται εδώ πέρα, ούτε να το βλέπεις ως επίθεση. Shocked
Και φυσικά καθόλου δεν σε έχω βάλει στο μάτι και ποσώς με απασχολεί αν γράφεις πολλά ή λίγα posts.
Την πρώτη εβδομάδα (επαναλαμβάνω, την πρώτη εβδομάδα) είχαμε όντως πρόβλημα στα πρωινά αγωνίσματα. Οι εγκαταστάσεις ήταν σχεδόν άδειες. Τη δεύτερη βδομάδα το πήραμε κι αυτό στους ώμους μας με το ψωροφιλότιμο που μας δέρνει, και τα γεμίσαμε, τουλάχιστον σε έναν ανεκτό βαθμό. Μιλάω πάντα για πρωί, γιατί απόγευμα και βράδυ γινόταν της τρελλής παντού. Και από κόσμο και από ατμόσφαιρα.
Τώρα το μπάντμιντον ή το πινγκ πόνγκ δεν πιστεύω να το φέρνεις ως επιχείρημα, εγώ πάντως πήγα δυο φορές καταμεσήμερο και ήταν 80% γεμάτο. Και πολλοί πήγαμε! Laughing Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
oute psilos
Full Member
Full Member


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 394
Location: glasgow

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

Den katalaveno giati tin vriskete na adidrate sta tis ellados.
Tin paroimia an den penepsis to spiti sou tha pesi na se plakosi, den tin ehetai akousi? Theoro oti ofeiloume na pistevoume kai na leme oti itane oi kalyteri agones, edo oi agkloi pistevoun oti ehoun to oreotero fagito kai etimoi einai na pistepsoun oti ehoun to kalitero krasi kai tis kalyteres gynaikes. Emena prosopika den me niazei katholou posi pigan sto softball kai ta shetika (isa isa pistevo oti osoi ligoteroi pigan se afta ta athlimata toso perisotero epipedo dihnei), oute me niazei an petihe i ohi to marketing, oute an ta trolei itan stin ora tous. Afta einai oi leptomeries, edo i ellada prosefere orismena monadika pragmata, pou kaneis allos den einai se thesi na prosferei esto kai logo tyhis. Afta ihame na dosoume afta dosame kai olos tyheos itan kai ta kalytera. Giati arniste na to katalavete, an arnoudai na to katalavoun oi australoi einai diko tous thema, to opoio poios xerei pou ofeilete, alla to theoro telios atopo na mpenoume (den enoo gia to forum) se sizitisis gia to posa isitiria kopikan, an eihe fitrosi to grasidi stin plateia kolokotroni, an eihan kali simperifora oi taxitzides kai genikos ola afta.
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Την πρώτη εβδομάδα (επαναλαμβάνω, την πρώτη εβδομάδα) είχαμε όντως πρόβλημα στα πρωινά αγωνίσματα. Οι εγκαταστάσεις ήταν σχεδόν άδειες. Τη δεύτερη βδομάδα το πήραμε κι αυτό στους ώμους μας με το ψωροφιλότιμο που μας δέρνει, και τα γεμίσαμε, τουλάχιστον σε έναν ανεκτό βαθμό.


Αυτά είναι semantics. Πχ, η ενόργανη γυμναστική, ένα από τα 5 δημοφιλέστερα αγωνίσματα των αγώνων, ήταν μισογεμάτη όλες τις ημέρες. Ο κύριος λόγος; Πολύ ακριβές τιμές.

Quote:

Τη δεύτερη βδομάδα το πήραμε κι αυτό στους ώμους μας με το ψωροφιλότιμο που μας δέρνει, και τα γεμίσαμε, τουλάχιστον σε έναν ανεκτό βαθμό.


Κανένα ψωροφιλότιμο. Την δεύτερη βδομάδα είχαμε τους περισσότερους τελικούς των αγωνισμάτων και ο κόσμος προτίμησε να κρατήσει τα λεφτά του για κει.

Το πρόβλημα όμως παραμένει. Έχοντας πουλήσει το 50-55% των εισιτηρίων, ποσοστό που είναι από τα χαμηλότερα (όπως και από τα χαμηλότερα σε απόλυτα νούμερα) είναι αποτυχία και σε σχέση με τους εκφρασμένους στόχους των 3.5-3.7 (δεν θυμάμαι καλά) εκατομμυρίων εισιτηρίων (κόντρα στα 2.6 που πουλήθηκαν) που και αυτό το 3.5 ήταν εξ αρχής με κατεβασμένο τον πήχυ. Κάτι που επίσης φαίνεται από τις χωρητικότητες των σταδίων που χτίστηκαν για τα οποία δεν υπήρχε άλλος λόγος να χτιστούν τόσο μεγάλα πέραν των Ολυμπιακών. (Εκτός αν το baseball, badmington, field hockey, tennis κλπ κλπ) γεμίσουν σε κάποια άλλη διοργάνωση και δεν το ξέρω.

Τέλος πάντων. Την έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση δεκάδες φορές και για μένα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει λίγο ειλικρίνεια να αναγνωρίσουμε ότι υπήρχε πρόβλημα και δεν ήταν τυχαίο ή αποτέλεσμα συνομωσιών, αλλά αποτέλεσμα κακών επιλογών από τους διοργανωτές. Εμείς που είμαστε κριτικοί εδώ, δεν είμαστε κακοπροαίρετοι. Και η οργάνωση καλή ηταν και η τελετή έναρξης θεσπέσια και πολλά καλά υπήρχαν και γενικά πετύχαμε - και τα έχουμε αναγνωρίσει δεκάδες φορές

Αλλά κάναμε και πολλά στραβά, πως να το κάνουμε. Και αυτό που θεωρώ σημαντικότερο ήταν ότι υπήρχαν ΠΟΛΛΑ που μπορούσαν να γίνουν καλύτερα.

Quote:

...μαλλον δεν αλλαζει και τοσο το βασικο της θεσης του Υ, η οποια καλυπτει το γεγονος οτι για 3 χρονια, βασικα, τα ξυναμε. Για τις αλλες συγκυριες, και παθογενεις του πολιτικο-οικονομικου μας συστηματος, εχει μαλλιασει η γλωσσα μας εδω-μεσα . Προφανως γι’αυτο ο Υ μιλαει αοριστα γιατι δεν εχει χρονο για εκθεσεις και οχι γιατι τα εχει με την <φυλη μας>.


Κύριε Δικηγόρε Very Happy, εμένα μου αρέσει να είμαι αυστηρός με την γλώσσα. Άλλο ανοργανωσιά, άλλο τα ξύναμε, άλλο παθογένειες του πολιτικο-οικονομικού μας συστήματος. Και εγώ μίλησα αόριστα και δεν έγραψα εκτενώς τις σκέψεις μου πάντως!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Κανένα ψωροφιλότιμο. Την δεύτερη βδομάδα είχαμε τους περισσότερους τελικούς των αγωνισμάτων και ο κόσμος προτίμησε να κρατήσει τα λεφτά του για κει.


Μιλάω για τα πρωινά βρε Νίκο. Κι επειδή εγώ ήμουν εδώ (ενώ εσύ πάλι όχι Razz ), επίτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι πώς αντέδρασε ο κόσμος στις επικρίσεις για τα άδεια καθίσματα και πώς λειτούργησε το ενδεχόμενο γελοιοποίησης εξαιτίας ενός γεγονότος που, απορώ γιατί αρνείσαι να το δεις, δεν οφειλόταν στις ακριβές τιμές. Ούτε στην έλλειψη τελικών. Γίνονται πολλοί τελικοί τα πρωινά? Ή ήταν πιο ακριβές οι τιμές της πρώτης εβδομάδας από της δεύτερης? Ναι, θα το ξαναπώ κι ας μαλλιάσει η γλώσσα μου, μιλάμε πάντα για πρωί.
Δεν ήρθε (ξένος) κόσμος αγαπητέ μου, κι όσο κι αν δεν θες να το παραδεχθείς ως πρόβλημα, κι όσο κι αν πράγματι φέρουμε μέρος της ευθύνης για την μη ανταπόκρισή μας, ανεξαρτήτως επισκεπτών ή όχι, το τελικό συμπέρασμα είναι πως πρέπει να μιλάμε για τους πρώτους Ολυμπιακούς που υποστηρίχθηκαν σε τόσο μεγάλο βαθμό από τον ντόπιο πληθυσμό.

Τέλος πάντων, είναι όντως ανώφελο να ξαναπιάσουμε αυτήν τη συζήτηση, όπως είναι ανώφελο να σε πείσουμε πως εμείς που υποστηρίξαμε εμπράκτως αυτήν την υπόθεση, σαφώς και βρήκαμε εξίσου πολλά οργανωτικά λάθη με σένα. Δεν είναι ότι τα κουκουλώνουμε όμως, είναι απλά ότι είδαμε με τα μάτια μας πως τελικά ουδόλως επηρέασαν την αρτιότητα των αγώνων. Άσε που ήταν αναπόφευκτο να συμβούν σε τέτοιας έκτασης γεγονός. Διερωτώμαι λοιπόν, ύστερα από τέτοια λαμπρή επιτυχία, πόσο ρεαλιστικό είναι να ζητάς τους απόλυτα αλάνθαστους αγώνες, κι αν έχεις και κανα σχετικό παράδειγμα να μας δώσεις.

Εκτός πια αν θέλεις να μπλέξουμε τις 15 μέρες που παρουσιάσαμε στον κόσμο με τα λάθη στρατηγικής, κακής μεταολυμπιακής χρήσης κλπ, πράγματα δηλαδή τελείως αντιφατικά και ελάχιστα συγκρίσιμα.
Η κριτική σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται μετά τους αγώνες, και από κριτική εδώ μέσα επί του συγκεκριμένου ζητήματος, άλλο τίποτα. Κυρίως από τον γράφοντα.
Άλλο αυτό όμως, και άλλο οι 2 βδομάδες των Αγώνων. Αυτές οι 2 τιμημένες βδομάδες δεν αντέχουν κριτική, στο λέω μετά λόγου γνώσης. Ήταν μια αποκάλυψη σε όλα τα επίπεδα, και όλα τα επίπεδα δεν είναι μόνο το αγωνιστικό τμήμα, κι όποιος έχει μάτια βλέπει...
Αλλά κι αν δεν τα βλέπει, κανείς δεν του προσάπτει κακή προαίρεση όπως λες, τουλάχιστον εγώ το αποφεύγω.
Αν μη τι άλλο, όχι στο βαθμό που εσύ του προσάπτεις ανειλικρίνεια… Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 12:06 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Διερωτώμαι λοιπόν, ύστερα από τέτοια λαμπρή επιτυχία, πόσο ρεαλιστικό είναι να ζητάς τους απόλυτα αλάνθαστους αγώνες, κι αν έχεις και κανα σχετικό παράδειγμα να μας δώσεις.


Θέλω να γράψω ένα ποστ αναλυτικότατο με την αποτίμηση των αγώνων αλλά εδώ θα δώσω επιγραμματικά τρεις περιοχές λαθών:

1. Οικονομικά.

2. Μάρκετινγκ

3. Μεταολυμπιακή χρήση.

Δεν πιάνω καν τις καθυστερήσεις ή ορισμένα άλλα που με στενοχώρησαν ως Έλληνα για την συμπεριφορά Ελλήνων κατά τη διάρκεια των αγώνων όπως οι γιούχες, οι κάθε λογής υστερίες, σταλινικές αντιλήψεις περί επικοινωνίας κλπ κλπ

Δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά από το πως αποτιμώ τους αγώνες.

Και στις τρεις περιοχές εγώ βρίσκω ότι τα πήγαμε κάτω του μετρίου σε σχέση με άλλες ολυμπιάδες. Θεωρώ ότι και οι τρεις είναι βασικοί τομείς.

Τα πήγαμε πολύ καλά στο καλλιτεχνικό μέρος, την οργάνωση/ροή των αγώνων, μερικά πράγματα που ήταν μοναδικά αλλά δεν χρειαζόταν κα κάνουμε και τίποτα (Μαραθώνας, Ολυμπία), την στο τέλος και παρά τα πολλά αρνητικά σημεία θετική προβολή της χώρας, την δημιουργία πολύ καλών υποδομών και για την οικονομία και για την ποιότητα της ζωής στην Αθήνα, όπως και την εκπαίδευση μιας μεγάλης τάξης ανθρώπων σε συνθήκες διεθνούς ανταγωνισμού.

Καλοί ολυμπιακοί, που είναι πηγή δικαιολογημένης εθνικής περηφάνειας, ναι. Για καλύτερους αμφιβάλλω και αυτό γιατί τα λάθη στους τομείς που ανέφερα δεν ήταν μικροπαραλείψεις.

Quote:

Αλλά κι αν δεν τα βλέπει, κανείς δεν του προσάπτει κακή προαίρεση όπως λες, τουλάχιστον εγώ το αποφεύγω.
Αν μη τι άλλο, όχι στο βαθμό που εσύ του προσάπτεις ανειλικρίνεια…


Δεν σου προσάπτω ανειλικρίνεια. ΄

Quote:
ιλάω για τα πρωινά βρε Νίκο. Κι επειδή εγώ ήμουν εδώ (ενώ εσύ πάλι όχι Razz ), επίτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι πώς αντέδρασε ο κόσμος στις επικρίσεις για τα άδεια καθίσματα και πώς λειτούργησε το ενδεχόμενο γελοιοποίησης εξαιτίας ενός γεγονότος που, απορώ γιατί αρνείσαι να το δεις, δεν οφειλόταν στις ακριβές τιμές. Ούτε στην έλλειψη τελικών. Γίνονται πολλοί τελικοί τα πρωινά? Ή ήταν πιο ακριβές οι τιμές της πρώτης εβδομάδας από της δεύτερης? Ναι, θα το ξαναπώ κι ας μαλλιάσει η γλώσσα μου, μιλάμε πάντα για πρωί.
Δεν ήρθε (ξένος) κόσμος αγαπητέ μου, κι όσο κι αν δεν θες να το παραδεχθείς ως πρόβλημα, κι όσο κι αν πράγματι φέρουμε μέρος της ευθύνης για την μη ανταπόκρισή μας, ανεξαρτήτως επισκεπτών ή όχι, το τελικό συμπέρασμα είναι πως πρέπει να μιλάμε για τους πρώτους Ολυμπιακούς που υποστηρίχθηκαν σε τόσο μεγάλο βαθμό από τον ντόπιο πληθυσμό.


Εδώ έχουμε μια διαφορά οπτικής γωνίας. Εσύ μιλάς από τα αθλήματα που πήγες και είδες στην ελληνική τηλεόραση. Εγώ μιλάω για τα αθλήματα που είδα στην τηλεόραση εδώ. Εδώ βλέπαμε άλλα αθλήματα που είναι δημοφιλή εδώ και όχι στην Ελλάδα. Είδα την τοξοβολία άδεια, κωπηλασία, άδεια, το μπιτς βολλευ στα πρωϊνά άδειο, την ενόργανη μιζερη και χωρίς παλμό εκτός όταν είχε Έλληνα αθλητή, το ποδόσφαιρο μισοάδειο (ακόμα και ο τελικός), για γυναικεία αθλήματα δεν συζητάω, χάλια κοκ.

Επιπλέον εμένα το μέτρο σύγκρισης ήταν και άλλες τηλεοπτικές εικόνες που είδα από άλλους Ολυμπιακούς επίσης στην τηλεόραση. Δεν θυμάμαι ποτέ, τόσο άδειες εξέδρες. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά και εμπειρικά τα στατιστικά στοιχεία υποστηρίζουν την αίσθηση μου.

Και βέβαια μετά πήγαινα στα ξένα φόρουμ και έβλεπες ξένους χωρίς κακή προαίρεση και από διαφορετικές χώρες με διαφορετική τηλεοπτική κάλυψη να επιβεβαιώνουν αυτό που έβλεπα΄τις εξέδρες μισοάδειες και να ρωτάνε που είναι ο κόσμος.

Τώρα, φταίει το γεγονός που δεν ήρθαν ξένοι εξ αιτίας της αρνητικής δημοσιότητας; Σαφώς. Όπως και φταίμε και μεις που δώσαμε τις αφορμές, όσο κακοπροαίρετα να βρίσκουμε τα διεθνή ΜΜΕ.

Φταίνε οι υψηλές τιμές για τους Έλληνες; Βέβαια. πχ ενόργανη την οποία ο κόσμος την ξέρει και μπορείς να προσελκύσεις και κόσμο, οι τελικοί έκαναν 200 ευρώ. Ακόμα και να έδινες τόσα, τα έκοβες από άλλα αθλήματα. Μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές για να προσελκύσουν τον κόσμο. Ναι. Δεν το έκαναν.

Φταίνε οι ψηλές τιμές για τους ξένους; Εν μέρει ναι, γιατί τα ξενοδοχεία τσίμπησαν τις τιμές και δεν τις αναπροσάρμοσαν για να γεμίσουν και κατάντησαν να έχουν άδεια δωμάτια. Την ιδέα πχ ότι όλοι θα βγάλουμε από τους Ολυμπιακούς ήταν από τις πρώτες που πολέμησαν οι Αυστραλοί. Και έκαναν ειρήσθω εν παρόδω και καταπληκτική εκστρατεία στο εξωτερικό εν αντιθέσει με μας.

Φταίει το γεγονός ότι εξαιτίας της τηλεόρασης και του κακού μάρκετινγκ συνολικά στην ελλάδα δεν έχουμε τον μέσο κόσμο συνηθισμένο να πάει στα γήπεδα και δη σε σπορ που δεν έχουν οπαδικό περιεχόμενο; Σίγουρα.

Παίζει ρόλο αυτό στις προσδοκίες που έχουν οι γηγενείς και οι ξένοι; Ναι. Γιατί άμα έχεις συνηθίσει τις μισοάδειες εξέδρες των ελληνικών γηπέδων τα τελευταία 10 χρόνια, δεν σου κακοφαίνεται αν είναι και μισοάδειες για τους Ολυμπιακούς. Στο εξωτερικό δεν είναι όμως έτσι. Τα γήπεδα γεμίζουν και δεν βλέπεις τις λευκές καρεκλίτσες άδειες. Α υπάρχει και λόγος που τα καθίσματα δεν τα κρατάμε λευκά. Χτυπάνε περισσότερο στο μάτι!

ΥΓ. Μην το βλέπετε μεγάλο το ποστ. Επιγραμματικό ήταν! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 12:27 am    Post subject: Reply with quote

ego simfono me to telefteo "megalo" Laughing post, pou pano kato kaliptei gnosto edafos....

gia tis times ton xenodoheion ke tin aishrokerdia ihe anaferthei to BBC (pio?? tha mou peite....ke pali kati ine), ke iha ke gnostous pou akirosane isitiria giati de vriskane oute se karavi........ Crying or Very sad



ala thelo na toniso katei...


leme pos den borume na anazitame tin idaniki ke teleia olimbiada.....e tote i kaliteri olimbiada olon ton epohon apo pou vgeni? mehri tora alanthiti tin aprousiazata.....i ohi? ke sta telefta post paradehomaste kapies ateleies os anthropines ala panda kaliteres apo tous xenous....


ego thelo na po, tis olimbiades ton alon tis ide kaneis? giati den rotame ke kanenan pou pige se kamia olimbiada? ke min mou anaferete amesos tin atlanta giati to xerume oloi pos itan apotihia......iparhun ke ala paradigmata.....to sidney px. mia hara metaolimbiako shedio ehei, gia ta ala omologumenos den xero, ala leme tora.

giati horis metro singrisis de kanoume duleia.....aristo bori na itan to 2004, ala tis ales olimbiades tis petame sta skupidia? Rolling Eyes



oute psilos wrote:
Den katalaveno giati tin vriskete na adidrate sta tis ellados.
Tin paroimia an den penepsis to spiti sou tha pesi na se plakosi, den tin ehetai akousi? Theoro oti ofeiloume na pistevoume kai na leme oti itane oi kalyteri agones, edo oi agkloi pistevoun oti ehoun to oreotero fagito kai etimoi einai na pistepsoun oti ehoun to kalitero krasi kai tis kalyteres gynaikes.



giafto tous agglous tous koroidevoun oloi....akoma to mundial tou 66 sizitane ke fazoun ton eafto tous favorit se kathe diorganosi Laughing Laughing
ama s'aresei afti i utopia ke i grafikotita......

signomi file ala prosopika protimo na zo stin pragmatikotita ke na paeinevo afto pou pragmatika to axizei.....an deis ta posts tonisame apeires fores pos i olimbiada petihe....ala emena de tha me deis na grafo ekfrasis tou tipou kaliteri ston kosmo pote, klp.klp. oute gia tin olimbiada, oute gia tin ethniki podosferou, oute gia to metro px.....aplos epidi den eho aytapates.....ke den eho anagi apo plasta oneira, andi na painefso to spiti mou protimo na to kalitereyso Wink apo logia.....

kako ine pou thelo na matho pou pigan px tha hrimata tis olimbiadas? leme ena paradigma.....epidi petihe prepi na mi milame...? den imun enandion tis olimbiadas ala ithela na matho ke pu pigan ta hrimata px.

afti ine i prosopiki mou apopsi.
Back to top
View user's profile Send private message
oute psilos
Full Member
Full Member


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 394
Location: glasgow

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 1:13 am    Post subject: Reply with quote

loipon kala, aftin tin ilikrinia tin thes kai gia tin makedonia p.h. ?

mipos oi agkloi prepi na didaskodai apo do kai pera, oti oi rosoi kerdisane ton 2o pagosmio polemo.

mipos oi evesthitoi oikologika kanadoi prepi na arhizoun na diafimizoun oti einai to kratos pou molini perisotero ton planiti meta tis I.P.A ?

mipos kai oi IPA prepi na paradehtoun oti olla ta metalia ta kerdizoun harin sto doping?

otan oli i istoria ehei diastrevlothi kai o kathenas kitaei na arpaxei oti mpori, grafikos ginesai otan pistevis oti tha kaneis kalitero ton kosmo.

Grafete sta parapano post oti apetihe to marketing. Kai ti einai to marketing? i kalyteri parousiasi kapoion pragmaton, koinos i diastrevlosi.


profanos kai den ypostirizo apopsis tou styl , kaname tin kalyteri olympiada kai emeis kai etsi kai alios, omos to na dinoume to dikeoma, kyrios ta MME alla kai o kathenas me tin opoia epiroi ehei, na sholiazei o enas kai o allos, poso stoihisan i agones (pou einai kati pou tha eprepe na afora tin ellada mono kai na min diarefsi pros ta exo) p.h. afto to vrisko toulahiston anoito, sizitisame pote stin ellada poso stihise to dome tou londinou? Sizitisame pote pou pola tous erga gia to 2000 eihan arketa provlimata? sizitisame pote oti ehoun tromeres kathisterisis kai akoma ginodai? sizitisame oti kai polla pou ginane den xeroun ti na ta kanoun (ferno tin aglia paradigma giati apo edo xero, profanos kai alou tha ehoun idia provlimata)

Ti endiaferi ena ollando p.h i metaolympiaki hrisi ton ergon?

Genika pistevo oti telika eisai afto pou tha kataferis na perasis oti eisai? Afto edaxei kapou prepi na vasizetai, den leo na eisai oniroparmenos, omos na min karfonese


edit: A! kai tous agklous tous koroidevoun kyrios oi Ellinares
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 1:28 am    Post subject: Reply with quote

kala proton ipame na imaste prosgeiomeni gia to simferon tis horas......opote me to na paradehti o kanadas tis praxis tou den ton voithaei.....

afto pou enoo ine pos me to na paeinevis tin hora horis na to axizei mono kako kaneis ke den voithaei,.....kalitera ta erga para ta logia:wink:

oson afora pios koroidevi tous agglous, ela tora......ine pangosmios gnosti, ti mou les tora?( des ke tin karta pou eho valei sto topic anekdota) i skotzezi kathe fora pou pezi i agglia ke akugiete anafora sto 66 katevazun ke ena pint pia(ise sti glaskovi ke den eheis viosei koroidia ton agglon??), i irlandi andistiha, i ispania/italia tora pia tous ehei parei habari ke koroidevi tin monarhia.....ta paradigmata ine polla, otan leo koroidevi filika to enoo , ohi me misos panda!

afiste tous ellinares parapera, afti ine distihos mia alloi pragmatikotita....

ke den ine mono i aggloi pou ehoun aftapates.....edo stin romi akoma milane gia tin romaiki aftokratoria merikoi......aloi aftoi.....


oson afora tis dopes tis HPA asto giati de simferei......


to marketing voithaei stin kaliteri ke tahiteri proothisi tou proiondos....aftes i ellipsis gia ti opies milagame sta proigumena posts tha ihan kalifthei me sosto marketing, den ine mia aytapati oute koroidevume ton kosmo......edo ipame den ipirhe online magazi!

telos sta MME na mi dinume dikeomata sosta.....ala metaxi mas sizitame tora, ke oson afora ta dikeomata....as to skeftodusan otan ginondusan rezili me tis kathisterisis ton ergon ke ta karagiozilikia me tis mizes ke tis ergolavies.....dehome pos evale to dahtilaki o xenos , ala to ladaki sti fotia to valane ke i diki mas....

ke tora na dis dikeomata me ti metaolimbiaki hrisi....des ti ipe to pekino, evala to artho sto alo topic tis olimbiadas(metaolimbiaki hrisi)

afta
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 1:55 am    Post subject: Reply with quote

Τέλος πάντων, προφανώς δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη γιατί ο καθένας έχει τη γνώμη του και είναι σεβαστή, αλλά εκφράσεις όπως «η καλύτερη Ολυμπιάδα –παρά τα λάθη της- » δεν είναι δυνατόν να παρουσιάζονται σαν αυταπάτες ή σαν έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα. Shocked Αυτή είναι μια ισοπεδωτική στάση που αδικεί τους πάντες.
Υποτίθεται ότι έχεις μερικά δεδομένα στα χέρια σου, υπάρχουν σαφή μέτρα σύγκρισης (πέραν των αισθητικών που δεν μπορούν ποτέ να είναι αντικειμενικά), υπάρχουν οι πραγματικές δυνατότητες κάθε διοργανώτριας χώρας που βαραίνουν ανάλογα (κυρίως οι κοινωνικές – οικονομικές), και τέλος υπάρχει και ένα αποτέλεσμα που κάθε καλόπιστος άνθρωπος μπορεί να κρίνει. Και επ’ αυτού έχουμε κριθεί από ανθρώπους –παράγοντες και δημοσιογράφους- που οι Ολυμπιακοί είναι η ζωή τους, έχουν δει πολλούς ο καθένας, και οι άνθρωποι ήταν περισσότερο από σαφείς ως προς την κρίση τους. Εκτός αν προσπαθεί κανείς να μας πείσει ότι το έκαναν χάριν ευγενείας, μόνο που σε αυτούς τους χώρους, λόγω μιας σειράς συμφερόντων οι καλοί τρόποι πάνε συνήθως περίπατο.
Πόσο μάλλον με την φόρα της αρνητικής δημοσιότητας που είχε προηγηθεί. Αλλά κι έτσι να μην είναι, μικρό το κακό. Ακόμα κι αν μειώσουμε λίγο το εύρος της επιτυχίας με το άκρως συμβιβαστικό «οι καλύτεροι αγώνες τηρουμένων των αναλογιών», και πάλι η ουσία δεν αλλάζει. Για να μην πω ότι έτσι ίσως έχει και μεγαλύτερη αξία.
Τέλος πάντων, και πάλι δεν βγαίνει άκρη.

Οι επισημάνσεις του Νίκου είναι όπως πάντα πολύ ενδιαφέρουσες, κι όσο κι αν έχω αρκετές ενστάσεις λέω να μην ξαναμπώ σε αυτήν την κουβέντα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά επειδή την έχουμε κάνει εν εκτάσει.
Πάντως όσο κι αν προσπάθησα, θεωρώντας σαν δεδομένο ότι δεν είμαι (ή τουλάχιστον προσπαθώ να μην είμαι) ένας «κολλημένος» άνθρωπος, δεν μπόρεσα να βρω την αντιστοιχία ανάμεσα σε αυτά που εκείνος περιγράφει σαν τηλεθεατής, και αυτά που εγώ έζησα σαν θεατής. Τελικά το να ζεις ένα γεγονός τέτοιας σημασίας στην πηγή του, έχει τεράστια διαφορά από το να το παρακολουθείς από απόσταση.
Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν είδα άδεια την (sold out) κωπηλασία, ούτε άνευρη τη γυμναστική, ούτε άδεια την τοξοβολία για την οποία είχε δεσμευθεί ένας μικρός χώρος στο τεράστιο Καλλιμάρμαρο. Και μην ξαναμιλήσουμε για τα πρωινά events κρίνοντας από κει το τελικό αποτέλεσμα, γιατί επ’ αυτού έχουμε πει τα πάντα.

Δεν έχει σημασία αν δεν έχω την κουλτούρα να παρακολουθώ και άλλα αθλήματα πέραν των «οπαδικών», αλλά δεν θα κάτσω να απολογηθώ κιόλας γι’ αυτό. Πήγαμε στους Ολυμπιακούς με βάση αυτά που καλώς ή κακώς ξέραμε. Αλλάξαμε πολλά στη συμπεριφορά μας για χάρη τους, ε αυτό δεν καταφέραμε να το αλλάξουμε, σκοτώστε μας λοιπόν. Πολύ περισσότερο, δεν μπορώ να απολογούμαι όταν έφτασα –μαζί με πολλούς άλλους- στο άκρως υποτιμητικό για την αξιοπρέπειά μου σημείο να το κάνω κι αυτό (να δω δηλαδή κάμποσους αγώνες με το ζόρι), μόνο και μόνο για να μην μου την πουν και πολύ στα ξένα forum αυτοί που κατά τ’ άλλα περίμεναν τις ανταποκρίσεις της Λώρα Πικ ως μάννα εξ ουρανού. (Ξέρω, εμείς φταίμε και γι’ αυτό).

Κι όσο μεμπτό βρίσκει κάποιος το γεγονός ότι δεν ήθελα να ξυπνήσω στις 6 το πρωί σαν τον μαλάκα για να δω μπάντμιντον μεταξύ Μογγολίας-Βανουάτου, με την ίδια ισοπεδωτική λογική βρίσκω κι εγώ μεμπτό ότι δεν πήρε κι ο ίδιος ένα αεροπλάνο να έρθει να υποστηρίξει τους Αγώνες της χώρας του (μιας και είναι too much να τα βάζουμε συνέχεια με τους καημένους τους ξένους). Είχε 7 ολόκληρα χρόνια για να κανονίσει να μην είναι too busy εκείνες τις ημέρες. Με τη διαφορά ότι εγώ δεν του το καταμαρτυρώ.
Κι επειδή ο παραλογισμός των εκατέρωθεν επιχειρημάτων έχει χτυπήσει κόκκινο εδώ μέσα, δεν περιγράφω άλλο! Twisted Evil Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 2:24 am    Post subject: Reply with quote

o moggolos pos tha kanonize na erthei na dei ton agona otan den ixere an tha itan etimo i ohi to gipedo logo MME + ellinikon ergolavon..........

nomizo alios ehoun sinithisi i filathli.......

an ides kosmo ke sti toxovolia(ektos ton telikon) e tote esi pragmati evgales ta lefta ton isitirion sou me to parapano! Smile

bravo pou piges se polous agones, dropi ine? ala an de piges sta kenuria athlimata pou de tha xanadeis stin ellada...tote ti ekanes?.....pali sta idia katelixes aplos mazemena se mia diorganosi.


kanoume kiklous edo pera ke i gnomes ine shetikes.....sevasto no problem, exalou ego ipa, thelo aplos na matho leptomeries gia tin olibiada, i gnomes tou kathenos ine sevastes.

apohoro gia apopse
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 2:39 am    Post subject: Reply with quote

Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να μην είναι έτοιμο το στάδιο? Πώς το βλέπεις τώρα? Τι άλλο έπρεπε να του πούμε δηλαδή του Μογγόλου για να τον πείσουμε? Και γιατί να είμαστε τόσο υπερβολικοί? Στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα test events είχαν ολοκληρωθεί μέσα στην άνοιξη του 2004 (από 3-5 μήνες πριν τους αγώνες), τουλάχιστον 5 είχαν γίνει Αύγουστο με Οκτώβρη του 2003, και όλα γίνανε σε έτοιμες εγκαταστάσεις που να με πάρει και να με σηκώσει. Τελευταίος έμεινε ο στίβος στο ΟΑΚΑ.
Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν, αυτός έχει το πρόβλημα της έλλειψης αθλητικής συνείδησης, και όχι ένας λαός που από 30 αθλήματα και 200 αγωνίσματα ήξερε μόνο το 1/3, και παρ’ όλα αυτά έκανε αυτό που μπορούσε (ή καταλάβαινε, ή ήξερε, πες το όπως θες) και τελικά έδωσε το παρόν.

Να διευκρινίσω πάντως πως εγώ μιλούσα για τους Έλληνες της διασποράς που έλαμψαν δια της απουσίας τους (όχι πως τους χρεώνω τα όποια οργανωτικά λάθη βεβαίως), και όχι για τους φιλάθλους κάθε χώρας που δεν ήρθαν να υποστηρίξουν τις ομάδες ή τους αθλητές τους.
Προφανώς πέσανε θύματα της τρομολαγνείας ή του «δε βαριέσαι» που μας διακρίνει σαν φυλή, και επειδή μάλλον αυτό είναι κάτι που δεν φεύγει όσα χρόνια κι αν ζεις έξω, αντ’ αυτού μας έκαναν μαθήματα politically correct φίλαθλης συμπεριφοράς εκ του μακρώθεν. Ας ερχόντουσαν λοιπόν.
Δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα του forum, όσοι με ξέρουν γνωρίζουν πως δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να απευθυνθώ προσωπικώς σε κανέναν, εφόσον χρειαστεί. Αλλά κάποτε έπρεπε να ειπωθούν. Θεάρεστη η αυτοκριτική, αρκεί να μας περιλαμβάνει όλους…. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 11:17 am    Post subject: Reply with quote

hmmm....den xero kata poso ishei afto.....ise siguros pos den irthan?

pandos ,gia na doso ena alo paradigma tis idias hronias, aftoi i ellines tou exoterikou pou les itan pou gemisane ta prota pehnidia tou Euro 2004 otan oloi i perisoteri tin ihan grameni tin ethniki......i ipolipoi, mazi me tous dithen "vip" Rolling Eyes emfanistikane apo tous "8" ke meta.....mi po ke teliko(me ta 1000 euro tou mpampa).....i ohi? sto leo giati ego imuna sto pehnidi me tous rossous ke to ida me ta matia mou, i pio polloi germanoi, ispanoi, aggloi itan, ihe ke ellines tis ellados ala pollousgermanous, de katafera na pao sta ala, ala nomizo xeroume pios pige....

stin olimbiada pragmati de xero....mesa se toso kosmo an ihe ellines tou exoterikou i ohi ine ligo diskolo na sou po.......
Back to top
View user's profile Send private message
Choriatis 2004
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 Feb 2004
Posts: 480
Location: Athens/Aigio

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ας σκεφτουμε λιγο πιο λογικα ρε παιδια!
Ουτε προβλημα με την ασφαλεια δημιουργηθηκε, ουτε προβλημα με τους περιβαλλοντες χωρους των σταδιων υπηρξε, ουτε παρατηρηθηκαν ιδιαιτερα φαινομενα ανοργανωσιας.
Το μονο προβλημα που υπηρξε ηταν η χαμηλη ζητηση των εισιτηριων για τα πρωινα αγωνισματα στην αρχη των αγωνων.
Δε θεωρω οτι το σκανδαλο Κεντερη-Θανου στερησε κατι αποτους αγωνες οι οποιοι και σε θεμα οργανωσης και σε θεμα μεταφορων και τελικα σε θεμα κοσμου ηταν πολυ εως παρα πολυ πετυχημενοι.
Τωρα εαν ηταν οι καλυτεροι δε θα το κρινω εγω, το εκρινε νομιζω η ΔΟΕ και οι αντιπροσωπειες των ξενων χωρων που βρισκονταν στην Ελλαδα εκεινη την περιοδο.
Μπορει να μην τους εκμεταλλευθηκαμε οσο θα επρεπε αλλα τι να κανουμε! Ειμαστε μια χωρα που μολις τα τελευταια χρονια φαινεται να ξυπναει και να κανει βηματα προοδου.
Αυτο που μενει νΑ Κανουμε ειναι υπομονη και ολα θα κυλησουν ομαλα...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Σχετικά με τα πρωϊνά αγωνίσματα, σιγά μη νιώθουμε τύψεις που δεν παραιτηθήκαμε από τις εργασίες μας για να πάμε στους αγώνες και να δείχνουν γεμάτα τα στάδια και τα κλειστά. Τα πρωϊνά, αν είχαν έρθει οι ξένοι, θα συνδιάζανε περιπάτους σε σημεία της πόλης με ταυτόχρονη παρακολούθηση αγωνισμάτων. Τώρα γιατί δεν ήρθαν οι ξένοι, αν το ξεκινήσω δεν πρόκειται να το τελειώσω ούτε στους ολυμπιακούς αγώνες του Πεκίνου Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sun Jun 26, 2005 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

Οι χορηγοί που ανέβηκαν στο βάθρο του «2004»

Η ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ link
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ερώτηση.

Συνηθίζεται ενα χρόνο μετά την έναρξη των αγώνων, να γίνεται μια γιορτή στην πόλη που τους διοργάνωσε.

Έχετε ακούσει τίποτα για κάποια εκδήλωση στις 13/8, ή θα μας πιάσει πάλι η μιζέρια μας;
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Jul 09, 2005 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Μεγάλη επιτυχία του Λάμπη Νικολάου, ο οπίος εκλέχτηκε αντιπρόεδρος της ΔΟΕ!!!! Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Jul 09, 2005 10:42 am    Post subject: Reply with quote

Δηλαδή έγινε Ντικ Πάουντ στη θέση του Ντικ Πάουντ? Shocked
Του δώσανε καμμιά αρμοδιότητα της προκοπής?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Jul 09, 2005 10:45 am    Post subject: Reply with quote

Aπό sport24.gr

Ο κ. Νικολάου ήταν μέχρι πρότινος μέλος της εκτελεστικής επιτροπής της ΔΟΕ και μαζί με τον επίσης εκλεγεθέντα Τσιχάρου Ιγκάγια απο την Ιαπωνία, θα συντροφεύσουν στη θέση του αντιπροέδρου της ΔΟΕ τον Αμερικάνο Τζέιμς Ίστον και τη Σουηδέζα Γκουνίλα Λίντμπεργκ.

Ποιοί φεύγουν
Ο Νικολάου και ο Ιγκάγια αντικαθιστούν τον Ρώσο Βιτάλι Σμιρνόφ, η τετραετής θητεία του οποίου έληξε και τον Νοτιοκορεάτη Ουν-γιονγκ Κιμ, ο οποίος παραιτήθηκε απο την ιδιότητα του εξαιτίας διαφόρων σκανδάλων στα οποία ενεπλάκη.

Βιάστηκε να μιλήσει
Ο μεγάλος χαμένος ήταν ο Αυστραλός Κέβαν Γκόσπερ, που χθες διαλαλούσε ότι είχε σίγουρη την επανεκλογή του για τρίτη φορά στην αντιπρεδρία της Διεθνούς Ολυμπιακής επιτροπής. Δεν τα κατάφερε όμως.

Σε άλλη ψηφοφορία που πραγματοποιήθηκε η Σιγκαπούρη στο πρόσωπο του Σερ Μιάνγκ Νγκ έπιασε ... καρέκλα στη δεκατετραμελή εκτελεστική επιτροπή. Ο Περουβιανός υποψήφιος Ιβάν Ντίμπος απέσυρε την υποψηφιότητα του.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Jul 09, 2005 10:53 am    Post subject: Reply with quote

Αμάν, να δω το Λάμπη να…συντροφεύει την Γκουνίλα, και τι στον κόσμο! Laughing
Τελικά άλλα αντ’ άλλων θυμόμουν. Ο Ντικ Πάουντ είναι πρόεδρος της επιτροπής για το ντόπινγκ. Ή πάλι λάθος θυμάμαι?
Είναι όμως πολύ απασχολημένοι αυτοί οι Αθάνατοι, τους λυπάται η ψυχή μου… Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Pagouras
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Jan 2005
Posts: 528
Location: Γαλάτσι,Αθήνα(Άντε & λίγο Γιάννινα)

PostPosted: Sat Jul 09, 2005 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow chr.04
Quote:
Ερώτηση.

Συνηθίζεται ενα χρόνο μετά την έναρξη των αγώνων, να γίνεται μια γιορτή στην πόλη που τους διοργάνωσε.

Έχετε ακούσει τίποτα για κάποια εκδήλωση στις 13/8, ή θα μας πιάσει πάλι η μιζέρια μας;


13 Αυγούστου στο στο Φαληρο στο γηπεδο του beach-volley συναυλια της Παπαριζου προς εορτασμου του ενος χρονου απο την εναρξη των Ολυμπιακων!Το ειπαν χτες στις ειδησεις...
Back to top
View user's profile Send private message
crs
Senior Member
Senior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 439
Location: A θ ή ν α

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Tο άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Evil or Very Mad Twisted Evil

"Κάθησα και σκέφτηκααααααα ..."
Μα είναι καλά;
Aν η συναυλία της συμπαθεστάτης δ. Παπαρίζου είναι η κεντρική [...]εκδήλωση της Αθήνας για την πρώτη επέτειο των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, τι να πώ;
Aπό τον Δ. Παπαϊώννου και το "Σπ. Λούης" στην Παπαρίζου και στο Μπιτς Βόλλεϊ...

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να έχει προγραμματιστεί στο Ολυμπιακό Στάδιο για τις 13 Αυγούστου, ( φιλικά των ομάδων ΑΕΚ και ΠΑΟ), αλλά τι πιο φυσιολογικό να γινόταν εκεί η εκδήλωση. Η έστω στην Αγορά...
Κρίμα...

ΥΓ. Ακούσα κάτι δηλώσεις της Φάνης ότι θα ανοίξουν όλα τα στάδια, για να δει ο κόσμος σε τι καλή κατάσταση βρίσκονται και να γιορτάσει και πάλι...
Ας την μαζέψει κάποιος...
Α, αν πάει για μπανάκι στο Σχινιά, να περάσει και από το κωπηλατοδρόμιο-κρανίου τόπος και μετά ας το ανοίξει να δούμε τα χάλια μας...
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

το ΙΒC τελικα τι θα γινει? για το ολυμπιακο χωριο το θετικοτατο ειναι οτι σπιτωθηκαν οικογενειες
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 49, 50, 51  Next
Page 46 of 51

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr