stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 420, 421, 422  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Fri Oct 03, 2008 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Παρόμοιο έχει γίνει και σε άλλα κομμάτια της Εγνατίας στο παρελθόν. Περνάνε τον αντιολισθητικό τάπητα κανά χρόνο μετά την αρχική κυκλοφορία του τμήματος για να έχει "κάτσει" ο δρόμος πρώτα
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Oct 03, 2008 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Θεσσαλονίκη Κατερίνη θα την ασφαλτοστρώσουν ποτέ; Έστω να το μοιράσουν μισό μισό Εγνατία και Αιγαίου.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Oct 04, 2008 11:47 am    Post subject: Reply with quote

Ο σκαϊ ειχε σήμερα το πρωί αφιέρωμα στο τρόπο κατασκευής της γέφυρας Akashi Kaikyō(ενώνει την ηπειρωτική Ιαπωνία με τη νήσο Αwaji ). Πρόκειται για την μεγαλύτερη κρεμαστή γέφυρα του κόσμου μέχρι σήμερα και το εντυπωσιακό στο ιστορικό της κατασκευή της ήταν ότι έγινε τεράστιος καταστροφικός σεισμός πολύ κοντά στη γέφυρα όταν αυτή ακόμη ήταν ημιτελής.

Ο σεισμός είχε ως αποτέλεσμα, εκτός της ισοπέδωσης κτισμάτων της περιοχής, να μεγαλώσει η απόσταση των δύο κεντρικών πυλώνων και να μετακινηθούν 1 μέτρο εκτός της προχαραγμένης ευθείας.

Ήταν πολύ τυχεροί γιατί κρίσιμοι σχεδιαστικοί παράμετροι δεν επηρεάστηκαν με αποτέλεσμα να συνεχίσουν την κατασκευή της, αφού βέβαια "ξανασχεδίασαν" Shocked για ένα μήνα αρκετά τμήματα της ώστε να αντέξει το επιπλέον βάρος από την σεισμική επιμήκυνση της. Laughing Shocked

Όλα αυτά στην προσχεδιασμένη μεγαλύτερη καλωδιακή του κόσμου, που ο σεισμός τους ανάγκασε να την κάνουν 1-2 μέτρα μεγαλύτερη και ελαφρώς τεθλασμένη λόγω της επιμηκούς μετακίνησης κατά μήκος και κατά πλάτος των πυλώνων.

Περισσότερα εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Akashi-Kaikyo_Bridge

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Akashi-Kaikyo_Bridge.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_longest_suspension_bridges
Back to top
View user's profile Send private message
JIMMARAS
Junior Member
Junior Member


Joined: 11 Sep 2006
Posts: 153
Location: kavala

PostPosted: Sat Oct 04, 2008 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Και έλεγα αυτά τα ντοκυμαντερ μόνο εγώ τα βλέπω ...Επειδή όμως δεν το είδα απο την αρχή είναι μήπως ξέρετε ποιάς σειράς είναι... (Megastuctures , extreme engineering ???)
Νεώτερα απο την γέφυρα Νέστου. Η ασφαλτόστρωση δεν έχει ξεκινήσει το περασμένο σαββατο που πέρασα πάντως τεχνικά φαίνεται ολοκληρωμένη μισή με προκατασκευασμένους δοκούς μισή επίχωμα με ανοίγματα...ούτε οι ρυθμίσεις για την παλαιά Ε.Ο. οι ρυθμίσεις δεν ολοκληρώθηκαν
Η ασφαλτόστρωση απο τον Μεσοχωρίτη μεταξύ ΑΚ ΧΡΥΣΟΎΠΟΛΗΣ ΈΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ συνεχίζονται αλλά αργά Σαβ/κυρ ξεκουράζονται...
Τέλος απο ΑΚ ΑΓ ΑΝΔΡΕΑ έως Σύμβολο ξεκίνησε η ασφαλτόστρωση...
Νεώτερα την άλλη εβδομάδα...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Oct 04, 2008 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Για το ντοκυμαντερ βρήκα αυτό
http://www.skai.gr/master_story_tv.php?id=64459

αλλά δεν διευκρυνίζει ποιος το παρήγαγε.

Από το τρόπο παρουσίασης του, μάλλον πρέπει να ήταν οι ίδιοι που έφτιαξαν και το της γέφυρας Ρίου Αντιρίου.
Back to top
View user's profile Send private message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Sat Oct 04, 2008 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα ότι μόνο εγώ τα βλέπω Very Happy
Πολύ εντυπωσιακή η συγκεκριμένη γέφυρα και ώς προς τον τρόπο κατασκευής άλλα και λόγω της "Ατυχίας" της.
Δυστηχώς και εγω δεν το είδα απο την αρχή άλλα εχω την ίδια εντύπωση, δηλαδή μάλλον ήταν απο τα "megastructures".
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sat Oct 04, 2008 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
Για το ντοκυμαντερ βρήκα αυτό
http://www.skai.gr/master_story_tv.php?id=64459

αλλά δεν διευκρυνίζει ποιος το παρήγαγε.


Λίγο off topic, αλλά ότι εκπομπή δείχνει το ΣΚΑΙ, κατά 90% είναι αυτές που έχει και το Discovery Channel. Άρα λογικά μιλάμε για παραγωγές από το Discovery
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sat Oct 04, 2008 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Count me in, στους καμμένους με τα κατασκευαστικά ντοκυμαντέρ Laughing

Πάντως και στη δική μας γέφυρα έγινε σεισμός ενώ ηταν ακόμα ημιτελής αλλά φυσικά καμία σχέση με αυτόν του Κόμπε (γιατί γι αυτόν πρόκειται) που ήταν αν δεν κάνω λάθος 7,2 ρίχτερ Shocked

BTW υπάρχει επιπλέον ντοκυμαντέρ ειδικά για τον σεισμό για όποιον είναι τόοοοσο καμμένος Wink
Back to top
View user's profile Send private message
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Sun Oct 05, 2008 3:48 am    Post subject: Reply with quote

Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι αλήθεια και πως στις 24/10 θα το παραδώσουν κανονικά.
http://www.proinoslogos.gr/pn/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=6&pid=518
Τη Δευτέρα θα πάρω ένα τηλεφωνο για να το επιβεβαιώσω.
Back to top
View user's profile Send private message
Kerkyra_thessaloniki
Junior Member
Junior Member


Joined: 14 Jan 2008
Posts: 88

PostPosted: Sun Oct 05, 2008 9:49 am    Post subject: Reply with quote

Ποιό πολύ για λασπολογία μου φαίνετε επειδή δεν φτιάχτηκε κόμβος νεοχωρίου! όχι ότι έχει και σε όλα άδικο!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Sun Oct 05, 2008 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

Τελικά πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν παράδοση στις 24/10.
Το ίδιο λέει και το δημοσίευμα του Ηπειρωτικού αγώνα.
http://www.epirotikosagon.gr/service.asp?ArticleId=2937

Τώρα η αλήθεια είναι πως οι βροχές στην περιοχή μας είναι πολλές. Αλλά πλέον έχω την εντύπωση πως τα Η/Μ μπορούν να δουλευτούν και κάτω από αυτές τις συνθήκες.
Back to top
View user's profile Send private message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Sun Oct 05, 2008 4:32 pm    Post subject: Reply with quote

AUGalos wrote:
Count me in, στους καμμένους με τα κατασκευαστικά ντοκυμαντέρ Laughing

Πάντως και στη δική μας γέφυρα έγινε σεισμός ενώ ηταν ακόμα ημιτελής αλλά φυσικά καμία σχέση με αυτόν του Κόμπε (γιατί γι αυτόν πρόκειται) που ήταν αν δεν κάνω λάθος 7,2 ρίχτερ Shocked

BTW υπάρχει επιπλέον ντοκυμαντέρ ειδικά για τον σεισμό για όποιον είναι τόοοοσο καμμένος Wink


Το εχω δεί και αυτό για τον σεισμό, στο ΣΚΑΙ και πάλι, επίσης ενδιαφέρον Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Sun Oct 05, 2008 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Τετοιο ντοκιμαντερ ήταν ωραιο και για το ριο αντιρριο.Το έχω σε dvd γιατι το έδινε εφημεριδα,,Η δικια μας η γεφυρα είναι πολυ δυσκολοτερη απο΄ότι φαινεται,,και έχει και παγκοσμιες πρωτιες...του national geographic είναι oi megastructures-υπερκατασκευες...
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 2:42 am    Post subject: Reply with quote

Kerkyra_thessaloniki wrote:
Ποιό πολύ για λασπολογία μου φαίνετε επειδή δεν φτιάχτηκε κόμβος νεοχωρίου! όχι ότι έχει και σε όλα άδικο!

Αποκλείεται δηλ η Παντεχνική να χαλάρωσε λίγο εκεί για να προλάβει το τμήμα στην καφέ αρκούδα που έχει αναλάβει? Επίσης λόγος δε γίνεται για το τμήμα Τ6-Τ8 που στην τελευταία φωτογραφία (corfu από αέρος) πριν την Τ6 είναι πλέον κατασκευασμένο το επίχωμα ενώ πριν ήταν χώματα και μπάζα παντού όπως και τι να πουν για το τμηματάκι 2-3 χλμ πόσο θα 'ναι, από Περιστέρι προς Τ8, εκεί 3-4 χρόνια τώρα στο ύψος των γεφυρών η χάραξη δε φαίνεται ακόμα γιατί απλά δεν το 'χουν πειράξει πέρα από τεχνικά και πιθανές εργασίες σταθεροποίησης του εδάφους. Ένα σίγουρο τυφλό τμήμα. Και να δώσουν ένα κλάδο για να πουν ότι έδωσαν το τμήμα και μετά από 2-3 μήνες να δώσουν και τον άλλον είναι λίγο κουφό.
Back to top
View user's profile Send private message
sxiza07
Full Member
Full Member


Joined: 02 Oct 2008
Posts: 222
Location: Athens

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 2:32 pm    Post subject: ΤΡΙΠΟΛΗ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ Reply with quote

Αγαπητοι Φίλοι, Καλή Εβδομάδα,

Σχετικά με το δρόμο Τρίπολη -Καλαμάτα δημοσιευθηκε στην εφημερίδα "Ελευθερία" της Μεσσηνίας αρθρο με τον τίτλο "Νότα Αισιοδοξίας". Το άρθρο αποτελέιται μονο και μονο απο 5 γραμμές (δε θα ειναι τόσες εαν βάλεις τις λέξεις στη σειρά - υπάρχει φωτογραφία) με γενικόλογα χωρίς καμία ενημέρωση ή διευκρίνηση.

Θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχουν αναλύσεις και νεώτερα στοιχεία για το θέμα αυτό που καίει τους -πάνω απο 100.000- κατοικους του νομού και όλους τους ενδιαφερόμενους.

Υπάρχει κάποιος φίλος που να γνωρίζει μια επίσημη πηγή (Υπεχωδέ, Κατασκευαστιιή κλπ) απο όπου μπορούμε να έχουμε έγκυρη ενημέρωση?

Ευχαριστώ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 761

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Προφανώς αναφέρεσαι στο σχόλιο (και οχι ρεπορταζ) που κανει η εφημεριδα στην σελιδα 2 του σημερινου φυλλου της 6-10-2008.
Η σελιδα της κοινοπραξιας που κανει την κατασκευη ειναι επισης υπο κατασκευη και θα την βρεις εδω: http://www.moreas.com.gr/
Υπομονη κατεβαινει ο Σουφλιας για επιθεωρηση σε μερικες μερες και δεδομενου οτι προκειται για τον μονο απο τους καινουργιους αυτοκινητοδρομους που κατασκευαζεται συστηματικα, θα γινουν εκτενη ρεπορταζ και θα παιξουν και στις ειδησεις. Εχουμε να δουμε φουρνελα...
Back to top
View user's profile Send private message
kosimo
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2008
Posts: 75
Location: Lefkas-Thessaloniki

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

Γειά σας ,
μετά απο καιρό τελικά έκανα registration και παρακολουθώ καιρό τώρα την συζήτηση γιατί με ενδιαφέρει και εμένα η ολοκλήρωση της Εγνατίας. (Ημουν νιος και γέρασα αδέλφια).
Τώρα στην ερώτηση προς τους ενημερωμένους για τα έργα
Εχει κανείς άποψη αν μετά την ολοκλήρωση στα δυτικά θα συμφέρει να πάει κανείς ερχόμενος απο Γιαννενα στην Πρέβεζα (στην περιπτωση μου Λευκάδα) μέσω της Εγνατίας απο Ηγουμενίτσα και να στρίψει στον Α/Κ Βασιλικού και αν προβλεπεται να συνδεθεί ο εκεί κόμβος με την εθνική Ηγουμενίτσας - Πρέβεζας.
Επίσης αν υπάρχουν ασφαλείς????? πληροφορίες για τον χρόνο παράδοσης από Γρεβενα μέχρι Μπαλντούμα.
Ευχαριστώ πολύ .
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε kosimo καλώς ήρθες στην παρέα.
Κατα τη γνώμη μου όταν βέβαια ολοκληρωθεί και η Ιόνια οδός, το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις θα είναι να βγεις στον Α/Κ Ιωαννίνων και να πάρεις την Ιόνια. Να βγεις στον Α/Κ Φιλιππιάδας και από 'κει για Πρέβεζα. Τώρα αυτό που ξέρουμε είναι πως και το Φιλιππιάδα - Πρέβεζα θα γίνει αυτοκινητόδρομος, όπως και το Αμβρακία - Άκτιο - Λευκάδα.
Αυτό το γνωρίζει καλύτερα ο Beethoven να μας το πει αν είναι ίδια εργολαβία με την Ιόνια και αν έχει ήδη δημοπρατηθεί.
Τώρα για τον δρόμο από Α/Κ Βασιλικού έως τη διασταύρωση με την ΕΟ Ηγουμενίτσας - Πρέβεζας στο ύψος περίπου της Πάργας, έχω την εντύπωση πως θα καθυστερήσει ακόμη πολύ και μάλλον θα δούμε πιο γρήγορα τελειωμένη την Ιόνια.
Πάντως προσωπική μου άποψη είναι πως στην πρώτη περίπτωση θα φτάνεις πιο γρήγορα στην Λευκάδα. Διότι και λιγότερα χιλιόμετρα είναι αλλά και περισσότερα χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομο θα κάνεις.

Τέλος ασφαλείς πληροφορίες δεν έχει κανείς αυτή τη στιγμή για την ακριβή παράδοση του τμήματος Γρεβενά - Μπαλντούμα.
Θέλω να ελπίζω πως μέχρι τέλος του 2009 να το περπατάμε. Από 'κει και πέρα ότι έρθει νωρίτερα θα είναι ευχής έργον.
Back to top
View user's profile Send private message
kosimo
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2008
Posts: 75
Location: Lefkas-Thessaloniki

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απαντηση,
τον δρόμο απο Α/Κ Βασιλικών μέχρι την Εθνική Ηγουμενίτσας - Πρέβεζας τον έχω κάνει για να δώ πως είναι πριν απο 1,5 χρόνο. Βγαίνεις 15 χλμ πριν την Πάργα και μετά ειναι μια ευθεία (λεμε τωρα). Απλα ειχα την ελπίδα πως κάτι θα είχαν ξεκινησει για να συνδεσουν.
Τώρα ποτε θα τελειώσει η Ιονια αυτό μάλλον είναι ένα ζήτημα.
Πάντως στο google earth απο Α/Κ Βασιλικών φαίνεται πως η διαδρομή δουλεύεται και δείχνει μια ευθεία με χωματουργικά.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Tue Oct 07, 2008 6:43 am    Post subject: Reply with quote

Γεια σου φίλε Kosimo έχετε πάρει τα νησιά με τη σειρά από πάνω, κανείς από Κεφαλλονιά?? είμαστε και λίγο συμπατριώτες αφού η μάνα μου είναι από Λευκάδα (τελείως οφ τόπικ), το δρόμο Άκτιο-Αμφιλοχία τον περιμένω κι εγώ πώς και πώς, στην ανάγκη και το δρόμο Φιλιππιάδα-Πρέβεζα ό,τι προσφέρεται καλύτερο, για να πηγαίνουμε πιο γρήγορα Λευκάδα, απ'τα νότια εγώ απ'τα βόρεια εσύ. Οι δρόμοι αυτοί είναι ξεχωριστά έργα, δεν έχουν καμία σχέση με την εργολαβία της ιονίας οδού, θα δημοπρατηθούν ξεχωριστά και θα προηγηθεί ο Αμβρακίας-Ακτίου αφού ελπίζουμε ότι τελείωσαν οι μελέτες και περιμένουμε, ο άλλος είναι ακόμα υπό μελέτη. Ακόμα βελτίωση προβλέπεται και για το δρόμο Πρέβεζα-Ηγουμενίτσα κατά τμήματα αλλά μέχρι να γίνει αξιοπρεπής δρόμος αυτός μάλλον θα ναι έτοιμη η ιονία οδός οπότε δε θα σε συμφέρει να πηγαίνεις από Ηγουμενίτσα.
Back to top
View user's profile Send private message
balantis7
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Jul 2007
Posts: 76
Location: Sparti - Chania

PostPosted: Tue Oct 07, 2008 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Ανέβηκε το πρώτο έγγραφο στην σελίδα του Μορέα! Πρόκειται για την ΠΡΩΤΗ ΕΞΑΜΗΝΙΑΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/perovalont_diax_id814888.pdf
Έχει μέσα όλες τις εγκαταστάσεις της εταιρίας επί του δρόμου που έχουν πάρει περιβαλλοντική άδεια. Μιλάει για τον τρόπο διαχείρισης όλων των πιθανών αποβλήτων κατά την κατασκευή και λειτουργία του έργου καθώς και για το πράσινο κατά μήκος της οδού(για το οποίο έχει γίνει σύμβαση με άλλη εταιρία!).
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
sotoscivil
New Member
New Member


Joined: 01 Sep 2008
Posts: 17

PostPosted: Tue Oct 07, 2008 12:08 pm    Post subject: ολυμπια οδος-ιονια οδος Reply with quote

γεια χαρα, ειμαι κατοικος Πατρας και βλεπω πως δεν εχουν ξεκινησει τα εργα ουτε για την ιονια αλλα ουτε και για την ολυμπια οδό. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχουν ηδη υπογραφτει οι συμβασεις και μαλιστα η ολυμπια οδος (ισως και η ιονια, δεν ειμαι σιγουρος) ειναι αυτοχρηματοδοτουμενα εργα που σημαινει οτι αν αργησουν θα ειναι εις βαρον τους αφου χανουν πιθανα εσοδα..η ερωτηση μου στους γνωστες της παρεας ειναι: αργουν γιατι πρεπει να γινουν αλλες εργασιες πρωτα οπως συντηρης του υπαρχοντος δικτυου ή αργουν λογω γραφειοκρατιας οπως απαλλοτροιωσεις, εγκρισεις δανειων απο τραπεζες κτλ?
Back to top
View user's profile Send private message
BILLIS
New Member
New Member


Joined: 06 Oct 2008
Posts: 13
Location: ATHENS

PostPosted: Tue Oct 07, 2008 12:13 pm    Post subject: Reply with quote

Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να κάνω register και γω μιας και έχω την ίδια αρρώστια με σας. Σας χαιρετώ όλους λοιπόν. 'Εχω μια ερώτηση για αρχή: ξέρει κανείς τι γίνεται με τα έργα ευθυγράμμισης της λεωφόρου κηφισού; Το μισό λεκανοπέδιο ταλαιπωρείται χρόνια επειδή κάποιοι εγκλημάτισαν κατασκευαστικά εκεί.
Back to top
View user's profile Send private message
sxiza07
Full Member
Full Member


Joined: 02 Oct 2008
Posts: 222
Location: Athens

PostPosted: Tue Oct 07, 2008 1:37 pm    Post subject: ΚΗΦΙΣΣΟΣ Reply with quote

Φίλε Billis,

Δυστυχως δεν έχω κατι για να σε ενημερώσω αλλά θα ήθελα όλοι οι φίλοι του forum να δεχθείτε τα σχόλιά μου για αυτή την απαράδεκτη κατάσταση.

Οταν εγινε αυτός ο δρόμος σαφώς ο αριθμός των αυτοκινήτων ήταν πολύ μικρότερος. Το πρόβλημα ξεκίνησε -αν θυμάμαι καλά- γύρω στο έτος 2000 ή ενα χρόνο πριν. Δυστυχώς δε λύθηκε ούτε και με την Αττική Οδό. Η οποία παρεπιπτόντως έχει και αυτή τα μαυρα της τα χάλια σε πολύ πιο σύντομο χρονικό διάστημα απο ότι οι ειδικοί περίμεναν.

Το φαινόμενο λοιπόν του μπουκαλιού που επικρατεί στην Αθηνών - Λαμίας μέχρι την έξοδο της Αττικής Οδού πρέπει να λυθεί. σκεφτείτε όμως εάν αρχίσουν εργασίες τι έχει να γίνει!!! Φανταστείτε να κλείσει ακόμη ενα ρευμα για τις απαραίτητες εργασίες. Ούτε που θέλω να το σκεφτώ.

Σας ευχαριστώ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Tue Oct 07, 2008 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

διαβασα σε εφημεριδα ότι τα έργα στην ολυμπια οδο συγκρουονται πανω στη καινουρια γραμμη(πχ παναγοπουλα)και ότι θα αλλαξουν οι μελετες !Δεν τα είχαν υπολογισει ήδη ?Είναι δυνατον?Ή είναι ραδιο αρβυλα?ποτε θα μπουν τα εργοταξια?Δεν παει άλλη καθυστερηση...Μεχρι τωρα κοβουν χορτα,στρωνουν λιγο το δρομο,και καθαριζουν τις σχαρες...



Στη περιμετρικη πατρων τα βλεπω συνεχεια...Κοβουν ολοκληρο ρευμα χιλ πριν,για να σκουπισουν το δρομο! Laughing Rolling Eyes Shocked τα κανονικα έργα του νεου δρομου ποτε θα αρχισουν?Ελπιζω όχι το μαρτη που άκουσα...Καλυτερα να αφησουν τα στρωσιματα και πασαλειμματα και ας φτιαξουν το δρομο!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 420, 421, 422  Next
Page 20 of 422

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr