stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 420, 421, 422  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 11:57 am    Post subject: Reply with quote

Επανέρχομαι με τις υπόλοιπες φώτο από γέφυρα Νέστου. Μόνο που είναι χαμηλής ανάλυσης.




http://i208.photobucket.com/albums/bb294/corfu_album/Dsc04777.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 12:51 pm    Post subject: Re: ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΤΡΙΠΟΛΗ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ Reply with quote

sxiza07 wrote:
όσοι έζησαν την οδηγική εμπειρία της παλαιάς εθνικής απο Κόρινθο, Χιλιομόδι, Αργος, Μύλους, την απίστευτη εμπειρία του Αχλαδόκαμπου


Confused Laughing

Όποιος δεν έχει ταξιδέψει στον φοβερό και τρομερό "Κωλοσούρτη", μετά το Άργος, με τις επικές 270άρες στροφές σε δρόμο που χωρούσε 1 ΙΧ από κάθε ρεύμα κυκλοφορίας, πραγματικά δεν μπορεί να φανταστεί γιατί μιλάμε. Όταν συναντούσες φορτηγό σε κάποια σημεία, έπρεπε να βγει ο ένας εκ των δύο εκτός οδοστρώματος. Εκείνη η ταβέρνα με την βραστή γίδα (μπλιαχ, εγώ δεν έτρωγα) πάνω στο κωλοσούρτη ήταν η όαση ξεκούρασης πριν την άνοδο-κάθοδο από και προς το Γολγοθά.

Ο Κορίνθου-Τριπόλεως άλλαξε πολλά για τα ταξίδια στη Πελλοπόνησο.
Back to top
View user's profile Send private message
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 1:06 pm    Post subject: Reply with quote

Γιατί το Μπαλντούμα - Μουργκάνη στο δρόμο Ιωάννινα - Τρίκαλα καλύτερο ήταν? Έπρεπε να πάρεις 10 δραμαμίνες και να έχεις κάνει και κάνα δυο μέρες πριν σεμινάρια γιόγκας για να το περάσεις. Και να μη μιλήσουμε για χειμώνα στην Κατάρα... άσε φίλε άλλες εποχές.
Back to top
View user's profile Send private message
AXILLEAS81
New Member
New Member


Joined: 10 Oct 2008
Posts: 55
Location: TRIKALA

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

φίλε corfu για μια ακόμη φορά φοβερός.Σας παρακολουθώ όλους πάρα πολύ καιρό και έχετε κάνει πολύ καλή δουλεία όλοι όσον αφορά την ενημέρωση για τα οδικά έργα στην Ελλάδα μας.Τώρα όσο αφορά την αττικατ είμαι βέβαιος ότι θα παραδώσουν τον δεξιό κλάδο μεχρι τέλος του 2008 και αυτό το στηρίζω στο εξής:Ο Πανούσης το έχει παρει μανιάτικο μετά την αποφυλακισή του και του έχει υποσχεθεί πριμ ο Σουφλιάς για τον δεξιό κλάδο.Σε λίγες μέρες θα σας έχω και άλλο ρεπορταζ.
Back to top
View user's profile Send private message
Stavros86
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Jan 2007
Posts: 422

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Επιθεώρηση Σουφλιά στα εργοτάξια του εθνικού δρόμου Κορίνθου - Τρίπολης - Καλαμάτας

http://www.eleftherianews.gr/
Εφημερίδα Ελευθερία, φύλλο 15/10/08, σελίδες 10 - 11.

Σημεία κλειδιά:
Διανοίχθηκαν και οι δύο σήραγγες στο Νεοχώρι
Ολοκληρώθηκε η διάνοιξη και της δεύτερης σήραγγας στο Αρτεμίσιο


ΥΓ: Corfu συγχαρητήρια και από εμένα.
Κατάφερες για ακόμη άλλη μια φορά να μας αφήσεις με το στόμα ανοικτό. Laughing


Last edited by Stavros86 on Wed Oct 15, 2008 3:11 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
sotoscivil
New Member
New Member


Joined: 01 Sep 2008
Posts: 17

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 3:06 pm    Post subject: μπραβο Reply with quote

Μπραβο, κανετε πραγματικα πολυ καλη δουλεια ανιοδιοτελώς!!!! αν και ισως να ειναι λιγο ασχετο μηπως ξερει καποιος τι εργα εχει αναλαβει η ελτερ στην αρτα? καποιο φραγμα μου ειπαν, απλα ρωταω επειδη μου προτειναν θεση αν ξερει καποιος να με κατατοπισει, ευχαριστω και συγνωμη για την λοξοδρομηση του θεματος
Back to top
View user's profile Send private message
vas8
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 Sep 2008
Posts: 603
Location: Μαρούσι - Καλαμάτα

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 7:10 pm    Post subject: Επιθεώρηση Σουφλιά στα έργα τπυ Μορέα στην Πελοπόννησο. Reply with quote

Επιθεώρηση Σουφλιά στα έργα τπυ Μορέα στην Πελοπόννησο.

Δείτε και τον σύνδεσμο της Καλαματιανής εφημερίδας ΘΑΡΡΟΣ για το σχετικό ρεπορτάζ:

http://tharrosnews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=20394&Itemid=32

Συγχαρητήρια Corfu για ένα ακόμα εκπληκτικό Εγνατία Άνωθεν. Αλήθεια γιατι δεν τους ζητάς να φτιάξουν κανένα βιβλίο με τις φωτογραφίες σου; Ή να τις δώσεις για το site τους; Έτσι μπορείς να βγάλεις και τα έξοδα της πτήσης.
Το αξίζεις! Very Happy
Και κάτι τελευταίο, δε κατεβαίνεις με το αερόπλανο κατά την άνοιξη ή το καλοκαίρι και προς Πελοπόννησο μεριά; Θα έχεις τότε: ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΠΑΤΡΑ και ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ. Μιλάμε για πολύ υλικό. Εχουμε και πολύ ωραίες θάλασσες!
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 763

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Corfu

Eξαιρετικές φωτό όπως πάντα. Εάν όχι μέχρι 31/12, σίγουρα μέχρι 31/3/2009 ο ένας κλάδος θα έχει δωθεί στην κυκλοφορία από τα Γρεβενά μέχρι την Παναγιά και ίσως και περισσοτερο.
Back to top
View user's profile Send private message
Stavros86
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Jan 2007
Posts: 422

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Μόλις είδα στις ειδήσεις σε τοπικό κανάλι στης Λακωνίας ρεπορτάζ από την χθεσινή επίσκεψη του Σουφλιά στο αυτοκινητόδρομο.
Στο τμήμα Παραδείσια – Τσακώνα και ενώ έκανε τις δηλώσεις του διέκρινα τα σχεδία της περίφημης γέφυρας που κατασκευάζεται στο σημείο της μεγάλης κατολίσθησης. Η γέφυρα θα έχει αυτή:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/ed/Australia_sydney-404.jpg τη μορφή.

Edit:
Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει από πού είναι αυτή η φωτογραφία;



Last edited by Stavros86 on Wed Oct 15, 2008 11:36 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
medphys
Visitor
Visitor


Joined: 13 Oct 2008
Posts: 6

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 10:25 pm    Post subject: κάθετος αξονας Σιάτιστα - κρυσταλλοπηγή Reply with quote

καλησπέρα σας, γράφω για πρώτη φορα. Γνωρίζει κάποιος επίσημα τι γίνεται με τα τμήματα προς παράδοση του καθέτου αξονα Σιάτιστας- Κρυσταλλοπηγης? Συγκεκριμένα τα τμήματα Σιάτιστα- Ράχες και Ράχες-Αλιάκμονας έπρεπε κατα τα συμβαση παραχώρησης να είναι ολοκληρωμένα απο τον Απρίλιο και ενώ δείχνουν να είναι στα τελειώματα ο Γουλας ανακοίνωσε οτι 'καιρου επιτρέποντος' θα παραδωθούν στο τέλος του έτους.Με λίγα λόγια είναι σαν να λέει σχεδόν αδύνατο αν λάβουμε υπόψη τις καιρικές συνθήκες στη Δυτ. Μακεδονια. Το τμήμα Αλιακμων - Νεο Κωσταραζι φαίνεται οτι καθυστερεί ακόμη αρκετα (αν και θα έπρεπε να παραδίδεται τωρα συμφωνα με τη σύμβαση. Τα δυο πρώτα τμηματα που ανέφερα είναι τα ουσιαστικότερα καθώς κόβουν αρκετά km και επιπλέον ο δρόμος έχει πολλή κίνηση λογων των νταλικών για Αλβανία,με αποτέλεσμα να είναι αρκετά δύσκολο να προσπεράσεις. Μάλλον μονο οι φωτο του corfu θα μου έλυναν την απορία....πήγες ως τα Γρεβενά, δεν έκανες και μια παράκαμψη προς τα αριστερά??
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 12:22 am    Post subject: Reply with quote

Stavros86 wrote:
Edit:
Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει από πού είναι αυτή η φωτογραφία;
http://img171.imageshack.us/img171/6261/1434io5.jpg


Έχω μία υποψία(δεν περνώ συχνά απο εκεί), ότι μπορεί να είναι τα διόδια που έχει στον Κορίνθου-Πατρών. Αυτές οι πικροδάφνες μου δημιουργούν αυτή την εντύπωση. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
sxiza07
Full Member
Full Member


Joined: 02 Oct 2008
Posts: 222
Location: Athens

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 10:24 am    Post subject: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ Reply with quote

Νομίζω οτι είναι τα διόδια μετά την γέφυρα του Ρίου όπως πηγαίνεις για Αθήνα. Ελπίζω καποιος άλλος φίλος να μας διαφωτίσει περισσότερο. Απο μια πρωτη ματιά έτσι μοιάζει.


O========================O


Φίλε losada7,

τι μας θύμισες τώρα με την γίδα. Ασφαλώς θυμάσαι την ταμπέλα που έγραφε "Αίγα Βραστή". Το σημείο αυτό ήταν η απαραίτητη στάση πριν αρχίσει η κατάβαση. Εχω περάσει με χιόνι απο εκεί παραμονές πρωτοχρονιάς 1982 και επειδή μου έφυγε η μία αλυσίδα (τότε τις δέναμε με σκοινί-που τα σημερινά μεγαλεία) την έψαχνα μεσα στο χιόνι για χιλιόμετρα. Απίστευτες καταστάσεις. Σε σταμάταγε η τροχαία στην Τρίπολη (καθώς επέστρεφες για Αθήνα) και σε έστελνε σε συγκεκριμένο μαγαζί να αγοράσεις αλυσίδες (εάν δεν είχες). Ο Αρκάδιος έκανε χρυσές δουλειές τότε. Και αυτό όμως είχε την ομορφιά του.

Να πω την αλήθεια, σουβλάκι σαν αυτό που έβρισκες στους Μύλους, δύσκολα τρως σήμερα. Μαλιστα, επειδή ξεκινούσα πολύ πρωί απο Αθήνα έφτανα εκεί κατα τις 8 το πρωί και ενα καλαμάκι ήταν βάλσαμο για το στομάχι.

Αντε, με το καλό όταν σε ενα χρόνο απο τώρα (και μακάρι νωριτερα) θα φτάνουμε στην είσοδο του νομού Μεσσηνίας (το γνωστό γεφυράκι) σαν ευρωπαίοι να βρεθούμε -όσοι θέλουν- να θυμηθουμε τα παλιά.

Σας ευχαριστώ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Στο τμήμα Παραδείσια – Τσακώνα και ενώ έκανε τις δηλώσεις του διέκρινα τα σχεδία της περίφημης γέφυρας που κατασκευάζεται στο σημείο της μεγάλης κατολίσθησης. Η γέφυρα θα έχει αυτή:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/ed/Australia_sydney-404.jpg τη μορφή.


Τι?Δεν θα γινει κλασσικη γεφυρα όπως οι άλλες στους δρομους?Εξαιρετικα ενδιαφερον! Very Happy Very Happy Wink
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

«Κύρια μου, δεν πληρώσατε διόδια και αυτό είναι παράνομο», λέει ο αστυνομικός.

- Δεν πληρώνω διόδια, επειδή ο δρόμος στον οποίο κινούμαι δεν είναι αυτοκινητόδρομος... Δεν θέλω να προπληρώνω για υπηρεσίες που θα μου προσφερθούν ύστερα από χρόνια.


ΣΕ ΑΜΗΧΑΝΙΑ
Αμήχανη η εταιρεία που εισπράττει τα διόδια, δεν ξέρει τι να κάνει με τους οδηγούς που αρνούνται να πληρώσουν




http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=1404526
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Niorantes
New Member
New Member


Joined: 13 Oct 2008
Posts: 25

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

corfu wrote:
...
Τώρα γι' αυτό που με ρωτάς, η πρώτη γέφυρα μετά τον Α/Κ Βενέτικου που συναντάς είναι αυτή:
http://i208.photobucket.com/albums/bb294/corfu_album/DSC01256.jpg
και έχει τελειώσει ολόκληρη και στο κατάστρωμα και στους δύο κλάδους.
Δεν καταλαβαίνω για πια άλλη μου μιλάς, εκτός και αν έχεις καιρό να περάσεις από την περιοχή και την είχες αφήσει στους πυλώνες.


Ακριβως για αυτη ρωτουσα και εγω.Εχω την εντυπωση πως αν ολοκληρωθει η συγκεκριμενη,θα μπορουσε να δωθει το κομματι ως το κηπουριο και απο τους 2 κλαδους.Αλλα οπως φαινεται παλευουν να δωσουν τον αριστερο κλαδο για την ωρα.


Last edited by Niorantes on Sun Oct 19, 2008 5:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
kosimo
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2008
Posts: 75
Location: Lefkas-Thessaloniki

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως τώρα που ξανακοιταξα τις φωτογραφιες του corfu μου φαινεται πως μαλλον τζαμπα χαρηκα. Το έργο απο Γρεβενά ώς Μέτσοβο είναι πίσω και λείπουν σημαντικά κομμάτια για να το πατήσει επιτέλους αυτοκίνητο....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

Niorantes θα δώσουν από τον Α/Κ Βενέτικου μέχρι και το Κηπουρειό και τους δυο κλάδους. Είναι περίπου 4 χιλ. Από 'κει και πάνω θα δωθεί ένας κλάδος.

kosimo τι σημαντικά κομάτια λείπουν? Μην ξεχνάς μιλάμε για έναν κλάδο. Οι γέφυρες όλες τελειώνουν. Αυτό που μας προβληματίζει πάντα σε σχέση για την παράδοση μέχρι τέλους του έτους είναι οι καιρικές συνθήκες.
Γι' αυτό και μόνο το λόγο ο Engineer σωστά προέβλεψε παράδοση μέχρι τέλος Μαρτίου 2009.
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

Corfu τα συγχαρητήριά μου ... για μία ακόμη φορά Smile

Το προηγούμενο σ/κ περπάτησα το Μέστη-Μάκρη το οποίο μπορούμε να το θεωρούμε πια σχεδόν ολοκληρωμένο. Από τη Μέστη μέχρι και τη Μάκρη ο δρόμος είναι φρεσκοασφαλτοστρωμένος, διαγραμμισμένος και με μπαριέρα στη μέση! Το σχεδόν πάει στο γεγονός ότι σε ένα μήκος περίπου ενός χιλιομέτρου λίγο πριν και λίγο μετά τον κόμβο των Δικέλλων δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα η μπαριέρα και υπάρχουν απλά κώνοι.

Συμπερασματικά, μπορώ να πω ότι ο δρόμος ασφαλώς και είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ' ότι πριν τη βελτίωση, παρ' όλα αυτά είναι ένα τμήμα που παρ' ότι θεωρείται καινούριο, είναι απλά μια βελτίωση της παλιάς εθνικής οδού. Ο δρόμος δεν έχει τα χαρακτηριστικά ενός κλασσικού αυτοκινητόδρομου (λίγο μεγαλύτερες κλίσεις, σχετικά μικρότερο πλάτος λωρίδων και ΛΕΑ) και η διαφορά είναι εμφανής σε σχέση με τα τμήματα πριν τη Μέστη και μετά τη Μάκρη. Εν πάσει περιπτώσει όμως είναι θετικό ότι τελείωσε ο δρόμος και σίγουρα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ από πριν.
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Σταύρο, αυτά είναι τα διόδια του Ρίου μετά την γέφυρα έτσι όπως τα βέλπεις όπως πηγαίνεις στο ρεύμα προς Αθήνα.

Corfu τι να πώ, έχω βαρεθεί να σου δίνω συγχαρητήρια (όχι όμως και να βλέπω τις φωτό σου Razz ) Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
vag1
Junior Member
Junior Member


Joined: 29 Feb 2008
Posts: 115

PostPosted: Sun Oct 19, 2008 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ένα άρθρο της εφημερίδας Καθημερινή σχετικά με τις καθυστερήσεις στα οδικά έργα.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100019_19/10/2008_289002
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Sun Oct 19, 2008 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

τις δυο τελευταίες βδομάδες κάνω συχνά το δρομολογιο καβαλα-θεσσαλονική και παρατήρησα ότι η εγνατία έχει γεμίσει νταλίκες! Shocked και στα δύο ρευματα τα μισα οχήματα μπορεί να είναι νταλικες!!
και κυρίως τούρκικες...
Rolling Eyes

ΥΣ. επίσης σε σχέση με πριν κανα χρόνο+ εχει αυξηθεί η κυκλοφορία!
παλια θυμάμαι όταν δεν είχε ολοκληρωθει το τμήμα αυτό το να συνατνήσεις 4-5 αυτοκίνητα σε κοντινη απόσταση ήταν σπάνιο. Τώρα κάθε μερικά χιλιομετρα η πυκνότητα φτάνει αυτό τον αριθμό!
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Oct 19, 2008 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι δεδομένο οτι η αύξηση της μεταφορικής ικανότητας ενός οδικού άξονα και εν προκειμένω η κατασκευή ενός καινούριου δρόμου, δημιουργεί επι πλέον κυκλοφορία.
Εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη, έχουμε χαρακτηριστικό παράδειγμα την πρόσβαση προς Χαλκιδική. Πριν απο λίγα χρόνια, με πολύ στενότεοο δρόμο και ισόπεδους κόμβους, είχαμε τα ίδια προβλήματα με σήμερα που έχει δημιουργηθεί πλέον ένα σύγχρονο οδικό δίκτυο.
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 763

PostPosted: Mon Oct 20, 2008 11:45 am    Post subject: Reply with quote

http://www.capital.gr/news.asp?Details=600461

Υποθαλάσσια τέλος από ότι φαίνεται στη Θεσσαλονικη. Και επιτρεψτε μου μια παρατηρηση: Αυτη τη φορα δεν φταιει το Αθηνοκεντρικο κρατος αλλά τα μυαλα ορισμενων στη Θεσσαλονικη.
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Mon Oct 20, 2008 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

Τα μυαλά ορισμένων στη θεσσαλονίκη που δεν μπόρεσαν να φτιάξουν μια σωστή μελέτη!
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Oct 20, 2008 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Engineer,
θέλω να πιστεύω πως δεν ανήκω στην κατηγορία των στενόμυαλων και των αρνητών των πάντων, ούτε κρίνω με βάση ιδιοτελή συμφέροντα. Θέλω επίσης να σου πω πως σαν κοσμοπολίτης, ποτέ δε δέχτηκα τις αιτιάσεις περί του Αθηνοκεντρικού κράτους, όχι γιατί η Αθηνοκεντρική διοίκηση δεν προβάλλει προσκόμματα στην υλοποίηση έργων της περιφέρειας, αλλά γιατί σε μας εναπόκειται να την "ξεδοντιάσουμε" αν πραγματικά έχουμε τη βούληση να το κάνουμε.
Όσον αφορά την υποθαλάσσια αρτηρία, πρέπει να τονίσω οτι σαν έργο είναι λίγο σαν "μαγική εικόνα" αφού κανείς δε ξέρει τις λεπτομέρειες της. Αυτό που γνωριζουμε, είναι απο πού θα ξεκινάει και πού θα καταλήγει και σε διαβεβαιώ πως η έξοδος της είναι λίαν προβληματική και σε καμμιά περίπτωση δε θα συμβάλλει στην βελτίωση των κυκλοφοριακών συνθηκών. Κάποιοι τιμητές του έργου, αντιτείνουν πως στο μέλλον μπορεί να επεκταθεί το έργο και να λύσει τα προβλήματα. Αν όμως αυτό δεν προβλέπεται απο την παρούσα μελέτη - και δεν αναφέρθηκε ποτέ κάτι τέτοιο - τότε είναι αδύνατη η όποια βελτίωση στο μέλλον.
Δεν είμαι πολέμιος του έργου και δε χαίρομαι για την ακύρωσή του, αλλά απ' την άλλη αισθάνομαι πως δε χάνει κάτι σημαντικό η πόλη μου. Στο τέλος μπορεί να προκύψει και κάτι καλλίτερο.


Last edited by damianos on Mon Oct 20, 2008 1:20 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 420, 421, 422  Next
Page 23 of 422

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr