stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ολυμπιακό Στάδιο - OAKA - Calatrava
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 246, 247, 248 ... 268, 269, 270  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 11:27 am    Post subject: Reply with quote

Και γω χθες χάρηκα που έκανα με το αυτοκίνητο μια βόλτα γύρω από το ΟΑΚΑ και είδα ότι γινόταν αγώνες στο ποδηλατοδρόμιο!! Rolling Eyes Twisted Evil

Δίπλα στο κολυμβητήριο (πρώτη μούρη από τη Σπύρου Λούη) πεταμένα αρκετά (αν όχι όλα) τα τμήματα του Κυκλαδίτικου ειδωλίου που βγήκε από την τρύπα (τη γνωστή). Η δε πλατεία της αγοράς? Crying or Very sad Ούτε σταγόνα στις λίμνες (εκτός κάποια νερά βροχής) και φυσικά χώματα παντού. Θέλει πολύ χρήμα παιδιά ώστε να γίνει αυτό το πράγμα ζωντανός οργανισμός ξανά και κυρίως να διατηρείται.
Αύριο αν μπορέσω θα ανεβάσω και 2-3 φωτογραφίες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό με το Κυκλαδίτικο ειδώλιο το είχα ακούσει εδώ και καιρό. Ακόμα έτσι το έχουν? Shocked Γιατί δεν το συναρμολογούν να το στήσουν σαν μνημείο σε κάποιο σημείο του ΟΑΚΑ σαν ενθύμιο Ολυμπιακών αγώνων? Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Pagouras
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Jan 2005
Posts: 528
Location: Γαλάτσι,Αθήνα(Άντε & λίγο Γιάννινα)

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Εκει ειναι παρατημενο απο αρχες Σεπτεμβριου...Σαν να μην περασε μια μερα!Μαλλον το εχουν αφησει εκει για να μας θυμιζουν τις ονειρεμενες στιγμες που περασαμε ΤΟΤΕ... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Οι φωτογραφίες που σας έλεγα. Στη πρώτη διακρίνονται λίγο και τα κομμάτια του αγάλματος. Στη τρίτη, η άδεια πλατεία-αγορά.

http://briefcase.pathfinder.gr/contents/amadeusmozart3/32757o
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

Τι πίκρα είναι αυτή? Crying or Very sad Τα δεντράκια μπροστά από τη δυτική πύλη, όχι μόνο δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου αλλά 2-3 έχουν ξεραθεί κιόλας, κι ας έχουν φάει τη βρόχα του αιώνα.
Η δε φωτογραφία από τη βόρεια πλευρά με το τείχος και την Αγορά, σκέτη απελπισία. Ένα άσπρο πράγμα σαν φάντασμα και κάγκελα παντού…. Crying or Very sad
Ω ρε π****η μου…. Θα το στείλουμε επιτέλους εκείνο το γράμμα που λέγαμε σε άλλο τόπικ για τη μεταολυμπιακή χρήση των έργων? Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ειλικρινα,περιμενα χειροτερα πραγματα...Η μαγικη λεξη ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ .Δεν ειμαι μεγαλος οπαδος της αλλα αν περιμενουμε απο καρεκλοκενταυρους πρωτοβουλιες ...βιβα Πεκινο.Ας εκμεταλλευτει καποιος το χωρο (μεσα σε πλαισια ,μη γινει και ...γιουσουρουμ) για να ζωντανεψει και στις εγκαταστασεις που δεν δουλευουν πολυ π.χ. κολυμβητηρια ας τις ανοιξουν σε μια μορφη μαζικου αθλητισμου... Rolling Eyes

Α ,και το ξερω οτι ειναι μικροαστικο αλλ δε στρωνουμε και λιγο γρασιδακι στην Αγορα.Δε λεω και εγω καλη ιδεα το εβρισκα το χωμα στα χαρτια αλλα...
Αν θελετε και υπογραφες για το γραμμα εγω μεσα με στοιχεια ταυτοτητας και ΑΦΜ Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

και εγω μαζι για τις υπογραφες... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

Η στέγη του ποδηλατοδρομίου λοιπόν ΣΤΑΖΕΙ και έχουν αρχίσει να προκαλούνται φθορές στο πανάκριβο ξύλινο διάδρομο. Λένε ότι αυτό ωφείλετε στο ότι οι εταιρείες που βάλανε τις κάμερες κλπ για την κάλυψη των αγώνων ανοίξανε τρύπες και μετακινήσαν διάφορα πράγματα και αυτά ποτέ δεν ξαναγίνανε έτσι όπως ήταν. Γενικά πάντως όλο το ΟΑΚΑ έχει πρόβλημα με τη βροχή...και τα 2 κλειστά στάζουν(ευτυχώς όχι στο παρκέ)! Πρέπει να ξυπνήσουν οι υπέυθυνοι επιτέλους!! Το συμπέρασμα πάντως που βγαίνει....να ευχαριστούμε τον ΘΕΟ που δεν έριξε ούτε σταγόνα κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων γιατί μάλλον δεν θα μιλάγαμε για τους πιο επιτυχημένουs Ο.Α.!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι, το είδα κι εγώ τώρα στις ειδήσεις. Evil or Very Mad Τουλάχιστον το «παρήγορο» είναι ότι οι διαρροές δεν οφείλονται σε αστοχία των μονωτικών υλικών ή σε πρόχειρη τοποθέτησή τους, αλλά στο γεγονός ότι μια άλλη εργολαβία, άσχετη με την κάλυψη του ποδηλατοδρομίου δεν φρόντισε να κλείσει τις τρύπες που άνοιξε για να περάσουν κάμερες και έξτρα μικροφωνικές εγκαταστάσεις.
Όχι πως αυτό βγάζει λάδι τους υπευθύνους βέβαια (αν και πολύ αμφιβάλλω για το κατά πόσο κάποιος θα τιμωρηθεί), αλλά το πρόβλημα θα ήταν πολύ σοβαρότερο αν οφειλόταν σε τσαπατσουλιά, εφόσον θα έπρεπε να ξαναγίνει η κάλυψη σχεδόν από την αρχή.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Pagouras
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Jan 2005
Posts: 528
Location: Γαλάτσι,Αθήνα(Άντε & λίγο Γιάννινα)

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 12:50 am    Post subject: Reply with quote

Ειμαστε τελικα μεγαλα..ΡΕΖΙΛΙΑ! Exclamation Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 12:52 am    Post subject: Reply with quote

Φθορές στην ξύλινη πίστα δεν νομίζω ότι προκαλούνται από τα νερά. Εδώ το Ποδηλατοδρόμιο ήταν ανοιχτό σε όλα τα στοιχεία της φύσης για 15 χρόνια, δεν νομίζω ότι η τωρινή "διαρροή" μπορεί να κάνει καμία μακροπρόθεσμη ζημιά. Άποψή μου, βέβαια, χωρίς να ξέρω πολλά παραπάνω.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 2:39 am    Post subject: Reply with quote

Αυτός που λέει ο admin ήταν και δική μου απορία αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν πριν το σκέπαστρο υπήρχε κάποιο κάλυμα που έμπαινε. Και δεν μπορώ να φανταστώ τι ποιότητα ήταν το ξύλινο που είχε κάτι από αυτό που είναι τώρα. Πάντως επιμένω...είναι τραγικό να βλέπεις όλο το ΟΑΚΑ να στάζει...
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 10:53 am    Post subject: Reply with quote

Χλωμό να υπήρχε κάλυμμα. Η πίστα ήταν έρμαιο της βροχής, και δε ξέρω αν ήταν σε θέση να φιλοξενήσει αγώνες. Εμείς βέβαια πάντα τη διαφημίζαμε ότι είχε το καλύτερο ξύλο για πίστα ποδηλασίας στο κόσμο, τρομάρα μας.
Λίγο πριν από την ολίσθηση της στέγης του όμως έγινε ένα "ξύσιμο" της πίστας μαζί με το απαραίτητο λούστρο (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

Πριν:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/amadeusmozart3/32757/392221/0/04801_013s.jpg

Μετά:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/amadeusmozart3/32757/392222/0/3039174.jpg
http://briefcase.pathfinder.gr/download/amadeusmozart3/32757/392223/0/DWF15-616962.jpg

Τελικά:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/amadeusmozart3/32757/392231/0/r3872970069.jpg
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 11:36 am    Post subject: Reply with quote

καλυμα δεν υπήρχε!!!ποτέ!

η πίστα ήταν όντως κατασκευασμένη απο το καλύτερο υλικό για ανοιχτή πίστα, ονόματι τικ (αμαζονίου ξύλο που χρησιμοποιείτε απειρα στα ιστιοπλοιικα και στα ακριβά έπιπλα βεράντας...)

δεν ξέρω αν ηταν η καλύτερη στον κόσμο αλλα οι προδιαγραφές της για ανοιχτή την φέρνανε στις καλύτερες, διότι πιστες ποδηλασίας είναι λίγες στον κόσμο. Τώρα που μπηκε σκέπαστρο είπανε ότι βάλανε άλλο είδος ξύλου πιο "γρήγορο" αλλά δεν έχω πάει για να ξέρω... Sad

όσο για τα νερά δεν έιναι τίποτα, το κακό είναι ότι η πίστα δεν χρησιμοποιείτε όπως θα έπρεπε, για προπονητήριο και αγώνες, μέρα νύχτα!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως χτες οι ποδηλάτες και οι προπονητές τους έθεσαν το θέμα της πλήρους κάλυψης του ποδηλατοδρομίου, όπως γίνεται παντού στον κόσμο. Προπονήσεις και αγώνες δεν γίνονται μόνο το καλοκαίρι, και ο κόσμος δεν είναι δυνατόν να πηγαίνει το χειμώνα σε μια εγκατάσταση που θα τον θερίζει το κρύο και θα τρώει και όλη τη βροχή απ’ τα πλάγια. Η λύση των ειδικών πάνελ που είχαν χρησιμοποιηθεί το καλοκαίρι μοιάζει ιδανική, και κυρίως, τον έχουμε αυτόν τον εξοπλισμό και τώρα σαπίζει σε κάποια αποθήκη. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 02, 2005 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Μήπως τα πάνελ ήταν για σκίαση κατά τις απογευματινές ώρες, για τηλεοπτικούς λόγους δηλαδή? Δε θυμάμαι να ήταν αεροστεγώς δηλαδή τοποθετημένα. Σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστούν και εγκξαταστάσεις θέρμανσης, εξαερισμού, αν κλείσει τελείως, πράγμα χλωμό στη παρούσα φάση. Άσε που θα κάνουν και άλλες τρύπες στη κορυφή!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Choriatis 2004
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 Feb 2004
Posts: 480
Location: Athens/Aigio

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Κριμα για την καταντια ενος τοσο ομορφου συγκροτηματος!
Κατι πρεπει να γινει Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Mozart wrote:
Δε θυμάμαι να ήταν αεροστεγώς δηλαδή τοποθετημένα.


Και εγώ αυτό θυμάμαι, σίγουρα δεν ήταν αεροστεγές. Είχα πάει 2 φορές. Υπάρχει πολύ χώρος πάντως περιμετρικά για να προσθέσουν κάποια κατασκευή που θα λύσει το πρόβλημα Wink Το θέμα είναι ότι θα το κάνουν ;;
Back to top
View user's profile Send private message
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 12:49 am    Post subject: Reply with quote

Επιτέλους ο αγωνιστικός χώρος του ΟΑΚΑ αντάξιος του σταδίου...καιρός ήταν.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως το ΟΑΚΑ είναι σε άψογη κατάσταση και εκτός και εντός και επι τ'αυτα απο τον αγωνιστικό χώρο μέχρι τις τουαλέτες και το περιβάλλον χώρο. Razz
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 4:50 pm    Post subject: Reply with quote

paides (kai sygkekrimena OMF,mias kai phgaineis synexeia sto OAKA),mporeite na anevasete kamia photo apo tous eswterikous xwrous tou OAKA?(diadromous,toualetes Razz kafeteries(an yparxoun sto ghpedo,oxi ston perivallonta xwro)) Rolling Eyes Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Να ένας καλός λόγος να αγοράσω Digital που θέλω απο καιρό γιατι τη camera δεν την πέρνω για να μην φαίνομαι σαν τουρίστας. Embarassed

Περιμετρικά του σταδίου έχει κάνει η ΠΑΕ περίπτερα τύπου Ο.Α. που είτε πουλάνε είδη (μπουτίκ) είτε είναι κηλικεία.
Αν και είμαι κοντά στους VIP δεν έχω πρόσβαση στους μέσα χώρους για μπορώ να φωτογραφίσω τι κληρονομιά της Γιάννας.
Κατά τα άλλα το ΟΑΚΑ είναι μπετόν και καθίσματα και δεν έχει χώρους για το κοινό εκτός τις τουαλέτες που δεν πρόκειται ποτέ να φωτογραφίσω για να μην μου κρεμάσουν κουδούνια Embarassed . Laughing Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπον να την πω την αμαρτια μου ? Θα την πω..
Κοιτουσα τις αρχικες μακετες του ΟΑΚΑ οπως ΘΑ ηταν αν ολοκληρονοταν 100%.

Και για να πω λοιπον την αμαρτια μου..Ο ολος χωρος θα μπορουσε να ηταν πολυ πιο ομορφος απ οτι ειναι τωρα..Αν υπηρχε και η δευτερη αγορα..και το αδραχτι..και οι αλλες εισοδοι..και η Νερατζιωτισσα..και..και.. Crying or Very sad

[url=http://users.auth.gr/~lvorgias/OAKA%20General%20(first%20model).jpg]Μακετα[/url]

Ξερω οτι ειναι εγωιστικο αλλα ΑΝ ηταν ετσι και ΑΝ το συντηρουσαν και σωστα θα μου αρεσε πιο πολυ... Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως OMF στο μπάσκετ το Σάββατο που έβρεχε δεν θα ήθελες να έβλεπες τι γινότανε... Rolling Eyes ! Παντού λάσπες γύρω γύρω από το κλειστό...! τουλάχιστον βελτιώσανε μέσα τα κυλικεία...! Α και επίσης είδα και μερικά σπασμένα καθίσματα στο κλειστό, από το ντέρπυ παο-όσφπ.
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

Όποιος πήγε το Σάββατο στο ΟΑΚΑ με τον ηλεκτρικό έφαγε πακέτο , αφού έπρεπε να κάνει την απόσταση 800 μέτρων (Σταθμός - Κλειστό) μετ εμποδίων και εν μέσω λάσπης σε χρόνο ρεκόρ. Για όσους πήγαν με αυτοκίνητο το άθλημα ήταν σπριντ με συνδιασμό αλμάτων για να αποφύγει τις λιμνούλες στο παρκινγκ.
Α και κάτι που είχα ξεχάσει... στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό φεύγοντας στο πάρκινγκ έπεσε μια σιδερένια πόρτα ύψους 2 μέτρων και ικανού βάρους προκαλώντας ζημιές σε 2 αμάξια και τραυματίζοντας ελαφρά διερχόμενο οπαδό. Η πόρτα έπεσε γιατι είχε σκουριάσει η βάση της με αποτέλεσμα να κοπεί. Μετά απο σχεδόν 15 μέρες η πόρτα βρίσκεται στην ίδια θέση , μες την μέση του πάρκινγκ ενοχλώντας μόνο τους φιλάθλους και κανέναν απο τους υπευθύνους του γηπέδου. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 246, 247, 248 ... 268, 269, 270  Next
Page 247 of 270

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr